2025. április 30. Szerda
Ma Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Világ liberálisai, egyesüljetek!

Világ liberálisai, egyesüljetek!

Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a hatalomból. Örömmel konstatálja, hogy a kanadai választásoktól kezdve, az egyetemeken át, a civil társadalomig, Amerikában végre beindult a kampány az antiliberális nacionalisták ellen. A szabadelvűség ellenfelei támadnak mindent, ami a Nyugatnak fontos, és most már az USA is beállt közéjük. A neoliberalizmus folytán a világ legerősebb demokráciája igen közel jár ahhoz, hogy oligarchia legyen. Már nem válik el a magángazdaság és a közhatalom. Olyan, kielégíthetetlen étvágyú plutokraták támogatják az elnököt, mint Musk, Bezos és Zuckerberg. Cserében a Fehér Ház ura gazdasági előnyökben részesíti őket, valamint saját magát is. Így most két fronton kell megvívni a harcot: egyrészt a liberalizmus ellenségeivel, másrészt a liberalizmus okozta gondokkal szemben. Az egység erőt ad, mert különben a washingtoni, moszkvai vagy pekingi erős ember megesz mindenkit, aki külön próbál tárgyalni velük. Az USA lakosságának legalább fele a republikánusok ellen van. De nagyon sokan vágynak a szabadságra az olyan, választási autokráciákban is, mint Magyarország és Törökország. Az EU-nak főszerep jut ebben a küzdelemben. Ott kell kezdeni, hogy fel kell venni a kesztyűt Washington protekcionizmusával szemben. Meg kell fékezni az amerikai tech óriásokat. Sokat segíthetnek a civilek, valamint a fogyasztók, lásd a Tesla spontán bojkottját. A külpolitikában Ukrajna megmentése az első számú feladat, mert az alapvető a nemzetközi rend alapelveinek védelme érdekében. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Yahoo

 

A múlt csütörtökön csak másfél órás késéssel indult a londoni Lutonból Tiranába a Wizz Air zsúfolt járata, mert a személyzet azt állította, hogy valamelyik utas ellopta az egyik biztonsági ember telefonját. Így a fedélzetre hívták a rendőrséget, amely azután gondosan végignézte a kamerák által készített felvételeket.

 

A stewardessek hírek szerint felhívták a készüléket és azt valaki fel is vette, ám a vége az lett, hogy kiderült: a mobil nem is volt a gépen. Az utasoknak mindenesetre megköszönték a türelmet és a megértést. A társaság szóvivője később úgy nyilatkozott, hogy a biztonság mindennél előbbre való, és értékelik, hogy mindenki nyugodtan kivárta, amíg az ügy tisztázódik.

 

Guardian

 

Az olyan zsarnokok, mint Trump mindig megbuknak és már meg is lehet mondani, miként. Így vélekedik a szemleíró, Simon Tisdall. Az önkényuralom ismét divatba jött, mindenki tudja, ki a felelős érte, ám az amerikai elnök kivételesen veszélyes, éspedig egyre inkább. Kategóriájában olyanokkal van együtt, mint Putyin, aki nem sokkal marad el tőle.

 

Ha ez a két narcisztikus figura szövetségre lép, azt angolul úgy lehetne hívni: Monsters R US (mi vagyunk a rémségek). De feltörekvő erős emberek sorban állnak, hogy bejussanak a klubba.

 

Az amerikai alkotmány védi a hozzá nem értést, de ne becsüljük alá, hogy az elnök önhittsége mennyit tud tenni a politikus trónfosztásáért. A menesztéséhez azonban nem elegendő a politikai és személyes hibák sorozata, ugyanakkor a Kongresszus tele van MAGA-hívekkel.

 

A tömegellenállás nő, de a forradalom még messzinek tűnik. Lehet viszont bízni a bíróságokban és a sajtóban. De a legerősebb fegyvert mégiscsak Trump saját ostobasága jelenti. Tényleg azt hiszi, hogy Nobel-békedíjat kap? A vámok abszolút előnytelenek az USA számára. És akkor még ott van a mohósága, már megvádolták bennfentes kereskedelemmel, kleptokráciával, egy sor érdekütközéssel. Az ilyen szintű korrupció nem megy a végtelenségig.

 

Ily módon a vége csakis egyvalami lehet: ő saját maga legnagyobb ellensége. Akik meg akarják menteni Amerikát – és saját magukat – azoknak minden demokratikus eszközt be kell vetniük ellene. De jelenleg a legfőbb remény az, hogy ő maga nyírja ki saját magát végtelen önhittségében.

 

Guardian

 

Két lengyel politológus azt ajánlja, Amerika nézze meg, miként sikerült Varsóban megszabadulni a PiS-től, mert az sokat segíthet Trump és az illiberális rezsim ellen. A megszokott szerzőpáros, Jaroslaw Kuisz, a Kulturalna Liberalna agytröszt vezetője, valamint Karolina Wigura történész külön kiemeli, hogy Vance müncheni szereplése megerősítette: a jobboldali amerikai populizmusnak globális elképzelései vannak.

 

Hogy mindennek gátat szabjanak, ahhoz

 

1. nem elég a digitális térben harcolni. A tüntetések egyáltalán nem számítanak idejétmúltnak, másokat is fellépésre sarkallhatnak. Rendszeressé kell tenni és hosszútávra meg kell tervezni az ilyen megmozdulásokat. 2. Nem számít a részvevők kora, a szolidaritás, a populizmus elutasítása nem korfüggő. 3. Mindig az alaptörvény megőrzése a lényeg, hiszen a tekintélyelvűség éppen az alkotmányos rendet igyekszik lebontani.

 

4. Nem szabad bedobni a törülközőt, bármennyire is ösztökélik a populisták a semleges köztisztviselőket, ügyészeket, másokat, hogy menjenek isten hírével. 5. Kezet kell nyújtani azoknak, akikkel nem értesz mindenben okvetlenül egyben. Döntő lehet, hogy hová áll a 10-20%-nyi ingadozó szavazó.

 

Ezen felül pozitív alternatívát kell kínálni a demagógok programjával szemben. És nem szabad türelmetlennek lenni. Hiszen a demokrácia nem egyetlen választáson múlik, ezért lángoló szívre és hideg fejre van szükség. Ez a tekintélyuralom elleni forgatókönyv lényege.

 

Economist

 

A Trumptól elszenvedett sérelmek miatt Európa bedurcizott Amerikára. Az persze régóta megfigyelhető, hogy az öreg kontinens lelkesedése alábbhagy a yenky unokatestvér iránt, amikor Washingtonban a republikánusok vannak uralmon, mert róluk az a vélemény, hogy túlságosan nacionalisták. Csakhogy most sebezhetőség forrásának tűnik a transzatlanti viszony.

 

Majdnem az összes európai politikust elrémiszti, hogy olyan országtól függjenek, amelynek a vezetése megveti őket. Úgyhogy az Európai Külkapcsolati Tanács egyik elemzője szerint már azt nézik, miként válhatnának le, Washington provokálása nélkül. A kiábrándultság azokban az országokban a legnagyobb, amelyek idáig igen szorosan kötődtek az USA-hoz. A franciákat ugyanakkor nem rázta meg annyira, mert ők mindig is borúlátóan álltak hozzá az amerikai külpolitikához.

 

Olaszországban a szélsőjobb ereje mérsékli az Egyesült Államok népszerűtlenségét. Nathalie Tocci, a római Külügyi Intézet igazgatója azt mondja, hogy Meloni kutyaszorítóban van, mert hiszen egy olyan országgal rokonszenvez, amely meg akarja semmisíteni az Uniót. De valamelyest romlott Amerika megítélése még Magyarországon is, noha Orbán Trump ideológiai szövetségese. Az elnökről alkotott vélemény Kelet-Európában még mindig jobb, mint a kontinens nyugati részén.

 

FT

 

A vezércikk zűrzavarosnak minősíti Trump első 100 napját, hozzátéve, hogy alighanem csak most kezdődött meg a harc az amerikai köztársaság megmentésére. A kormányzat az egészpályás letámadás taktikáját alkalmazta, sorozatban születtek elnöki rendeletek. Ám hiába voltak erősek az öröklött gazdasági alapok, mivel a Fehér Ház gazdája próbálja saját képére átformálni az országot, olyan válságokat indított be, amelyek súlyos károkkal fenyegetik az országot és a világban elfoglalt helyét.

 

Az intézkedésdömping megnehezítette, hogy a bíróságok, az ellenzéki erők, de akárcsak a republikánus hívek lépést tartsanak a fejleményekkel. A kormányzatot forradalmi hevület feszíti, de nincs összefüggő programja. A vezetők a saját, szeszélyes ösztöneiket követik, nem fogadnak el tanácsot. Ezért az eredmény gyakran ellentétes a céllal, illetve kudarcra van ítélve a próbálkozás.

 

Pl. nem lehet Ukrajnában békét teremteni, ha Puyinnak szinte minden vágya teljesül. De már kezdenek felbukkanni a politika korlátai. Először is a pénzpiacok. Azután a bíróságok és olyan kulcsintézmények, mint az egyetemek. Utóbbiak összefognak, hogy kivédjék a McCarthy-korszakot idéző kísérletet a felsőoktatás ellenőrzésére.

 

A végső gátat a választók jelenthetik. Ám félő, hogy Trump megkettőzött erővel csap oda, ha azt látja, hogy esik vissza a népszerűsége. Még inkább tekintélyuralmi eszközöket vethet be. Azaz alighanem csak most indul be a csata az amerikai demokráciáért.

 

Wall Street Journal

 

100 nap után bajban van a Trump 2.0 – állapítja meg a szerkesztőségi vélemény, és úgy véli, hogy főként a vámsokk teheti tönkre az egész elnökséget. A politikusnak jókora irányváltásra van a szüksége, ha meg akarja menteni a hátralévő éveket a saját maga által gerjesztett gazdasági és külpolitikai megrázkódtatásoktól.

 

Az nem tagadható, hogy rendkívüli elánnal látott munkához és vannak is eredményei, lásd, hogy véget vetett a határválságnak. Egy sor kérdésben viszont túlzásokba esett, illetve nem teljesítette ígéreteit. A bűnözők kitoloncolása pl. dicséretes, de ezt is csak megfelelő eljárás alapján lehetne csinálni. Az egyetemeknek meg nem lehet diktálni, mert az beleavatkozás a szabad beszédbe és könnyen az lesz a vége, hogy a bíróságok elmarasztalják a hatalmat.

 

Hiba azt gondolni, a vámháború csak odahaza okoz gondokat. Kína máris udvarol az USA szövetségeseinek. A külpolitikában a riadalomra elsősorban Ukrajna ad okot. Az elnök Putyinra alig-alig mond rosszat, viszont engedményekre igyekszik rávenni Zelenszkijt.

 

Ha kurdarcot vall Ukrajnában, az tönkre teheti Trump elrettentő képességét, és kihat Iránra, Észak-Koreára és főként Kína csendes-óceáni terveire. De az elnök biztosan felsül úgy, általában is, ha nem hallgat a jó szóra.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

A volt ukrán külügyminiszter úgy véli, hogy csinálhatnak az amerikaiak amit csak akarnak, a háború megy tovább. Azaz Trump béketervének az égvilágon semmi esélye, Ukrajna nem fog kapitulálni, így minden az európaiaktól függ, ideértve, hogy milyen gyorsan veszik át az USA szerepét Kijev támogatójaként.

 

Kuleba szerint amit az amerikai elnök előad, az a gyengeség jele. Gyakorlatilag bevallja, hogy nem tudott véget vetni a harcoknak. De nincs olyan ukrán politikus, aki elfogadhatná a javaslatát, mert azzal megsértené az alkotmányt, annak pedig büntetőper lenne a következménye.

 

Hozzátette, hogy az USA-nak nem érdeke az erős Európa, Vance februári müncheni beszéde hivatalosan felmondta az együttműködést. Így az EU most hármas feladat előtt áll: 1. Több fegyvert kell gyártania, méghozzá gyorsítva a tempót 2. Több pénzt kell beletennie az ukrán hadiiparba 3. Meg kell akadályoznia, hogy az Egyesült Államok megtiltsa saját harceszközeinek továbbadását Kijev részére.

 

Ha mindez sikerül, az hamar megmutatkozik a csatatéren. Ezt Putyin is érzékeli, ezért igyekszik gyorsan cselekedni. A tűzszünet azonban nem jelentene békét, mert sem az orosz, sem az ukrán vezetés nem érzi úgy, hogy elszálltak a győzelmi esélyei. Azon kívül ha Ukrajna veszít, a harcok átterjednek az Unió területére. Moszkva számára van elég célpont: Észtország, Finnország, Litvánia.

 

Die Welt

 

„Azt látjuk, hogy a szemünk előtt esik szét az orosz haderő”- nyilatkozta O’Brian, a skóciai St. Andrews Egyetem professzora. Mert ugyan az ukrán egységek már szinte teljesen kiszorultak Kurszk környékéről, viszont az oroszoknak semmi okuk örvendezni. Először is négy hetet kaptak Putyintól, hogy legyűrjék a behatoló ukrán erőket, ehhez képest 8 hónapig tartott a művelet.

 

Másrészt nem elég, hogy a fronton rá vannak szorulva Észak-Koreára, de már kénytelenek olyan katonákat is harcba vetni, akik mankóval járnak, illetve tolószékben közlekednek. Azaz ágyútöltelékként halálra vannak ítélve.

 

Kim Dzsong Un először 11 ezer embert küldött, majd még 3 ezret a veszteségek pótlására. Az orosz tüzérség szinte kizárólag észak-koreai muníciót használ, de kap ágyúkat, valamint nagy hatótávolságú rakétákat is a civil célpontok elleni támadásokhoz. Ennek ellenére esély nincs Moszkva számára a stratégiai áttöréshez. A hadsereg kimerült, sok áldozatot vesztett. Van úgy, hogy naponta 2 ezer halottat számlál.

 

A skót professzor szerint a Kreml talán még jobban rászorul a tűzszünetre, mint az ukránok. Utóbbiakról egy Prágában dolgozó katonai elemző azt mondta: egyáltalán nem állnak olyan rosszul, hogy lényeges engedményeket kellene tenniük.

 

FT

 

Ukrajna ügyében széteshet a nyugati szövetség, mert Európa, illetve Amerika gyökeresen másként ítéli meg az orosz fenyegetést, illetve a demokrácia védelmét. Márpedig ha a NATO-tagok nem tudnak egyetérteni abban, milyen veszély leselkedik rájuk és miként kezeljék a bajt, akkor az egész szervezet sorsa bizonytalanná válik – mutat rá Gideon Rachman, a lap fő külpolitikai elemzője.

 

Az EU hallani sem akar Trump indítványának kulcseleméről, a Krím megszállásának jogi elismeréséről. Mert az agresszió megjutalmazása folytán még valószínűbb lenne, hogy Putyin megindulna a földrész ellen, kezdve a balti köztársaságokkal.

 

Washingtont az aggasztja, hogy közvetlen fegyveres viszályba keveredhet az oroszokkal. Emellett az európaiak azzal szembesülnek, hogy Amerika két partnerének területére pályázik, lásd Grönlandot és Kanadát.

 

Ha idevesszük még tekintélyuralmi ösztöneit, valamint a Kreml ura iránt mutatott rokonszenvét, akkor nehéz azt állítani, hogy a NATO még mindig a közös értékeken alapszik. Trump az etnonacionalista felfogást testesíti meg, kulturálisan jobboldali és illiberális. Ezzel szemben az EU a nemzetközi együttműködés híve, amihez a jogot és a liberális intézményeket tekinti alapnak.

 

A megosztottság azért igen keserű, mivel mindkét fél úgy látja, hogy létharcot folytat a túlélésért. Az USA az olyan nacionalista populistákra igyekszik támaszkodni, mint Orbán, Fico és Farage. Az európaiak viszont Kamala Harris győzelmében bíztak és most kétségbeesetten számolják, hány nap van még hátra a jövő évi időközi választásokig.

 

Economist

 

Akadozik az orosz pénzautomata, több év után lassul a gazdaság. Oroszországban valami megváltozott és ezt most már közvetetten ugyan, de a kormány is elismeri. A bajok oka hármas: 1. teljesen a haditermelésre állt rá az ipar, az pedig azt jelenti, hogy a kereskedelmi kapcsolatokat gyorsan ki kellett építeni kelet felé, ám ez együtt járt a növekedés visszaesésével.

 

2. Nem vált be pénzügyi politika. Az infláció a múlt hónapban meghaladta a 10%-ot. Az áremelkedést egyrészt a katonai kiadások gerjesztik, másrészt közrehat a munkaerőhiány, ami mögött a sorozásokon kívül az húzódik meg, hogy tömegesen emigrálnak képzett szakemberek. A kamatláb 21%, a 2000-es évek eleje óta nem volt ilyen szinten.

 

Az oroszok nem költik el megtakarításaikat, hanem beteszik betétbe, viszont a kemény kamatok visszavetik a beruházásokat. A fejlődés lassulása ugyanakkor nem fokozatos és cseppet sem kismértékű.

 

3. Rosszabbra fordulnak a külső körülmények és ez mindennél fontosabb. Súlyosbodott az amerikai kereskedelmi háború, nem túl jók a globális növekedési kilátások, esnek az olajárak. A közgazdászokat különösen nyugtalanítja Kína.

 

Az orosz energiabevételek márciusban 17%-kal estek éves összevetésben. Lehet, hogy Trump kedvezően viszonyul Putyinhoz, de a vámokkal alaposan betett neki.

 

Bloomberg

 

Marc Champion úgy gondolja, hogy az amerikai elnök bocsánatkéréssel tartozik, mert a román alkotmánybíróság joggal érvénytelenítette a tavalyi elnökválasztás eredményét, mivel azt orosz hackerek valóban befolyásolták. És ha Vance venné a fáradságot a bizonyítékok áttekintésére, azt látná, hogy  Romániában támadás alatt áll és az USA segítségére szorul egy sor demokratikus intézmény.

 

Azóta a TikTok már több ezer gyanús fiókot törölt és megerősítette a román tartalmak ellenőrzését. Továbbá különleges előkészületeket tett a vasárnapi elnökválasztás előtt. Ám a bukaresti Nemzeti Audiovizuális Tanács képviselője azt mondja, ez remek, csak éppen olyan, mintha valaki teáskanállal védekezne a cunami ellen.

 

A tanulság az, hogy a TikTok valóságos paradicsom a titkosszolgálatok számára, és a platform fontosabb lehet a választás kimenetelének eldöntésére, mint a tévé. És nem csupán Romániában. Egy román tényfeltáró újságíró kimutatta, hogy egy orosz érdekeltség az évek során több ezer influenszert szervezett be. A novemberi első forduló előtt két héttel hirtelen életre kelt vagy 25 ezer alvó fiók és mind a későbbi, szélsőjobbos győztes, Georgescu szekerét tolta.

 

Akár a Kreml embere a politikus, akár nem, manipuláció révén nyert. Tömeggyilkos fasisztákért rajong, megveti a politikai sokszínűséget, egy képtelen fantáziavilágot erőltet. Szó sincs arról, hogy mártír lenne, miközben – ne legyen kétség! – nagy bajban van a román demokrácia.

 

2025. április 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Világ liberálisai, egyesüljetek!

Erre szólít fel Timothy Garton Ash, mert úgy látja, hogy ily módon lehet kiszorítani Trumpot a >

Tovább

A Trump-tornádó hatása Orbánra és a szélsőjobbra

Trump szétzúzta a transzatlanti rendet, és Orbánnak a többi jobboldali európai politikussal közös dilemmája, hogy kiszámítsa: >

Tovább

A Trump-Zelenszkij találkozó jelentősége

Lehet, hogy a 15 perces vatikáni Trump-Zelenszkij-találkozónak köszönhetően közel van a tűzszünet, de semmiképpen sem jelent >

Tovább

Európa nulladik órája. A Trump-terv történelmi fordulópontot jelent

A Die Welt konzervatív lap külpolitikai főmunkatársa történelmi fordulatként értékeli Trump békejavaslatát, mert az diplomáciai eszközökkel >

Tovább

Egy külön atomernyő Európának? A kontinensnek szüksége van az USA nélküli NATO-hoz

A NATO egyik volt igazgatóhelyettese végigveszi, milyen lehetőségek sorakoznak Európa előtt saját védelme megerősítésére, ha megszűnik >

Tovább

Amerika árulja az ukrajnai béketervet, de egyelőre senki sem vevő rá

Már csaknem 100 nap telt el Trump beiktatása óta, de még csak egy rövid tűzszünetet sem >

Tovább

Ha egy gengsztert megjutalmaznak, akkor annak béke biztosan nem lesz a vége

A Süddeutsche Zeitung brüsszeli tudósító azt írja, hogy hiába tesz úgy a világ, mintha Putyin politikus >

Tovább

Magyar Pétert nem kell szeretni. Csak győzzön.

Stratégia, fegyelem, történet – ezekből épül fel a győztes kampány. Magyar hozza mindhármat, és ilyen nem >

Tovább

A pápa átformálta az egyházat, de nem olyan mértékben, ahogyan remélte

A római katolikusoknak sok éve nem volt ennyire nyitott gondolkozású vezetője, az emberek között, a nyájával >

Tovább

Nem sok jót ígér Trump béketörekvései számára Putyin húsvéti tűzszüneti trükkje

Az amerikai elnök hiába szeretne gyorsan véget vetni a háborúnak, orosz kollégája a viszályt pártolja, és >

Tovább

Ha…

Sorsfordulónak nevezhető változás nélkül Magyarországra nehéz jövő vár: saját térségének kiábrándító csődtömegévé, elállíthatatlanul vérző sebbé fog >

Tovább

"Putyin kenyérmorzsát hagy Trumpnak"

A Bundeswehr müncheni akadémiájának egyik neves professzora szerint a húsvéti tűzszüneti javaslattal Putyin csupán udvarolni kíván >

Tovább