Ma Zénó, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Minden ellenkező látszat ellenére Moszkva elveszítette a küzdelmet
Eredeti katonai céljait már rég feladta Ukrajnában, a részleges sikereket hatalmas áldozatok árán éri csak el. Ugyanakkor retteg a saját népétől, ezért nem rendel el általános mozgósítást. Az orosz fegyveres erőkről bebizonyosodott, hogy már rég túl vannak a zenitjükön, nem látni, hogy olyan eszköz volna a kezükben, amely révén a maguk javára dönthetik el a harcok kimenetelét. Nimbuszuk oda. Az ukránok ellenben egyre több nyugati fegyvert kapnak, így sikerük legfőbbképpen az USÁ-tól függ. Ez egyben a legnagyobb veszély is, mert mi van, ha leáll az amerikai támogatás. Az orosz oldalon kaotikus az utánpótlás, változatlanul hatalmas a korrupció, egyedül az maradt meg a régmúlt idők erényeiből, hogy igen jól rögtönöznek és tudnak szenvedni. De itt csupán egy agyaglábakon járó látszatóriásról van szó, amely ugyanúgy a tüzérségi hengerre épít, mint a 2. világháborúban. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Süddeutsche Zeitung
Farkas – báránybőrben – írja lap a szélsőjobbos francia Nemzeti Tömörülésről, illetve az Olaszország Fivéreiről, miután a két párt mérsékelte magát és már nem sürgeti a kilépést az EU-ból. Megelégszik azzal, hogy belülről kell a szervezetet megreformálni. A Giorgia Meloni-féle tömörülés választási programja egyrészt hemzseg attól, hogy Itália így, Itália úgy. Ez persze nem meglepő, mert a posztfasiszták, a jobboldali-populista Liga, valamint a konzervatív-polgári Forza Italia, Berlusconival az élen, a baloldal hazafias alternatívájának tekinti magát.
Ugyanakkor sűrűn lehet olvasni a dokumentumban Európáról, ami nem sokat változtat azon, hogy a párt elnökasszonya, akiből hamarosan kormányfő lehet, keményen nacionalista és az európai egyesülés ellensége. Akárcsak Marine Le Pen. És hiába alakulna át a közösség a két politikus szája ízének megfelelően, már nem sok köze lenne az alapításkor meghirdetett európai értékekhez és elvekhez.
A jobboldali-populista magyar és lengyel vezetés is lépten-nyomon ostorozza a brüsszeli apparátust, de ők sem akarják elhagyni az Uniót, noha állítólag az a felelős minden rosszért. Daniel Freund, német zöld EP-képviselő szerint a két ország is szívesebben beszél belső változtatásokról, de ő maga szívesebben venne olyan javaslatokat, amelyek Európa-barát hatalmaktól származnak.
Moritz Körner, aki a német liberálisokat képviseli Strasbourgban, úgy véli: az euroszkeptikus, illetve EU-ellenes pártok nyilvánvalóan megállapodtak abban, hogy nem követelik a kiválást, mert azzal átlépnék a vörös vonalat. Lásd az AfD-t, amely teljesen elszigetelődött ezzel a törekvéssel, hiszen a földrészen a polgárok többsége támogatja az összefogást. Jól vizsgázott a szervezet a járvány során és erre csak ráerősített Ukrajna orosz lerohanása. Ugyanebbe az irányba hatott a Brexit is.
Ezért a populisták számára immár egyszerűbb, ha reformokat propagálnak. Egyben eredményesebb is, hiszen jönnek fel. Azon kívül nem mondhatnak le a közösség forrásairól, miután az EU gigantikus pénzosztó szervezet. Nyugodtan bírálhatják a hiányosságokat és még mérsékelt választókat is elhódíthatnak ily módon, közben pedig bezsebelik a milliárdokat.
Neue Zürcher Zeitung
A lap főszerkesztője szerint nem sokat értek el három évtized alatt a reformkísérletek Oroszországban, viszont a háború megérkezett Nyugat-Európába. Amióta Vlagyimir Putyin fordított egyet a dolgon, és részleges gázembargóval kínozza az EU-t, világossá váltak az energiaellátás hiányosságai. De nem marad ennyiben. A német elhárítás arra figyelmeztet, hogy Moszkva igyekszik dezinformációs kampánnyal felszítani a hideg lakások és a sötét utcák miatt várható elégedetlenséget.
Eric Guyer azonban kiemeli, hogy minden ellenkező látszat ellenére Moszkva elveszítette a küzdelmet. Eredeti katonai céljait már rég feladta Ukrajnában, a részleges sikereket hatalmas áldozatok árán éri csak el. Ugyanakkor retteg a saját népétől, ezért nem rendel el általános mozgósítást.
Az orosz fegyveres erőkről bebizonyosodott, hogy már rég túl vannak a zenitjükön, nem látni, hogy olyan eszköz volna a kezükben, amely révén a maguk javára dönthetik el a harcok kimenetelét. Nimbuszuk oda. Az ukránok ellenben egyre több nyugati fegyvert kapnak, így sikerük legfőbbképpen az USÁ-tól függ. Ez egyben a legnagyobb veszély is, mert mi van, ha leáll az amerikai támogatás.
Az orosz oldalon kaotikus az utánpótlás, változatlanul hatalmas a korrupció, egyedül az maradt meg a régmúlt idők erényeiből, hogy igen jól rögtönöznek és tudnak szenvedni. De itt csupán egy agyaglábakon járó látszatóriásról van szó, amely ugyanúgy a tüzérségi hengerre épít, mint a 2. világháborúban.
Ma is érvényes, amit Helmut Schmidt, a néhai kancellár eredetileg a Szovjetunióra mondott: Felső-Volta – atomfegyverrel. Az ország megrekedt a múltban. Ennél szörnyűbb nem is lehetne a mérleg Putyin számára.
Pedig sokkal nagyobb sikereket érhetett volna el, ha előrenyomul a Donyecki-medencében és egyidejűleg visszafogja a gázszállításokat. A Nyugat ez esetben valószínűleg belement volna engedményekbe. Berlin és Párizs feltehetőleg ugyanúgy átlépett volna Ukrajnán, mint az utóbbi 20 évben oly sokszor.
Ám hiába lesz kemény a tél, az utána következő időszakra már felkészült Európa. Mind tompább az orosz energiafegyver, a Kreml elveszti legfőbb olaj- és gázpiacát. Rettegett Vlagyimir eljátszotta a lehetőséget. Áldozatul esett a hódítók nagyképűségének. Főként az autoriter nagyhatalmakkal megesik, hogy túlbecsülik a saját erejüket. Minden háborúban van olyan, kiszámíthatatlan tényező, ami végzetessé válhat. Önhittségében azonban az elnök ezt figyelmen kívül hagyta és most hatalmas árat fizet érte.
Deutschlandfunk
A menedékjogot nap mint nap a szemünk láttára szegik meg az európai hatóságok – mondja Gerald Knaus migrációs szakértő, a berlini Európai Stabilitási Kezdeményezés nevű elemző intézet igazgatója. Egyre többen próbálnak meg bejutnia a kontinensre a Földközi-tengeren át, ám továbbra is erőszakosan fordítják vissza őket. Az év eleje óta csaknem 1200-an vesztették életüket, vagy tűntek el a két földrész között. A helyzet minden eddiginél drámaibb – mutat rá az interjúalany, ezért sürgeti, hogy Németország és a többi tagállam dolgozzon ki stratégiát a kérdés humanitárius megoldására.
Jelenleg ugyanis jogsértő módon azonnal visszafordítják az érkezőket, Európa ráállt erre a gyakorlatra, jóllehet itt alapjogról van szó. Közben azonban az államok visszavonták a mentőhajókat, csak civilek őrjáratoznak, hogy kimentsék a bajbajutottakat. Ugyanakkor sok embercsempész valójában brutális gyilkos, aki főleg Líbiában kirabolja, megkínozza és megöli az áldozatait, vagy egyszerűen rabszolga sorba hajtja őket. Mások cinikus üzletemberek, akik az emberi szenvedésből akarnak tőkét kovácsolni.
A gond azt, hogy a mindennapos jogsértésük már nem nyugtalanítja a kormányokat, mert azt érzékelik, hogy az cseppen sem árt a jó hírüknek, mivel egyre több ország ugyanezen az úton jár, és nem tekinti azt az értékek, illetve a jogszabályok megsértésének.
A kulcskérdés, miként lehet eltéríteni az úttól olyan embereket a 3. világban, akiknek vajmi kevés esélyük van a befogadásra, de anélkül térítenék el őket szándékuktól, hogy brutális módszereket alkalmaznának ellenük. Ha nem sikerül rá gyorsan választ találni, akkor az olaszoknál villámgyorsan olyanok kerülnek hatalomra, akik katonai erővel oldanák meg a dilemmát.
Ám az katasztrófa, hogy az elfogott embereket Líbiába viszik vissza. Meg kell mutatni, hogy van alternatíva az erőszakkal szemben, de ez nem könnyű, mert az Unió nagy része már feladta a próbálkozást. Sőt, a lengyelek már nem is titkolják, hogy simán visszazsuppolják az érkezőket a belarusz határon, mi több eljárásukat mintaszerűnek tartják. Mint ahogy a görögök számára nem probléma, hogy a Törökországnak visszaadott illegális határátlépők a végén ismét Afganisztánban kötnek ki.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Pannon ég alatt
Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >