Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
420 forint/eurós árfolyam sem kizárt
Az apanázsra azért is szükség van, hogy megdobja a gazdaságot, amelynek növekedési üteme előreláthatólag lassul a 2. félévben, mivel szélsebesen nőnek a kamatok és az infláció is érezteti hatását. Ám a segítségnek egyelőre gátat vetnek Brüsszel jogállami aggályai. Pedig a fizetési mérleg hiánya nagyobb lett, mivel többet kell fizetni az energiaimportért. Ezenkívül a kormány csak most látott hozzá, hogy megfékezze a költségvetési deficitet a hatalmas kampányköltekezések után. Egyelőre nyomát nem látni annak, amit magyar illetékesek jeleztek, hogy ti. küszöbön áll az egyezség. A Société Générale viszont az év végére 420 forint/eurós jegyzést sem tart kizártnak a jogállami vita következményeként. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Reuters
Lejtőre került a forint és ez arra készteti Orbán Viktort, hogy állapodjon meg az EU-val a támogatások ügyében. A fizetőeszköz árfolyama rekord alacsonyra zuhant az euróhoz képest, ami megmutatta a magyar gazdaság sebezhetőségét és nyomás alá helyezi a miniszterelnököt, hogy valamiképpen érje el a befagyasztott európai alapok megnyitását.
A gazdaságvédelmi keret esetében a Bizottság döntésétől függ, hogy folyósítják-e a 15,5 milliárd eurós ingyen pénzt, illetve kedvezményes hitelt. Ha igen, az megerősítheti a forintot és véget vethet a shortolásnak. Ezen felül lenyomja az állampapírok hozamát. Ha nincs egyezség, a fizetőeszköz továbbra is gyengülő pályán marad. Megnehezíti a kétszámjegyű infláció letörését, és kiszolgáltatja a magyar kötvényeket, ha netán bármiféle kedvezőtlen érzelmi eltolódás áll be, miközben a szomszédban zajlik a háború és mennek fel az energiaárak.
Az apanázsra azért is szükség van, hogy megdobja a gazdaságot, amelynek növekedési üteme előreláthatólag lassul a 2. félévben, mivel szélsebesen nőnek a kamatok és az infláció is érezteti hatását. Ám a segítségnek egyelőre gátat vetnek Brüsszel jogállami aggályai. Pedig a fizetési mérleg hiánya nagyobb lett, mivel többet kell fizetni az energiaimportért. Ezenkívül a kormány csak most látott hozzá, hogy megfékezze a költségvetési deficitet a hatalmas kampányköltekezések után.
Egyelőre nyomát nem látni annak, amit magyar illetékesek jeleztek, hogy ti. küszöbön áll az egyezség. A Société Générale viszont az év végére 420 forint/eurós jegyzést sem tart kizártnak a jogállami vita következményeként.
Exxpress
Nem sok jót jósol Európának Kovács Zoltán. A nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár a bécsi magyar Nagykövetségen tartott sajtóértekezleten azt fejtegette, hogy a helyzet 2015-öt idézi, vagyis az EU megint elszakad a valóságtól. A politikus, akit a portál Orbán Viktor bizalmasaként mutat be, úgy értékeli, hogy főleg a német irányvonal híján van a racionális érveknek.
Pedig tanulhatnának a magyar példából, mert a magyarok nem bolondok. A Fidesz választási sikere nem a véletlen műve, a párt tiszteli a választókat, a lakosságot. A miniszterelnök pedig komolyan gondolja, amit mond. És mindig azt mondja, amit gondol. Azaz a realitás talaján áll. Csak ott van a gond, hogy 2015-ben is megadott minden szükséges adatot az uniónak a menekülthullámról, főként Bécsnek és Berlinnek, ám tudjuk, mi lett belőle.
A szankciókat illetően Kovács is megismételte, hogy felül kell vizsgálni, mennyire hatékonyabb ezek az intézkedések. Ugyanakkor nem ért egyet azzal, hogy Ukrajna tagjelölti státuszt kapott, mert úgy véli: nem biztos, hogy az ország megfelel a feltételeknek, márpedig nem szabad kettős mércét alkalmazni. Megerősítette azt a hivatalos nézetet, hogy eljött a tárgyalások ideje, ehhez helyszínként újból felajánlotta Budapestet, függetlenül attól, hogy ez nem a magyarok háborúja.
Die Welt
A berlini magyar nagykövet azt mondta: senki se oktassa ki Magyarországot arról, milyen legyen a viszony Moszkvával, mert a magyar politika a történelmi összefüggések folytán pontosan tudja, kivel áll szemben. Györkös Péter, aki immár 7 éve látja el tisztségét, és akit a jobboldali lap Orbán Viktor bizalmasának nevez, a jobboldali német lapnak adott interjúban megismétli a mantrát, miszerint kormánya azért utasította a legutóbbi szankciós csomagot, mivel a Bizottság elnöke azt senkivel sem egyeztette előre, márpedig az olajvásárlások visszafogása problematikus.
A diplomata úgy látja, hogy két dolog játszik bele a magyar politika megítélésébe: az egyik az, hogy Orbán nyíltan beszél, még akkor is, ha a nemzetközi sajtó démonnak állítja be. A másik, hogy a magyar mentalitásnak fontos alkotóeleme a dac. De ez esetben az számít, hogy amit Ursula von der Leyen előterjesztett, az nem állt összhangban az állam- és kormányfők döntésével. Merthogy időre van szükség, amíg az országok le tudnak válni az orosz energiahordozóról.
Cáfolta, hogy Magyarország nem tett semmit a függőség csökkentésére, Paksról pedig azt fejtegette, hogy a bővítést engedélyezte az EU. Ám szerinte itt nemzetközi programról van szó, mert nyugati cégek is közreműködnek a kivitelezésben. Ugyanakkor – jegyezte meg - nincs értelmük a szankcióknak, mert Moszkva a magasabb árak jóvoltából nagyobb bevételhez jut, mint előtte. Úgyhogy nem kell a másikra mutogatni, mert ez nem a magyarok műve.
A nagykövet is bepróbálkozott azzal, hogy Magyarország idáig 750 ezer ukrán menekültet fogadott be, de azután megelégedett az ENSZ-statisztitákban szereplő 150 ezerrel. Hogy Varsó miért engedi a fegyverszállításokat a területén keresztül, arra azt válaszolta, hogy erről a lengyeleket kell megkérdezni. Viszont szerinte a viszálynak csakis tárgyalásokkal lehet véget vetni.
Hangsúlyozta, hogy a magyar fél segít Ukrajnának, ám az eltelt évszázadok alapján tisztában van vele, hogy nem szabad konfliktusba keverednie az oroszokkal. Merthogy azok kíméletlenek és rombolnak a háborúban. Kitért arra is, hogy Budapest és Varsó jelenleg ugyan eltérően ítéli meg a válságot, ám hosszú távon közösek az érdekeik, és ezután is közösen reagálnak, ha Brüsszel politikai vagy ideológiai okokból nekik támad.
EUobserver
Egy prágai elemző szerint Csehország nem tolja előtérbe a Visegrádi Csoport által fontosnak tartott témákat, amikor három nap múlva fél évre átveszi az EU soros elnöki teendőit. Vít Dostál, a cseh Külpolitikai Társaság igazgatója felhívta a figyelmet, hogy a négy miniszterelnök a szokásoktól eltérően nem egyeztetett előzetesen pár napja az uniós csúcstalálkozó előtt, ami arra utal, hogy az Ukrajna ügyében elfoglalt magyar álláspont miatt a többieknek nem volt kedvük együtt mutatkozni Orbán Viktorral.
Ezért a szakértő arra számít, hogy a V4 eltűnik a hírekből, mert a magyar kormány nem adhat elő szólómutatványt a többiek nevében. Még akkor sem, ha az új cseh miniszterelnök hasznosnak nevezte a regionális együttműködési keretet.
FT
A vezércikk szerint a ma kezdődő NATO-csúcson el kell határozni a keleti szárny fokozott védelmét, a szervezetnek meg kell mutatnia, hogy tökéletesen látja, mekkora veszély fenyegeti Oroszországból. Ennek megfelelően bizonyítania kell, hogy kész és képes is cselekedni, ha a Kreml netán Ukrajna után folytatni akarná az agressziót és célba venne keleti tagállamokat.
A tervezet messze elmarad attól, amit pl. az észt miniszterelnök sürgetett, mégis alapvető, hogy a szövetség minden balti tagállamban több ezer katonát kíván állomásoztatni az eddigi 1000-1000 helyett és a jelenlegi 40 ezerről 300 ezerre fejleszti gyors reagálású erőinek létszámát. Ezeket órákon belül be lehet majd vetni az esetleges támadás után. Továbbá több nehézfegyverzetet, és egyéb felszerelést is a helyszínen tárolnak majd.
A cél, hogy meg kell győzni Vlagyimir Putyint: a kölcsönös védelmi garancia minden tagra egyformán érvényes. Azaz a NATO megkésve ugyan, de elfogad egy olyan stratégiai koncepciót, amely Oroszországot tekinti a legfőbb és legközvetlenebb biztonsági veszélyforrásnak. De a hidegháborúhoz hasonlóan a szövetségnek ezúttal is fel kell készülnie olyasvalamire, ami reményei szerint sosem következik be, de éppen azért kell megelőző intézkedéseket tennie, hogy soha ne is történjen meg.
Következő cikk: Snyder-Habermas vita a német szerepvállalásról
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >