Ma Ármin, Pálma, Izidor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta mérni a terepet arra az esetre, ha netán Magyarország behatolna Kárpátaljára. Habár egyetlen magyar politikus sem beszél nyíltan a terület visszaszerzéséről, a téma nagyon is hangsúlyos a szélsőjobb számára. Az orosz állami tévé szintén gyakran pedzegeti, hogy Ukrajna széteshet, akkor Oroszország elfoglalja a keleti részt, Lengyelország és Magyarország pedig osztozkodhat a nyugati területeken. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FAZ
Az ukrán elhárítás rendre leleplez orosz kémeket, ám ezúttal Magyarország ellen fogalmazott meg súlyos vádakat, nevezetesen, hogy a magyar katonai hírszerzés ügynökhálózatot hozott létre Kárpátalján.
Feladata az volt, hogy tagjai felmérjék a biztonsági helyzetet, kifürkésszék a szárazföldi, illetve légi elhárítás gyenge pontjait, kiderítsék, lehet-e fegyvereket venni a feketepiacon, valamint hogy megtudják: hány katona és harcjármű állomásozik a térségben.
Emellett a megbízók arra is kíváncsiak voltak, milyen állapotban vannak a bűnüldöző hatóságok, kik a munkatársak, végül pedig hogy miként reagálna a lakosság, ha magyar csapatok vonulnának be.
Az egyik leleplezett kém felmérte a védelmi erők elhelyezkedését, valamint az egyik légvédelmi egység koordinátáit és az adatokat Magyarországon átadta az összekötőjének. Emellett másokat is be kellett szerveznie, illetve híreket kellett szereznie a frontról.
A magyar kormány egyre ellenségesebb Ukrajnával szemben. Orbán a lehető legkeményebben elutasítja Kijev uniós tagságát. Ellenben Oroszországgal barátságos viszonyra törekszik.
BBC
A volt brit védelmi miniszter kijelentette, hogy nem ez az első alkalom, amikor Ukrajna felforgatással vádolja meg Magyarországot, ám az ügy sokkal súlyosabb, mint a korábbiak, mivel a kémek állítólag katonai célpontokat akartak felderíteni. Ben Wallace felvetette, hogy vajon ki volt a bizalmas értesülések végső címzettje?
Mint megjegyezte, Putyin leginkább a NATO értékeitől fél, és ha éppen ezeket az értékeket fenyegeti veszély, ideértve, hogy aláássák azokat a szervezetben, akkor nagyon komolyan vitát kell folytatni arról a tagról, amely ilyesmire vetemedik.
Emlékeztetett arra, hogy amikor miniszter volt, kiderült: a magyar fél titokban állampolgárságot osztogatott a kárpátaljai magyaroknak. Az ukrán hatóságok akkor is kiutasítottak több magyar diplomatát.
Jelen esetben az ukrán elhárítás semmivel nem utalt arra, hogy a szóban forgó kémhálózat Oroszország javára dolgozott volna. Az sem derült ki, miként leplezték le a hírszerzőket. De a delikvensek akár életfogytiglant is kaphatnak.
Guardian
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta mérni a terepet arra az esetre, ha netán Magyarország behatolna Kárpátaljára. Habár egyetlen magyar politikus sem beszél nyíltan a terület visszaszerzéséről, a téma nagyon is hangsúlyos a szélsőjobb számára. Az orosz állami tévé szintén gyakran pedzegeti, hogy Ukrajna széteshet, akkor Oroszország elfoglalja a keleti részt, Lengyelország és Magyarország pedig osztozkodhat a nyugati területeken.
Neue Zürcher Zeitung
Noha a Trump-kormányzat kifejezetten a korrupciós aggályokra hivatkozva rendelt el vámokat Magyarország ellen, Szijjártó Péter fenntartja, hogy itt még Bidenék akadékoskodásáról van szó, a vonatkozó részt szerinte még az előző nagykövet, Pressman készítette, akik a miniszter politikai aktivistának, az ellenzék kvázi vezérének nevezett.
A lapnak adott interjúban a Bizottságot okolta a vámháborúért, mondván, hogy az nem egyeztetett időben az Egyesült Államokkal. Megjegyezte, hogy az amerikai választások eredményeként visszatér a józanész a nemzetközi politikába. Azaz véget ér a baloldali fő áramlat és a woke ideológia globális diktatúrája
Arra nem reagált, hogy a mostani washingtoni vezetés nehezményezi a kínai cégek számára nyújtott kedvezményes elbánást. Azt viszont hangsúlyozta, hogy a konzervatív beállítottságú kormányok, mint amilyen a magyar is, idáig erős politikai és gazdasági nyomásnak voltak kitéve.
Szerinte európai politikusok nem akarják, hogy véget érjen a háború. De akadályt jelent az amerikai pénzügyi és amerikai támogatás is, amelyet még az előző elnök rendelt el.
Úgy véli, hogy Oroszország egyetlen uniós vagy NATO-tagra nézve sem jelent veszélyt, nem látja okát, hogy miért támadna Moszkva. A háborút magát hibásnak és törvénytelennek minősítette, mivel tiszteletben kell tartani minden állam területi épségét. Kifejtette, hogy a megfelelő biztonsági garanciát az jelentené Ukrajna számára, ha ésszerű, a tiszteleten és a kölcsönös érdekeken nyugvó viszony alakulna ki Moszkva és Washington között.
Ukrajna EU-csatlakozását arra hivatkozva tartja elfogadhatatlannak, hogy az ország hadban áll, határai nem világosak, nem tudjuk, hány lakosa van, teljesen más normák alapján dolgozik az ottani egészségügy, a mezőgazdaság és a gyógyszergyártás, így a belépés Európának okozna károkat.
Bloomberg
Magyarország ellenzi, hogy az EU a Lukoil dubai kereskedelmi részlegére is kiterjessze a szankciókat – közölték bennfentes források. Az indoklás: energiabiztonsági megfontolások. Az óriáscég tavaly az orosz kőolajexport 2. legfontosabb szereplője volt. Ez lenne az első alkalom, hogy büntetné az EU.
A nagykövetek a héten kezdték meg a vitát. Magyarország és egy pár másik tagállam engedélyt kapott, hogy továbbra is vegyen olajat Moszkvától. Az új szankciós csomagot elvileg még ebben a hónapban hagyják jóvá, de az összes kormány beleegyezése kell hozzá.
SRF
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának, tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában Judith Huber. Pártja a közvélemény kutatásokban már lenyomja a Fideszt, a tempó példátlan.
A magyarok felének ugyan jó ideje tele van a hócipője a a kormánnyal, de idáig az ellenzék gyenge és megosztott volt. Magyar viszont a jelek szerint képes arra, hogy miniszterelnök ellenfelein kívül bizonytalan szavazókat, valamint fideszeseket is megnyerjen.
Igen ügyesen bánik a sajtóval, karizmatikus, olyan témákra összpontosít, amelyek foglalkoztatják az embereket, mondja a politológus, Győri Gábor. Mert amikor pl. bemutatja a rettenetes kórházi állapotokat, arra odafigyel mindenki és a tömegtájékoztatás is többet foglalkozik vele, mint korábban.
Ugyanakkor a hatalom nem tudja produkálni a megszokott nagy ellenségképet, amivel eddig tömegeket sorakoztat fel maga mögött. És fura módon nem hat a „közeli” média szokásos lejárató kampánya. Csak megdobja Magyar ismertségét.
Győri úgy értékeli, hogy elhalványult Orbán mítosza, mármint hogy nincs komoly kihívója, továbbá, hogy ő az ország tényleges és természetes vezetője. A riport megszólaltatta Jeszenszky Gézát, akire minden fenntartása ellenére hatott az ellenzéki politikus fellépése. Az tapasztalja, hogy a Fidesz sok ellenfele, köztük korábbi ellenzéki személyiségek is rá akarnak voksolni, mert a cél az, hogy az ország megszabaduljon a kormányfőtől. Nincs alternatíva, Magyar az utolsó remény, hogy békésen le lehessen váltani a miniszterelnököt.
