2025. április 3. csütörtök
Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A határ két oldalán

A határ két oldalán

A történelem lassan végez nagy barátunkkal, Oroszországgal. Ha ezt a mocskos háborújukat egyszer befejezi – remélem, egész Európa és mindenekelőtt a mi érdekünkben vereséggel -, ismét elölről kezdhetik majd, amit valójában még soha el sem kezdtek, egy szabad, demokratikus társadalom megteremtését. Hátha egyszer nekik is sikerül, bár erre nem tennék fel egy félhavi nyugdíjnál többet. És Magyarország is közeledik ahhoz a ponthoz, ahonnan nincs visszaút. Túl régóta nem születik elég gyerek, elég gondolat, elég progresszív akarat. Helyettük van fizikai leépülés, szellemi üresség, morális sivárság. A jobbító szándékú tettvágy fel-felvillanó apró fényeit pedig, attól tartok, újra és újra elnyeli majd az egyre izmosodó autokrácia sötét, komor tengere. Bruck András:

Míg az osztrák külügyminiszterrel, Alexander Schallenberggel készült interjút olvasom a Washington Postban, előjön egy régi-régi emlék... Foci, évenkénti magyar-osztrák örökrangadó. Bécsi út, Lajos utca, Árpád fejedelem útja, az osztrák szurkolók mosolyogva, integetve érkeztek az esti, Népstadionbeli meccsre. Az autóik márkája, mérete pontosan jelezte nekünk, bámészkodó gyerekeknek, hogy bár egyikünk sem járt ott, az élet „kint” biztosan sokkal jobb lehet. A mi és az ő autóik közötti különbségek azóta eltűntek, a magasabb minőségű osztrák élet viszont maradt. Ez pedig már aligha fog változni. Ahogy egy-egy ember saját elrontott, kisiklott élete többnyire nem helyrehozható, az örökös hazugságban élő társadalmaké sem. Az ilyen nemzetek, köztük a magyar, generációról generációra viszik tovább maguk előtt görgetett nyomorúságaikat, a temetők sírkövei pedig nem mondják el az igazságot.     

Ellentétben magyar kollégájával, az osztrák külügyminiszter nem hazudik. Az orosz-ukrán háborúról, annak erkölcsi vonatkozásairól beszélt, én pedig ugyanazt éreztem, mint egykor gyerekként az autóikat bámulva: az élet kint ma is jobb. És már hány évtizede! Magyarok hány generációja ment el már úgy, hogy a közös határ két oldalán két különböző életforma létezik egymás mellett: egy magasabb és egy alacsonyabb rendű. Bár kaptunk egy utolsó esélyt, az ölünkbe hullott, de drogfüggőként eljátszottuk s most megint mindent ellophatnak tőlünk, nap mint nap szemérmetlenül egy egész ország képébe hazudnak, kijátszanak, egymás ellen fordítanak minket.

Megnéztem néhány adatot: minden jóból két-háromszor több van a határ osztrák felén és minden rosszból ugyanannyiszor kevesebb. Nekik évenkénti nemzeti jövedelemből van sokkal több, nekünk rák okozta halálból, érszűkület okozta amputált végtagból. Nekik havi jövedelemből, nekünk az iskolából 16 éves kor előtt kihullottakból, az örökre esélytelenül maradtakból. És ami nem mérhető: jövőkép, perspektíva, szavahihetőség, megbecsülés, tisztaság, biztonság… az életnek ezeket a szóra sem érdemes kis szarságait melyik rubrikába írjam? Nálunk még rubrikájuk sincs.

Az osztrák külügyminiszter így látja a háborút: „Oroszország agressziónak tekinti életmódunkat, és úgy gondolja, joga van tankokkal és rakétákkal megszállni egy másik országot, csupán azért, mert az a mi életmodellünket szeretné átvenni”. Ausztriában tehát az orosz agresszió hivatalos oka egy szomszéd ország szuverenitásának semmibevétele. Vagyis nem a NATO terjeszkedése, nem az ukrán náciktól való félelem, nem egy nyelvtörvény, nem az orosz kisebbség védelme… S valóban, ahogy az óriás birodalom Kína diktátora nem tudja elviselni a csöppnyi Tajvan függetlenségét, ezért állandóan megszállással fenyegeti, Putyin sem tűri, hogy „szláv testvérei” nem a zsarnoksággal szakítani képtelen, primitív orosz utat választották. Inkább földig romboltat mindent, amihez a fegyvereivel hozzáfér. Ukrajnának szerencséje van, védőernyőt vont fölé a Nyugat, a teljes szabad világ, egyedül mi hagytuk cserben, de hát az csak a szokásos orbáni árulás. Minket is eladott, Ukrajnát miért ne adta volna?

Ami engem illet, saját személyes tragédiámnak is tartom, hogy az „életmodellünk” kifejezéssel a külügyminiszter kizárólag a nyugati liberális demokráciákra utalhatott, hiszen tőlünk azt a modellt már egy évtizede elvették, s helyette belenyomták fejünket az illiberalizmus szennyvizébe. Azt itatják velünk, s az egész ország fuldoklik tőle. Fel-felöklendezi, de engedelmesen újra issza. Honnan ez a sorssal szembeni össznemzeti közöny? A választ nekem legpontosabban Nagyezsda Mandelstam, a Sztálin által meggyilkoltatott költő özvegye adja meg: „A diktatúrákban élők hamar átlátják a maguk tehetetlenségét, s meglelik benne a vigaszukat és passzivitásuk igazolását… Mindannyian benne voltunk az egyezségben: hallgattunk, remélve, hogy nem bennünket ölnek meg, hanem a szomszédot.”

Pontosan ez történik velünk is, a rezsim stupiditása és gonoszságai beépültek az életünkbe, megrontották morálunkat és ítélőképességünket. Már a totalitárius rendszer rémülete a mércénk, úgy simulunk, gazsulázunk, alkalmazkodunk, mintha már abban élnénk. És így fogunk is. A költőket ugyan egyelőre nem ölik meg, de minek is ölnék, meghalnak maguktól is idő előtt.

Sovány vigasz, de azért vigasz, hogy az osztrák külügyminiszter nem manipulálja honfitársait Európa hanyatlásáról, az EU végéről, nagyon világosan épp az ellenkezőjét állította. Zárómondata pedig a katonailag 1955 óta semleges és nem NATO-tag Ausztria álláspontjának talán legfontosabb gondolata: „Ismét megértettük a transzatlanti (amerikai, BA) kapcsolat értékét, amellyel intellektuálisan mindig is tisztában voltunk, de érzelmileg talán nem.” Tiszta, emberi nyelv, nem, mint a kakaduként rikoltozó magyar kollégájáé.  

A történelem lassan végez nagy barátunkkal, Oroszországgal. Ha ezt a mocskos háborújukat egyszer befejezi – remélem, egész Európa és mindenekelőtt a mi érdekünkben vereséggel -, ismét elölről kezdhetik majd, amit valójában még soha el sem kezdtek, egy szabad, demokratikus társadalom megteremtését. Hátha egyszer nekik is sikerül, bár erre nem tennék fel egy félhavi nyugdíjnál többet. És Magyarország is közeledik ahhoz a ponthoz, ahonnan nincs visszaút. Túl régóta nem születik elég gyerek, elég gondolat, elég progresszív akarat. Helyettük van fizikai leépülés, szellemi üresség, morális sivárság. A jobbító szándékú tettvágy fel-felvillanó apró fényeit pedig, attól tartok, újra és újra elnyeli majd az egyre izmosodó autokrácia sötét, komor tengere.

 

2023. február 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen

Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >

Tovább

Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé

Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >

Tovább

Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal

A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >

Tovább

Egy szokatlan barátság

A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >

Tovább

Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális

Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >

Tovább

Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat

Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >

Tovább

Netanjahu Budapesten

Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >

Tovább

Az már fasizmus, ami most van Amerikában

Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >

Tovább

A hazafiság elve és gyakorlata

Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >

Tovább

A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány

Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >

Tovább

Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?

A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >

Tovább

12 pontban az orosz–ukrán háborúról

„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >

Tovább