Ma Ivett, Frida, Judit névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán vissza akarja vágni a költségvetését. Csakhogy a sajtószabadság múlik azon, fennmarad-e az állomás – összegzi véleményét a helyszíni benyomások alapján a Süddeutsche Zeitungban Viktoria Großmann, aki Varsóból rándult át a cseh fővárosba. A SZER Oroszországért felelős igazgatója, Nathan O’Brian úgy nyilatkozott, hogy a múlt hónapban már nem kapták meg a járandóságukat, emiatt a 700 munkatársból egy páran kénytelenek rövidített munkaidőben dolgozni. De itt nem az lényeg, hogy van-e állásuk vagy sem: a célországokban bebörtönzött újságírók és a médiaszabadság mellett kell kiállni. Továbbá meg kell védeni a két rádió etikai és szakmai normáit. Mindazonáltal veszélyes a helyzet az olyan alkalmazottak számára, akik pl. Oroszországból vagy Afganisztánból menekültek el, mert ha nem hosszabbítják meg a szerződésüket, akkor elveszíthetik tartózkodási engedélyüket az EU-ban. A SZER és az RL hétről hétre 23 országban több mint 47 millió embert ér, Magyarországtól Afganisztánig. A bizonytalan anyagi kilátások miatt Csehország azon van, hogy más tagállamokkal együtt finanszírozzák meg a működést. Hírek szerint 12 kormány már igent mondott. De ha ősszel a cseheknél Babiš nyer, akkor ismét bizonytalanná válnak a kilátások. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Washington Post
A volt budapesti amerikai nagykövet azt mondta a konzervatív McCain Intézet pódiumvitájában, hogy Orbán Viktor által propagált összeesküvés elmélet napjainkban visszaköszön az Egyesült Államokban. A magyar kormányfő szerint az Amerikából érkezett pénzek mindenféle kétes csatornákon arra szolgáltak, hogy színes forradalommal buktassák meg a Fideszt.
És ha megnézzük, mi történik pl. a USAID-del, akkor azt látjuk, hogy Trumpék elhiszik az állítást – tette hozzá David Pressman. Mint mondta, Orbán és autoriter társai semmit sem vetnek meg jobban, mint a függetlenség eszméjét. Gondolkodásuk bináris: vagy velük vagy, vagy ellenük.
A szemükben nem létezik önálló sajtó. Csak olyan, amelyik vagy a rendszert, vagy az ellenzéket támogatja. Nincsenek független értékek sem. Az állam erejét arra használják, hogy minden szinten meglegyen a függetlenség látszata. És a módszert sokfelé átveszik a világban.
Orbán a woke-ságot emlegeti, ám olyan országot hozott létre, amelynél nemigen van szegényebb tag az EU-ban, már ha van egyáltalán. Az Unió egyik legkorruptabb állama, évről évre. És nagyon hasznos a genderről meg a (nem létező) migrációról fecsegni, amikor azzal el lehet terelni a figyelmet az alapvető hazai gondokról.
Csak éppen az ilyesfajta politikai reklámok nem tesznek jó szolgálatot a magyaroknak, illetve a kétoldalú kapcsolatoknak.
Politico
Nem tudni, milyen jogi alapon, de Orbán brüsszeli embere azon van, hogy feltartóztassa az EU tervét, amelynek lényege, hogy a közösség teljesen leválna az orosz energiahordozókról. Noha biztosként a közösséget volna köteles szolgálni és nem saját országát, Várhelyi Olivér eljárásjogi kifogást emelt az elképzeléssel szemben, amelyet elvileg ma terjeszt elő a Bizottság.
Erről névtelenül számolt be három diplomata is a zárt ajtók mögött tartott tegnapi tanácskozás után. Mivel a magyar miniszterelnök oroszbarát politikát folytat, a nyilatkozók egyértelműen politikai okot vélnek a magyar képviselő húzása mögött, de azt mondják, hogy az aligha siklatja ki a végső jóváhagyást.
