Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Rasszizmus Magyarországon vagyis a magyar focisták miért nem térdelnek le
A magyar emlékezet politika a 20. század áldozataként láttatja az országot. Nem kíván tudomást venni a mai rasszizmusról, sem annak történelmi gyökereiről. A magyar szurkolók egy része erőszakos és rasszista megnyilvánulásaival tűnik ki, ideérte, hogy kifütyül külföldi játékosokat, amikor azok térdre ereszkednek a mérkőzések előtt. Ugyanakkor tarthatatlan a miniszterelnöknek az az érvelése, hogy Magyarországtól teljesen idegen a rasszizmus. Nagyon is jelen van napjainkban, akárcsak az idegenellenesség. Célpontját főleg a zsidók és a romák jelentik, de most már kiterjed a nem európai menekültekre is. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Washington Post
Az amerikai kormányzat egészen ritka döntéssel feketelistára tette a Pegazus kémszoftvert gyártó izraeli NSO-csoportot, valamint az a céget is, amely közreműködött a program kifejlesztésében. A kereskedelmi tárca azzal indokolta az elhatározást, hogy az Egyesült Államok jelenlegi vezetése a külpolitika központjába kívánja állítani az emberi jogokat, és azon van, hogy ne terjedhessenek el az elnyomást elősegítő digitális eszközök.
Márpedig a nemzetközi sajtó több hónapon át tartó vizsgálata azt állapította meg, hogy több tucat állam vette meg a portékát rendőrsége, katonai, illetve titkosszolgálati szervei részére és azt újságírók, politikusok, tudósok, diplomaták, emberi jogi aktivisták ellen vetették be, éspedig úgy, hogy észrevétlenül rátelepítették az okos telefonjukra. (A szoftver használatára Magyarországon is találtak bizonyítékot – egyetlen uniós államként - de az EU mindezidáig hiába vár magyarázatot a kormánytól – a szerk. megj.)
A lépés azt jelenti, hogy az izraeli társaság nem juthat hozzá amerikai technológiához, mert külföldi hatalmak saját céljaikra világszerte visszaéltek a gyártmányával. E pillanatban nem világos, hogy az NSO mennyire van rászorulva a tengerentúli technikai segítségre, de a lépés igencsak nehéz helyzetbe hozza a nemzetközi piacon, a jövőben további szerződések akadálya lehet. Az Amazon és mások máris kirekesztették a felhőalapú szolgáltatásokból.
De ezek után visszariadhatnak potenciális befektetők is, főként miután amerikai illetékesek azt közölték, hogy a két szóban forgó vállalat lehetővé tette kormányok számára a határokon túllépő elnyomást: tekintélyuralmi rendszerek ellenzékieket vettek célba más államokban, hogy elfojtsák az elégedetlenséget.
Az izraeliek ugyanakkor kitartanak amellett, hogy amit létrehoztak, az az amerikai biztonsági érdekeket is szolgálja, hiszen a terrorizmus és a bűncselekmények kiszűrésére találták ki. Ezzel szemben az egész ügy felderítésében közreműködő torontói egyetem illetékes intézetének igazgatója lelkesen üdvözölte a fejleményt. Első lépésnek tekinti afelé, hogy elszámoltassák a felelősöket és rendet tegyenek a meglehetősen kusza piaci szegmensben.
Az újság meglehetősen szokatlannak nevezi, hogy Amerika az egyik szövetséges cégeit veszi célba, és idáig arra sincs túl sok példa, hogy Washington megtorolná a világháló segítségével végzett megfigyelést.
FT
Lengyel sajtóértesülés szerint a PiS-kormány az év végéig feloszlatná a bírák megrendszabályozására létrehozott Fegyelmi Kamarát, vagyis eleget tenne az Európai Bíróság ítéletének, ám ragaszkodik az igazságszolgáltatás átfogó reformjához, ez viszont csak olajat önt a tűzre az EU-val kirobbant újabb vitában.
Az ellentétek azóta éleződtek ki, hogy a lengyel Alkotmánybíróság összeegyeztethetetlennek nyilvánította az uniós jog bizonyos elemeit az ország alaptörvényével, ugyanakkor az EUB napi egymillió eurós büntetést szabott ki, amiért továbbra is működik a kifogásolt fegyelmi testület.
A Rzeczpospolita úgy tudja, hogy a tervek értelmében a Legfelsőbb Bíróság mind az öt kamaráját felszámolnák és csak kettő lenne helyettük. Hogy ott ki dolgozhatna, az ügyben a Nemzeti Bírósági Tanács döntene, noha annak pártatlanságát Brüsszel és az Európai Bíróság is megkérdőjelezi. Az ellenzék szerint a változás nyíltszíni tisztogatással volna egyenértékű, miután három éve egy hasonló kísérlet már dugába dőlt. Lengyelország szerint az átalakítás belügy, Brüsszel viszont úgy látja, hogy az alapvető fenyegetést jelent a bírói függetlenségre és az egész unió jogrendjére nézve.
Die Zeit
Az Európa-jog egyik német szakértője szerint Európa veszélyes útelágazáshoz érkezett azzal, hogy Lengyelország a jogi senki földjére került, miután kilépni nem akar az EU-ból, ugyanakkor nem tartja magát a közösségi joghoz. Franz C. Mayer, a bielefeldi egyetem tanszékvezetője szerint Brüsszel kivethet ugyan büntetést, továbbá pénzeket fagyaszthat be, de rá van utalva a tagok közreműködésére. A lengyel Alkotmánybíróság határozata azonban frontális hadüzenetet jelent az uniós normák ellen.
Persze ha a lengyelek többsége az autoriter út mellett tenné le a garast, semmi akadálya nem volna a kiválásnak, ám Varsó ragaszkodik a tagsághoz. A gond ott van, hogy az egész ügyet a belpolitika motiválja, a PiS úgy akarja átformálni a szabályokat, hogy jó sokáig hatalmon lehessen, de abba ne zavarhassanak be az EU-s normák.
Ennélfogva kétségbe vonja az Európai Bíróság több ítéletét, valamint az uniós jog elsőbbségét is, pedig a 2007-es Lisszaboni Szerződés aláírásával mindkettő mellett elkötelezte magát. Mondhat bármit, amit csak akar, akárcsak Magyarország - a tények önmagukért beszélnek.
Ha Lengyelország kivonja magát a közös jog hatálya alól, azzal elsősorban önmagának árt. De veszélyes az unióra nézve is, hiszen gyorsan akadnának olyan kormányok, amelyek követnék a példát és kimazsoláznák a jogot. Úgy hogy a szervezet működőképessége és fennmaradása forog kockán. A megoldást a jog oldalán kell megtalálni, de ez nem zárja ki, hogy politika folyamodik valamilyen arcmentő intézkedéshez a lengyel vezetés érdekében.
Ám a jogi kereteket illetően szó sem lehet semmiféle kompromisszumról. Tehát lesznek újabb szerződésszegési eljárások. Ám ha Varsó nem enged, akkor jöhetnek további bírságok, alapokat tarthatnak vissza, de ezen túlmenően sok más eszköz nincsen. Ugyanakkor Lengyelország jelentős károkat tud okozni, ha közös döntéseket blokkol, bár egyre kevesebb az olyan terület, ahol a tagok egyhangú határozata szükséges. De hogy leginkább a PiS húzná a rövidebbet, az nem kétséges.
Mert amíg a nagy többség kitart az európai jogközösség mellett, sokra nem képes a jelenlegi magyar és lengyel vezetés. És a közös jog összekapcsolódik a béke megőrzésének parancsolatával. A mostani zsákutcából kijutni sokat segíthet a lengyel civil társadalom és igazságszolgáltatás. Szóval Lengyelország még nem veszett el az unió tagjaként.
FT
A lengyel jegybank két hónapon belül már másodszor emelte az alapkamatot, méghozzá a vártnál nagyobb mértékben, miután az infláció az utóbbi 20 év legmagasabb szintjén mozog. Így a kamat most 1,25 %, vagyis a változás 0,75 %-os. De nagy a nyomás a Nemzeti Bankon, mert a múlt hónapban az éves árnövekedés mértéke elérte a 6,8 %-ot, vagyis felemészti sok, kevésbé tehetős lengyel megtakarításait.
A hivatalos indoklás szerint az árak nagyrészt külső tényezők miatt ugrottak meg, de az LNB azért változtatott a jövő évre szóló inflációs előrejelzésén. Most már arra számít, hogy az árszínvonal 5,1-6,5 %-kal lesz magasabb, mint az idén, szemben a korábbi 2,4-4,1 %-os várakozással. Miközben a megcélzott plafon 3,5 %.
Az árak miatt már Magyarország, Csehország és Románia is rákényszerült a magasabb kamatokra. A londoni Capital Economics egyik elemzője mindenesetre úgy minősítette a lengyel bejelentést, hogy Varsó végre kihúzta a fejét a homokból és most már komolyabban veszi az infláció elleni harcot, mint ahogy azt a szakma gondolta. Így további emelések valószínűek, miközben a munkanélküliség 5,6 %-on áll. Ebből az következik, hogy középtávon előreláthatólag fennmarad az árnyomás.
Der Standard
Orbán Viktor ugyan jó helyen kapiskált, amikor igyekezett megmagyarázni, miért nem térdelnek le a magyar labdarúgók a rasszizmus elleni küzdelem jeleként, de a következtése ezúttal is reflektálatlannak és önteltnek bizonyult. Ezt két magyar történész írja vendégkommentárjában. Paksa Rudolf, a budapesti Humántudományi Kutatóközpont munkatársa, illetve Balogh Róbert, aki PhD tanulmányokat folytat Debrecenben, emlékeztet arra, hogy a magyar emlékezet politika a 20. század áldozataként láttatja az országot. Nem kíván tudomást venni a mai rasszizmusról, sem annak történelmi gyökereiről.
A magyar szurkolók egy része erőszakos és rasszista megnyilvánulásaival tűnik ki, ideérte, hogy kifütyül külföldi játékosokat, amikor azok térdre ereszkednek a mérkőzések előtt. Ugyanakkor tarthatatlan a miniszterelnöknek az az érvelése, hogy Magyarországtól teljesen idegen a rasszizmus. Nagyon is jelen van napjainkban, akárcsak az idegenellenesség. Célpontját főleg a zsidók és a romák jelentik, de most már kiterjed a nem európai menekültekre is.
Az viszont megfelel a valóságnak, hogy másként jelenik meg, mint Nyugat-Európában. Magyarország ugyanis nem tapasztalta meg a gyarmatosítást. Ennélfogva a magyar szélsőjobbon nem terjedt el a faji hierarchia náci elmélete. Ebbe belejátszott, hogy a magyar nép is keletről származik. További fontos különbség, hogy a magyar társadalom etnikailag a háború óta szinte teljesen homogén. A nemzetiségi sokszínűség nem érték, hanem inkább fenyegetés. Ezért is tapasztalni bizalmatlanságot a nemzeti kisebbségekkel szemben mind a mai napig.
További fontos jellemző a társadalmi szolidaritás hiánya. Az egymást követő rendszerekben a túlélés záloga volt és az ma is a politikai rendszer iránti aktív, illetve passzív lojalitás. A jelenlegi magyar emlékezetpolitika célja, hogy az országot kivonja minden felelősség alól a múlt század kapcsán. Ugyanakkor Orbán azért sem támogatja a térdepelés gesztusát, mert az elutasítás nagyon is beleillik abba, hogy a Nyugatot dekadensnek tartja, ugyanakkor példaképnek tekinti a keleti illiberális rezsimeket.
Project Syndicate
Hogy a francia szélsőjobb új üdvöskéje szefárd zsidó, az csak az első pillantásra fura – írja Ian Buruma, az Amerikában élő holland történész. A francia tévés személyiség, akit sokan máris Macron kihívójának tekintenek a jövő tavaszi választáson, bár még be sem jelentette indulását. A Nagy Francia Forradalom óta jelenlévő reakciós gondolkodás megtestesítője, és sokban visszanyúl a nácikkal együttműködő Vichy-bábkormányhoz.
Olyasmiket hirdet, hogy a francia földön élő muzulmánoknak választaniuk kell a vallásuk és az ország között, és hogy igenis lehet deportálni a muszlim bevándorlókat. Gyűlöli a „kozmopolitákat” és úgy gondolja, hogy a liberalizmus tönkreteszi a francia családot, mint olyat. Már kétszer ítélték el faji diszkrimináció és gyűlöletkeltés miatt.
De a felmérések azt jósolják, hogy akár 16 %-ot is szerezhet az elnökválasztáson. A katolikus konzervatívok és jobboldali értelmiségiek évszázadok óta kikelnek a liberálisok, bevándorlók és az etnikailag tiszta társadalom más ellenségei ellen. Az olyanok ellen, akik nem engedelmeskednek az egyháznak és nem fogadják el a hagyományos családi értékeket. Az antiszemitizmus ugyancsak fontos jellemzőjük. Ez az irányzat a Dreyfus-perben a vádlók oldalán állt.
Zemmour esete ugyanakkor azért is bonyolult, mert családja Algériában muzulmán berberek között élt. A nativizmus csak igen ritkán fordul elő a világban szétszóródott zsidóság körében, hiszen a bevándorlókkal szembeni elutasításból, valamint a nemzeti homogenitásból nem sok jó származott számára. A diaszpóra ennélfogva jó ideje szívesen olvad bele a többségi társadalomba, de támogatja a nyíltságot és ellenzi a migránsellenességet.
Hogy a francia véleményvezér esetében mi volt a kiváltó ok, az ügyben a szerző csak találgat. Lehet, hogy a háború emlékei már erősen elhalványultak, ezért anélkül helyezkedhet nativista álláspontra, hogy azért szégyellnie kellene magát, illetve félnie kellene miatta. De az is belefér, hogy úgy gondolja: ha a muszlimok ellen uszít, azzal segít elhárítani az esetleges erőszakot a zsidókkal szemben.
Az idősebb Le Pen, aki a jelenlegi francia szélsőjobb zászlóbontójának számít, úgy nyilatkozott: mivel Zemmour zsidó, senki sem vádolhatja meg, hogy náci volna, ám ily módon nagy szabadsághoz jut. De ezt a logikát folytatva, az olyan emberek is nagyobb szabadságot élveznek általa, akik úgy gondolkodnak, mint Jean-Marie Le Pen.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >