2025. május 24. szombat
Ma Eszter, Eliza, Vanessza névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin a diktatúra végső fokozatába kapcsol

Putyin a diktatúra végső fokozatába kapcsol

Most már csak a félelemre építhet. Ugyanis már hasztalan próbálja a maga szája ízének megfelelően tálalni a dolgokat, nem tudja elleplezni a gazdaság stagnálását, a korrupciót és saját hanyatló népszerűségét. Nem segítenek immár a hazugságos sem. Ezért kezdett bele a háborúba – írja Szergej Gurijev, az emigrációba kényszerült orosz közgazdász, a párizsi Science Po professzora a Financial Timesban.

Vagyis az elnök elővette a krími forgatókönyvet. Csakhogy elszámította magát, mert az ukránok hősiesen védekeznek, a Nyugat pedig gyorsan és határozottan reagált. Ugyanakkor tönkretette az orosz gazdaságot, amely az idén legalább 11 %-kal esik vissza. De az ő kormányzati modellje eleve összeegyeztethetetlen a gazdasági növekedéssel. Az ígéretek ellenére elmaradtak a reformok, nincsenek befektetések, a tőke menekül.

A kegyencek az átlag oroszból élnek, miközben visszazuhant a keresetek vásárlóértéke. Putyin ezért 3 éve, a hazugságokhoz folyamodott, valamint ráerősített a cenzúrára. Csak éppen hasztalanul igyekezett meggyőzni főleg a világhálóról tájékozódó fiatalokat, hogy minden más alternatíva sokkal rosszabb volna.  Ekkor következett Navalnij megmérgezése, a Memorial betiltása és a független média elleni támadás.

Így jutott el a háborúig, ám ez a sorsa annak, aki bólogató jánosokkal veszi körbe magát. Nem tud jól kijönni belőle, viszont a gazdasági-politikai következmények végzetesek. Ezért immár a nyílt elnyomást alkalmazza. Hitlerhez hasonlóan ő is nemzetárulóknak nevezi a tiltakozókat. Diktatúrája a 20. századot idézi, de ez sajnos várhatóan így is marad, amíg ő gyakorolja a hatalmat.

 

A Bloombergben az egyik vezető brit újságíró azt jósolja, hogy az új demokratikus szövetség aligha éli túl az ukrán háborút, a repedések már most is látszanak. Max Hastings, aki a jobboldali Daily Telegraph főszerkesztője volt, a fő veszélynek azt tartja, ha Le Pen nyer jövő vasárnap, mert ő nyíltan csodálja Putyint. Orbán Viktor ugyanakkor erősen bírálja Kijevet. Németország viszont még mindig adós a számottevő katonai támogatással Ukrajna javára, ellenben az olaj és gázvásárlásokkal finanszírozza Moszkva számára a háborút.

India lelkesen veszi a kedvezménnyel kapott orosz energiahordozókat, és nem áll be a Nyugat oldalára, pedig állítólag fel akarja tartóztatni Kínát. Peking ugyanakkor nem hajlandó szakítani a Kremllel, viszont továbbra is kitart amellett, hogy szükség esetén erőt alkalmaz a nemzeti érdekek érvényesítésére.

Ebben a helyzetben súlyos tényező, hogy megkérdőjeleződik az USA vezető nemzetközi szerepe. Ugyanakkor a háború kedvező hatásának kell tekinteni, hogy szinte minden európai ország ragaszkodik a NATO-hoz és megerősíti védelmét. Ám nem tudni, mi lesz akkor, ha elhúzódnak a harcok és marad az energiaválság. A Nyugatnak ugyanakkor rá kell döbbennie, hogy a jólét nem születési jog, a vívmányokat meg kell védeni, szükség esetén fegyverrel is.

Kínát és Oroszországot ösztökélni kell arra, hogy jobban igazodjon a nemzetközi normákhoz, bár ez aligha változtat náluk a belső elnyomáson. Viszont nem szabad őket párialétre kárhoztatni, mert mindkettő túl nagy. Fenn kell tartani velük a párbeszédet, még akkor is, ha ez az oroszok esetében meglehetősen kínos – az ukrajnai vérontás kellős közepén. Az meg külön tragédia, hogy az ellentétek gátolják olyan közös gondok megoldását, mint a klímaváltozás.

Szelestey Lajos

 

2022. április 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán miatt nem tudnak komolyabban fellépni Dodik ellen

Magyarország miatt a német és a francia diplomácia rákényszerült, hogy nemzeti alapon dolgozzon ki alternatívákat a >

Tovább

Hol voltál apám, mit tettél apám, miért hallgattál apám, kit szolgáltál apám?

És mit válaszol a nagyapa, aki tudja, hogy ezek a jelenetek a YouTube-on fennmaradnak és az >

Tovább

Veszélybe kerül a Putyin-ellenes európai egység, ha Trump enyhít a szankciókon

És még Magyarország képes inkább rontani a helyzeten. Amerika miatt szertefoszlott az EU reménye, hogy fokozni >

Tovább

Az EU-t felszólították a magyar sajtószabadság betiltására irányuló tervek ügyében

Több mint 90 főszerkesztő és kiadó írt alá egy nyilatkozatot Európa-szerte, amelyben felszólítják az EU-t, hogy >

Tovább

Magyarország veszélyben van

A számára kedvezőtlen közvélemény-kutatási arra arra csábíthatja Orbán Viktort, a  hibrid autokráciáját alig leplezett diktatúrává alakítsa. >

Tovább

Trump visszavitte a kiindulópontra az ukrán-orosz béketárgyalásokat, de Putyin pont ezt akarta

Ezt hangsúlyozza kommentárjában a Guardianben Olga Csizs, a Torontói Egyetem Politológia Tanszékének tanársegédje. Elismeri, hogy az >

Tovább

Ki védi meg majd Magyar Pétert?

Mi pedig az adósai vagyunk azért a lehetőségért, amit az elmúlt egy évben egy szál maga >

Tovább

Drágán add az életed!

Trump folytatja a támadást a sajtószabadság ellen – a példakép nyilvánvalóan Orbán és Putyin. Ezt mondta >

Tovább

A diadal másnapja: nem az RMDSZ győzött, hanem a közösség mentette meg önmagát

Rákapcsoltak ugyan a Nicușor Dant támogató kampányra, de egyetlen szóval sem nevezték nevén Orbán árulását. A >

Tovább

AFP: Tízezrek tiltakoztak az Országgyűlés előtt

A médiát és a civileket sújtó „tekintélyuralmi” törvényjavaslat ellen tartottak tüntetést. A jogszabály lehetővé tenné, hogy >

Tovább

Az izraeli kormányfőnek megvan minden oka, hogy megrémüljön

Erre elég volt, ha csak végignézte, hogy mit csinált Trump a héten a térségben. A három >

Tovább

Orbán Viktor meglepő módon besorolt a szélsőséges román elnökjelölt mögé

George Simion nacionalista és oroszpárti, így minden adottsága megvan, hogy elnyerje a magyar kormányfő tetszését. Csakhogy >

Tovább