Ma Emma, Malvin, Zseraldina névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Le Pen győzelmétől fejre állna az EU és a NATO is
A Financial Times vezető külpolitikai elemzője arra figyelmeztet, hogy Le Pen a 2. fordulóban még mindig legyőzheti Macront, attól azonban fejre állna az EU és a NATO is. Gideon Rachman emlékeztet arra, amit a kihívó 5 éve mondott: hogy ti. az ő politikája egybevág azzal, amit Trump és Putyin akar. És ez a nő két hét múlva Franciaország élére kerülhet. A szélsőjobb zászlóvivőjeként... Mindenesetre az EU és Németország a modus vivendi érdekében próbálná megnyesegetni a francia politikus elképzeléseit. Putyin mostanában rettenetes heteket élt át, de a francia választók még éltethetik benne a reményt. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FT
A lap vezető külpolitikai elemzője arra figyelmeztet, hogy Le Pen a 2. fordulóban még mindig legyőzheti Macront, attól azonban fejre állna az EU és a NATO is. Gideon Rachman emlékeztet arra, amit a kihívó 5 éve mondott: hogy ti. az ő politikája egybevág azzal, amit Trump és Putyin akar. És ez a nő két hét múlva Franciaország élére kerülhet. A szélsőjobb zászlóvivőjeként.
A politikai közép a múlt vasárnap összeomlott, az emberek 57 %-a szélsőséges jelöltre voksolt. Ez pedig nem sok jót ígér a hivatalban lévő vezetőnek, noha a felmérések az ő győzelmét jósolják a 2. körben. De ettől még igen kellemetlen a tény, hogy a francia szélsőjobb 1945 óta nem volt ennyire népszerű. Úgy hogy érdemes végigvenni, mi lesz akkor, ha Le Pen kerekedik felül?
Ő is azt hangoztatja, mint Putyin és Trump, hogy ti. a népet, illetve a nemzetet képviseli az elittel, illetve a globalistákkal szemben. Programjában ott van jó pár hívó szó a szélsőjobb számára. Ezek közül több társadalmi felfordulással fenyeget, ha valóra válik. A nemzetközi pénzügyi világ megijedhet Le Pen győzelme esetén, ami fokozná a válság érzetét.
A végletesen megosztott francia közélet kihatna egész Európára. Az EU számára egyenesen életveszélyes lenne. Hiszen a Nemzeti Gyűlés elnökasszonya le akarja bontani az uniót. Egyoldalúan csökkentené az ország tagsági befizetését. Szoros kapcsolatot alakított ki az illiberális magyar és lengyel kormánnyal. Elsők közt gratulált Orbán újraválasztásához, noha miniszterelnököt azzal vádolják Brüsszelben, hogy megsérti a jogállamot, elnyomja a sajtószabadságot, és hogy korrupt.
Ha valaki jóhiszeműen akarja látni, akkor Le Pent nem zavarják a magyar politikus bűnei. Sötét szemüvegen át nézve viszont Magyarországot modellnek tekinti. Ha ő nyer, akkor már jóval hitelesebben hangzik Orbánnak az a kijelentése, hogy az illiberális nacionalizmus Európa jövőjét jelenti. Mindenesetre az EU és Németország a modus vivendi érdekében próbálná megnyesegetni a francia politikus elképzeléseit. Putyin mostanában rettenetes heteket élt át, de a francia választók még éltethetik benne a reményt.
Washington Post
A putyinizmus elleni harcban Franciaország jelenti az új frontvonalat – állapítja meg a vezércikk. Eszerint Ukrajna legázolásával az orosz elnök – meggondolatlanul - nem csupán a szomszéd állam ellen keveredett véres viszályba, de egyúttal küzd Európában a szívek és a lelkek meghódításáért is. Ez utóbbi ügyben is rosszul áll azonban a szénája, olyan széles körű az agresszió, illetve a Putyin által megjelenített illiberális ideológia elutasítása.
Kivéve Magyarországot, amelynek hírhedetten Moszkva-barát miniszterelnöke most nyert újabb mandátumot. Franciaország, amely sokkal fontosabb pillér a NATO-ban és az EU-ban, a következő lehet a sorban. Le Pen, aki hosszú időn át uszított a bevándorlók ellen, az utóbbi 5 évben próbálta magát mérsékeltnek beállítani, de hiába foglalt állást az invázióval szemben, nem tudja lemosni magáról a szégyenfoltot, mármint hogy pályáját a szélsőséges Nemzeti Frontban kezdte és védte Putyint. Ugyanakkor közismert, hogy kivinné országát a katonai szövetség egységes parancsnokságából.
Vagyis államfőként nagy áldás volna a Kreml számára, miközben paradox módon részben éppen azért van némi esélye a megválasztásra, mivel az orosz invázió magasabb élelmiszer- és az energiaárakat eredményezett. A múlt vasárnap nem elsősorban azt bizonyította, hogy a franciák a szélsőjobb zászlaja alá gyűlnek. Inkább arról árulkodott, hogy vonzzák az embereket az ilyen-olyan populisták. Hiszen a szélsőbalos Mélenchon majdnem megverte Le Pent.
Macront lekötötte a háború, de az is lehet, hogy lebecsülte az ellenfeleit a kampány során. Úgy hogy most mindent bele kell adnia, Franciaország és Európa létfontosságú politikai közepe érdekében.
The Times
A vezércikk azt hangsúlyozza „Franciaország választása” címmel, hogy nincs hely semmiféle önelégültség számára, miközben Marcon a Le Pen elleni döntő ütközetre készül, noha ő a favorit. Ez utóbbi jó hír az ország és a világ számára, csak nem szabad kiengedni. Mert Le Pen ugyan igyekezett átalakítani a róla kialakult képet, ám ő valójában továbbra is farkas báránybőrben. Ugyan már nem szorgalmazza nyíltan a kilépést az EU-ból, azt állítja, hogy a francia dolgozók javára módosítja az uniós jogot.
Ám újabb politikai válságot gerjesztene, amit a szervezet nemigen tudna kézben tartani, ugyanakkor nagy lendületet adna a magyar és lengyel illiberális demokráciának. Esetében azonban a legaggasztóbb az, hogy nem kötelezi el magát a szabályokra épülő rend és a nyugati szövetség mellett.
Még nemrégiben is olyan fotókkal kampányolt, amelyeken Putyinnal együtt látható. Egyértelműen elfogadhatónak tartja a Krím megszállását. Nincs kétség afelől, hogy Moszkva örvendezne, ha ő lenne az új francia elnök. A felmérések Macron javára mutatnak ki némi előnyt, de két hét igen hosszú idő a politikában.
Die Presse
Kelet-Európa a Putyin-hazugság része – hangsúlyozza vendégkommentárjában Michal Hvorecky, szlovák író és újságíró. Ám reméli, hogy az új orosz birodalmi háború sokak számára világossá tette, meddig jutott a demokrácia leépítése Oroszországban. Hiszen a rezsim már rég megmutatta igazi arcát: ellenzékieket gyilkol meg, manipulálja a választásokat, ez már szinte mindennapos.
A turbókapitalizmus zsarnoksággal olvadt egybe. A szabad nyugati világ elleni gyűlöletet ontja az állami média, amely ugyanakkor elvitatja Ukrajna létezési jogát. Minderre oda kell figyelnie a kontinens középső részének, mivel a Kreml újonnan készült térképein ezek az államok már nincsenek is rajta. Felosztották őket más, nagyobb, Kreml-hívő köztársaságok között.
A régió 204 óta veszít a hibridhadviselésben. Szlovákiában gyilkosság áldozata lett az oknyomozó újságíró, Jan Kuciak, több kollégája nyomtalanul eltűnt. Szűkül a független társadalmi szerepvállalás mozgástere. A civil szervezeteket visszatérően külföldi ügynökökként bélyegzik meg.
A térség nagyon sokban emlékeztet az orosz viszonyokra. Errefelé is vannak ideológiai nyári gyerektáborok, az új jobboldal utánpótlásának kiképzésére. Varsóban és Budapesten az állami propagandát cenzúra és manipulált média támasztja alá. Sok politikus önjelölt diktátor. Rengeteg pártot kitűnő kapcsolatok fűznek a Kremlhez, onnan anyagi támogatás jön nekik. Könyvkiállításokon az orosz standokon éveken át lehetett olyan vitákat nyomon követni, amelyek tagadták Magyarország, illetve Csehország brutális 56-os, illetve 68-as megszállását.
A háború egyik nagy tanulsága, hogy milyen romboló ereje van a hazugságoknak, miközben helyi neofasiszták szégyentelenül pénzt markolnak fel az orosz támadóktól. De Putyinnak nem csupán Ukrajna kell. Célja az, hogy Oroszország újból uralkodó hatalom legyen.
Ukrajna tudja, hogy szabad, demokratikus, nyílt, befogadó állam kíván lenni. De látja ezt a Nyugat is? És mikor és hol ér véget a háború? Ez ügyben a szerzőnek szörnyű sejtései vannak.
The Times
Ha valaki azt gondolja, hogy nem jó az, amit Oroszország csinál, akkor nézze, meg Kínát, mert az - gazdagsága és fő célkitűzése folytán - sokkal keményebb ellenfél a Nyugat számára, mint a Kreml – írja Edward Lucas, aki lassan 40 éve foglalkozik Kelet-Európával. Úgy látja, hogy az orosz rendszer vergődik, romokban van, stagnál, viszont Pekingre nagyon is oda kell figyelni.
Hiszen lakossága 10-szer nagyobb, mint az orosz, gazdaságában több mint 20-szor akkora a közvetlen külföldi befektetések értéke, mint az oroszoknál. Vásárlóerőn számolva, erősebb, mint az USA.
Emellett Moszkva a környező térséget igyekszik uralni, ideértve, hogy letörölje Ukrajnát a térképről, illetve hogy Amerika vigye el a nukleáris fegyvereket Európából. Ehhez képest Hszi 2049-re a világ vezető hatalmává kívánja tenni országát, amihez gátlástalanul kihasználja a nyugati társadalmak nyitottságát.
Hatalmas infrastrukturális beruházásokba kezdett egy sor országban, függetlenül az emberi jogok ottani helyzetétől vagy az átláthatóságtól. Az öreg földrészen Magyarország és a Szerbia jelenti számára a fő bástyát, már átadták a Budapest-Belgrád vasút egyik felújított pályaszakaszát. Kína felemelkedése lenyűgöző, viszont Peking is azt lovagolja meg, amit az oroszok: a Nyugat tudatlanságát, nagyképűségét, engedékenységét, félénkségét és mohóságát.
A fejlett demokráciák kezdenek felébredni, de a kínaiak már készülnek a nagy összecsapásra, fokozottan építik ki hadállásaikat a létfontosságú technológiák területén. És az egész nyugati világot veszik célba.
Reuters
Kiszivárgott hírek szerint Magyarország és Ausztria megkérdőjelezte az EU nagyköveti tanácskozásán, hogy miért került fel két orosz oligarcha a legújabb szankciós névsorba. A többiek nyomására a végén elfogadták a névsort, de a magyar képviselő sokáig kardoskodott amellett, hogy semmiképpen sem kellene feketelistára tenni Moshe Kantort, aki az Akron műtrágyagyár fő részvényeseként és az Európai Zsidó Kongresszus elnökeként szoros kapcsolatban áll Putyinnal. A diplomata azzal érvelt, hogy az üzletember, aki orosz-brit állampolgár, több országban is magas kitüntetést kapott.
Mellesleg már Nagy-Britannia is intézkedéseket hozott ellene, az Európai Zsidó Kongresszus pedig azt közölte, hogy hamarosan új vezetője lesz. Ugyanakkor a magyar félnek azzal is baja volt, hogy miért kell fellépni German Gref, a Szberbank elnöke ellen. A legnagyobb orosz pénzintézet kulcsszerepet tölt be az energiaügyletek finanszírozásában és idáig mentesült a szankciók alól, mivel Európa függ az orosz földgáztól és kőolajtól.
Egyébként az oligarchák elleni lépések azt jelentik, hogy a tagállamokban befagyasztják az érintettek vagyonát, továbbá ezek az emberek nem utazhatnak szabadon a közösségben. Ám Magyarország még nem közölte nyilvánosan, hogy tett-e bármit is ilyen ügyekben.
Süddeutsche Zeitung
Vajon kiállja-e Európa a jobbratolódást, amit legújabban Orbán győzelme fémjelez – ezen lamentál elemzésében Lacy Kornitzer, a Berlinben élő író, rendező és fordító, aki többet közt Kertész Imre több művét tette át németre. A Fidesz sikerének egyik titkát abban látja, hogy az ember szívesen elfelejti azt, amire pedig emlékeznie kellene, tehát ez esetben, hogy mit művelt a párt az elmúlt 12 évben.