FT
Timothy Garton Ash arra figyelmeztet, hogy hatalmas nagyhatalmi változások készülődnek, mindenki készüljön arra, hogy fejre áll a világ. A tekintélyes brit elemző szerint három, vagy, az indiai-pakisztáni viszályt is ideszámítva, immár négy súlyos háború dúl a világban (Ukrajna, a Közel-Kelet és Szudán), tehát nem lehet kétséges: igen veszélyes korban élünk. És akkor még nem említettük a kínai-amerikai vámháborút.
Minden nap újabb és újabb bizonyítékokkal szolgál, hogy vége az eddigi nemzetközi világrendnek, élén az USA-val. Hosszú és veszedelmes zűrzavar közeleg, Trump példátlan gyorsasággal és felelőtlenséggel bontja le, ami az eddigi biztonsági-politikai-gazdasági rendszerből még megmaradt.
A globális erőviszonyok eltolódása óhatatlanul együtt jár a nemzetközi feszültség fokozódásával. Az orosz és a kínai elnök éppen tegnap erősítette meg összefogását a Nyugat ellen. Az orosz gazdaság átállt a haditermelésre, az indiai államfő nacionalista programot visz és megszállottan ellenséges a pekingi támogatást élvező Pakisztánnal szemben.
A fejetlenségben jó lehetőségeket látnak a maguk számára az olyan középhatalmak, mint Törökország, Brazília és Dél-Afrika. Fennáll az atomfegyverek elterjedésének kockázata, Dél-Korea mellett több közép-keleti állam is a nukleáris ütőerő megteremtésén gondolkodik. Európa lassan szintén szükségesnek véli a saját atom védőernyőt.
A technológiai forradalom a geopolitikai versengés új dimenzióját teremti meg. A népességszám növekedése és a klímaváltozás fokozza a nyersanyagforrásokért vívott versenyt, gerjeszti a migrációt.
Szerencsére vannak ellenható tényezők is. Kína érdekelt a szabad nemzetközi kereskedelem fenntartásában. De a legbátorítóbb fejlemény, hogy a liberálisok felveszik a kesztyűt Kanadában, Ausztráliában és Európában. 14. Leó azt ígéri, hogy hidakat épít a felkavarodott világban. Ezzel együtt arra kell készülni, hogy most hosszú káosz következik.
Neue Zürcher Zeitung
A New York-i Egyetem egyik német professzora biztosra veszi, hogy Trump nem tudja térdre kényszeríteni Kínát a vámháborúban. Alexander Görlach szerint ugyanis Peking tanult a politikus első időszakából és felkészült a kemény küzdelemre. Hszinek erőt kell sugároznia és ehhez meg is vannak az eszközei: a fontos ásványkincsek, ritka földfémek, stb. kivitelének leállításával máris Washington orra alá dörgölte, ki van előnyösebb helyzetben a globális szállítási láncok alapján.
A Fehér Ház be is adta a derekát és az okos telefonokat, más elektronikus kütyükkel együtt kivette a vámok hatálya alól. Ezeket a készülékeket az Apple nem azért gyártatja Kínában, mert ott olcsóbb a munkaerő, hanem mivel igen képzett.
További ütőkártya, hogy az ázsiai nagyhatalom 750 milliárd dollár értében halmozott fel amerikai állampapírokat. Ha ezeket piacra dobja, azzal betehet az USA hitelképességének, a kamatok alaposan megugranának. A vége az lehet, hogy egyre több befektető pártol el a dollártól, ami Hszi régi vágya, miután az az Egyesült Államok fölényének a végét jelentené.
