Ma Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A fenntarthatatlan elnökség
Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap szánalmas kudarcnak minősíthető, annál is inkább, mivel sokban hasonlít Orbán Viktor politikájára. Jonathan Chait úgy fogalmaz, hogy óraműszerűen halad az ország orbanizálása, a republikánusok is hatalmi eszközökkel lépnek fel az ellenzékkel szemben, ugyanakkor az elnök és pereputtya hatalmas állami pénzeket nyúl le... Erősödik az inflációs várakozás, ily módon a politikus elfuserálta azt, ami leginkább a hatalomra segítette, hogy ti. az embereknek elegük volt a járvány utáni áremelkedésből. Ő azonban úgy vette, hogy a tekintélyuralmi kulturkampfra kapott felhatalmazást. Ám ha nem hajt végre villámgyorsan 180 fokos fordulatot, akkor a gazdaságban előbb beüt a stagfláció, majd jön a virtigli recesszió. Ám mivel hanyatlik a népszerűsége, a bosszú újabb és újabb eszközeit fedezi fel. Az ország fenntarthatatlan pályán halad. Ütközik egymással az elnök elszántsága, illetve kormányzati képtelensége, ily módon viszont szembekerült a fegyverként használt illiberális állam, valamint a kibontakozó politikai ellenállás. A kettő közül az egyik a rövidebbet fogja húzni. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
The Atlantic
Az elemzés kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap szánalmas kudarcnak minősíthető, annál is inkább, mivel sokban hasonlít Orbán Viktor politikájára. Jonathan Chait úgy fogalmaz, hogy óraműszerűen halad az ország orbanizálása, a republikánusok is hatalmi eszközökkel lépnek fel az ellenzékkel szemben, ugyanakkor az elnök és pereputtya hatalmas állami pénzeket nyúl le.
Viszont a kormányzat még egyetlen fontos törvényt nem fogadott el, a gazdasági intézkedései visszafelé sültek el. A jó gazdasági alapok ellenére bizonytalanná tették a kilátásokat, válságot gerjesztenek. A Fehér Ház ura szétverte a demokratikus normákat, meggyengítette az államapparátust, szembefordult az ország hagyományos barátaival.
A hívek számára mindez győzelem, de mindenki más szemében rombolás. Követőit amnesztiában részesítette, ugyanakkor megnyitotta az utat a módszeres korrupcióhoz. Lefekteti az alapokat, hogy figyelmen kívül hagyja a bírósági ítéleteket. Olyan rendszert hoz létre, amelyben a törvények csak az ellenségeire nézve kötelezőek.
Azt gondolja, hogy a pénzek megvonásával ki tudja irtani a liberális ideológiát, ahogy az Magyarországon lezajlott. Csak éppen azt felejtette el, hogy Orbánt és élősködő elitjét leszámítva, egy kicsiny, szegény országról van szó. Már ennyiből is látni kellene az elnöknek, hogy bármekkora előnyöket is kínál a magyar modell az uralkodó jobboldalnak, nemigen tud elvezetni a Trump által ígért aranykorba.
De még ha értené, akkor sem zavarná különösebben. Ő mindent a hatalom megerősítésének rendel alá, nem fontos számára a kormányzás képessége. A hozzáértést hűséggel váltotta fel. A közigazgatás egy merő káosz. Egy csomó értékes ember máris távozott, de ez szintén emlékeztet a magyar példára. Rengetegen inkább szabadabb társadalmakba tették át székhelyüket a legjobb fejek közül, mivel elegük volt a kliensrendszerből.
Amerikában azonban emögött inkább szándékosság, semmint kétbalkezesség található, mert az elnök ellenséges osztálynak tartja a tudósokat és más szakértőket. Ám hogy mennyire alkalmatlan a tisztségére, az kiderül az egész föld ellen meghirdetett vámháborúból. A következmények jóformán teljes egészében a saját gazdaságára ütnek vissza.
Erősödik az inflációs várakozás, ily módon a politikus elfuserálta azt, ami leginkább a hatalomra segítette, hogy ti. az embereknek elegük volt a járvány utáni áremelkedésből. Ő azonban úgy vette, hogy a tekintélyuralmi kulturkampfra kapott felhatalmazást.
Ám ha nem hajt végre villámgyorsan 180 fokos fordulatot, akkor a gazdaságban előbb beüt a stagfláció, majd jön a virtigli recesszió. Ám mivel hanyatlik a népszerűsége, a bosszú újabb és újabb eszközeit fedezi fel. Az ország fenntarthatatlan pályán halad.
Ütközik egymással az elnök elszántsága, illetve kormányzati képtelensége, ily módon viszont szembekerült a fegyverként használt illiberális állam, valamint a kibontakozó politikai ellenállás. A kettő közül az egyik a rövidebbet fogja húzni.
Neue Zürcher Zeitung
Putyin új barbárságot honosított meg Oroszországban, de a világban sokan vannak, akik szívesen utána csinálnák – figyelmeztet a németországi emigrációban élő orosz író, Viktor Jerofejev. Azt látja, hogy az orosz elnök az igazságosság helyébe teljes egészében az erő kultuszát állította. A politikust primitív győzelmi ösztön hajtja, aminek az alapja: igazam van, mert erős vagyok, és mert az vagyok, aki vagyok.
Ukrajna azért került a tűzvonalba, mert Európához akart menekülni és makacsul nyugaton kereste a lehetőséget saját továbbélésére. Ám nagy pechjére a földrész fokozatosan elveszti liberális alapjait és filozófusai ma bürokraták, nem pedig karizmatikus személyiségek. És csak óvatosan állt be Kijev mögé, nehogy felébressze az orosz medvét, hiszen annak atombombája van.
A helyzet az eltelt három évben csak rosszabbra fordult: az oroszoknál nem akar senki harcolni az államhatalom ellen, de nem is tud. Európában a Kremlhez vonzódnak a szélsőjobbosok. Mindenütt középszert és szomorúságot látni, ezért könnyen megszédítheti az embereket egy erőskezű vezető. Közben Putyin a hasát fogja nevettében.
Ha Trump és orosz kollégája összehajol, az szerencsétlenség az ukránok és Európa számára. Ha ellenségek lesznek, abból világháború lehet. Putyin rutinos, partnere hibákat követ el, de egyszerre alkalmazza a mézesmadzagot, illetve a korbácsot. Csak éppen ezzel semmire sem megy a másiknál. Egyébként mindkettőjüket a barbárság hozta a felszínre.
A vidám barbár gondolatot a Jalta 2.0 jelenti, vagyis, hogy Amerika, Oroszország és Kína felosztja egymás között a világot. Európa szétesik, itt-ott a nacionalisták veszik át a kormányrudat. És akkor tényleg a történelem végére értünk. Csak éppen a helyébe nem a demokrácia, hanem a civilizálatlanság lép.
Trump azért alázta meg Zelenszkijt, mert ő is az erő kultuszát gyakorolja. Olyan, mintha az egész világ eltévedt volna és az új világhoz a főpróbát a nacionalisták Európája szolgáltatja.
Reuters
A Moody’s elemző részlege úgy ítéli meg, hogy Közép-Európának új gazdasági lehetőségeket kell találnia, ha enyhíteni szeretne az amerikai vámok okozta nehézségeken, mivel igen magas a költségvetés hiánya az exportvezérelt térségben. Ennélfogva a növekedés új motorjára van szükség.
A vámok jócskán visszavetették a fejlődési kilátásokat a magyaroknál, cseheknél és románoknál - nyilatkozta a hitelminősítő analitikai egységének regionális kutatásvezetője. Ganguly szerint az USA kivonul a világból, ez azonban igen nagy nyomást gyakorol főként azokra az államokra, amelyek ki vannak téve a nemzetközi kereskedelemnek.
Új piacokat és partnereket kell találniuk. Serkenteniük kell a kivitelt, új iparágakat kell támogatniuk és külföldi tőkét kell becsábítaniuk. Ha ezt elmulasztják, akkor középtávon is lesznek gondjaik. Magyarország tavaly ugyan csökkentette a hiányt, habár az EU-n belül sehol másutt nem ennyire magas a kamat, de a kormány jelentős jövedelemadó-csökkentésen ügyködik a választások előtt, függetlenül a növekedés és a magas infláció jelentette kockázatoktól.
Euronews
Az Európai Néppárt újjáválasztott elnöke közölte, hogy számukra a fő ellenfelet a populisták és a szélsőségesek jelentik, velük sosem állnak össze, legyen szó az AfD-ről vagy a Nemzeti Tömörülésről. Weber egyben óva intett a tekintélyuralmi hullámtól. Úgy véli, hogy az a földrész egységét és demokratikus értékeit fenyegeti.
Ugyanakkor megismételte, hogy kész együttműködni az olyan jobboldali erőkkel, mint a Meloni-féle Olaszország Fivérei, vagy a cseh kormányfő vezette ODS. Mindkettő a konzervatívok és reformerek tagja Strasbourgban.
Visszautasította, hogy az EPP jobbra tolódott volna. Azt azonban elismerte, hogy a populista körök egyre nagyobb vonzerőt gyakorolnak Európában. Kijelentette, hogy új narratívát kell megfogalmazni a világban, mivel az USA már nem a vezető erő, ennélfogva az EU-nak nagyobb felelősséget kell vállalnia a világ ügyeinek intézésében.
FT
Sylvie Kauffmann azt írja szokásos kommentárjában, hogy Európa ugyan elvesztette amerikai partnerét, miután az elárulta, de még erényt kovácsolhat a magányból. A Le Monde szerkesztő bizottságának elnöke azt tartja fordulópontnak, amikor február végén Trump durván rátámadt Zelenszkijre a Fehér Házban.
Az EU külügyi főbiztosa, Kaja Kallas úgy értékelte, hogy a szabad világnak új vezető kell, és az európaiakon múlik, hogy vállalják-e ezt a szerepet. Hogy az USA összeáll Oroszországgal, az stratégiai kihívást jelent az Unió számára. Moszkva már olyan szinten támadja a kontinens többi részét, hogy az a hidegháborút idézi. Csak éppen ezúttal nem tudni, hogy Európa számíthat-e Amerikára.
A Krím jelentheti a végső próbakövet, mert ha az Egyesült Államok jogilag elismeri a félsziget elfoglalását, akkor az öreg földrész vagy feladja a 2. világháború utáni nemzetközi rend alapelvét, tehát a határok sérthetetlenségét, vagy pedig szakít fő szövetségesével.
Ha Trumpnak sikerül megerősítenie a nacionalista és populista mozgalmakat, miközben a világ amúgy is az autokráciára hajlik, az még az európai demokratikus modellt is fenyegetheti. A földrész azonban nagyobb, mint 1945 óta bármikor. Mindazonáltal naivitás volna azt hinnie, hogy majd az elnök észhez tér, mivel látja csökkenő népszerűségét, valamint a gazdasági megpróbáltatásokat. Ha a kontinens a legrosszabbra készül, az biztonságosabb, mintha a legjobbakban reménykedik.
Wall Street Journal
Carney és Kanada megverték Trumpot, de az újjáválasztott liberálisoknak meg kell újítaniuk a hanyatló gazdaságot. Akkor ennyit arról, hogy az ország lesz az USA 51. állama – mutat rá a vezércikk, kiemelve, hogy a szavazópolgárok megmutatták, mit gondolnak az amerikai elnök ötletéről.
Nagyon úgy néz ki, hogy számokra fontosabb volt a kiállás a washingtoni Cézárral szemben, mint a jólét. Carney annak köszönheti győzelmét, hogy a Fehér Ház többször is kirohant a kanadai szuverenitás ellen, illetve hogy a vámok és a sértegetések nacionalista ellencsapást váltottak ki.
De a régi-új kormány számára fel van adva a lecke, mert először is le kell ülnie Trumppal, azon kívül akadozik a gazdaság, fenntarthatatlan a központi költekezés, gyenge a kanadai dollár és nincs elég lakás. De az országnak van éppen elég eszköze, hogy képes legyen hatni az Egyesült Államokra.
Mindazonáltal lehet, hogy a lakosságnak jól esik Trump orrára koppintani, ám a jobb válasz az volna, ha végre megfordítanák a gazdasági visszaesést.
Washington Post
A szerkesztőség úgy látja, hogy Trump kifejezetten segítette a kanadai liberális vezér megválasztását. Most viszont kettőjüknek kell megtalálniuk a megoldást a kereskedelmi vitában. Carney januárban még 23%-kal lemaradt a felmérésekben, ám utána az amerikai elnök mozgásba hozta a válságot, ám a kanadai konzervatívok vezére későn ébredt, hogy a Kanada mindenekelőtt jelszava túlságosan emlékeztet a washingtoni kampányra.
Így Poilievre még a parlamentbe sem került be. De az USA jobboldali szövetségesei másutt is remélték, hogy a populista hullám hátán benavigálhatnak a hatalomba, csak éppen sziklának csapódtak. Ugyanez következhet be szombaton Ausztráliában. Már a brit Farage is elhatárolódott Trumptól, pedig mennyit büszkélkedett, hogy milyen sűrűn fordult meg Mar-a-Lagóban.
Ehhez képest az elnök két napja megismételte, hogy Kanadát be akarja tagolni az Egyesült Államokba. Az igazság ugyanakkor az, hogy egyik fél sem tudja megnyerni a vámháborút. A szemet szemért-elv mindkettőjüket sújtaná. Ezért a viszály enyhítésén kell dolgozniuk, nem a gazdasági különváláson. Az éves áruforgalom értéke majdnem 1 billió dollár.
Carney kész megállapodni, és Trumpnak, ha össze akarja fogni a világot Kína ellen, akkor helyre kell állítania a barátságot Ottawával.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
A fenntarthatatlan elnökség
Az Atlantic elemzése kizártnak nevezi, hogy eddigi formájában folytatódhat Trump elnöksége, miután az első 100 nap >
Világ liberálisai, egyesüljetek!
Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >
A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra
Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: >
A Trump-Zelenszkij találkozó jelentősége
Lehet, hogy a 15 perces vatikáni Trump-Zelenszkij-találkozónak köszönhetően közel van a tűzszünet, de semmiképpen sem jelent >
Európa nulladik órája. A Trump-terv történelmi fordulópontot jelent
A Die Welt konzervatív lap külpolitikai főmunkatársa történelmi fordulatként értékeli Trump békejavaslatát, mert az diplomáciai eszközökkel >
Egy külön atomernyő Európának? A kontinensnek szüksége van az USA nélküli NATO-hoz
A NATO egyik volt igazgatóhelyettese végigveszi, milyen lehetőségek sorakoznak Európa előtt saját védelme megerősítésére, ha megszűnik >
Amerika árulja az ukrajnai béketervet, de egyelőre senki sem vevő rá
Már csaknem 100 nap telt el Trump beiktatása óta, de még csak egy rövid tűzszünetet sem >
Ha egy gengsztert megjutalmaznak, akkor annak béke biztosan nem lesz a vége
A Süddeutsche Zeitung brüsszeli tudósító azt írja, hogy hiába tesz úgy a világ, mintha Putyin politikus >
Magyar Pétert nem kell szeretni. Csak győzzön.
Stratégia, fegyelem, történet – ezekből épül fel a győztes kampány. Magyar hozza mindhármat, és ilyen nem >
A pápa átformálta az egyházat, de nem olyan mértékben, ahogyan remélte
A római katolikusoknak sok éve nem volt ennyire nyitott gondolkozású vezetője, az emberek között, a nyájával >
Nem sok jót ígér Trump béketörekvései számára Putyin húsvéti tűzszüneti trükkje
Az amerikai elnök hiába szeretne gyorsan véget vetni a háborúnak, orosz kollégája a viszályt pártolja, és >
Ha…
Sorsfordulónak nevezhető változás nélkül Magyarországra nehéz jövő vár: saját térségének kiábrándító csődtömegévé, elállíthatatlanul vérző sebbé fog >