2025. április 19. szombat
Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbán új közellensége David Pressman új amerikai nagykövet

Orbán új közellensége David Pressman új amerikai nagykövet

Emberi jogi ügyvéd, aki egy férfival él Orbán LGBTQ-ellenes Magyarországán, így kirendelése már önmagában is arculcsapás a magyar miniszterelnöknek, és ezért máris a rezsimhez hű sajtó gúnyolódásainak középpontjába került - erről közölt rendkívül hosszú riportot a Politico Lili Bayer tollából... Az elvi álláspontokat félretéve, a helyzet tagadhatatlanul furcsa: egy szövetséges országból érkezett diplomata válik az első számú közellenséggé, és vezető hírré. Az egyik vasárnap délután a kormányhoz kötődő Hír TV közel fél órát szánt Pressmanra. A nagykövet erre azt mondja: nem tekinti személyesnek a dolgot, „de abszolút komolyan vesszük”. „Az Egyesült Államokat képviselem, és szokatlan, ha az ember olyan közegben találja magát, mint ez” - mondta a nagykövet.

 

 

 

A szerző azzal kezdte, hogy a nagykövet már első nap látta a bombás plakátok tömegét, amelyekhez hasonlók már évek óta elárasztják az országot, hogy terjesszék a külföldi ellenségek összeesküvés-elméletét, mert Orbán Viktor abban látja a hatalom megtartásának eszközét, hogy félelmet és dühöt szít az emberekben.  Történelmileg azonban az Egyesült Államok, akárcsak számos nyugati partnere, viszonylag csendesen reagált ezekre a kampányokra és a kormány Nyugat-ellenes retorikájára, amely gyakran az ország demokratikus visszacsúszását és az orosz propaganda helyi befolyását tükrözte.

Ez azonban Pressmannal megváltozott. Már önmagában jelenléte is implicit arculcsapás Orbán erős ember féle kultúrháborújának. Pressman ugyanis emberi jogi ügyvéd, azonos nemű partnerrel él, és szorosan együtt dolgozott George Clooney-val, a Fox News által gúnyolt „hollywoodi liberális elit” egyik kiemelkedő alakjával.

Pressman neve alig két hónap alatt közismert lett, mert világgá kiabálja, és még meg is trollkodja az Orbán-kormány túlzottan propagandisztikus és összeesküvés-elméletes bombasztikusságát.  Szólt a cikk egyebek mellett arról a kvízről, amelyet Pressman jegyzett, és amelyben azt kellett kitalálni, hogy az egyes idézetek Putyintól, vagy magyar politikusoktól származnak-e.

A nagykövet a portálnak elmondta: „Aggaszt, ha azt látom, hogy rakéták repülnek a kijevi játszóterekre, és közben a magyar külügyminiszter Moszkvába repül és élőben bejelentkezik a Gazprom székházából”. Ezért vált az új nagykövet a legújabb külföldi ellenséggé Budapesten: a kormánypárti lapok „bohócdiplomáciának” gúnyolják azt, amit tesz, és azzal vádolják, hogy be akar avatkozni Magyarország belügyeibe.

Ráadásul Pressman közszemlére tette a magánéletét is, amikor partnerével és két gyerekével érkezett meg a köztársasági elnökhöz, hogy átadja megbízó levelét, és mindezt egy olyan országban tette, amely nemrég tiltotta be, hogy LMBTQ tartalmakat mutassanak kiskorúaknak. Erről azt mondta: „Úgy gondolom, ez önmagáért beszél. Néha a példa ereje a leghatásosabb mód arra, hogy elmondjuk, amit kommunikálni akarunk a közös értékekről és aggodalmakról”.

Pressman története sok tekintetben emblematikus az amerikai-magyar kapcsolatok alakulása szempontjából. Washingtonban a budapesti nagykövet kinevezését sokáig jelképes szerepnek tekintették, amelyet az elnök gazdag, de szaktudással nem rendelkező támogatóinak tartottak fenn. Magyarországot megbízható uniós és NATO-partnernek tartották, amely nem követeli meg Washington különös figyelmét. Ám a demokratikus normák erodálása, - és hozzá Moszkva befolyása, valamint Ukrajna elleni támadása - változtatott a megfontolásokon.

A cikk részletesen ismertette a nagykövet pályafutását, majd megállapította: most Magyarországnak jelentősége van Washington számára. Orbán és kormányzó pártja ellenőrzése alá vonta a média túlnyomó részét, a független intézmények élére szövetségeseit állította, közpénzeket politikai kampányokra költött, és Moszkvával, valamint Pekinggel ápol jó kapcsolatokat. Mindez a globális demokratikus rend alapjaiban okozott feszültségeket.  

A szerző a nagykövetet egy egész nap elkísérte, leírta, kikkel találkozott, és milyen kérdéseket tett fel. Rámutatott: Pressman a pragmatikus megközelítés mellett foglal állást, és azt mondja: célja az együttműködés a magyar kormánnyal, még akkor is, ha szurkálja annak antidemokratikus magatartását. „Ha azt látjuk, hogy a Kreml narratíváit propagálják a magyar sajtóban, akkor ezt világgá kürtöljük, mert ezt kell tennünk. De azzal a szándékkal tesszük, hogy ez még inkább közelítsen, és ne távolítson minket” - mondta. 

Az Amerika-elleneség jelen volt Magyarországon a nagykövet érkezése előtt is. A kormány ellenőrzése alatt álló sajtóban az Ukrajna elleni támadás és a magyar ellenzéki pártokat mozgató mumus Washington. A Fideszhez kötődő orgánumok egyenesen paranoid összeesküvés-elméleteket terjesztenek egy amerikai nagykövetről, aki életét vesztette egy autóbalesetben. Az utóbbi hetekben azonban a vitriol és a Pressman elleni támadások sora lázassá vált - írta a szerző, és itt ismertette azt, ami azt követően történt, hogy Pressman találkozott két bíróval.

Orbán és kormánya abból sem csinál titkot, hogy nem kedveli a demokratákat, mert szerintük a demokraták rá akarják kényszeríteni Magyarországra liberális ideológiájukat, ők tették tönkre a Magyarországhoz fűződő kapcsolatokat, nincsenek családi értékeik, és nem keresztény kormányt alkotnak. A kormány narratívájában ezzel szemben a republikánusok ennek éppen az ellenkezője - Orbán maga tisztelt meg MAGA-istákat (Tegyük Újra naggyá Amerikát), és CPAC elnevezésű csúcsrendezvényüket. Vendégül látta Budapesten Tucker Carlsont, a Fox műsorvezetőjét, és a Twitteren Donald Trump visszatérését kívánja. Mindez már nem múlhat el válasz nélkül - írta a szerző. Ismertetett többet az új nagykövet Twitteren közzétett szarkasztikus bejegyzéseiből, és megállapította: ez persze nem mindenkinek tetszik. Két korábbi - Trump alatti - hírszerző egyenesen a Wall Street Journalban támadt Pressmanra.  

A Politico megkérdezte a washingtoni külügyminisztériumot is Pressman munkájáról, és a State Department sietve kifejezésre juttatta, hogy a nagykövet a kormányzat teljes bizalmát élvezi. 

Pressman hangsúlyozza, hogy a nagykövetségnek nincsenek pártos céljai. „A munkánk nem a liberális, és nem a konzervatív politikáról szól, hanem egyszerűen jobb kapcsolatot akarunk kiépíteni a magyar hatóságokkal. Ugyanakkor a munkánk alapvetően a közös értékekről szól, amelyek a (kis d-vel írt) demokrácián nyugszanak, és biztosítják, hogy képesek legyünk együttműködni” - mondta. Pressman szerint ha van kiemelt cél, akkor az az orosz propaganda leleplezése, és annak figyelemmel kísérése, hogy a magyar kormány hogyan kezeli az országban a kisebbségeket. „Az amerikai kormány mindig ki fog állni azon közösségek mellett, amelyek vagy sérülékenyek, vagy a margóra szorultak, vagy nyomás alatt állnak, és Magyarországon van néhány ilyen” - mondta a nagykövet.

Az elvi álláspontokat félretéve, a helyzet tagadhatatlanul furcsa: egy szövetséges országból érkezett diplomata válik az első számú közellenséggé, és vezető hírré. Az egyik vasárnap délután a kormányhoz kötődő Hír TV közel fél órát szánt Pressmanra. A nagykövet erre azt mondja: nem tekinti személyesnek a dolgot, „de abszolút komolyan vesszük”. „Az Egyesült Államokat képviselem, és szokatlan, ha az ember olyan közegben találja magát, mint ez” - mondta.

 

2022. november 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában

A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >

Tovább

Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán

Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >

Tovább

A liberális nemzetközi rend után

Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >

Tovább

A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni

Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >

Tovább

Európa jelenleg a szabadság szigete

Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >

Tovább

A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását

Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >

Tovább

Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának

Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >

Tovább

A meggyőzhetetlenek

Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >

Tovább

Te, jó ég, hol élek?

Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >

Tovább

Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak

Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >

Tovább

Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét

Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >

Tovább

Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie

Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >

Tovább