2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az orosz revansizmus mélyebb mint a Putyin-jelenség

Az orosz revansizmus mélyebb mint a Putyin-jelenség

Orosz földön belátható időn belül nem lesz forradalom, nem csupán azért, mert erősek a rezsim pozíciói, hanem az emberek már említett beállítottsága miatt sem. Igazából még Navalnij sem liberális demokrata, hanem csupán másfajta nacionalista, mint Putyinék. Ezzel együtt alkalmasabb tárgyalópartner volna az euro-atlanti szövetség számára. Viszont éppen az orosz társadalom hozzáállása folytán nyugtalanító, amikor az elnök azt hangoztatja, hogy nem blöfföl az atomfegyver bevetése kapcsán. A NATO ugyanakkor lebecsülte az elnök elszántságát, hogy szükség esetén brutális erővel érje el céljait. Pedig komolyan gondolta, amit az orosz világ helyreállításáról mondott. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Berliner Zeitung

 

A lap ritka kivételként védelmébe veszi a 1. Berlin Uniont, amiért az kedden lehetővé tette, hogy Orbán Viktor a csapat stadionjában találkozzon az idegenlégiós Schäfer Andrással. Mert az odáig még rendben van, hogy a magyar miniszterelnök autokrata, akinek sokat nem számít a jogállamiság és a sajtószabadság. Módszeresen elnyomja a melegeket és az ellenzéket, emellett sorozatosan bírálatokat vált ki, miután kifogásolja a szankciókat, ugyanakkor megértést tanúsít Putyin iránt.

Ha Németországban kellene megmérettetnie magát a választásokon, alighanem csak az orosz elnök szerepelne rosszabbul nála. Meg esetleg Erdogan. De persze neki feltehetőleg édes mindegy, mit gondolnak róla a németek, miután odahaza nemrégiben a szavazók megerősítették hivatalában. A berlini út nem azt szolgálta részéről, hogy meghódítsa a német szíveket, a kancellárral kívánt eszmét cserélni.

A stadionban tett kitérőből éppen azért lett botrány, mert Orbánról van szó. A német politika azonban képmutató, mert egyfelől egy érték alapú politikában minden választott vezető azzal találkozik, akivel akar. Másrészt pedig a német vezetés simán kezet rázhat autokratákkal, lásd Scholz rijadi megbeszélését a szaúdi trónörökössel. Ám Magyarországnak nincs olaja és földgáza, így vele szemben lehet lengetni az értékfurkósbotot.

Az egyesület meg mi mást tehetett volna, miután a berlini magyar nagykövetség megkereste a tervezett programmal? Ha megtagadja egy uniós miniszterelnöktől a belépést, az diplomáciai botránnyal járt volna. Meg egyébként is: akit a Kancellári Hivatalban fogadnak, az nem teheti be a lábát a stadionba? Ezzel együtt egyértelmű, hogy a látogatás sokat ártott a csapat hírnevének. Hiszen a klubnak jelentős a társadalmi szerepvállalása, ezért nem azonosulhat Orbán ideológiájával. De a vendég magánúton járt a VIP-páholyban, miközben a hivatalos Berlin udvarol neki.

Orbánt nem tiltották ki Németországból, a mozgását sem korlátozták. Az igaz, hogy értékei nem esnek egybe azzal, amit a legtöbb német képvisel. Jogosak a morális aggályok vele kapcsolatban. De ha a németek valakit ki akarnak zárni társadalmilag, akkor ebben a politikai vezetésnek kellene jó példával elöl járnia. Nem lehet egy futballklubtól elvárni, hogy megteszi ez ügyben az első lépést. 

 

Politico

 

A volt cseh vezérkari főnök szerint Magyarország, Szlovákia és Csehország egyértelműen tanúsítja az orosz hibrid hadviselés sikerét. A burkolt propaganda segítségével Moszkva képes volt megingatni az emberek hitét a hatalom alapjaiban, ideértve a sajtót. Petr Pavel, aki a jövőre esedékes elnökválasztás nagy esélyese, kifejtette, hogy ha országa nem volna az EU és a NATO tagja, csak még nagyobb belső gondokkal szembesülne, ám az ellenerőknek egyszerűbb a Nyugatot vádolnia a globális bajokért.

Úgy gondolja, hogy csak igen óvatosan volna szabad mindazokat befogadni, akik a sorozás elől menekülnek el Oroszországból. Az oroszoknál ugyanis a revansizmus mélyen beleivódott a társadalomba és ezek az emberek nem utasítják el a rezsimet és nem is ellenzik a háborút. A saját életükért aggódnak.

Viszont a célországokban már működik az orosz 5. hadoszlop és mi van akkor, ha országonként még 40-50 ezer ember érkezik orosz földről – ilyen mentalitással? Pavel, aki 4 éven át a NATO Katonai Bizottságának elnökeként dolgozott, úgy véli, hogy a hullám a cseh nemzetbiztonságot fenyegeti.

Megjegyzi, hogy orosz földön belátható időn belül nem lesz forradalom, nem csupán azért, mert erősek a rezsim pozíciói, hanem az emberek már említett beállítottsága miatt sem. Igazából még Navalnij sem liberális demokrata, hanem csupán másfajta nacionalista, mint Putyinék. Ezzel együtt alkalmasabb tárgyalópartner volna az euro-atlanti szövetség számára.

Viszont éppen az orosz társadalom hozzáállása folytán nyugtalanító, amikor az elnök azt hangoztatja, hogy nem blöfföl az atomfegyver bevetése kapcsán. A NATO ugyanakkor lebecsülte az elnök elszántságát, hogy szükség esetén brutális erővel érje el céljait. Pedig komolyan gondolta, amit az orosz világ helyreállításáról mondott.

 

Der Standard

 

A kommentár úgy látja, hogy az éppen 60 évvel ezelőtt megrendezett 2. Vatikáni Zsinat megpróbálta megerősíteni a katolikus egyház helyét a világban, ám nem sikerült, a sorozatos botrányok közepette az fenyeget, hogy az anyaszentegyház egyre jelentéktelenebbé válik. Annak idején XXIII. János pápa azt szorgalmazta, hogy váljanak meg a legreakciósabb politikai erőktől, a „trón és az oltár” szimbiózisának hirdetőitől, továbbá, hogy a hivatalos egyház ne legyen annyira önhitt a hívekkel szemben.

Ám azt kell látni, hogy az egyház kisugárzása azóta csak kisebb lett, főként Németországban és Ausztriában. Úgy is lehetne mondani, hogy drámai módon visszaesett a vonzereje. Minden egyes szexuális visszaélés napvilágra kerülte csak ráerősít a tömeges kilépések folyamatára. A szinte járványos botrányok aláássák az egyház erkölcsi alapjait.

A németeknél a keresztények tavalyra immár kisebbségbe kerültek. Az osztrákoknál a római katolikusok aránya 2001 és 16 között 75-ről 65 %-ra csökkent. Riasztó, milyen mértékben zuhannak a középiskolások vallási ismeretei. Ausztriában egyúttal feltűnő, hogy a katolikus egyház egyre kevésbé képes formálni a közvéleményt. Szinte teljesen eltűnt a társadalmi vitákból.

 

2022. október 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni

Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >

Tovább

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább