2025. január 21. kedd
Ma Ágnes, Agnéta névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Trump a sovinizmus új korszakának kezdetét jelenti

Trump a sovinizmus új korszakának kezdetét jelenti

Sokat segíthet, de sokat rombolhat is, az EU pedig kemény próbatétel elé néz – fejti ki kommentárjában Christian Ultsch, a Die Presse külpolitikai rovatának vezetője. Úgy látja, hogy az egész világ a milliárdoshoz igazodik, ám a várakozások épp annyira eltúlzottak, mint egyes félelmek a holnapi hatalomátvétel előtt. A politikus nincs mágikus erővel megáldva, és a két autokrata, Putyin és Hszi már az első időszakban megmutatta, milyen könnyű hízelkedéssel manipulálni egy narcisztikus személyiséget. De senki ne becsülje alá Trumpot, most sokkal jobban felkészült, mint 8 éve. Az első naptól kezdve sorra fog rendeleteket kiadni a migránsok tömeges kitoloncolására, vámokat rendel el Kína ellen, felmondja a Párizsi Klímaegyezményt és várhatóan hamarosan találkozóban állapodik meg orosz kollégájával. Szétesik a liberális világrend, megint az erősebb joga érvényesül. Vége a területi épség elvének, de már ez sem számít az agresszív szégyentelenség korában. Az európai jobboldali populisták kezére játszik, hogy a menekültválság, a járvány, az infláció és a háború után most még jön Trump is. Az inga jobbra leng ki, de igazán veszélyes akkor lesz, ha rombológolyóként vágódik be. Az amerikai elnök igyekszik megosztani Európát, mert úgy könnyebb dolga van vele. Az EU-ra talán az eddigi legnagyobb vizsga vár, a demagógok szabadkereskedelmi övezetté próbálják visszanyesni. Az esélyt az kínálja számára, ha egységes tud maradni. A nemzetállamok egyedül semmire sem jutnak. De talán a populisták is rájönnek, mi is a helyzet, ha megszerzik a hatalmat, ám ott kénytelenek randevúzni a valósággal. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Yahoo/MSNBC

 

A washingtoni Brookings Intézet kidolgozta a forgatókönyvet, hogy miként lehet megvédeni a válságban lévő amerikai demokráciát. Erről a közpolitikával foglalkozó, non-profit közpolitikai intézmény főmunkatársa, Norman Eisen számol be. (Ő az Egyesült Államok volt prágai nagykövete, aki a napokban Kim Lane Scheppele-vel közös cikkében arra figyelmeztetett a New York Times-ban, hogy a közép-európai tapasztalatok alapján azt látják: az USA alvajáróként támolyog bele a tekintélyuralomba – a szerk. megj.)

 

A szerző emlékeztet arra, hogy annak idején brookingos elődjei fektették le Európa megsegítésére a Marshall-tervet, amelynek egyik fő célja az volt, hogy 2. világháború után elhárítsa az autokrata fenyegetést a földrészen. Ez az örökség ösztökélte most arra a munkatársi gárdát, hogy megalkossák a Demokrácia Forgatókönyvet, az új Marshall-segélyt ebben a baljós pillanatban.

 

Hét pillért tartanak fontosnak a demokrácia fennmaradása érdekében, ezek közül a legfontosabb talán az, hogy meg kell védeni a választásokat és azok eredményét. Nehogy olyan „választási autokrácia” jöjjön létre, mint Magyarországon. De emellett meg kell őrizni a jogállamot, a fékeket és ellensúlyokat. Az ellenerők ugyanis a jogászkodás segítségével sokszor foglyul ejtik az igazságszolgáltatást, fegyverként használják az államot.

 

Fel kell lépni továbbá a korrupció ellen, valamint ragaszkodni kell az átláthatósághoz és az elszámoltathatósághoz. Nem szabad megengedni, hogy oligarchia alakuljon ki. Lásd, hogy Musk 277 millió dollárral segítette Trump kampányát és most félhivatalos posztot kap a kormányzatban.

 

Szükség van a civil szféra, valamint a sajtó megerősítésére, a sokszínű kormányzásra, a dezinformáció ellensúlyozására, mindemellett a demokráciának teljesítenie kell ígéreteit. Előre fel kell készülni a másik oldal lépéseire, mert ez eredményt hoz, amit igazol a lengyel, a cseh és a brazil példa. Magyarországon viszont nem sikerült helyreállítani a demokráciát, részben, mert elmaradt a széles körű társadalmi összefogás.

