2024. május 3. péntek
Ma Tímea, Irma, Jakab, Fülöp névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbán politikai kötéltánca

Orbán politikai kötéltánca

Az ukrán háború politikai kötéltáncra kényszeríti Orbán Viktort. Az oroszbarát, bevándorlás-ellenes politikus, aki még pár hete is elítélte a Moszkva elleni szankciókat, ezúttal nem tudott mást tenni, minthogy hátraarcot hajtson végre a választások közeledtével. A fegyveres viszály felrúgta az illiberális erős ember számításait. Északkeletről idáig csaknem 80 ezren lépték át a határt. Más körülmények között a kemény magyar menedékpolitika lehetetlenné tette volna, hogy ennyien bejussanak és nemzetközi oltalmat kapjanak. Ám Oroszország fokozódó elszigetelődése és az invázió elleni hatalmas felzúdulás miatt Orbán politikai egyensúlymutatványra kényszerül. A hónap elején baráti látogatást tett a Kremlben és akkor még ésszerűnek nevezte az orosz biztonsági igényeket, továbbá elítélte a nyugati szankciókat, mondván, hogy azok ellentétesek a céllal. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

New York Times

 

Az ukrán háború politikai kötéltáncra kényszeríti Orbán Viktort. Az oroszbarát, bevándorlás-ellenes politikus, aki még pár hete is elítélte a Moszkva elleni szankciókat, ezúttal nem tudott mást tenni, minthogy hátraarcot hajtson végre a választások közeledtével. A fegyveres viszály felrúgta az illiberális erős ember számításait.

Északkeletről idáig csaknem 80 ezren lépték át a határt. Más körülmények között a kemény magyar menedékpolitika lehetetlenné tette volna, hogy ennyien bejussanak és nemzetközi oltalmat kapjanak. Ám Oroszország fokozódó elszigetelődése és az invázió elleni hatalmas felzúdulás miatt Orbán politikai egyensúlymutatványra kényszerül. A hónap elején baráti látogatást tett a Kremlben és akkor még ésszerűnek nevezte az orosz biztonsági igényeket, továbbá elítélte a nyugati szankciókat, mondván, hogy azok ellentétesek a céllal.

Jelen pillanatban azon van, hogy ne idegenítse el a cimboráját, Putyint, ugyanakkor ne dühítse fel Magyarország EU-s és NATO-partnereit. Sem pedig a magyar szavazópolgárokat. Elemzők szerint azonban a háború, valamint a választók álláspontjának módosulása nagy gondot okoz neki, hiszen április 3-ig már alig egy hónap van hátra.

Ruff Bálint politológus szerint a kormányfő tudja, hogy az események veszélyesek lehetne rá nézve, ezért szembefordult mindazzal, amit az utóbbi 12 évben képviselt, az orosz kapcsolattól kezdve a menedékpolitikáig. Krekó Péter ehhez hozzáteszi: a rezsim úgy próbál kikecmeregni a csávából, hogy mindenkinek üzen. Így az Atlanti-együttműködés híveitől kezdve Moszkva kemény támogatóiig. Bárki kedvére válogathat a kínálatból.

Ugyanakkor az kettős beszéd, hogy a kormány megbélyegzi Moszkvát, támogatja az ukránokat, viszont a hatalom szolgálatában álló sajtó újabb Kreml-barát összeesküvés elméleteket nyomat.

A Fidesz nem feszül meg, hogy segítsen a határra érkező bajbajutottaknak. Az érintettek a legtöbb segítséget jótékonysági, illetve civil szervezetektől kapják. Léderer András a Helsinki Bizottságtól azt mondja, hogy a szerencsétlen emberek alapvető tájékoztatáshoz és támogatáshoz nem jutnak hozzá a hivatalos csatornákon. Ebből a szempontból nagy hátulütő, hogy Orbán 2015 után felszámolta az ellátó rendszert.

 

FAZ

 

Putyin azt állítja, hogy felszabadítja Ukrajnát, csakhogy az ország lakói ebből nem kérnek, és százezrével menekülnek a határokon túlra – írja a konzervatív lap kommentárja. Úgy hogy ha az elnök más reakcióra számított, akkor csalatkoznia kellett. Ezt azonban az orosz közönség nem láthatja, mert a hatalom irányítása alatt álló sajtó továbbra is arról regél, hogy Oroszország a testvéri ukrán nép segítségére sietett, megszabadítja őket a „náciktól”.

Ám szívélyes fogadtatásról szó sincs, rengetegen a lábukkal szavaznak, hogy elkerüljék a poklot. Az jó, hogy Európa ezúttal egységes a fogadtatásukat illetően. Vonatkozik ez Lengyelországra és Magyarországra is, mert ők ugyan tartósan ellenzik az EU menedékpolitikájának reformját, de most szintén megnyitották határaikat.

A többi kormány megmutathatja Budapestnek és Varsónak, mit jelent a szolidaritás a gyakorlatban. Magától értetődő, hogy nem szabad magukra hagyni ekkora gonddal az Ukrajnával közvetlenül határos országokat. De sajnos számítani kell arra, hogy a magyar és a lengyel vezetés egészen gyorsan ismét a kíméletlen arcát mutatja, amint belátható időn belül nem ukránokat, hanem más égtájakról érkező migránsokat kell(ene) beengedni.

 

FT

 

Putyin alábecsülte mind Ukrajnát, mind a Nyugatot, ám ez új súlyos kockázatokat von maga után – állapítja meg a vezércikk. Az ukrán ellenállók rendkívüli bátorságról tesznek tanúbizonyságot, az inváziós erők még egyetlen nagy települést sem tudtak elfoglalni. A nyugati államok közben pedig elszánták magukat, hogy egészen kemény szankciókat hozzanak.

Az orosz elnök felsült, amikor azt gondolta, hogy csapatai majd szépen végiggázolnak a szomszédos országon. De itt már nem az a rosszul felszerelt, szedett-vedett hadsereg áll velük szemben, mint amelyet váratlanul ért annak idején a támadás a Krímben és Don-mendencében. Kijev menetközben jó sokat áldozott rá, a kiképzésben külföldi szakértők működtek közre. A frissen érkező harckocsi-elhárító, illetve légvédelmi eszközök lelassították az előrenyomulást és meggátolták a teljes orosz légi fölényt. Az ellenállás alátámasztja, hogy megerősödött az ukrán identitás, amely immár átterjedt az orosznyelvű keletre is. 

A nyugati közösség végre büntető lépéseket rendelt el, a német politikában egészen drámai változás ment végbe, mert Berlin immár hajlandó hadiövezetbe is fegyvert szállítani. Hogy a korlátozások kiterjednek a SWIFT-re is, az óriási ugrás afelé, hogy Oroszországot kirekesszék a nemzetközi pénzügyi rendszerből.

A zászló persze nem az ukrán fegyveres erőknek áll, de az ellenállás minden napja növeli az orosz költségeket. Viszont vannak félelmek is. Az egyik, hogy az összeomló rubel és az elszabaduló árak miatt az orosz lakosság nem Putyin, hanem a Nyugat ellen fordul. Ezért át kell törni az orosz állami propaganda falát, fel kell világosítani az átlagembert. További aggály, hogy az elnök még pusztítóbb fegyvereket vet be, a civilek ellen is.

Viszont ha sikerült volna a villámháború terve, az magában foglalta volna, hogy a felbátorodott Kreml esetleg megpróbált volna továbbmenni. A világ veszélyes pillanatot él át, de az ukránok példát mutatnak bátorságból.

 

New York Times

 

Ivan Krasztev úgy látja, hogy most már mindenki Putyin világában él, és teljesen hiábavaló minden felhívás a hidegháború utáni rend védelmére, mert az a kor immár véget ért Európában. A bolgár politológus idézi Merkelt, aki már 8 éve, a Krím elfoglalása után azt mondta Obama akkori amerikai elnöknek, hogy szerinte az orosz államfő már nem a valóságban él. Csakhogy most már az egész világ erre a sorsra jutott.

Ehhez tudni kell, hogy itt kifejezetten a politikus háborújáról van szó. Ő az orosz titkosszolgálat különleges nemzedékéhez tartozik, amely soha nem békélt meg azzal, hogy Moszkva vereséget szenvedett a hidegháborúban. Számukra a jelenlegi háború szükségszerű és logikus inflexiós pont. Őket nem a jövő érdekli, a múltat kívánják átírni. Vissza akarnak vágni.

Ha Putyin győzni tud, azért a Nyugat csak magát okolhatja. Az elnök évek óta erősíti befolyási övezetét az egykori Szovjetunióban, Grúzia, a Krím, Belarusz és a Közép-Ázsia jelentette az állomásokat. Most meg egészen drámai lépésre szánta rá magát. Biden ugyan páriának nevezte, de félő, hogy inkább a nyugati szövetség szigetelődik el.

A Moszkva-Peking-tengely igyekszik véget vetni Amerika vezető nemzetközi szerepének. És biztos, hogy Kína kitart az oroszok mellett, hiszen még arra sem hajlandó, hogy inváziónak minősítse a fejleményeket. Hszi sokat nyerhet, mivel az USA gyengének látszik és Európa miatt nem tud Ázsiára összpontosítani.

A szankciók felnyomják az energiahordozók és az élelmiszerek árát. A Nyugat csak akkor képes megnyerni a kétkedőket, ha meg tudja győzni őket, hogy Ukrajnában egy új, a birodalmi függéstől megszabadult állam sorsa a tét. Ugyanakkor a háború kimozdíthatja a holtpontról a befagyott viszályokat a posztszovjet térségben és a Nyugat-Balkánon, lásd Boszniát.

Ha Putyin nyer, az felbátoríthatja az oroszbarát vezetőket az EU-n belül is. De át kell gondolni az egész európai tervet. Immár nyilvánvaló, hogy a szankciók nem tudják megállítani a harckocsikat. A kölcsönös gazdasági függés nem szavatolja a békét. Ha diktátorokkal kereskedsz, attól az országod nem lesz biztonságosabb. Ha korrupt vezetők pénzét parkoltatod a bankjaidban, akkor ezáltal te válsz korrupttá, ők nem civilizálódnak.

De a legrosszabb, hogy egyre többen gondolhatják úgy világszerte: igaza volt Zelenszkijnek, amikor arról beszélt, hogy hiba volt megválni az atomfegyverektől. Nem nehéz feltételezni, hogy immár Kína szomszédjai is így gondolják.

 

2022. február 28.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A júniusi választáson sikerül Fico orrára koppintani?

Ódor Lajos szerint azok a szavazópolgárok, akikkel ő szokott találkozni, egyértelműen abban bíznak, hogy a júniusi >

Tovább

Az EU új keleti bővítése győzelmet jelentene Putyin felett

A Spiegel szerzője, Michael Sauga szerint manapság teljes az egyetértés az ügyben, hogy a 20 évvel >

Tovább

A Macron-momentum

Európa sokféle nehézséggel szembesül, de ezek alapvető oka, hogy nincsenek megfelelő vezetői, ezért úgy tűnik, hogy >

Tovább

Ukrajna győzni fog

Ennek a háborúnak tehát mindenképpen Putyin Oroszországa lesz a vesztese. Vele együtt veszít azonban Orbán Magyarországa >

Tovább

Autógyáraktól rendőrökig: Hogyan terjeszti ki Kína befolyását Magyarországon

Kína egyre növeli befolyását Magyarországon, kezdve a rendőrjárőröktől az autógyárakig. Hogy Peking nyomul, abban nincs semmi >

Tovább

Hány tonnát nyom Európa

20 éve politikai szempontból különösen fontos volt, hogy Magyarország és Lengyelország bekerüljön az EU-ba, ma viszont >

Tovább

A befejezetlen projekt

Hatalmas sikernek bizonyult az Unió keleti bővítése, mert az azóta eltelt időben a korábbi választóvonal mindkét >

Tovább

Időkapu

Lehetséges, hogy kisebb Ukrajna lesz, de hogy ez az Ukrajna Európa részévé válik és szemben fog >

Tovább

Ha Horthy Miklós lehetett tengernagy hadiflotta nélkül!

Orbán Viktor vendégül látja Trump híveit, mert az elnök újraválasztásában reménykedik. A CPAC rendezvényére egész Európából >

Tovább

Von der Leyen ismétel, vagy?

Az Economist úgy ítéli meg, hogy von der Leyen nagy esélyes ugyan, mégsem lesz könnyű elérnie, >

Tovább

A Fico-kormány átneveli a közmédiát

A populista-nacionalista szlovák kormány neki kezes intézményre akarja lecserélni a közmédiát. Már elfogadta az erre vonatkozó >

Tovább

Nehogy tragikus hős legyen

Míg a kérdésén gondolkodtam, „Hogy bírod lelkileg ezt a sok valóságot a fejedben?”, ő már válaszolt >

Tovább