De hát a lakosság többsége megint felült a kormányfő vonzerejének. Így az EU keleti szárnya stabil marad, noha az az irányvonal folytatódik, amely nem ismer semmiféle politikai tisztességet. Uszít és fő programként a csatornába rugdossa, ha valaki kételkedni merészel. Ám a magyar társadalomban sokan annyira tudatlanok, hogy talán még azzal sincsenek tisztában: az ország a NATO tagja. Így egyáltalán nem teheti meg, amit Orbán Márki-Zayról állított a kampányban, hogy ti. katonákat vezényelne Ukrajnába.
Persze ha egy ilyen nagy embert hazugságon kapnak rajta, azonnal érkeznek a szakértők, akik olyan stratégiai hátteret vázolnak fel, aminek hasonlítania kell a valósághoz. Márpedig ez a szál Orbán hazug propagandájában az, hogy az ország gondjaiért az EU a felelős. Miközben a társadalom jelentős része a nyomorral küszködik és a közélet szellemileg-erkölcsileg szétesett.
Hogy azután merre mennek tovább a dolgok, az ügyben kétféle fő iskola létezik. Az egyik szerint Orbán nem élezi tovább a dolgokat, és a végén kompromisszumot köt az EU-val, majd a végén államfővé választatja magát. A másik változat ezzel szemben azt hangoztatja, hogy az eddigieknek megfelelően másokat is bevon a Le Pennel és Salvinival kötött megállapodásba és továbbra is azon lesz, hogy leváltsa Európában a liberalizmust, és helyébe az ellentmondást nem tűrő politikát állítsa. Továbbá visszahozza a rendiséget, ahogy az részben már folyamatban van Magyarországon.
Következő cikk: Egyre éleződik a szópárbaj Magyarország és Ukrajna között
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mit kockáztat Meloni Európa szolgálatában
A Die Welt főkommentátora arra buzdítja az európai szövetségeseket, hogy támogassák az olasz kormányfőt, amikor az >
Tiltakozó hullám söpör végig Közép- és Kelet-Európán
Magyarországról és Szlovákiáról indul, áthalad Szerbián és más nyugat-balkáni államokon és elér egész Törökországig, illetve Grúziáig. >
A liberális nemzetközi rend után
Az Európai Külkapcsolati Tanács elnöke úgy látja, hogy vége a liberális nemzetközi rendnek, de a földrésznek >
A magyaroknak kell megszabadulniuk Orbántól, ha úgy látják jónak, ebbe nem szabad kívülről beavatkozni
Stephan Löwenstein, a Frankfurter Allgemeine Zeitung közép-európai tudósítója gondolja így és megállapítja, hogy a kormányfő folyton >
Európa jelenleg a szabadság szigete
Bármennyire is fura ez, de, ha alaposabban szemügyre vesszük a gondjait, akkor azok nem is annyira >
A szerb elnök mesterséges „népi mozgalommal” igyekszik elfojtani a diákok tiltakozását
Ehhez ösztönzést kap Dodiktól, illetve Orbántól. Utóbbi az EU-ra és a világ liberálisaira utalva azt üzente >
Trump súlyosan megsebesült, ez azonban még jól jöhet Európának és Nagy-Britanniának
Így véli Will Hutton, a Guardian vasárnapi számának volt főszerkesztője. Kiemeli: itt az idő kialakítani az >
A meggyőzhetetlenek
Máris minden tele van azzal a kormányzati reklámmal, amely a párt egyik brüsszeli képviselőjének két kiforgatható >
Te, jó ég, hol élek?
Ezt írja Fareed Zakaria a Washington Postban, aki szerint Trump ugyan befagyasztotta az új vámterhek jó >
Még messze nincs vége a Trump-féle kereskedelmi zűrzavarnak
Az elnök csupán időt kért, ám változatlanul valós a világgazdaságra leselkedő veszély. Ezzel együtt nem szabad >
Túl kockázatos az EU-békefenntartók számára, hogy letartóztassák a boszniai szerbek vezérét
Dodik ugyanis nem hajlandó bevonulni a börtönbe. Hiába kért segítséget a szarajevói kormány Brüsszeltől, túlságosan is >
Sajtószabadság ügyben az uniónak először a sorain belül kell rendet teremtenie
Nem kizárt, hogy a Brüsszel szerződésszegési eljárást kezdeményez, éppen Orbánt és Ficót használva fel elrettentő példaként. >