Már az sem világos, hogy az egészségügyért és az állatok jólétéért felelős Várhelyi miért gondolja úgy, hogy beleszólhat az energiapolitikába. Mindenesetre fenntartást jelentett be, ezért a testületnek ezért előbb ezzel kell foglalkoznia. Vagy befogadják, vagy túllépnek rajta. A jelentés emlékeztet arra, hogy Orbán azt ígérte: megfúrja az újabb korlátozásokat az orosz gáz és olaj ügyében.
Die Welt
Már jó ideje látszanak a Fidesz 15 éves uralmának szerkezeti következményei: a kórházakban az orvosok vagy 75, vagy 25 évesek. A közbeeső szakember nemzedékek kivándoroltak, zajlik az agyelszívás – jelenti Budapestről Bernadett Conrad.
Megszólaltatja az 51 éves Trencsényi Balázst, a CEU történész professzorát, aki csaknem 30 éve még akkor csinálta meg a mester fokozatot, amikor élet töltötte be az egyetemet. Csak éppen azóta Orbán miatt távozni kényszerült az intézmény és manapság a szegényebb fiatalok nem jutnak be.
De mint mondja, az idő talán a kormányfő ellen dolgozik, mert lassan az idősebb fideszes választóknak is kezd derengeni, hogy elképzelhető: nem tudnak majd magyarul beszélni az unokáikkal és ez azért hat.
A kiküldött tudósító szintén azt érzékelte, hogy valami érlelődik a főváros utcáin. Wilhelm Droste, az évtizedek óta Magyarországon élő német irodalmár és immár hatszoros kávéház-tulajdonos katasztrofálisnak minősíti a politikai helyzetet, ezzel együtt Budapesten jobban érzi magát, mint bárhol másutt.
Frankfurter Rundschau
Erdő Péter a konzervatívok csúcsjelöltjének számít a pápaválasztó konklávé holnap kezdődő ülése előtt. Évek óta határozottan támogatja a hagyományos katolikus tanítást, nem mindig értett egyet Ferenc haladó reformjaival. A szemében pl. a meleg élettársi viszony ellentmondana a házasságról és a családról alkotott isteni tervnek.
Ezért bírálják, viszont ő maga szorgalmazza a párbeszédet nem keresztény vallásokkal. Ugyanakkor ami az esélyeit illeti, Andreas English Vatikán-szakértő azt gondolja, hogy mivel nem határolta el magát Orbántól, ez mindenképpen ellene szól. Az előző egyházfő ugyancsak bírálta a miniszterelnököt.
A politikus konzervatív értékeket hirdető irányvonala igen sok kritikát váltott ki. A többi közt támogatja az AfD-t.
Der Standard
Magyar kerülőutakon halad Románia és ha az ultranacionalista Simion megnyeri nem egészen két hét múlva a 2. fordulót is, akkor az ország többé nem partner a Nyugat számára. Az látszik, hogy a jobboldali populisták felemelkedése tart tovább – mutat rá Adelheid Wölfl. A kormánykoalíció jelöltje még a második körbe sem jutott be.
Nem tudni, hogy a szociáldemokraták ki mögé állnak be, pedig attól függ, hogy az agresszív-nacionalista Simion költözik-e be az elnöki palotába, vagy a nyugatbarát bukaresti polgármester, Dan. Utóbbi tetemes, jó 20%-os hátránnyal indul.
Ha az első változat válik valóra, fel kell készülni az állam trumpi átalakítására, de Simion legfőbbképpen aláásná az uniós politikát, ahogy azt Magyarország és Szlovákia teszi. Hárman együtt megakadályozhatják az Ukrajnának szánt katonai segélyt.
A jobbos forradalom pont akkor üt be, amikor igen nagy a gazdasági bizonytalanság. Az infláció és az államháztartás hiánya rekordszinten mozog. Süllyed az életszínvonal, a hitelbesorolás egyre rosszabb. Az eladósodás oka, hogy tétlen maradt az eddigi kormány.
Simion most az általános félelmet aknázza ki. Az elit elleni harcosként lép fel. Sok emberben erősíti az érzést, hogy kompenzálja őket a mindennapok megaláztatásaiért, ám közben nem veszik észre, hogy mindez kizárólag a Kreml érdekeit szolgálja. Románia ékesen bizonyítja, miként tudta Moszkva pár év alatt destabilizálni az egyik fő EU- és NATO-országot.
Mivel az egyik kulcsállamról van szó a földrész védelme szempontjából, annál fenyegetőbb, hogy Trump – a Kreml kívánságára – az amerikai csapatok visszavonását fontolgatja. Május 18-án a tét a szabadság vagy a szolgaság.
FT
Romániában az elnökválasztáson szembekerült egymással a Trump-féle nacionalista, illetve az EU-párti centrista jelölt. Az Euroszkeptikus Simion azonban jobban áll a NATO-t támogató Dannal szemben, éppen ezért utóbbinak elemzők szerint fel van adva a lecke - jelenti Bukarestből Dunai Márton.
A vetélytársnál több voksot szélsőséges politikus még nem szerzett Ceausescu elűzése óta. Ion Ionita történész úgy értékelte, hogy több ez, mint földcsuszamlásszerű győzelem, inkább az látszott, hogy a románok miben látják a jövőjüket. Egyfajta forradalom megy végbe, az irány a bezárkózás, a szélsőséges nacionalizmus és az EU-t elutasító jobboldali politika.
Simionnak nincs határozott külpolitikai, illetve gazdasági programja. A keresztény-konzervatív értékekre összpontosít és elutasítja Ukrajna támogatását. Vetélytársa gazdasági reformokat ígér, de meg kell nyernie a vidéki szavazókat, akiket vonz a rivális ultranacionalista, vallási mantrája.
Ionita szerint azonban a kocka el van vetve, ha a szintén a MAGA-mozgalomra hajazó volt kormányfő, Ponta 13%-ából akárcsak 10% Simionra voksol. Akkor miniszterelnök lehet a meghiúsult korábbi elnökválasztás győztese, a szintén szélsőséges Georgescu, sőt ismét urnákhoz hívhatják az embereket.
Deutsche Welle
Történelminek minősíti a román szélsőjobb eredményét Keno Verseck és azt kérdezi: van-e még a demokratikus Romániának bármiféle esélye? Az világos volt, hogy Simion jól fog szerepelni, de ilyen mértékű áttörést egyetlen felmérés vagy elemző sem jelzett előre.
Ily módon elérhető közelségbe került, hogy a szélsőség megszerezze a hatalmat, amire nem volt példa a diktátor Antonescu, vagyis a 2. világháború óta. Politikai katasztrófa lenne az ország és Európa számára, ha bekövetkezne.
Hiszen a nagy esélyes keményen EU- és NATO-ellenes, miközben országa mindkét szervezet számára a legfontosabb állam a térségben. Az oroszbarát és ukránellenes magyar és szlovák kormány mellett így egy 3. vezető is Trump és Moszkva híve lenne.
A román elit a jelek szerint egyelőre sokkos állapotban van. Megfigyelők szerint a választás kimenetele az évtizedek alatt felhalmozódott tömeges elégedetlenséget tükrözi, az emberek torkig vannak az eddigi politikával. Simion szavaira azonban nem lehet adni, bár az utóbbi időben igyekezett elhatárolódni Unió- és NATO-ellenes kijelentéseitől.
Ha nyer, le akarja cserélni a titkosszolgálat főnökét és kicserélne több alkotmánybírót is, új parlamenti többségre törekszik. Még meg lehetne állítani, csakhogy nem világos, lehet-e a széttöredezett törvényhozásban széles és határozott összefogást tető alá hozni ellene. De Danon még az sem segítene, ha a teljes kormánytábor beállna mögé.
Washington Post
Amerika még nem fordult át tekintélyuralomba, de hanyatlik a liberális demokrácia és tart az illiberalizmus felé – nyilatkozta Larry Diamond, a neves demokrácia-szakértő Max Bootnak. Azaz talán még nem sérültek tartósan az intézmények, de Trump első száz napja bizonyosan nagy károkat okozott a demokrácia kultúrájának.
A Stanford Egyetem professzora, a Hoover Intézet vezető munkatársa azt tapasztalja, hogy még megosztottabb lett a társadalom, eluralkodott a félelem légköre, súlyos kihívások érik a jogállamot, lásd az illegális menekültek kitoloncolását, de félő, hogy még súlyosabb dolgok jönnek, tömegével.
