2025. május 5. hétfő
Ma Györgyi, Irén névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet arra, hogy az elnök a térségben is döngette a mellét, hogy ti. Riviérát csinál Gázából, térdre kényszeríti Iránt és rendezi az izraeli-szaúdi kapcsolatokat. Ám mindennek útjában áll az izraeli kormányfő. Pedig volna esély a teljes régió átalakítására, hiszen pl. Teherán rendkívüli mértékben meggyengült. A helyzet katasztrofális, a gazdaság a padlón, az olajat csempészek értékesítik, a lakosság fagyoskodott a télen és gyűlöli a hatalmat. Szaúd-Arábia ugyanakkor addig nem köthet békét a zsidó állammal, amíg Gázában nincs megoldás és Netanjahu hatalmon van. Ő ugyanis még a saját lakosságától is elidegenedik.  Teljes mértékben függ saját koalíciója szélsőségeseitől, ezért nem törődik a túszokkal, rombolja le Gázát és próbálja kipaterolni az ottani lakosságot. Ám ily módon a megbékélés útjában áll Rijaddal. Amíg ő jelen van a politikában, a palesztinok számára semmi remény. A szakértő nem hiszi, hogy Trump az USA barátjának tekinti az izraeli vezetőt. De már az amerikai zsidók is azt gondolják, hogy öngyilkos, amit csinál és egyetlen célja, hogy megússza a felelősségre vonást. Fordulóponthoz érkeztünk. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

A nemzetközi szélsőjobbos hálózat az AfD segítségére siet, Orbánnal az élen. Az irányzat neves ideológusai tiltakoztak, miután az német titkosszolgálat egyértelműen szélsőségesnek minősítette a pártot. A magyar kormányfő azt kérdezte a X-en: Mi az ördög van Németországban? Majd biztosította Weidel elnök asszonyt, hogy az számíthat rá. Mindehhez azt a képet mellékelte, amelyen még a német választások előtt állami vendégként fogadta a politikust.

 

A címzett gyorsan közzétette az üzenetet a közösségi médiában, egyben köszönetet mondott. Az AfD előszeretettel mutatja fel, milyen támogatói vannak a világban, mert offenzívába kíván átmenni. Ehhez segítséget nyújt neki a hasonszőrű osztrák Szabadságpárt, mondván, hogy a német alkotmányvédelem politikai célokat szolgál ki. A két szervezet között igen nagy az ideológiai átfedés, mindkettő hirdeti pl. a remigrációt, vagyis hogy tömegesen ki kell paterolni a bevándorlókat.

 

Elon Musk szintén beleavatkozott a német vitába, azt hangsúlyozva a tulajdonát képező X-en, hogy az AfD betiltása szélsőséges támadás volna a demokrácia ellen. Előtte Rubio külügyminiszter kiemelte, hogy a párt megfigyelésének fokozása álcázott zsarnoksággal volna egyenlő. Weidel az ő üzenetét is továbbadta, mivel az segít lejáratni az alkotmányvédelmet.

 

Neki az ilyen kijelentések úgy kellenek, mint egy falat kenyér. Merthogy azzal érvelhet: még egy miniszterelnök (Orbán) is egy nézeten van vele. Ily módon pedig növekszik a német kormányra nehezedő nyomás.

 

Reuters

 

Riadót fújt a magyar állami büdzsé készítését felügyelő független testület, mert úgy véli, hogy a jövő évi költségvetés igencsak ingatag lábakon áll. A Költségvetési Tanács szerint az előirányzat kockázatos, mert könnyen kiderülhet, hogy túlságosan is derűlátó a növekedési előrejelzés.

 

A tervezetben 4,1% szerepel, a Valutaalap azonban mindössze 2,6%-kal számol. Orbán Viktor a gazdaság megélénkítésére építi választási reményeit, miközben minden eddiginél erősebb ellenzéki kihívóra akadt. Ám mivel a gazdaság nem igazolta várakozásait, kénytelen volt visszavágni a kiadásokat, illetve adót emelni. Egyben visszafogta a fejlődés várt ütemét.

 

Magyarországot az első negyedévben stagfláció sújtotta, a termelés szintje nem változott tavalyhoz képest, viszont az áremelkedés akkora, hogy annál nincs nagyobb az EU-n belül.  A gazdasági tárca azonban most azt közölte, hogy az eredeti feltételekkel kívánja benyújtani a költségvetési javaslatot az Országgyűlésnek, csak a jövő hónap vizsgálja meg, nem kell-e azt felülvizsgálni.

 

Viszont a Költségvetési Tanács elnöke szerint nem érdemes túl korán megszavazni az indítványt, mert a világgazdaságban igen bizonytalan a helyzet. Emellett a tervezet túl kevés tartalékkal számol, noha bármikor beüthet valami rendkívüli esemény. Továbbá a kormány kockázatot vállal, amikor azt hiszi, hogy az erősebb növekedésből finanszírozni tudja

 

a családi adókedvezményeket, miközben maradnak az ágazati különadók.

 

Die Zeit

 

Megvan, hogy merre akar menni a Trump-kormányzat, mert a Heritage-alapítvány már a választás előtt csaknem ezer oldalon kidolgozta a programot, amely nem említi név szerint Magyarországot, de a hatalomban sokan vannak, akik elemzik, miként sikerült Orbánnak átalakítania a társadalmat és lenyomnia a független sajtót, mert ezt ők is szívesen utánoznák.

 

Az elnököt személyes jó viszony fűzi a magyar politikushoz, nagyon tetszik neki, amit az erős emberként csinál. Függetlenül attól, hogy ő azért ügyel legalább a törvényesség látszatára, ám amerikai kollégáját viszont cseppet sem érdekli, hogy intézkedéseit ne lehessen a jog oldaláról támadni.

 

De ő is tekintélyuralmat, keresztény-konzervatív társadalmat akar – nyilatkozta David Graham, a több mint 200 éves amerikai folyóirat, a The Atlantic szerkesztője. A bejelentések, fenyegetések, elnöki rendeletek mögött rendszert lát. A cél az, hogy átépítsék az államot és a Fehér Ház a lehető legnagyobb hatalmat tudja összpontosítani.

 

A társadalomban a hangsúly a hagyományos nemi szerepeken van, alapja a konzervatív családfelfogás. Vagyis az apa dolgozik, az anya a háztartással foglakozik. Ez a felfogás befelé tekint, visszaszorítaná a bevándorlókat. 

 

A rendszer igyekszik lehetővé tenni, hogy az elnök bosszút tudjon állni a sérelmeiért. Ehhez olyan igazságügyi tárca szükséges, amely a Fehér Ház utasításait követi és nem fékezi lépten-nyomon az elnököt. Eszközül a megfélemlítés és az elrettentés szolgál.

 

Erősödik a sajtóra nehezedő nyomás is. Ennek érdekében egyes újságírókkal statuálnak példát, hogy a többiek okuljanak belőle. És amikor az illetékes szövetségi hatóság elnöke arról beszél, hogy nagy tévéktől vissza kellene vonni a sugárzási jogot, az már a cenzúra irányába mutat. Már vannak szerkesztőségek, amelyek behódolnak.

 

Der Standard

 

A szélsőjobbnak megvan az oka, hogy féljen a Trump-hatástól, mert a vámok hatalmas felfordulást okoznak az EU-ban, így az elnök rajongói, köztük Orbán és Kickl alighanem magyarázkodásra kényszerülnek.

 

Kanadában és Ausztráliában már a jobbos pártok győzelmébe került az új amerikai politika. De hogy utóbbi Európában is a liberális demokráciát erősíti-e, azt egyelőre nem lehet látni – hangsúlyozza kommentárjában Eric Frey.

 

Mindenesetre a régi-új kanadai, illetve ausztrál miniszterelnök összeteheti mind a két kezét, hogy van Trump. Mert az őrült vámháború és a washingtoni szóbeli kirohanások nélkül feltehetőleg megbuktak volna. De a szélsőjobbosok, illetve a jobboldali populisták nem mindenütt lesznek az amerikai irányvonal áldozatai, lásd Farage sikerét a brit helyi, illetve pótválasztáson.

 

Sokat számított, hogy igen nagy fokú az elégedetlenség a hagyományos pártokkal szemben. Ezt a leendő német koalíció két pártjának is számításba kell vennie. Ám az AfD-nek nyújtott tengerentúli támogatás bumerángnak bizonyulhat, ha a vámok visszavetik a német gazdaságot.  Ehhez azonban a kormánynak hiteles politikát kell felmutatnia.

 

Egy válság ugyanakkor megdobná a szélsőjobbos tábort. Mindazonáltal az őrült amerikai irányzat lehetőséget kínál a liberális demokrácia számára, ám az esélyt csak nagy ügyességgel lehet megragadni.

 

Die Welt

 

Az eltelt két és fél év alatt Meloni rácáfolt minden előzetes bírálójára, aki a bukását jósolta – állapítja meg Nicolas Bavarez francia közgazdász. Nem vette át az Orbán Viktor által kidolgozott és Trump által felkarolt illiberális modellt. Nem kapcsolta ki az ellenfeleit és a gazdaságot nem játszotta át oligarchák kezére.

 

Nem vonta ellenőrzése alá a sajtót, az egyetemeket, az igazságszolgáltatást és a kultúrát. A diplomáciát nem alakította át Putyin igényeinek megfelelően. A mérlege kifejezetten jó, erős asszonyként jelenik meg Európában. Jó viszony fűzi Merzhez, von der Leyenhez és Weberhez. Mivel baráti kapcsolatokat ápol Trumppal és Muskkal, az EU egyfajta  nagyköveteként léphetett fel a vámvitában.

 

Igyekszik híd lenni a liberális, illetve illiberális demokráciák, az Unió és az USA, valamint Európa és Afrika között. Tengelyt alkot Németországgal, hála az Európai Néppárttal kötött hallgatólagos szövetségnek.

 

Kitalálta a liberál-populizmust, célja, hogy átvegye az egész földrészt irányítását. Odahaza úgy jelenik meg, mint aki tiszteli az alkotmányt, gondosodik a kormány és az intézmények stabilitásáról. Nem csak beszél, cselekszik is. Sikeres a migrációellenes politikája, lendületet adott a gazdaságnak. Már nincs ikerdeficit, az államadósság kezelhető szinten mozog.

 

Az értékeket tekintve egyértelműen jobboldali, határozottan elutasítja a woke ideológiát. De neki is megvan a maga keresztje: rosszul alakul a demográfia, 20 éve alatt jó félmillió, főként fiatal költözött külföldre. Nem megfelelő a termelékenység szintje, romlik az oktatás színvonala, jelentős a korrupció, a védelmi kiadások csak a GDP 1,5%-át teszik ki.

 

Ezzel együtt az olaszok ismét úgy érzik, hogy saját maguk döntenek a sorsukról.

 

Guardian

 

Emberemlékezet óta nem volt olyan pápaválasztás, amelynek ennyire bizonytalan a kimenetele – összegzi vatikáni tapasztalatait a két nap múlva kezdődő procedúra előtt Ariel Beramendi, akinek van némi helyismerete, mert 18 éven át dolgozott a Szentszék Kommunikációs Dikasztériumában (minisztériumában).

 

Egyfelől van a konzervatív tábor, vezéralakok: Erdő Péter és a kongói Fridolin Ambongo. Ők meg akarják tartani a katolikus doktrínát. A haladók folytatnák Ferenc reformbarát irányvonalát, korszerűsítenék az egyház szerkezetét, párbeszédet kezdenének a világgal. Fő képviselőjük: az olasz Matteo Zuppi, valamint a német Reinhard Max.

 

A szerző azt tapasztalta, hogy kézzel fogható a feszültség és a dráma, mivel sok bíboros egyáltalán nem ismeri egymást. Ezért már zajlanak az előzetes találkozók, hogy a részvevők elmondják, miként képzelik el az anyaszentegyház vezetését. Így lassan kikristályosodnak az irányadó nézetek, szövetségek alakulnak.

 

Ám tévedés azt hinni, hogy egységes véleményen van az a 108 kardinális, akiket az elhunyt pápa nevezett ki a konklávéba. Sokan pártolnának egy olasz egyházfőt, de további követelmény, hogy az illető jó egészségnek örvendjen és lehetőleg legyen idősebb 70 évesnél.

 

Leginkább Pietro Parolin, a korábbi vatikáni külügyminiszter, Zuppi, az olasz püspöki konferencia elnöke, ezen felül Pierbattista Pizzaballa, a jeruzsálemi pátriárka jön szóba.

 

2025. május 5.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább

Trump bumeránghatást vált ki Európában

Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >

Tovább

A fenntarthatatlan elnökség

Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap >

Tovább

Világ liberálisai, egyesüljetek!

Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >

Tovább

A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra

Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: >

Tovább

A Trump-Zelenszkij találkozó jelentősége

Lehet, hogy a 15 perces vatikáni Trump-Zelenszkij-találkozónak köszönhetően közel van a tűzszünet, de semmiképpen sem jelent >

Tovább

Európa nulladik órája. A Trump-terv történelmi fordulópontot jelent

A Die Welt konzervatív lap külpolitikai főmunkatársa történelmi fordulatként értékeli Trump békejavaslatát, mert az diplomáciai eszközökkel >

Tovább