Ma Ármin, Pálma, Izidor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Magyarázkodásra kényszerülnek Putyin európai barátai
Orbán, Le Pen, Salvini és a többiek orosz pénzt fogadtak el, az elnök rajongóiként léptek fel, ám a háború miatt most elhatárolódnak. Igaz, egyesek csak félszívvel. Korábban nagy megértéssel fogadták a csecsenföldi és grúziai hadműveleteket, a Krím megszállását, sőt nem egyszer csodálatukat fejezték ki a fejlemények láttán. A magyar kormányfő jóformán évente találkozott orosz kollégájával. Orbán Viktort a bírálók a Kreml trójai falovának nevezik, és valóban ő volt Moszkva legbefolyásosabb szekértolója az EU-ban és a NATO-ban. Legutóbb egy hónapja járt az orosz fővárosban és ott arról beszélt, hogy békemissziót teljesít. Arra egy szót sem vesztegetett, hogy javában készülődött Ukrajna katonai bekerítése. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Neue Zürcher Zeitung
Magyarázkodásra kényszerülnek Putyin európai barátai: Orbán, Le Pen, Salvini és a többiek, hiszen orosz pénzt fogadtak el, az elnök rajongóiként léptek fel, ám a háború miatt most elhatárolódnak. Igaz, egyesek csak félszívvel. Korábban nagy megértéssel fogadták a csecsenföldi és grúziai hadműveleteket, a Krím megszállását, sőt nem egyszer csodálatukat fejezték ki a fejlemények láttán. A magyar kormányfő jóformán évente találkozott orosz kollégájával.
Orbán Viktort a bírálók a Kreml trójai falovának nevezik, és valóban ő volt Moszkva legbefolyásosabb szekértolója az EU-ban és a NATO-ban. Legutóbb egy hónapja járt az orosz fővárosban és ott arról beszélt, hogy békemissziót teljesít. Arra egy szót sem vesztegetett, hogy javában készülődött Ukrajna katonai bekerítése.
A jó viszony a közös ideológián, az erkölcsileg állítólag hanyatló Nyugat kritikáján és a kölcsönös előnyökön alapult. A magyar vezető becserkészésével Oroszország éket tudott verni, mind az unión mint a katonai szövetségen belül. Budapest viszont képes volt felmutatni egy alternatív partnert a Brüsszellel zajló vitában. Ám az energetikában függőségbe került, mert a Gazprom hosszú távon szállít gázt, Paksot pedig orosz hitelből bővítik.
Orbán ezért csak vonakodva ítélte el az agressziót. Sokáig tartott, amíg háborúnak nevezte a háborút. Ha minden igaz, Magyarország volt az, amely az elején megfúrta, hogy a legnagyobb orosz bankokat zárják ki a nemzetközi fizetési rendszerből. Azóta már beállt a szankciók mögé, de nem enged át Ukrajnába tartó fegyvereket a területén. Ellenben a határ nyitva van a menekültek előtt.
A helyzet azért kényes a hatalom számára, mert jön a választás és az ellenzék keményen ostorozza Orbán Moszkva-barátságát. Ráadásul a magyarokban élénken él 56 leverésének emléke. Viszont abból profitálhat a miniszterelnök, hogy válság esetén az emberek általában azt választják, amit már ismernek.
Politico
Az egyik lengyel határváros polgármestere a nyilvánosság előtt olvasta a szélsőjobbos olasz Liga vezérének fejére, hogy az mekkora barátja volt Putyinnak. Mivel Salvini 7 éve olyan trikóban jelent meg a Vörös téren, illetve egy év múlva EP-képviselőként ugyanilyen T-shirtben díszelgett Strasbourgban, most, amikor felkereste Przemyslt, a helyi elöljáró a sajtótájékoztatón előkapott egy hasonló pólót, rajta az orosz elnök arcképével, továbbá a felirattal: Orosz hadsereg. Majd azt mondta: „Putyin az, akit az olasz politikus a barátjának nevez. Hát nézze, meg, mit művelt ez az ember, aki miatt naponta 50 ezren lépik át Ukrajna felől a határt!”
Salvini, aki annak idején azt posztolta a közösségi hálón, hogy két Mattarellát, az akkori köztársasági elnököt cserélne egy fél Putyinra, most láthatólag kényelmetlenül érezte magát. Csak annyit nyögött ki, hogy segíteni jött a menekülteknek, a gyerekeknek, apáknak, anyáknak, majd odébb állt. A jelentés hozzáteszi, hogy az invázió óta a pártelnök már más hangot üt meg, elítélte az agressziót és közös választ sürget a szövetségesek részéről. Azon felül virágcsokrot vitt a római ukrán nagykövetségre.
Kurier
A magyar ellenzék tombol, mert holnap a fideszes kétharmad várhatóan simán megválasztja elnöknek Novák Katalint, mivel Orbán ily módon is igyekszik bebetonozni az uralmát arra az esetre, ha netán leváltanák április 3-án. A jelölt az ő szemszögéből ideális választásnak tűnik, a hagyományos, konzervatív szerepfelfogást képviseli, lojális a Fideszhez, ugyanakkor kívülre progresszív képet sugároz.
A rivális Róna Péter egyik nagy hátránya, hogy a vitatott szocialista kormányfő, az Orbán fő ellenségének számító Gyurcsány tanácsadója volt. Külföldi megfigyelők ugyanakkor azt vetik a jelenlegi miniszterelnök szemére, hogy sorra rakja saját embereit kulcsfontosságú tisztségekbe a közigazgatásban, alapítványokban, hatalom közeli szervezetekben, illetve a politikában. Ezzel választási vereség esetére igyekszik átmenteni a hatalmát. A kinevezettek sokszor kétharmaddal nyerték el mandátumukat, így egy új kormány nem tudná leváltani őket, ha marad a jelenlegi alaptörvény.
FT
A brit kormányfő azt mondta a V4-ek vezetőinek Londonban, hogy Marshall-tervet kell kidolgozni Ukrajna újjáépítésére. Egy szemtanú szerint mind az öten azt hangsúlyozták, hogy fel lehet számolni a háborús károkat, bár az ezzel kapcsolatos ötletek még gyerekcipőben járnak.
Felvetődött a tegnapi tanácskozáson, hogy pénzforrás lehet, ha elkobozzák és értékesítik a szankciók alá eső orosz oligarchák londoni tulajdonát. Ez azonban csak jelképes lépés lenne, mert a befolyó összeg eltörpül amellett, amennyire szükség volna. A megbeszélés egyébként jó hangulatú volt, Orbán és a többiek dicsérték Nagy-Britannia eddigi szerepét a válság megoldásában, ideértve Ukrajna felfegyverzését és az orosz olaj vásárlásának leállítását.
Ugyanakkor sok szó esett arról, hol tartana a szigetország, ha még mindig az EU tagja volna. A házigazda kifejtette, hogy a kilépés után országának kétoldalú alapon kell fejlesztenie kapcsolatait Európával, ezen belül a földrész középső és keleti részére összpontosít.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >