Ma Borbála, Barbara, János névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Alul-képviseltség
Biztosítani a részarányos képviseletet!
A választásokon a magukat magyarnak nevező pártok közül csak a Vajdasági Magyar Szövetség vett részt. A többi magyar pártot a jelentések nem említik. Nem tudni, hogy ez ismét/vagy még a választási bojkottot jelenti-e, vagy azt, hogy a többi pártot nem érdekli a helyi közösségek irányításában való részvétel, illetve, hogy képtelenek voltak részt venni a választási kampányban, aláírásokat gyűjteni és jelölte(ke)t állítani? Lehetséges, hogy már nem is léteznek? Talán ennek köszönhető, hogy néhány, „a pártok támogatását nem élvező, függetlenként induló személy is kapott elég szavazatot”, illetve „egyéni jelölt is bekerült a tanácsba” (pl. Bajsán 3, Kishegyesen 2). Bozóki Antal:
Ada, Kishegyes, Nagykikinda, Topolya, és Zenta községben augusztus 15-én helyi közösségi választások voltak.
Az adai I. és II., a moholi és a törökfalui helyi közösségben a szavazati joggal rendelkező 14 887 választópolgár közül, a nem hivatalos eredmények szerint, 4003 személy járult az urnákhoz, vagyis a szavazók mintegy 27 százaléka adta le voksát a 28 szavazóhely valamelyikén község szerte. A szavazók összesen 56 tanácstagot választottak meg a négy helyi közösségi tanácsába – írja a Magyar Szó nevű pártlap.
A Szerb Haladó Párt (SNS) által támogatott 34 és „a VMSZ által támogatott 22 személy mindegyike bejutott valamelyik helyi közösség tanácsába”.
A 27 százalékos részvételi arány alacsony, kevés. Ez azt is jelentheti, hogy a polgárokat vagy nem-igazán érdekelte a szavazás, vagy a jelöltekkel nem voltak megelégedve.
Ada községben a magyarok száma a lakosságban 8744 (82,90%), a szerbeké pedig 1106 (10,48%). Ebből az következik, hogy többszörösen kisebb számú magyar helyi közösségi tanácsnok van, mint amennyi megilletné őket a lakosságban való részvétel alapján.
Ennek ellenére, Tóbiás József, a Vajdasági Magyar Szövetség Ada községi elnöke, aki a községi képviselő-testület elnöke is, „nagyon jó eredménynek” tartja a 22 vémeszes tanácstag megválasztását!
Kishegyes településen 5 választókörzetben választhattak a polgárok, 3-3 jelöltet. A település szintjén 24 százalékos volt a részvételi arány.
A VMSZ támogatásával 13 egyéni jelölt indult, és minden jelöltet megválasztottak a polgárok. Emellett két egyéni jelölt is bekerült a tanácsba.
Bácsfeketehegyen 27,98 volt a részvételi arány. Itt is 15 tanácstagot választottak, és a jelöltek közül 10-et támogatott a VMSZ. Közülük mindenki bekerült a tanács új összetételébe.
A Nagykikinda községhez tartozó „Töröktopolyán és Kisoroszon 1-1, míg Szajánban 2, a VMSZ által támogatott személy jutott be a helyi közösség tanácsába”.
A Pannon RTV tudósításából sajnos még az alapvető adatokat sem lehet megtudni, mint például, hogy az említett településeken a helyi közösségi tanácsnak mennyi tagja van és hogy a véemeszes tanácsnokok száma megfelel-e a magyarok arányának az összlakosságban?
– Topolya községben, Bácskossuthfalva és Krivaja kivételével, valamennyi helyi közösségben tartottak választást, és mintegy 5100-an járultak az urnák elé, ami a szavazásra jogosult polgárok több mint 20 százaléka. A meghirdetett helyekre – kevés kivétellel – településenként egy-egy jelölt pályázott. Valamennyi, a Vajdasági Magyar Szövetség támogatottságával induló egyén bejutott települése helyi közösségének a tanácsába – közli a Magyar Szó.
Topolyán a 13 550, választói névjegyzékben szereplő polgár közül 2576-an járultak az urnák elé, ami a szavazásra jogosultak 19,01 százalékát jelenti. A helyi közösségbe jutott 21 tanácstag közül 14 élvezi a Vajdasági Magyar Szövetség, 7 pedig a Szerb Haladó Párt támogatását.
Zentán hét helyi közösségi tanács összetételéről döntöttek. Községi szinten 20 százalékos volt a részvételi arány.
Helyi szinten, a Vajdasági Magyar Szövetség által támogatott jelöltek közül a Tópart–Centar helyi közösségben 4, a Kertek helyi közösségben 8, a Tisza-part–Alvég helyi közösségben 7, a Felsőhegy helyi közösségben 5, a Tornyos helyi közösségben 9, valamint a Bogaras helyi közösségben 4 jelölt került a tanácsba.
Ebből aztán igazán nem lehet megállapítani, hogy akkor most milyen is a helyi közösségi tanácsok nemzeti összetétele. Cegledi Rudolf nyilatkozatából az tűnik ki, hogy „nincsenek nagy változások, megmaradtak az arányok”. Hogy ez valójában mit jelent, csak találgathatjuk.
A tudósítások alapján arra a megállapításra lehet jutni, hogy az öt község helyi közösségi tanácsi választáson résztvevők száma alacsony – 19,01 (Topolyán) és 27,98 (Bácsfeketehegyen) között volt. Hogyan lehet legitimnek tartani egy olyan testületet, amely a választópolgárok csak ötödének, illetve harmadának a bizalmát élvezi?