Peking hagyja, hogy az idő neki dolgozzon, mivel az USA aligha jut túl egyhamar a Trump által folyamatosan okozott károkon. Sem gazdaságilag, sem politikailag. Szalámizza le a jogállamot, nyomás alá helyezi a sajtót és az egyetemeket, lehetővé teszi a kisebbségellenes diszkriminációt. Ha bedől az amerikai demokrácia, azzal beteljesülne a kínai elnök álma.
FT
Az új német kancellár elhárította a katasztrófát, de a jobboldal megosztottsága miatt kemény küzdelemre készülhet – a kések már előkerültek – írja vendégkommentárjában Constanze Stelzenmüller, az amerikai Brookings Intézet Európával és az USA-val foglalkozó központjának igazgatója.
A mostani már a 4. nagykoalíció, hideg fejjel kötött érdekházasság, amelynek elsődleges célja, hogy féken tartsa az AfD-t. A CDU tagságából azonban sokan nem bocsátották meg Merznek, hogy fellazította az alkotmányos adósságféket. A szociáldemokratáknál nem kevesen azért dühösek rá, mivel korábban a szélsőjobb segítségével vitte át a migráció megszigorítását tartalmazó törvényt.
Hogy a politikus csak a 2. nekifutásra kapta meg a tisztség ellátásához szükséges többséget a Bundestagban, az rávilágít, hogy hajlamos a túlzott önbizalomra, a részletek kiizzadása viszont nem az erőssége. Hogy miért botlott meg majdnem, az ügyben a legbaljósabb feltételezés az, hogy a konzervatív oldalon egymással harcolnak egyrészt a tősgyökeres jobboldaliak, akik megvetik az AfD-t, ám Merkel liberális centralizmusa után határozottabb profilt sürgetnek saját pártjuktól.
Velük szemben állnak azok, akik a szélsőjobb segítségével formálnák át a kereszténydemokráciát. Az elkötelezet transz-atlantista Merz számára igen sajnálatos, hogy Trump az utóbbiak pártját fogja.
New York Times
A neves Közel-Kelet-szakértő, Thomas Friedman nyílt levélben bátorítja Trumpot, hogy az ne habozzon szembefordulni az izraeli kormánnyal, mert az sem nem a barátja, sem nem a szövetségese az Egyesült Államoknak. Az üzenet örömtelinek nevezi, hogy az elnök a jövő héten felkeres három öböl-menti országot, de Netanjahuval nem találkozik, amiből arra lehet következtetni, hogy a politikus kezdi felismerni: amit a jelenlegi izraeli vezetés művel, az az USA alapérdekeit veszélyezteti a térségben.
Az ultranacionalista, messianisztikus koalíció meg akarja szállni Ciszjordániát, elűzné Gázából a palesztinokat és ismét zsidó településeket létesítene ott. A szerző elismerését fejezi ki azért, hogy az elnök – jó pár elődjével ellentétben – nem hagyta, hogy Netanjahu lerohanja. Merthogy annak fontosabbak a személyes szempontjai, mint Izrael vagy az Egyesült Államok érdekei.
Ezért hiúsította meg a kapcsolatok rendezését Szaúd-Arábiával, miután nem hajlandó a kétállami megoldásra. De lehet még ennél is rosszabb, hiszen éppen Gázát akarja legázolni. Állandósítaná az izraeli katonai jelenlétet, mivel kipaterolná az összes palesztint. Ez nem más, mint a folyamatos felkelés receptje, Vietnám újjáéledne a Földközi-tenger partján.
Ez a stratégia nem csupán újabb háborús bűnök vádjának tenné ki a zsidó államot, hanem fenyegetné Jordánia és Egyiptom stabilitását. Márpedig itt az amerikai stratégia két pilléréről van szó a régióban.
Következő cikk: Elváltak haragos útjaik
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Elváltak haragos útjaik
A rezsim félreérthetetlenül, pont úgy viszonyul Magyar Péterhez, ahogy üldöző az üldözötthöz, miközben Gyurcsány Ferenc, aki >
Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?
Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >
A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának
Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >