2024. december 22. vasárnap
Ma Zénó, Flórián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Az ukrán optimizmus avagy Volodimir Zelenszkij jelkép lett

Az ukrán optimizmus avagy Volodimir Zelenszkij jelkép lett

Oroszországnak fél év után sem sikerült megtörnie az ukránok erkölcsi tartását, sőt a hadjárat csak megerősítette a fiatal állam öntudatát, hiába akarta azt összetörni Vlagyimir Putyin. Elfoglalta ugyan a szomszédos ország területének egyötödét, elűzte a lakosság egynegyedét, de hasztalanok a deportálások, a kínzások és az erőszakcselekmények, nem érdekes a tömeges munkanélküliség, a gazdasági visszaesés sem: az ukránok részéről csak erősödik az összefogás. Mi több, tízezrek tértek haza, a civil társadalom aktívabb, mint valaha, az államigazgatás hatékonyan működik, a szolidaritás megdöbbentő. Sőt, időnként eufóriát tapasztalni, mivel hosszú távon nem teljesen kizárt, hogy vereséget mérnek a támadókra. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Der Standard

 

Magyarországon Orbán Viktor nem győzi ostorozni az általa is jóváhagyott szankciókat Oroszország ellen. A jobboldali-populista miniszterelnök már a háború kezdetén világossá tette, hogy szó sem lehet a fontos energiahordozók importját érintő korlátozásokról. Ahhoz ugyanis az ország túlságosan is függ az orosz gáztól és olajtól. Így nem mondhat el egyikről sem, ezt szajkózzák azóta is a kormányintézmények. Egyidejűleg a politikus ott osztja a megtorló intézkedéseket, ahol csak tudja, ideértve a Moszkva számára igencsak fájdalmas technológia beviteli tilalmát.

Az orbáni retorika nagyban emlékeztet arra, amit az Osztrák Gazdasági Kamara és a Néppárt tartományfőnökei mondogatnak, de a magyar vezető nem csupán az energiapiacon jelentkező kiszolgáltatottság miatt áll közel a Kreml urához. A jó 10 éve épülő illiberális állam igen sok hasonlóságot mutat Putyin „irányított demokráciájával”, amely közben színtiszta tekintélyuralom lett. Orbán is elnyomja és a margóra szorítja a szabad sajtót, továbbá hadjáratot folytat a kritikus civil szervezetek ellen.

Ideológiailag mindketten osztják az államilag elrendelt melegellenességet, közös bennük az „aggály”, mert állítólag veszély leselkedik a „családi értékekre” és „hagyományokra”, valamint vallják, hogy hanyatlik a Nyugat. Az Orbán Viktor által hatalomra emelt Novák Katalin még családügyi miniszterként külön kiemelte a kapcsolatok ápolását az Oroszország részvételével működő hálózatokkal.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Oroszországnak fél év után sem sikerült megtörnie az ukránok erkölcsi tartását, sőt a hadjárat csak megerősítette a fiatal állam öntudatát, hiába akarta azt összetörni Vlagyimir Putyin. Elfoglalta ugyan a szomszédos ország területének egyötödét, elűzte a lakosság egynegyedét, de hasztalanok a deportálások, a kínzások és az erőszakcselekmények, nem érdekes a tömeges munkanélküliség, a gazdasági visszaesés sem: az ukránok részéről csak erősödik az összefogás.

Mi több, tízezrek tértek haza, a civil társadalom aktívabb, mint valaha, az államigazgatás hatékonyan működik, a szolidaritás megdöbbentő. Sőt, időnként eufóriát tapasztalni, mivel hosszú távon nem teljesen kizárt, hogy vereséget mérnek a támadókra. Hogy a hadsereg még mindig tartja magát a számbeli fölényben lévő ellenséggel szemben, azt az ukránok egyrészt az okos taktikának, a határozott hierarchiának, az oroszok háta mögött precízen végrehajtott szabotázsakcióknak és a lakosság kemény ellenállásának tulajdonítják.

Másrészt természetesen tudják, hogy a Nyugat segítsége nélkül a veszett fejsze nyelét markolásznák. De legalább ennyire fontos a morál. Az államot korrupció rágja, gond van a jogállamisággal, a gazdaságot kifosztották az oroszbarát oligarchák, mindent behálóz az orosz titkosszolgálat, az államapparátus mégis a helyén van és működik. Mert egy jól képzett és meglepően hazafias értelmiségi réteg, továbbá aktivisták tömege nem hagyja, hogy kudarcot valljon a sokak által már leírt nemzet.

Kijevben pontosan látják, hogy a drágulás és a közelgő energiaválság miatt lassan vége a Nyugat feltétlen szolidaritásának. Mégis rendkívüli önérzetet árulnak el. Az elején csak az elnök hangja hallatszott, akiről úgy tűnt, hogy több számmal nagyobb nála a neki jutott szerep. Ám kitartása és példamutatása folytán Volodimir Zelenszkij jelkép lett. És már egy egész had járja a világot, hogy figyelmeztessen: nézzetek és hallgassatok meg bennünket. Nem megyünk el. Mi nem.

 

New York Times

 

Paul Krugman úgy véli, hogy a világgazdaságot jelenleg aligha fenyegeti nagyobb veszély, mint az, hogy Európa ki van szolgáltatva az orosz gáznak. A Nobel-díjas közgazdász harmadrangú gazdasági hatalomnak nevezi Oroszországot, ám az – Ukrajnával együtt – fontos árucikkeket exportál. Amikor Putyin megtámadta Ukrajnát, azonnal az égbe szökött a gabona és az olaj ára. De a sokk azóta már enyhült, mert mindkettőből van kínálat a világpiacon.

A gáz azonban más, mert az leginkább vezetéken szállítják, mivel úgy a legolcsóbb. Az oroszok által Európának küldött mennyiség az egy évvel ezelőttihez képest 75 %-kal csökkent. Senki sem hiszi, amit Moszkva állít, hogy ti. ennek műszaki okai vannak. A Kreml gyakorlatilag embargóval próbálkozik, hogy a Nyugat ne támogassa az ukránokat. A következmény az lett, hogy az ár a csillagos égben jár.

Aligha véletlen, hogy a legutóbbi áremelkedési hullám június közepén, tehát akkor indult be, amikor világossá vált, hogy kifullad a 2. orosz offenzíva is, sőt, az erőviszonyok a védők javára tolódnak el, hála a nyugati fegyvereknek. Ezért Putyin gazdasági hadviselésbe kezdett. A földrész valószínűleg megtalálja a módját, hogy átvészelje a nehézségeket, de az infláció elkerülhetetlen és a recesszió nagyon valószínű.

A makrogazdasági megfontolások azonban eltörpülnek amellett, hogy miként lehet segíteni a télen a bajba kerülő családoknak. Kemény dilemma ez, amikor közben takarékosságra kell ösztönözni. De feltehetőleg így is kudarcot vall az orosz elnök zsarolási kísérlete. A többi közt azért, mert a leginkább engedékenynek tűnő kormányok nyújtják a legkevesebb támogatást Kijevnek, így sokat nem számít, ha elvesztik az idegeiket, mondjuk, a németek.

Ám akárhogy is lesz, a világ leckét kap abból, milyen kockázatos is gazdaságilag függeni autoriter rezsimektől. Közgazdászok régóta hangoztatják, hogy nem szabad nemzetbiztonsági érvek miatt korlátozni a nemzetközi kereskedelmet, merthogy ezzel a hivatkozással már sokszor visszaéltek a múltban. Csakhogy az oroszok fellépése sokszorosan igazolja a másik oldal véleményét.

 

2022. augusztus 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Pannon ég alatt

Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >

Tovább

Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?

Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >

Tovább

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább

A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg

A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >

Tovább

A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét

Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >

Tovább

Raszputyin Romániában

Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >

Tovább

Amikor a diktatúrák összeomlanak

Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >

Tovább

Maradjon inkább Orbán Viktor?

Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >

Tovább