 

Guardian

 

Simon Tisdall azt kérdezi, ki fogja ezúttal megszelídíteni Donald Trumpot, de mindenesetre mindenki tűrje fel az inge ujját, mert indul a fehér házi utazó cirkusz. A szemleíró teljesen egyértelműnek nevezi, hogy senki sem hagyhatja figyelmen kívül ezt a kiszámíthatatlan showmant.

 

Ha az európaiak azt hiszik, hogy ők kimaradhatnak a játszmából, akkor a partvonalra szorulnak.  Közben viszont a világ hátat fordít az USA felügyelte nemzetközi rendnek. Feltörekvő hatalmak azt gondolják, hogy jobb az, amit Trump képvisel: vagyis hogy nem ideológia vezérli, nem kíván beavatkozni, nacionalista, és bár a saját érdekeit nézi, de meg lehet vele alkudni.

 

Charles Kupchan, a Georgetowni Egyetem professzora úgy gondolja, hogy most külföldi politikusoknak, diplomatáknak, kijáróknak kell az elnököt a megfelelő irányba terelniük, nehogy a legrosszabb ösztönei kerekedjenek felül. De tehet jót is, valójában van egy jó és egy rossz Trump.

 

Azt rebesgetik, hogy Meloni, Orbán és Rutte tud súgni neki, de egyik sem az igazi. Valójában meg kell fékezni. Ukrajnában tudja, hogy nem ismétlődhet meg, ami Afganisztánban lejátszódott, nem arathat stratégiai győzelmet a „gonosz tengelye”.

 

Számára a nagy bökkenő Kína. Biztosan tisztában van vele, milyen súlyos következményei lennének a vámháborúnak, ellenben bizonytalan Tajvan kapcsán. A jó Trump meghívta Hszit a beiktatására, a rossz Trump Pekinget teszi meg bűnbaknak a világ összes bajáért. 

 

Die Welt

 

Paul Lendvai nagyon bízik abban, hogy az osztrák elnök megálljt tud parancsolni az FPÖ nyomulásának. Jelenleg ugyanis a dolgok úgy állnak, hogy a hatalom egy olyan ember ölébe hull, aki szerint a jognak kell követnie a politikát, nem pedig fordítva. Azon felül magát a „nép kancellárjának” nevezi és meghirdette, hogy megbuktatja a fennálló rendszert.

 

Van der Bellen személyisége nyújtja az egyetlen reményt, hogy a Szabadságpárt kormányzása alatt nem megy minden lépésről lépésre veszendőbe, ami a liberális demokrácia lényege. Az egykori észt bevándorlók gyermeke igen széles jogkört élvez, hogy fellépjen. Elutasíthatja pl. a Szabadságpárt jelöltjeit a védelmi, a bel- és a külügyi tárca élére. De menesztheti akár az egész kormányt, illetve megtagadhatja a beiktatását.

 

Ám a kabinetet csakis a parlament javaslatára oszlathatja fel. Viszont kivételes helyzetben kinevezhet szakértői kormányt. Azaz sok eszköze van, hogy megfékezzen egy szélsőséges garnitúrát. Hogy ha nincs más kiút, akkor megteszi, ezt már bejelentette. Az összes eddigi válság során bebizonyosodott, mekkora szerencse, hogy ő lakik a Hofburgban.  

 

Garancia, hogy a köztársaság ne sodródjon a szélsőjobbra. Ezzel együtt ha a nagynémet, idegenellenes, antiszemita Kickl lesz a miniszterelnök, az fordulatot jelent. Mert pl. segíteni akar tovább putyinizálni Közép-Európát, ahogy az Economist írta.   

 

Guardian

 

Ausztria afelé tart, hogy szélsőjobbos kancellárja legyen, ám az EU-nak a szeme nem rebben, ma már a szélsőség a mindennapok részét képezi. Így értékeli Jon Henley, az európai kérdésekkel foglalkozó szerkesztő, hozzátéve, hogy Kickl-nek már vannak társai a földrészen, ám ha csatlakozik hozzájuk, az veszélybe sodorja az egész uniós politikát.

 

Ez a romboló, Moszkva-barát tömb a kontinens szívében alakult ki, Orbánnal – ő a Szabadságpárt példaképe -, Ficoval és ősszel alighanem Babis is betársul hozzájuk. Ám Brüsszel és más kormányok leginkább csak vállvonogatással reagálnak.

 

Mujtaba Rahman, az Eurázsia Csoport nevű amerikai elemző intézet európai igazgatója azt mondja ugyanakkor, hogy Kickl a hazai bajokra fog összpontosítani, aligha keveredik kemény csörtébe az Unióval. Emellett ezek a kormányok nem tudnak blokkoló kisebbségek alkotni. Így most minden szem arra irányul, hogy a jobbközép hajlandó-e alkura ezekkel az erőkkel.

 

Mások szerint viszont nagy kérdés, hogy a koalíciós partner Néppárt mennyire képes feltartóztatni Kickl-éket. Megint mások azt fejtegetik, hogy a politikust még nehezebb lesz féken tartani, mint a következetesen obstruktív Orbánt, akire azért lehetett hatni a pénzekkel.

 

Az osztrákok esetében ez az út nem járható, mert ők nettó befizetők. És ha kitáncolnak, akkor annak az uniós politika issza meg a levét, pl. Ukrajna, az új menedékrendszer, valamint a zöld átmenet ügyében, mert ott egyhangú döntésre van szükség.

 

Der Standard

 

Franz Vranitzky szerint még mindig van rá esély, hogy stabil kormányt alakítson a két jelentős polgári párt: az SPÖ és az ÖVP. A szociáldemokraták egykori nagy kancellárja szerint van annyi átfedés a két program között, hogy ésszerű kompromisszumok árán stabilan tudják irányítani az országot.

 

Ugyanakkor komoly esélyt lát arra, hogy a nyugati demokráciák átcsússzanak tekintélyuralomba. Mert mindenütt, így Ausztriában is nagy az elégedetlenség. Nem sikerült megoldást kínálni az embereknek a világban zajló nagy változásokra, mindenütt jobbratolódást látni. Az alternatívát a bezárkózás kínálja, vonzó lett a nacionalista vonal, csak éppen az gyengíti az országokat.

 

Így könnyen át lehet lépni a tekintélyuralom korszakába. Ám az autokrácia, az illiberalizmus képtelen védekezni a globális fejleményekkel szemben. Ugyanakkor erős irányzatok mutatnak a totalitarianizmus felé. Ausztriában azt látni, hogy az FPÖ Orbán nyomdokain halad. Fellazítaná az emberi jogokat, mert neki nem az egyén, hanem a nemzet a fontos. Ezért gondolja úgy a magyar vezető, hogy ő nem csupán az anyaországot, hanem a határon túli magyarokat is képviseli. Ám ez feszültséget vált ki.

 

Ugyanakkor igen komolyan kell venni, hogy az Osztrák Szabadságpárt a független sajtót fenyegeti.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A német védelmi miniszter nagy fokú idegességet, nyugtalanságot tapasztalt a napokban véget ért kijevi látogatása során. A vezetés egyrészt nem tudja, mi várható Trumptól, másrészt pedig gondot okoz neki, hogy új katonákat tudjon mozgósítani.

 

Pistorius szerint az oroszok ugyan megszállva tartják az ország területének 18-19%-át, ami sok, ám egyben mutatja, hogy ennél többet az agresszor nem tud elérni, bármekkora áldozatokkal jár is a háború, amelynek a következményeit már odahaza is érezni.

 

A nagy fejtörést az okozza, miként lehet garantálni Ukrajna biztonságát, hogy Moszkvának ne legyen kedve néhány év múlva ismételten belevágni a kalandba. A politikus Európa számára alapvetőnek nevezte az amerikai nukleáris védőernyőt, és reméli, hogy ezzel Washington is tisztában van.

 

Ugyanakkor óv attól, hogy a földrész bedőljön az orosz szabotázsakcióknak, mert az gyorsan elmélyítené a válságot. Megjegyezte viszont, hogy a Kremlnek semmiféle gátlása nincs, ha kárt kell okozni a kontinensnek, úgy, hogy az ne robbantson ki háborút.

 

Wall Street Journal

 

A konzervatív lap vezércikke arra figyelmezteti Trumpot, hogy nem köthet megállapodást Kínával, a TikTok ügyében érvényt kell szereznie a jognak. Merthogy a Legfelsőbb Bíróság két napja megerősítette: kínai szolgáltatónak el kell adnia amerikai érdekeltségét, mert ha nem akkor betiltás vár rá. Csak az a kérdés, mit csinál a következő elnök, miközben a videóportál adatokat gyűjt a felhasználókról. Márpedig kínai jogszabályok értelmében a cégek kötelesek megosztani az ismereteiket a Kommunista Párttal, ha az úgy látja jónak.

 

Viszont a leendő nemzetbiztonsági tanácsadó, Waltz azt közölte, hogy az elnök igyekszik megmenteni a TikTokot. Ám nem ezt kellene csinálnia, hanem hagynia kellene, hogy a ByteDance tárgyaljon a lehetséges vevőkkel. Ugyanakkor kérdés, a kínai fél nem veri-e át a politikust, amikor nyíltságot színlel.

 

Ha az új kormányzat csak sodródik az eseményekkel, az azt jelzi, hogy Trump nem veszi komolyan a nemzetbiztonságot vagy a jogszabályokat. Ezért az elnöknek lépnie kell, nem bízhat abban, hogy majd csak megállapodik a kínai diktátorral.

 

Guardian

 

A vezércikk azt ajánlja mindkét félnek a gázai viszályban, hogy a tűzszünet kapcsán gondolják át a dolgokat még egyszer, mert be kell látniuk, hogy az erőszak nem válik be. Egyik fél sem érte el a célját: Izrael nem tudta felszámolni a Hamászt, a terroristáknak beletört a foguk abba, hogy megsemmisítsék a zsidó államot.

 

A béke igencsak távolinak tűnik, kilátás sincs a palesztin állam kikiáltására. Ezzel együtt nem szabad alábecsülni a fegyvernyugvás fontosságát, de a nehézségeket sem. A politikai vihart elsősorban Netanjahu okozta, hogy hatalmon maradjon és megússza a börtönt. Ám a szélsőjobbal kötött cinikus koalíciója most bukással fenyegeti, mert a szövetségesek arra készülnek, hogy kifarolnak mögüle.

 

Trump nyomást gyakorol rá, bár az elnök semmibe veszi a palesztinok jogait, de be akarja fejezni a háborút és megállapodást igyekszik összehozni Izrael, valamint Szaúd-Arábia között. Emellett diplomáciailag ártalmatlanná tenné Iránt. Egyúttal kacsintgat a Nobel-békedíjra.

 

Netanjahu nem tudja, mitévő legyen, szokás szerint próbál időt nyerni. A nehézségek megmutatkoznak a palesztin térfélen is, nem tudni, ki fogja irányítani Gázát, miközben az övezet romokban van. A helyzet olyan, hogy teljesen átláthatatlan, miként lehet négyszögesíteni a kört.

 

Közben a Nyugatnak el kell ismernie, hogy a szabályokra épülő nemzetközi rend még mindig kétségbeesetten kísérletezik, mert az 1945 utáni időszak egyik legsúlyosabb politikai, biztonsági és emberi jogi katasztrófáját kellene feltartóztatnia.

 

 

2025. január 19.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A balkáni nacionalisták hátszélben reménykednek

A balkáni nacionalisták, ideértve Orbán Viktort, abban bíznak, hogy Trump hátszelet jelent számukra. Szívesen ott lettek >

Tovább

Magyarország gazdasága szinte megbénult

A vállalatok elbizonytalanodtak, a befektetők elriadtak, az uniós támogatásokat befagyasztották. A gazdaság mély válságban van, és >

Tovább

Amerika többé nem liberális birodalom

Ivan Krasztev csatlakozik azokhoz, akik szerint új korszak kezdődik Trump hatalomra lépésével. Úgy ítéli meg, hogy >

Tovább

Trump a sovinizmus új korszakának kezdetét jelenti

Sokat segíthet, de sokat rombolhat is, az EU pedig kemény próbatétel elé néz – fejti ki >

Tovább

Schilling Árpád rendezőt Orbán az „állam ellenségének” nyilvánította, mert demonstrálni mert

Schilling Árpád feladta, hogy bírálja Orbán Viktort, mert ugyan egyetlen pontban sem ért vele egyet, ám >

Tovább

Az ellenzék dilemmája: hazafiak legyenek vagy hazaárulók?

A régi ellenzéki pártok nem csak a bőséges anyagi juttatások miatt tervezik megszegni az „egy az >

Tovább

Csávában a szerb elnök

Benne van a csávában a szerb elnök, mert az USA legújabb oroszellenes szankciói miatt vége Belgrád >

Tovább

Nehéz hinni a tartós békében, amíg az izraeli kormányfő hatalmon van

Sok jót nem tud mondani a fegyverszüneti megállapodásról Simon Tisdall. A Guardian külpolitikai szakírója szerint Trump >

Tovább

Képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót?

Az Economist kommentátora azon filozofál, vajon képes-e kiállni Európa a „Trumpnádót, vagyis a megválasztott elnök miatt >

Tovább

Mi az a Kanada?

A világ tetején hülyék ülnek. Ehhez kell hozzászokni. Persze nem ilyen egyszerű, bővebben a világ állapotáról >

Tovább

Trumpot lehet kezelni, csak félre kell tenni a finnyáskodást

A Times külpolitikai szakértője Edward Lucas úgy látja, ha valaki belehallgat az általános európai károgásba, az >

Tovább

Hirtelen ismét kérdésessé váltak a nemzeti határok

Az egész világrend megkérdőjeleződik hirtelen, mivel Putyin és Trump paradigmaváltást tanúsít a határok sérthetetlensége ügyében – >

Tovább