Ma Buda, Richárd, Hóvirág névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Le Pen ajándék lenne Putyin számára
Amit Marine Le Pen akar Európával csinálni, az ajándék volna Putyin számára, mert vezetésével Franciaország ideális partner lenne az olyanok számára, mint Orbán, az pedig gyengítené az EU-t és megosztaná a Nyugatot. A francia kilépés már nem szerepel programjában, ám a magyar példát követve belülről üresítené ki az uniót. Véget vetne a Németországgal alkotott tandemnek és megbontaná az Oroszország kapcsán kialakult egységet. Macron ugyan az utóbbi napokban javított esélyein, de a világnak megvan az oka az aggodalomra. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
slate.fr
Magyarországot kell figyelni, ha bárki tudni akarja, mi vár Franciaországra Le Pen győzelme esetén. A Nemzeti Tömörülés elnökasszonya, Orbán támogatását élvezve euroszkeptikus, bevándorlás-ellenes és nacionalista politikát irányoz elő, mert úgy tekinti, hogy a magyar modell a nyugati civilizáció túlélésének receptjét jelenti. A magyar vezető a kihívót pártolja Macronnal szemben, aki a legjobb ellenség a szemében.
Le Pen viszont az illiberális demokrácia nagy csodálója, ideértve a harcot „Brüsszel ideológiai brutalitása” ellen. Fokozatosan az európai nemzetek szövetségével kívánja felváltani az EU-t. Merthogy szerinte az unió a szuper szövetségi állam felé halad. Orbán hasonló hangot üt meg, amióta 12 éve hadakozik a szervezettel. Szerinte Európa a korszerűsített Brezsnyev-doktrínát valósítja meg, korlátozza a tagállamok szuverenitását és a Soros-féle nyílt társadalmat hirdeti.
Amikor választási győzelmét méltatta a minap, a demagóg magyar vezető a „brüsszeli bürokratákat” ostorozta, mondván, hogy azok vissza akarják tartani a szubvenciókat. Amióta külön vált az Európai Néppárttól, azon dolgozik, hogy nacionalista szövetséget hozzon tető alá. Csak éppen a lengyel PiS eltávolodott tőle az oroszbarát magyar álláspont miatt. Viszont, ha Le Pen nyerne, az nagy lendületet adna Orbán tervének.
A francia politikus hasonló elképzeléseket vall a migrációtól és a menedékjogról, mint a magyar vezető. De koppintja a magyar családtámogatási modellt is, hogy a népességszám ne a bevándorlás, hanem a természetes születések száma révén növekedjen. Szerinte ez szavatolja a nemzet és a civilizáció, a keresztény örökség fennmaradását. Mert különben a nagy lakosságcsere fenyeget. Csak éppen a Novák Katalin fémjelezte magyar intézkedések főként a középosztályt erősítik, amely már egyébként is a rezsim nagy nyertesének számít.
Bloomberg
Amit Marine Le Pen akar Európával csinálni, az ajándék volna Putyin számára, mert vezetésével Franciaország ideális partner lenne az olyanok számára, mint Orbán, az pedig gyengítené az EU-t és megosztaná a Nyugatot. A francia kilépés már nem szerepel programjában, ám a magyar példát követve belülről üresítené ki az uniót. Véget vetne a Németországgal alkotott tandemnek és megbontaná az Oroszország kapcsán kialakult egységet. Macron ugyan az utóbbi napokban javított esélyein, de a világnak megvan az oka az aggodalomra.
Le Pen számára Európa egyrészt jelképes homokzsákként szolgál, hogy megkülönböztesse magát a „globalista” elnöktől, másrészt viszont elősegítené a költségek csökkentését, hiszen az ellenzéki politikus nagyjából 5 milliárd euróval csökkentené a tagsági befizetést. Ám ily módon alighanem csak elszigetelné országát és állandó viszályba keveredne Brüsszellel. Van baja a jogállammal is, és a kevesebb Európa elvét hirdeti.
Orbán bizonyosan díjazná, ha az EU legfelső szintjén ilyen támogatója lenne illiberális rezsimjének. De még alighanem ő is berzenkedne az ellen, hogy Le Pen 5 milliárdos lyukat üssön a közös költségvetésen, továbbá, hogy egyoldalú előnyöket szorgalmaz a franciák számára az egységes piacon. A tőzsdék nyugalma azonban arra utal, hogy sok esélyt nem jósolnak neki.
Viszont el lehet képzelni, Putyin mennyire odalenne, ha Le Pen költözhetne be az Elysée-palotába. Hiszen annak pártja még most is fizeti vissza az egyik orosz cégtől kapott kölcsönt, ugyanakkor bírálta a szankciókat. Arról nem beszélve, hogy ott hagyná a NATO egységes katonai parancsnokságát. Egyben gyengíteni az orosz vezető által megvetett transzatlanti kapcsolatokat.
Der Standard
Eljött a populisták ideje, feljövőben vannak ezek az erők. Franciaországban pl. nemigen kétséges, hogy Macron nyer, ám az aggasztó, hogy stabil többség áll a szélsőjobb, illetve szélsőbal mögött. Márpedig ez nem arra utal, hogy az emberek elégedettek lennének az állammal. És ha belegondolunk, hogy Orbán demagóg programmal magasan diadalmaskodni tudott, továbbá, hogy a szintén jobbos populista republikánusok sikerre számíthatnak ősszel a szenátusi választásokon, akkor egyértelmű, hogy a populizmusnak áll a zászló.
Ezek az erők elutasítják a nemzeti elitet, a jótét lelkeket és a globalistákat, akik szerintük elszakadtak a valóságtól, kivételes elbánásban részesülnek, viszont nem törődnek az utca emberének bajaival. A jobboldal hívei számára idejön még a félelem a bevándorlókkal, illetve bizonyos kisebbségekkel szemben. Ezzel szemben a populisták a társadalom szegény ördögeit veszik célba, azokat, akik leszakadtak és az út szélén maradtak.
Akik úgy érzik, hogy őket nem hallgatja meg senki, könnyű zsákmányt jelentenek a populisták számára, ezért komolyan veszélyeztetik a demokráciát.
Le Figaro
A francia jobboldali lap azt írja Orbán Viktor vatikáni látogatása előtt, hogy a pápa és az ő vallásfelfogása szöges ellentétben áll egymással. A magyar vezető református közegből származik, a keresztény Európát propagálja, hogy igazolja migránsellenes álláspontját. Ezzel szemben a katolikus egyházfő a hívek kötelességévé tette a szívélyes fogadtatást az idegenek számára.
A cikk azt is megjegyzi a vatikáni magánkihallgatás kapcsán, hogy a magyar miniszterelnök első útja a megválasztás után idáig hagyományosan Varsóba vezetett. Ám az orosz invázió felszínre hozta a magyar-lengyel ellentéteket, noha Orbán, aki 2010 óta egyre jobban közeledett Putyinhoz, ügyel arra, hogy kívül maradjon a viszályon.
Következő cikk: Az elpazarolt Európára is gondolnunk kell
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Egyesített erővel a nemzetközi jog ellen
Netanjahunak rengeteg dolga lenne otthon, mégis – és a Nemzetközi Büntető Bíróság (ICC) körözése ellenére – >
Orbán Viktor vörös szőnyeget terít Netanjahu lábai elé
Ugyanakkor Maya Sion, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora súlyos hibának tartja a látogatást. Mert azzal mindenekelőtt >
Szerbia katonai unióról álmodik Magyarországgal
A megfigyelők a két ország együttműködését aggodalommal szemlélik. Vučić és Orbán jó kapcsolatokat ápol Moszkvával. A >
Egy szokatlan barátság
A Budapestről, illetve Tel Avivból keltezett összeállítás szokatlan barátságnak nevezi Orbán és Netanjahu viszonyát, bár mint >
Vance grönlandi vendégszereplése erkölcsi szempontból téves, stratégiailag pedig katasztrofális
Timothy Snyder a Guardianben azt gondolja, hogy Vance kurta grönlandi vendégszereplése nem csupán erkölcsi szempontból volt >
Lázadnak a szerb és török fiatalok, a Nyugat sunyi módon hallgat
Paul Lendvai szerint ugyan a tömegek más és más okból fordultak szembe Ergogannal, illetve Vučić-tyal, de >
Netanjahu Budapesten
Szinte az egész világsajtó beszámol arról, hogy a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsa ellenére a héten >
Az már fasizmus, ami most van Amerikában
Így értékeli a Die Zeitban a Yale Egyetem filozófusa, Jason Stanley, aki éppen ezért két professzor >
A hazafiság elve és gyakorlata
Aztán jött Magyar Péter. Ő ugyan senkit nem csábít el más pártoktól, sőt épp az ellenkezőjét >
A Signalgate bagatellizálása rosszabb mint maga a botrány
Hogy a Fehér Ház próbálja bagatellizálni a Signalgate-et, az rosszabb, mint az alapbotrány maga, hogy ti. >
Miért hirdeti Orbán a szerb nacionalizmust?
A magyar miniszterelnök igyekszik országát közép- és dél-európai regionális hatalomnak beállítani. Emellett az etno-nacionalista nézetek sem >
12 pontban az orosz–ukrán háborúról
„Még egy ilyen győzelem, és végképp elveszünk” – mondta állítólag az épeiroszi Pürrhosz király több mint >