Ma Kamilla, Apor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán, a zsaroló
Írja a Liberation francia lap budapesti tudósítója, hozzátéve, hogy a politikus nyerésre áll az európai intézmények ellen. Ki tudja ugyanis, hogy mikor lesz bármi is a teljes embargóból, miután Magyarország kivételes elbánásban részesül. Vagyis kifizetődött, hogy kész helyzet elé állította az EU-t. Szijjártó Péter hetek óta horribilis összegeket emlegetett, mármint hogy az energiaipar át tudjon állni az új forrásokra, ám Holoda Attila szerint egyáltalán nincs szükség ilyen gyökeres fordulatra. Az olcsó orosz olajnak köszönhetően a MOL úszik a pénzben és ez tiszta haszon az ország számára. Igaz, a többségi tulajdont az állam tavaly átadta három magánalapítványnak, Mind a hármat a miniszterelnök csókosai irányítják. Ám ezek az intézmények csupán a jéghegy csúcsát jelentik, mert a hatalom vagy 30 alapítványt létesített arra az esetre, ha netán valami gikszer ütne be a választáson. Feltöltötte a hadikasszát. Ugyanakkor amikor Orbán padlóféket nyomott az embargó terve miatt, akkor ezt főként azért csinálta, hogy védje saját maga és truppja érdekeit. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Süddeutsche Zeitung
A sikerjelentés 13 perccel éjfél előtt érkezett, hogy megszületett a megállapodás az embargóról, bár az EU-nagykövetek holnap még összeülnek, hogy meghatározzák a jogi részleteket. Az egyezmény lazított az eredetileg tervezett importstopon, hogy Magyarország is beálljon mögé. A tilalom a hajón érkező nyersolajra vonatkozik, de mivel Németország és Lengyelország jelezte, hogy le kíván mondani a Barátság-vezetéken át továbbított fűtőanyagról, ezért az import 90 %-ára terjed ki. Ily módon Magyarország, Csehország és Szlovákia számít nyertesnek.
Orbán még azt is elérte, hogy tankereket bérelve vehessen orosz olajat, ha az ukránok netán beváltják fenyegetésüket és leállítják a tranzitszállításokat. Az Európai Tanács elnöke ugyanakkor közölte: a következő uniós csúcsokon amilyen gyorsan csak lehet, foglalkozni kívánnak azzal is, hogy véget vessenek a vezetékes olaj vásárlásának.
Hogy a 3 kormány ne tudja az alacsony áron megvett olajat tovább exportálni extraprofittal, a Bizottság a jövő évtől kezdve be akarja zárni ezt a kiskaput. Az is felmerült, hogy az energiahordozóra vámot vessenek ki, mert akkor megszűnne a magyar előny. Ezt a döntést kétharmaddal is meg lehet hozni, tehát Orbán nem tud vétózni.
A szankciócsomag része, hogy a legnagyobb orosz pénzintézetet, a Szberbankot is kizárják a SWIFT nemzetközi elszámolási rendszerből. Továbbá három újabb orosz állami tévétársaság veszti el sugárzási engedélyét az EU-ban. Adó-, PR- és vállalati tanácsadók, továbbá könyvvizsgálók nem dolgozhatnak orosz megbízásból. Ezen felül további 58 vezető tisztségviselőre mondtak ki beutazási tilalmat. Köztük van Kirill, az orosz ortodox egyház feje. Mindezekhez járul még, hogy Ukrajna az idén 9 milliárd eurós pénzügyi segítségben részesül.
Politico
A holland kormányfő cáfolta, hogy a brüsszeli megállapodás nagy győzelem volna Orbán számára. A magyar politikus egy hónapig keményen asszózott, és végül határidő nélkül felmentést kapott, hogy változatlanul vehessen orosz olajat a Barátság-vezetéken igénybevételével, sőt még azt is elérte, hogy hajók segítségével vásároljon olajat, ha bármi gond adódna Ukrajnában a tranzitszállításokkal.
Rutte emlékeztetett arra, hogy nem csak Magyarországnak voltak kifogásai, hiszen az érintett kormányok erősen ki vannak szolgáltatva az energiahordozókat tekintve Moszkvának. Hogy a kivételek meddig maradnak érvényben, arról az Európai Tanács dönt majd. A kérdésre már a legközelebbi ülésen visszatérnek, de ehhez tudni kell – mondta a holland politikus – hogy mennyi idő szükséges az érintett államoknak az átálláshoz.
A belga miniszterelnök annyit elárult, hogy a csehek másfél évet kaptak.
Wall Street Journal
Nagyjából és egészében Magyarország megnyerte a kötélhúzást az embargó ügyében, hiszen a csővezetékre nem érvényes a tilalom. A magyarok, a csehek és a szlovákok napi 250 ezer hordónyi olajhoz jutnak a Barátság déli leágazásán keresztül.
Libération
Orbán, a zsaroló – írja a francia lap budapesti tudósítója, hozzátéve, hogy a politikus nyerésre áll az európai intézmények ellen. Ki tudja ugyanis, hogy mikor lesz bármi is a teljes embargóból, miután Magyarország kivételes elbánásban részesül. Vagyis kifizetődött, hogy kész helyzet elé állította az EU-t. Szijjártó Péter hetek óta horribilis összegeket emlegetett, mármint hogy az energiaipar át tudjon állni az új forrásokra, ám Holoda Attila szerint egyáltalán nincs szükség ilyen gyökeres fordulatra.
Az olcsó orosz olajnak köszönhetően a MOL úszik a pénzben és ez tiszta haszon az ország számára. Igaz, a többségi tulajdont az állam tavaly átadta három magánalapítványnak, Mind a hármat a miniszterelnök csókosai irányítják. Ám ezek az intézmények csupán a jéghegy csúcsát jelentik, mert a hatalom vagy 30 alapítványt létesített arra az esetre, ha netán valami gikszer ütne be a választáson. Feltöltötte a hadikasszát. Ugyanakkor amikor Orbán padlóféket nyomott az embargó terve miatt, akkor ezt főként azért csinálta, hogy védje saját maga és truppja érdekeit.
New York Times
Az embargó alaposan visszaveti az orosz olajipart, ám a gazdaság kulcságazata egyelőre jól áll, mert időbe telik, amíg a szankciók kifejtik hatásukat. Egy szakcég szerint májusban 200 ezer hordóval nőtt a naponta behajózott mennyiség, azaz meghaladta a 10 millió hordót, de februárban még ennél is magasabb szinten állt.
A vállalat, a Kpler úgy kalkulál, hogy a megtorló lépés hatására napi egymillió hordóval esik vissza a kitermelés, ami 10 %-ot jelent. Ezt meg fogja érezni az orosz energiaipar, mivel a nagy nyugati olajcégek vonulnak ki és az ágazat nem jut fejlett technológiához. Viszont a világ többi részén a vevők valószínűleg le fognak csapni az olcsó szénhidrogén lehetőségére. India ebben a hónapban napi több mint 700 hordóval rendelt. Összehasonlításképpen a Barátság-vezetéken keresztül 600 ezer hordó jutott el Magyarországra, Szlovákiába, Lengyelországba és Németországba.
Süddeutsche Zeitung
Oka volt annak, hogy miért kérette magán Magyarország az olajbojkottal, miközben a Bizottság messze elébe ment a budapesti kívánságoknak. Pedig úgy nézett ki, hogy Orbán nem tudja elutasítani az ajánlatot, de azután el tudta. A gazdaság érdekeire hivatkozva a tekintélyuralmi alapon kormányzó politikus blokkolta az embargót. Beavatottak panaszkodnak, hogy mindig és újabb kifogásokkal rukkolt ki, ha az addigi panaszait orvosolták.
Legutoljára arra hivatkozott, hogy az ellátásbiztonságot veszélyezteti, ha bármi gond adódna a Barátság-vezetéknél Ukrajnában. Diplomaták gyanították, hogy igazából csak sok pénzt igyekszik kicsikarni. Merthogy idővel a csövön szállított gázra is kiterjed majd a tilalom, az átállás pedig sokba fog kerülni.
A Bizottság támogatással, illetve kedvezményes hitelekkel kívánja enyhíteni az ilyen gondokat, ám közben Magyarország továbbra is várja a pénzt a koronaalapból. Az a megállapodás még odébb van a jogállami aggályok miatt, viszont a lengyelekkel küszöbön áll. Ez a bizonytalanság nem tetszik a dörzsölt miniszterelnöknek, mint ahogy az sem, hogy várhat az új energiastratégiai keretből neki járó milliókra is.
Der Standard
Csendben töredezik a Putyin ellenes front, mivel az elhúzódó háború felerősíti Európában a gazdasági válságot és megnehezíti az egységet. Orbán szinte kedvtelve beleállt a szerepbe, hogy EU-ellenes nacionalistaként a gonoszt játssza és vétóval fenyegessen, amikor csak valamilyen kényes politikai vagy gazdasági tervről kell határozni. A brit kilépés óta egyedül hajt végre zavarórepülést az uniós csúcstalálkozókon, leplezi a jogállam megsértéseit, hogy a végén érvényesítse az érdekeit.
A többieknek ez jól jön, mert eltereli a figyelmet. Könnyedén a miniszterelnök háta mögé tudnak bújni, elrejthetik saját nemzeti törekvéseiket, alá tudják ásni a közös uniós stratégiát. Így az a látszat alakul ki, hogy minden eddiginél nagyobb az egység, csak ne lenne az a fránya Orbán! A látszat azonban csal. A háború elején nagy volt a szolidaritás, de sok helyütt már erősödik a lakosság félelme a szociális lecsúszás veszélye miatt. Magas az infláció, az égbe szökik az áram- és gázszámla végösszege. Ez pedig nem marad következmények nélkül. A Putyin ellenes kiállás már messze nem olyan egységes, mint eleinte.
Már nem annyira határozott a meggyőződés, hogy szankciókkal visszavonulásra lehet kényszeríteni az orosz államfőt. Egyre nagyobb a bizonytalanság, hogy miként lehet véget vetni a háborúnak. Így nagyjából a prototípust jelenti az új szankciós csomagról zajló vita. Orbán árnyékában a csehek és a szlovákok is amellett kardoskodtak, hogy a csövön továbbra is jöjjön az olaj. A görögök elérték, hogy tankhajóik változatlanul célba juttathassák orosz energiahordozót. A lengyelek további pénzt akarnak, mert az energiaválság miatt nem tudnak lemondani a szénről.
Mindebből az rajzolódik ki, hogy minél jobban elhúzódik a háború, annál inkább kívánatosnak tartja Európa a konfrontáció befejezését. És annál nehezebb lesz megőrizni az egységet.
Washington Post
Sokan úgy vélték még az uniós csúcson tető alá hozott megállapodás előtt, hogy Orbán a bojkott lebegtetésével vissza akar vágni, amiért nem jut hozzá a koronaalaphoz, illetve amiért a Bizottság további milliárdos nagyságrendű támogatás megvonásával fenyegeti a demokrácia leépítése miatt. Azt is megjegyezték, hogy egyre újabb követelésekkel áll elő. Ugyanakkor nem fér hozzá kétség, hogy a kompromisszum, illetve annak üzenete ajándék Oroszországnak. Így nem kevesen azt kérdezik Brüsszelben, hol csúszott félre az embargóterv.
Ugyanakkor az illetékesek próbálták bagatellizálni a magyar ellenállást, mondván, hogy itt nem politikai, hanem technikai kifogásokról van szó. Ám egy bennfentes elárulta: amint Magyarország kap valami engedményt, újabb kívánsággal rukkol ki. Így igazából ő diktálja a tempót.
FAZ
Élesen kirajzolódtak a belső érdekellentétek az EU-ban az olajbojkott kapcsán, így Michel előremenekült: főleg Orbán hangoztatta fenntartásait, de mások is osztották véleményét. Az Európai Tanács elnöke úgy vágta ki magát a csávából, hogy a tilalom csak a tengeri szállításokra vonatkozik, a csővezetéken át érkező mennyiségre egyelőre nem. Ez jó a magyaroknak, szlovákoknak és cseheknek.
Ugyanakkor a többiek tartanak attól, hogy torzul a verseny, mivel Magyarország még éveken át kapja kedvező áron az orosz energiahordozót, miközben másutt tovább emelkedik a benzinár. Egy diplomata szerint nem volna jó, ha a magyarok másutt kínálgatnák az előnyös áron feldolgozott termékeket. Ezért az engedmény csak kismértékű lehet, szűk körben kell alkalmazni és meg kell szabni, hogy meddig lesz érvényben. Az más kérdés, hogy ezt miként lehet a jog nyelvére átültetni.
FT
A lap fő külpolitikai elemzője azt tanácsolja, hogy a Nyugat ne veszítse el az idegeit, mert ha fokozza a Kijevnek nyújtott támogatást, akkor az idő Oroszország ellen dolgozik. Gideon Rachman szerint nem elkerülhetetlen, de nem is valószínű, hogy a támadó hadsereg el tudja foglalni az ukrán ipar szívét és képes elvágni az országot a tengertől, ami megkérdőjelezné az állam életképességét.
A békemegállapodás azonban csak akkor jöhet szóba, ha a hadihelyzet ismét az ukránoknak kedvez. A küzdelem három fronton zajlik: a tényleges háborúban, a gazdaságban, de megütközik az akarat is a három érdekelt fél – Oroszország, Ukrajna és a nyugati szövetség részéről.
Hatalmas veszteségeket szenvedtek az oroszok és az ukránok is, Zelenszkij szerint van olyan nap, hogy 100 emberük esik el. A tényleges szám még ennél is magasabb lehet. Az ukrán gazdaságnak a harcok nagyobb károkat okoznak, mint az orosznak. Viszont Kijev mellett szól a Nyugat kiállása. Ha továbbra is érkezik a szükséges fegyver és pénz, akkor fordul a hadiszerencse.
Ám az ukránok meg vannak riadva, mert az amerikai és német hadfelszerelés csak lassan jut el, így nehéz feltartóztatni az orosz nyomulást. Attól tartanak, hogy Berlin vagy Párizs a béke reményében visszafogja a segítséget. De Scholz davosi beszéde mutatta, hogy a németek pontosan tudják, mekkora a tét. És nem értenek egyet a területi engedmények ötletével.
Viszont idővel rettenetesen meggyengülhet az orosz gazdaság. A hadsereg egy csomó felszerelést vesztett és azokat nehéz pótolni a szankciók miatt. Amerikai adatok szerint az oroszok már ezer harckocsit kénytelenek leírni, miközben két hadiipari gyár is leállt – alkatrész híján.
Egyre nagyobb a Putyinra nehezedő pénzügyi nyomás is. Ma még ugyan kb. egymilliárd euró folyik be a szénhidrogének után, de az év végén nagy mértékben visszazuhan az olajimport. Nincs vezeték, ezért a gázt nem lehet átirányítani Kínába. Így nem sok jó ígérkezik az orosz költségvetés számára. Viszont amíg Moszkva nem adja fel célját, hogy új területeket foglal el Ukrajnában, addig nem lehet szó érdemi békepárbeszédről. Az csak akkor képzelhető el, ha az inváziós erőknek nem lesz mivel harcolniuk, a kormány pedig kifogy a pénzből.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hogyan hódol be egy nemzet szégyenteljesen
A Frankfurter Rundschau publicistája, Bill Kristol szerint olyan, mintha kezdene orbanizálódni az amerikai politika. A magyar >
Putyin fegyverei és Isten hozzájárulása
Egy neves német történész úgy látja: radikalizálódik az orosz történelemkép, ezt támasztja alá, hogy a Kreml >
Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát
William Galston a Wall Street Journalban óva inti Trumpot attól, hogy túllőjön a célon, mert a >
Előre hozott választás Szlovákiában?
Jókora felháborodást váltott ki moszkvai látogatásával odahaza a szlovák kormányfő, hiszen az osztrák kancellár jó két >
A halálos őrület
A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes >
A Georgescu-hadművelet
A Neue Zürcher Zeitung összeállítása időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok >
Pannon ég alatt
Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >