Ma Mónika, Flórián névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Trump bumeránghatást vált ki Európában
Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad a kontinens, amely ily módon újra megtalált bátorsággal megy neki régi problémáknak, a stratégiai autonómia felé tart. Így látja Alberto Alemanno, aki európai jogot tanít a párizsi HEC üzleti főiskolán és a bruges-i College of Europe vendégprofesszora. Az elnök első 100 napja meglehetősen viharosra sikeredett, hatása messze túlmegy az Egyesült Államokon. A transzatlanti szövetség alappilléreit kérdőjelezte meg, valamennyit alku tárgyának tekinti. A washingtoni provokációk azonban váratlan egységet eredményeztek az EU-ban. Emellett sokat ártottak a világban az elnök cimboráinak, lásd a kanadai választások eredményét, vagy Orbán népszerűségét, amely Trump győzelme után még megugrott. Ily módon az öreg kontinens a gazdasági és politikai stabilitás világítótornyaként jelenti meg. Újjáéledt a német-francia tengely, amely meghatározza az Unió pályáját. Váratlanul közeledett egymáshoz az Unió és Nagy-Britannia, Starmer egyértelműen Európa oldalára áll. Ez pedig a mélyebb integráció számára készíti elő a terepet, messzire ható kihatással. Az új európai stratégia középpontjában a gazdasági lendület fokozása és a tőkepiaci szövetség megteremtése áll. Utóbbi könnyebb összeurópai finanszírozást irányoz elő a cégek számára, a pénzügyi stabilitás megőrzése mellett. Olyan összefogást tapasztalni, amire évtizedek óta nem volt példa. A végkifejlet afelé tart, hogy Európa és nem Amerika lesz újból nagy. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Bloomberg
Váratlanul visszaesett a magyar gazdaság, mert csökkent az ipari termelés, ami azt jelzi, hogy az ország már a vámháború előtt is sérülékenynek bizonyult a nemzetközi kereskedelemben. A kedvezőtlen adatok aláhúzzák, hogy Orbán Viktor nem a legjobb előjelekkel vonul hadba a jövő évi választás előtt. A Tisza vezet a közvélemény kutatásokban, miután jól jött neki a megélhetési válság.
A kormányfő repülőrajtot ígért a tavalyi recesszió után, ám kénytelen volt visszafogni bizonyos terveit. De mivel be kell indítania a növekedést, bejelentett egy sor adócsökkentést, ideértve az anyák adókedvezményeinek kiterjesztését, továbbá forgalmi adó visszatérítést a nyugdíjasok számára. Ily módon azonban a hatalom arra kényszerült, hogy az idén és jövőre felülvizsgálja a költségvetési előirányzatot.
Bloomberg
Hogy Trump legidősebb fia a héten végigturnézta Kelet-Európát, annak két oka volt: a család egyre növekvő anyagi érdekeltsége a térségben, valamint a kapcsolatépítés olyan figurákkal, akik betársulnak a Tegyük Ismét Naggyá Amerikát jobboldali politikájához.
Az első két partner Orbán, illetve Vucic volt, majd Bulgária és Románia következett, ahol az ifjabb Donald a kripto valuták szabad piacának előnyeit hirdette, illetve olyanokkal találkozott a politikai-üzleti életből, akik közül sokat botrányokba keveredtek.
A központi téma az volt, milyen beruházások jöhetne szóba a Trump-szervezet pénzügyi és hatalmi érdekei alapján. Azaz ismételten kiderült, hogy az USA szakít nyugat-európai szövetségeseivel, és inkább a földrész keleti részét pártfogolja, amint azt vendég is el is árulta Bukarestben, egy zárt körű vacsorán.
Az ilyen alkalmakkor a washingtoni kormányzat illetékesei – amerikai diplomaták szerint – igyekeznek laza szövetségbe összefogni a MAGA helyi, szélsőjobbos híveit, de itt nincs szó stratégiai tervezésről. Ez esetben teljes átfedés van a politikai elképzelések és az üzleti célkitűzések között.
FAZ
Putyin nyílt propagandistája lett a szélsőjobbos svájci lap, a Weltwoche, de olyan szinten, hogy legutóbb egy az egyben lehozta az orosz RT (Russia Today) meglehetősen kétes anyagát arról, hogy Bucsában nem is követtek el mészárlást az oroszok, hanem a kivonulásuk után az ukránok rendezték el úgy a színt, mintha vérengzés zajlott volna.
(A főszerkesztő Orbán Viktor nagy barátja, a német konzervatív lap a mostani anyag illusztrációjaként olyan képet közöl, amelyen a magyar kormányfő Schöder volt kancellár, valamint Roger Köpppel társaságában egy pódiumvitán látható – a szerk. megj.)
Az újságíró persze sosem titkolta, hogy az orosz elnök csodálója, de az ominózus anyagot –minden indoklás nélkül - gyorsan visszavonta, az ugyanis megjelent az újság német honlapján is, márpedig Németországban a médiafelügyelet indexre tette az RT-t.
Ráadásul az egész cikkről ordít, hogy nem stimmel, még azt sem lehet tudni, hogy a szerzője egyáltalán létezik-e. Arról nem beszélve, hogy az írás azt állítja: független testület nem járt utána, mi történt jó három éve Bucsában, pedig dehogynem. A Nemzetközi Büntetőbíróság, az ENSZ, az EBESZ és a Human Rights Watch egyöntetűen azt állapította meg, hogy háborús bűncselekményről van szó, mivel civileket végeztek ki, kínoztak, csonkítottak, illetve erőszakoltak meg.
Az orosz verzió szemtanúja egy Moszkva-barát francia véleményvezér, aki ellen odahaza a Kreml propagandájának népszerűsítéséért rágalmazás miatt több büntetőeljárást is indítottak, ezért menedékjogot kért Oroszországban. Megkapta, akárcsak az állampolgárságot. Egyébiránt a Weltwochéban rendszeresen publikál a szélsőjobbos német AfD társelnöke, Weidel.
EUobserver
Trump nem azt tervezi, hogy magára hagyja Európát, neki ott vazallusok kellenek. Hidegen hagyják az értékek, számára az EU azért jó, mert eszköz, hogy megmutassa Amerika hatalmát. Ezt fejti ki cikkében az elemző, Carolyne de Gruyter, aki ez ügyben idézi a Heritage-alapítvány, valamint az Orbán Viktorhoz közel álló Mathias Corvinus Collegium közös elképzelését az Unió megreformálására.
A múlt hónapban ismertetett koncepció lényege, hogy túl széles a szervezet felhatalmazása, vissza kell állítani a tagállamok jogkörét, nemzeti szuverenitását. E cél érdekében felszámolnák a Bizottságot, valamint az Európai Bíróságot. Mondják ezt úgy, hogy a 27-ek kormányai erősebbek, mint valaha.
Mivel az USA már nem egyedül vezető hatalom a világon, Kína megállítására az amerikai elnök lerombolná az egész nemzetközi rendet. Ehhez láthatólag azt tartja célravezetőnek, hogy annyi országot vonjon az ellenőrzése alá, amennyit tud.
De azért sem vonulna ki az öreg kontinensről, mert irányításával az Egyesült Államokból gyorsan maffiaállam lesz. Ha megzsarolja a jelenlegi és volt szövetségeseket, abból vagyonokat gyűjthet. A vámok kivetésével, valamint az ukrán természeti kincsekből származó bevételek megcsapolásával egyértelműen elárulja: hűbéri uralomra törekszik a földrészen.
Minél kevésbé beszél Európa egy hangon, annál könnyebben átgázol rajta az elnök. A szemei előtt gyámság lebeg, ennek megfelelően átalakítaná a belső erőviszonyokat az EU-ban. Eszközként a nagy tech cégeket veti be, a tábornokok: Musk, Thiel, Zuckerberg.
Szerencsére a földrész felébred: a megkérdezettek 51%-a úgy gondolja, hogy Trump ellenség.
FAZ
Az egyik vezető alkotmányjogász azt mondja, a bíróságok nem tudják megállítani Trumpot, arra csak a választók képesek. Bruce Ackerman a vámok elrendelésében nem lát semmi jogsértőt, azt viszont mélyen alkotmányellenesnek tartja, hogy az elnök beszántotta a USAID segélyszervezetet. Azt ugyanis a Kongresszus hozta létre, tehát a felszámolásáról is csak az dönthet. Ráadásul a végrehajtó hatalom kész helyzet elé állította ez ügyben a közvéleményt, ami szintén törvénytelen.
Ugyanez áll Musk megbízatására is. Amit a Fehér Ház gazdája csinál, az hallatlan és nyilvánvalóan beleütközik a jogba. Viszont ha a bíróságok netán elítélnék egynémely munkatársát, simán kegyelmet adhat nekik. Csak saját magát nem részesítheti amnesztiában.
Ugyanakkor ha nem tesz eleget még a Legfelsőbb Bíróság döntéseinek sem, akkor jövőre jön az időközi választás, középpontban az inflációval és a munkanélküliséggel, amit a vámpolitika okoz. Ha a republikánusok veszítenek, a következmény könnyen lehet olyan eljárás, amelynek célja, hogy az elnököt felmentsék tisztségéből.
De a végső szót 3 év múlva a szavazópolgárok mondhatják ki. Amerika hatalmas tragédiát él át, a demokrácia éppen lerombolja saját magát. Ám a vámok folytán remélhetőleg nő az esély, hogy a lakosság elutasítja a tekintélyelvűséget.
Project Syndicate
Nouriel Roubini azt jósolja, hogy jelentős fellendülés előtt áll az amerikai gazdaság, a hátszél akkora, hogy még Trump és a vámjai sem ártanak neki. A világhírű közgazdász, a New Yorki Egyetem nyugalmazott professzora a drámai első 100 nap után egyértelműnek nevezi, hogy a piac és az intézményrendszer megköti az elnök kezét.
A politikus nem egyszerűen kénytelen volt visszakozni a vámok nagy többsége ügyében, de meg kellett kérnie Kínát, hogy tárgyaljanak. Azután a Fehér Ház urának szeme rebbent először a jegybank elnökével kialakult vitában is. Legalábbis jelen állás szerint. Végül pedig több republikánus képviselő is kiállt a vámok ellen. Egyidejűleg kormányzók, főügyészek, üzleti érdekeltségek beperelték a kormányzatot hatalommal való visszaélés miatt.
A nagyobb növekedés meg fogja gyengíteni a populista köröket Amerikában. Európa ellenben továbbra is küszködik az elöregedéssel, az energiafüggéssel, a kínai piac túlzott szerepével, a gyenge innovációval, valamint a vérszegény növekedéssel.
Lehet, hogy keményen jobbos demagógok idővel hatalomra jutnak a kontinens nagy részén, de mivel az USA jelenleg az illiberalizmus felé sodródik, a földrész a szabadelvű demokrácia utolsó bástyájának tűnik. Ám ez középtávon változhat. Főleg ha nem veszi figyelmbe a két volt olasz kormányfő, Draghi és Letta gazdasági ajánlásait.
Ugyanakkor a jövő év közepére Amerikában erős gazdasági megélénkülés várható, ám Trump addigra jelentős politikai sebeket kap és ez erősen rontja pártja kilátásait a félidős választáson. Enyhül a félelem, hogy az ország autokrácia süpped. A demokrácia túl fogja élni az elnök jelentette megrázkódtatást.
The Hill
Trump akkora pancser, hogy meghaladja erejét a tekintélyelvűség bevezetése – állapítja meg a kolumnista, Matt Lewis. A politikus ugyan valahogy visszakapaszkodott az elnöki székbe, de elpuskázta a népszerűségét. Alig három hónap alatt elfecsérelte azt a politikai tőkét, amiért hozzáértőbb autokraták ölni volnának képesek.
Úgy tűnik, hogy kész listával érkezett, mármint, hogy kiket kell célba venni: a sajtót, a bíróságokat, a tudományt és oktatást, saját pártját, a hadsereget és tényleg: valamennyit megfélemlítette, illetve a maga oldalára állította.
Csak éppen csapnivalóan csinálta, ezért vissza fog ütni. Hogy miért, annak az egyik oka az, hogy a választás előtt teljesen heterogén koalíciót hozott össze és ilyen erőkkel a háta mögött kormányozni, az már teljesen más tészta. Ha nem teljesíted az ígéreteidet, a valóság menetrendszerűen benyújtja a számlát.
A vámok ügyében pl. alacsonyabb árakat és piacvédelmet ígért, de a kettő együtt nem megy. Ostoba módon azt választotta, hogy a zöldségesnél felmenjenek az árak. A kormányzat leépítésénél sebészkést kellett volna alkalmaznia, nem láncfűrészt. A fémforgácsok ugyanis saját hívei közül is sokakat telibe találtak.
A közvélemény véleménye tükröződik a felmérésekben. Magyarországon, Törökországban és Oroszországban is szorul vissza a jogállam, de ott mégis népszerű a jobboldali-populista tekintélyelvűség.
Trump azért sül fel, mert erős az amerikai kultúra, illetve intézményrendszer. Amit az elnök kormányzás címén művel, az kiválóan alkalmas arra, hogy megszedje magát a családja és baráti köre, de minden más célra használhatatlan. Szóval nem kell elkeseredni, mert a politikus képtelen arra, hogy megállíthatatlan hatalmat halmozzon fel a kezében.
Daily Telegraph
Az amerikai elnök sokkal veszélyesebbé tette a világot, mint amilyen az volt, Ukrajna és a Közel-Kelet ügyében egyenesen katasztrofális, amit béketeremtés címén csinál. Ez a véleménye a külpolitikai szerkesztőnek, Con Coughlinnak. Példaként azt hozza fel, hogy Trump a mai napig képtelen volt megfékezni a Vörös-tenger hajóforgalmát veszélyeztető huszikat.
Bár a Nobel-békedíjra ácsingózik, a világ biztonsága sokkal rosszabb állapotban van, amióta visszatért. Jellemző, hogy a huszik dróntámadást intéztek a hét elején a Truman anyahajó ellen, ennek a következménye lett, hogy egy vadászgép belegurult a vízbe, amikor a hajó igyekezett elkerülni a csapást.
Gázában szintén nem enyhül a feszültség, a tűzszünet összeomlott, a túszok változatlanul fogságban. Az pedig ha lehet, csak még nevetségesebb, hogy Amerika a térség Riviéráját akarja kiépíteni az övezetben. De ugyanilyen lesújtó, ami az iráni atomprogram ügyében történt.
Azt sem lehet éppenséggel kiakasztani a kéményre, ami Ukrajnában zajlik, az oroszok változatlanul lövik a civileket. Az amerikai kormányzat közben továbbra is csepüli az európai védelmet, ami ajándék Putyinnak. Az látszik, hogy nem lesz semmi a brit miniszterelnök tervéből, vagyis, hogy az arra hajlandó országok küldjenek rendfenntartó katonákat ukrán földre.
Nem csoda, hogy a Kreml felbátorodott. Most már Finnországot és Svédországot fenyegeti
Daily Telegraph
A volt brit védelmi miniszter hazugnak, gyilkosnak és nemzetközi bűnözőnek tartja Putyint, olyannak, akivel nem lehet megállapodni. Nem sikerült az ifjabb Bushnak, Cameronnak és Marconnak sem, pedig próbáltak dűlőre jutni a zsarnokkal.
Liam Fox, aki a toryk képviseletében a felsőház tagja, felidézi, hogy miután Obama meghirdette a kétoldalú kapcsolatok újraindítását, a Kreml ura köszönettel zsebre vágta az ajánlatot, majd lerohanta a Krímet. A langymeleg reakció láttán pedig három éve megindította az inváziót.
De hogy kivel van dolga, az most már kezd derengeni Trump számára is. Ezt azonban az ukránok mindenkinél jobban tudják, hiszen annak idején lemondtak atomfegyvereikről, a többi érintett állam pedig szavatolta határaik biztonságát. Nem csoda ezek után, hogy Zelenszkij sokkal szilárdabb garanciákat követel a béke fejében.
Putyin a maffiafőnök egy olyan államban, amelyet csakis gengszterokráciaként lehet jellemezni. Politikai ellenfeleket ölnek meg, illetve tüntetnek el. Ellenzékieket vadásznak le külföldön, a titkosszolgálat még idegen országok polgárait is megmérgezi. Az államfő szükség esetén bármely ígéretét megszegi, tetszés szerint rúg fel szerződéseket és szüntet be látszat barátságokat.
Következő cikk: Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >
Trump bumeránghatást vált ki Európában
Ahelyett, hogy sikerülne neki destabilizálnia a földrészt, a szüntelen támadásokkal inkább azt éri el, hogy felriad >
A fenntarthatatlan elnökség
Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap >
Világ liberálisai, egyesüljetek!
Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >
A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra
Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: >
A Trump-Zelenszkij találkozó jelentősége
Lehet, hogy a 15 perces vatikáni Trump-Zelenszkij-találkozónak köszönhetően közel van a tűzszünet, de semmiképpen sem jelent >
Európa nulladik órája. A Trump-terv történelmi fordulópontot jelent
A Die Welt konzervatív lap külpolitikai főmunkatársa történelmi fordulatként értékeli Trump békejavaslatát, mert az diplomáciai eszközökkel >
Egy külön atomernyő Európának? A kontinensnek szüksége van az USA nélküli NATO-hoz
A NATO egyik volt igazgatóhelyettese végigveszi, milyen lehetőségek sorakoznak Európa előtt saját védelme megerősítésére, ha megszűnik >
Amerika árulja az ukrajnai béketervet, de egyelőre senki sem vevő rá
Már csaknem 100 nap telt el Trump beiktatása óta, de még csak egy rövid tűzszünetet sem >