2025. április 4. péntek
Ma Izidor névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Egész Brüsszel pellengéren

Egész Brüsszel pellengéren

A Süddeutsche Zeitung úgy látja: a legújabb strasbourgi korrupciós botrány az olyanoknak kedvez, mint Orbán Viktor, aki amúgy is teljesen feleslegesnek tartja az egész brüsszeli vircsaftot. Mint ismeretes, felmentették tisztségéből az Európai Parlament görög szociáldemokrata alelnökét, mert erős a gyanú, hogy kenőpénzt fogadott el Katartól. Márpedig az EP legerősebb fegyvere az erkölcs. A képviselők többsége szenvedélyesen védi a jogállamot, pl. csak nemrégiben mondta ki, hogy Magyarország valójában már nem demokrácia. Most a testületre is fröccsent a sárból, ezért nem lesz egyszerű tisztáznia magát, pedig csupán pár ember tévedt rossz útra. Ennélfogva az egész katari ügy katasztrófával ér fel az egész EU számára. Hiszen úgy tűnik, hogy megerősíti a régi előítéletet, mármint hogy Brüsszelben továbbra is burjánzik a bürokrácia és kéz kezet mos. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Spiegel

 

A 26-ok a magyar blokád ellenére megszavazták az Ukrajnának nyújtandó 18 milliárd eurós kedvezményes kölcsönt. A többiek úgy cselezték ki az Orbán-kormány vétóját, hogy a hitelfelvételhez a garanciát nem a közös költségvetésből nyújtják, hanem a tagállamok állnak jót az összegért, így nem szükséges, hogy az összes ország megszavazza az eljárást.

Ezzel együtt nyitva hagytak egy kiskaput, mert Magyarország még meggondolhatja magát, ez esetben pedig visszaáll az eredeti terv. Mindenesetre az új elképzelést várhatóan a jövő héten az Európai Parlament elé terjesztik. Az ukránok egyébként a pénzből egyebek közt kórházakat, szükségszállásokat, távfűtést és áramfejlesztőket működtetnek.

A vita háttere az, a jobboldali nacionalista magyar vezetés több kérdésben is megkötötte magát, beleértve Kijev anyagi megsegítését, miután a Bizottság azt javasolja, hogy a jelentős korrupciós, illetve jogállami gondok miatt a Tanács vonjon meg 7,5 milliárdot Magyarországtól a felzárkóztatási keretből. Orbán a húzással nagymértékben elszigetelődött, de hogy összejön-e a kétharmad a szankcióhoz, az egyelőre nem világos.

Viszont a cseh elnökség által bevetett pénzügyi trükk folytán a kormányfő elveszti egyik fontos eszközét, hogy nyomást tudjon gyakorolni az EU-ra. De van más adu a kezében, így az, hogy nem hajlandó megszavazni a nagy nemzetközi konszernek egységes megadóztatását, amit 130 állam dolgozott ki. Ám jelen állás szerint az ő hozzájárulása nélkül az Unió nem tud csatlakozni az egyezményhez.

 

Die Welt

 

A DPA német hírügynökség úgy tudja, hogy magyar fél kifejezett ellenkezése dacára született meg a határozat az ukrán kölcsönről. A soros cseh elnökség írásban kérte ki a kormányok véleményét, de úgy, hogy a magyar ellenállás ne jelentsen akadályt.

 

Spiegel

 

Kemény próbatétel elé kerül az új olasz miniszterelnök asszony, mert a tagállamoknak legkésőbb 8 napon belül el kell dönteniük, befagyasszanak-e nagyjából 13 milliárdot a magyaroknak szánt támogatásból. Ha Giorgia Meloni beáll elvbarátja, Orbán Viktor mögé, akkor veszélybe kerül a kétharmad, tehát, hogy kiszabják a büntetést a magyar kormányra. Akkor pedig a magyar politikus tort ülhet.

Csakhogy Róma maga is rászorul a sürgős apanázsra, ezért nem érdeke, hogy maga ellen hangolja Brüsszelt, illetve a partnereket. Ezért választania kell a pénz és az ideológia között. Meloni, aki október végén lépett hivatalba, a választási kampány során nem győzte pocskondiázni az Uniót. Most ezt a szerepet a kabinet több tagja vette át tőle, hogy ne maradjon szellem táplálék nélkül a szövetség szélsőséges bázisa.

Amikor azonban már túl vaskos kijelentések hangzanak el, színre lép a főnök asszony és államférfiként (erre a titulusra tart igényt) elboronálja a dolgokat. És a munkamegosztás bevált. Egyébiránt azonban idáig az előd, az Európában nagyra becsült Mario Draghi politikáját követi a legfontosabb kérdésekben. Lásd a költségvetést, amit a pénzpiacok honoráltak is. De ugyanez vonatkozik Ukrajnára is. Úgy néz ki, hogy igyekszik kipuhatolni, meddig mehet el a nemzetközi porondon. Vagyis kívülről minden remek, belülről viszont pfuj. 

 

Süddeutsche Zeitung

 

A vezető német lap úgy látja: a legújabb strasbourgi korrupciós botrány az olyanoknak kedvez, mint Orbán Viktor, aki amúgy is teljesen feleslegesnek tartja az egész brüsszeli vircsaftot. Mint ismeretes, felmentették tisztségéből az Európai Parlament görög szociáldemokrata alelnökét, mert erős a gyanú, hogy kenőpénzt fogadott el Katartól.

Márpedig az EP legerősebb fegyvere az erkölcs. A képviselők többsége szenvedélyesen védi a jogállamot, pl. csak nemrégiben mondta ki, hogy Magyarország valójában már nem demokrácia. Most a testületre is fröccsent a sárból, ezért nem lesz egyszerű tisztáznia magát, pedig csupán pár ember tévedt rossz útra.

Ennélfogva az egész katari ügy katasztrófával ér fel az egész EU számára. Hiszen úgy tűnik, hogy megerősíti a régi előítéletet, mármint hogy Brüsszelben továbbra is burjánzik a bürokrácia és kéz kezet mos. Ennél rosszabbul nem is alakulhatott volna a törvényhozás számára, amely azzal szokott büszkélkedni, hogy közvetlenül az európaiak választják meg.

Jogköre azonban korlátozott és válság esetében a Bizottság és a Tanács gyakran átnyúl fölötte. Ezért Strasbourg azután annál határozottabban áll ki a közös értékekért. Így volt ez akkor is, amikor elítélte a katari foci VB-t. Ám most már gyanítható, hogy egyes szociáldemokrata képviselők miért nem voltak oda a határozatért.

2022. december 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Tolnai Ottó

Nem, Tolnai Ottó nem kozmopolita lokálpatrióta, ez nem kozmopolitizmus és nem lokálpatriotizmus – bármennyire kedves volna >

Tovább

Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen

Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >

Tovább

Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé

Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >

Tovább

Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal

A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >

Tovább

Egy szokatlan barátság

A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >

Tovább

Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális

Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >

Tovább

Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat

Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >

Tovább

Netanjahu Budapesten

Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >

Tovább

Az már fasizmus, ami most van Amerikában

Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >

Tovább

A hazafiság elve és gyakorlata

Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >

Tovább

A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány

Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >

Tovább

Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?

A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >

Tovább