Ellenszerként a magyar, lengyel, török, indiai és más tapasztalatok alapján egységes és összehangolt ellenállást javasol. Mert ha az intézmények egyenként próbálkoznak, a hatalom leszalámizza őket. Csakis gyors összefogással lehet megvédeni az alkotmányt az autokráciával szemben.
Riasztónak és demoralizálónak nevezi a világ demokratái számára, hogy vége az USA modell szerepének, hiszen mostantól kezdve egy sor politikus mondhatja, hogy olyan akar lenni, mint Orbán, Erdogan vagy Trump. Ugyanakkor veszélyben vannak az amerikai demokratikus intézmények. Az ország bontja le saját puha hatalmát, ami óriási ajándék Moszkvának és Pekingnek.
Továbbá Lengyelország alátámasztja, hogy a demokratikus viszonyokat az illiberális vezetés bukása után sem könnyű visszaállítani, az előző rezsim olyan örökséget hagy hátra. A Tusk-kormány igyekszik kivárni, amíg letelik a PiS által telepített tisztségviselők mandátuma, de ez időbe telik.
Viszont komoly az aggály, hogy Magyarország mintájára az USA-ból is egyfajta választási autokrácia lesz. Trump várhatóan átcsap még szélsőségesebbe, még szeszélyesebb lesz, ám népszerűtlensége láttán elképzelhető, hogy néhány republikánus a sarkára áll, mondván, hogy ami sok, az sok.
Ezért a párt jövőre előreláthatólag elveszti a Képviselőházat, és elbukik a Tegyek Újra Naggyá Amerikát terve, de ennek a nagy vizsgája a következő elnökválasztás lesz. A kormánypárt addigra annyi borsot tör az átlag amerikai orra alá, hogy nem kérnek belőle. Ez azonban az emberektől függ.
Guardian
A vezércikk úgy látja, hogy az amerikai áruházak és a szállítómunkások lesznek a Trump-féle sokkterápia első áldozatai. Új osztályharc zajlik, a vámok mögött nagyon is tudatos stratégia húzódik meg, amit az elit érdekei diktálnak. Lefaragják a munkavállalók jogait és világméretű recessziót gerjesztenek.
Az elnök vámpolitikájának meghirdetése után egy hónap kellett, amíg látszik az kedvezőtlen gazdasági hatás: a kínai konténerek ennyi idő alatt futnak be Los Angelesbe. A héten azonban már a megszokottnál 45%-kal kevesebb érkezett. Ha kiürülnek az áruházak polcai és tétlenül állnak a kamionok, a csend átterjed kelet felé is. Bizonyosan megugrik a munkanélküliség.
Az amerikai gazdaság saját maga alatt vágja a fát, itt az idő, hogy a kormányzat végre rájöjjön, még mielőtt túl késő. A GDP három év óta először kisebb lett, szó sincs a Fehér Ház által kilátásba helyezett „aranykorról”. A vámok miatt a világ a visszaesés felé halad és ezt a Valutaalap látja is. Úgy saccolja, hogy nagyjából fél év múlva fog bekövetkezni.
Manapság már nem az államok határozzák meg a termelés szerkezetét a Ricardo-féle komparatív előnyök alapján, hanem a nagy társaságok. Őket az iparpolitikával lehet befolyásolni, csakhogy az amerikai protekcionizmus nem építi újjá az ország iparát.
Az adókedvezmények ugyanakkor még több lehetőséget adnak az oligarcháknak, hogy a maguk képére formálják a piacokat. A munkások helyzete cseppet sem lesz jobb, sőt magasabb költségek, stagnáló bérek és hazafias jelszavak várnak rájuk. Ez valójában osztálypolitika, amit gazdasági nacionalizmusba csomagolnak. Módszeresen lebontják a munkásság alkupozícióját, populista újjászületésnek álcázva.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >
Trump bumeránghatást vált ki Európában
Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >
A fenntarthatatlan elnökség
Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap >
Világ liberálisai, egyesüljetek!
Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >
A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra
Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: >
A Trump-Zelenszkij találkozó jelentősége
Lehet, hogy a 15 perces vatikáni Trump-Zelenszkij-találkozónak köszönhetően közel van a tűzszünet, de semmiképpen sem jelent >