A választásokon a magukat magyarnak nevező pártok közül csak a Vajdasági Magyar Szövetség vett részt. A többi magyar pártot a jelentések nem említik. Nem tudni, hogy ez ismét/vagy még a választási bojkottot jelenti-e, vagy azt, hogy a többi pártot nem érdekli a helyi közösségek irányításában való részvétel, illetve, hogy képtelenek voltak részt venni a választási kampányban, aláírásokat gyűjteni és jelölte(ke)t állítani? Lehetséges, hogy már nem is léteznek?
Talán ennek köszönhető, hogy néhány, „a pártok támogatását nem élvező, függetlenként induló személy is kapott elég szavazatot”, illetve „egyéni jelölt is bekerült a tanácsba” (pl. Bajsán 3, Kishegyesen 2).
A Szabad Magyar Szó arról is cikkezett, miszerint Zentán „a VMSZ a Szerb Haladó Párt jelöltjeit is támogatja”. A közéleti portál erre a megállapításra annak alapján jutott, hogy „a Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség által támogatott személyek közös listán indultak”.
A VMSZ zentai szervezetének az FB-oldalára felkerült ugyanis Pék Zoltán, a VMSZ köztársasági képviselőjének bejegyzése, miszerint „a VMSZ hét helyi közösség területén 61 jelöltet támogat”.
A 61-es szám „azért érdekes, mert a hét helyi közösség területén pontosan ennyien szerepelnek a listák elején (Felsőhegyen, a Tiszapart-Alvég és a Kertekben a 10-es, a Centar-Tópart helyi közösségben pedig a 11-es sorszámtól indulnak az ellenzéki jelöltek), vagyis a VMSZ nem is titkolja, hogy arra buzdítja a szavazóit, hogy a saját jelöltjei mellett a Szerb Haladó Párt tagjait is támogassák” – közölte a portál.
Augusztus 15-én az öt vajdasági községben nem többpárti, demokratikus és tisztességes helyi közösségi választások voltak.
Folytatódik az ellenzéki ellenőrzés nélküli közös/összemosott Szerb Haladó Párti és VMSZ hatalom(megosztás).
Feltűnő hogy, a legtöbb helyen, a magyarok a helyi közösségi tanácsokban jelentősen alul vannak képviselve. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a magyar lakosság – a lélekszámához viszonyítva – nem vesz részt arányosan a közvetlen döntéshozatalban. Ez ennek az alapvető nemzeti közösségi jognak a tiszteletben nem tartását, (meg)sértését is jelenti.
A vonatkozó törvényt ezért meg kell változtatni: Biztosítani kell a részarányos képviseletet! Meg kell szüntetni a pártok által támogatott listás szavazást, hogy csak az egyéni jelöltek közül lehessen választani – ahogy a törvény is előírja!
Következő cikk: Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy homofób Magyarország
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Ez már nem a gyerekekről szólt
Veszíteni rossz. Aki folyton veszít, megsebzett lélekkel létezik, úgy él, mintha véget nem érő sötétség venné >
Putyin a pusztításban és a kiutasításban bízik: mi lesz az ukrajnai menekültekkel?
Putyin azon van, hogy romboljon Ukrajnában és lehetőleg minél több embert üldözzön el – már jó >
Magyarország korszakváltás előtt
Ezzel a címmel közöl kommentárt Lendvai Pál a bécsi Der Standardban Magyar Péterről, akiről azt írja, >
Biden a saját képmutatását leplezte le, amikor kegyelmet adott a saját fiának
Ezt Trump úgy értelmezi majd, hogy szabad kezet kap az igazságszolgáltatás elleni fellépéshez – fejti ki >
Kérdéses, hogy Orbán Viktor megbirkózik-e ezzel a kihívóval
Ezt a kérdést teszi fel Szirtes I. János politológus a svájci Tagesanzeiger-ben megjelent vendégkommentárjában. A 2026-ban esedékes >
Magyar Messiások
A két hamis-Messiás után igaz Messiás. Mutatja a falon az írást: megszámláltatnak napjaid. Jog, ha van, >
Múlt hétvégén Ösküben
Gránitszilárdságú alaptörvényünket kormányzatunk ismét módosítani tervezi, természetesen nem azért, mert jobb dolga momentán nem akad, hanem >
Sötét a helyzet Németországban és tudni kik a felelősek
A Neue Zürcher Zeitung főszerkesztője Eric Gujer szerint a választást a gazdaság dönti el, és a >
Ezek a betöréses „dógok” csak mendemonda – állítja a csantavéri polgármester
“Alacsony a bűnözés… Na, ez nem igaz! Számoljuk már meg, hogy az utóbbi időben hány betörés >
Van esély, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal
Az Economist vezércikk lát esélyt arra, hogy sikerre vezessenek a leendő béketárgyalások Putyinnal, azaz olyan egyezséget >
Románia szélsőjobboldali, Moszkva-barát elcsúszása nagy bajt jelent az EU-nak
Az ultra-nacionalista Călin Georgescu győzelme megkongatja a vészharangokat Brüsszelben, hogy Románia átkerülhet a Moszkva-barátok növekvő táborába. >
„Vučić Szerbiát a tragédiába tolja”:
„A nácik Németország totalitárius állammá alakításának útját a Reichstag (képviselőház) felújtásával kezdték 1933-ban, amiért a kommunistákat >