2025. január 14. kedd
Ma Bódog, Félix névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?

Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?

Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit Kanadáról, Grönlandról és Panamáról mond, az nagyban hasonlít ahhoz, amiként a Kreml vélekedik a „közel külföldről”? Persze már a gondolat is nevetségesnek tűnik, hogy Amerika netán hadba száll egyik NATO-szövetségesével, vagy megváltoztatja azok határait. Ám a fenyegetés ismerős, mert az elnök és stábjának egyes tagjai mind inkább úgy viselkednek, mint az orosz államfő. Putyin és Trump személyisége, mint ég és föld, úgy különbözik egymástól, de van sok közös vonásuk is. Először is a közvetlen munkatársak részéről megkövetelik a feltétlen engedelmességet. Trump ezt leginkább úgy igyekszik elérni, hogy családtagokat nevez ki fontos tisztségekre. Emellett úgy gondolja, hogy alkuval mindent el lehet érni. Orosz kollégájához hasonlóan ő is nacionalista, aki ellenségnek tartja a liberálisokat, valamint a nemzetközi szervezeteket. Emellett szintén úgy gondolja, hogy vége az 1945 után létrejött világrendnek. A nagyhatalmak döntik el, miként rendezkednek be saját régiójukban.

FT

 

Gideon Rachman félőnek tartja, hogy Trump lator államot csinált az USA-ból, szerinte a területi terjeszkedésnek és a szomszédokkal és szövetségesekkel szembeni fenyegetésnek a világon mindenütt meg kell szólaltatnia a vészharangokat. Az újság első számú külpolitikai elemzője még azt sem tartja kizártnak jelen helyzetben, hogy Grönland miatt háborúba keveredik az EU és Amerika.

 

Az elnök védelmezői és talpnyalói a politikus bejelentését viccnek tartják, de a kis nemzetek jogait nem lehet tréfadolognak tekinteni. A történtek inkább azt jelzik, hogy egy lator állam van kialakulóban. A Nyugatnak ezért kell támogatnia Ukrajnát Oroszországgal szemben, hiszen utóbbi is meg akarja szállni szomszédját.

 

Az 1. és a 2. világháború is úgy indult, hogy kis államokat ért támadás. Ám az gyalázatos, hogy Trump katonai, illetve gazdasági kényszerítő eszközöket helyezett kilátásba. Amit mindhárom érintett ország esetében megpendített, az ajándék Moszkvának és Pekingnek. Putyin nyugodtan megkérdezheti ezek után, hogy ha Washington igényt formálhat Grönlandra és a Panama-csatornára, akkor ő miért ne akarhatná megszerezni az ellenőrzést Ukrajna fölött.

 

Az oroszok és a kínaiak régóta álmodnak arról, hogy szétszakítják a nyugati összefogást, Trump most elvégzi helyettük ezt a munkát. De még ha nem is váltja be fenyegetését, akkor is kapitális károkat okozott az USA nemzetközi pozícióinak, illetve a szövetségi rendszernek. Az önmagában katasztrófa, hogy a következő elnök megszegi a normákat. Nem szabad kajánul mosolyogni Trump ”viccein”, mert amit látunk az tragédia és nem komédia. 

 

Bloomberg

 

Napjaink rablólovagjai elrejtőznek, de azért Musk és a többi milliárdos visszaél a befolyásával. A Tesla gazdája még Trumpnál is hírhedtebb, ha arról van szó, miként vagdalkozik – mutat rá a szemleíró, Max Hastings, a Daily Telegraph egykori főszerkesztője.

 

Az Atlanti-óceán két oldalán persze mindig is a pénz beszélt. Ám napjainkban az látszik, hogy a szupergazdagok alászállnak a vállalatbirodalmuk jelentette elefántcsonttoronyból és próbálnak kormányzati hatalomhoz jutni. Musk nem is titkolja, hogy a milliárdok segítségével nemzetek sorsáról szeretne dönteni, vonatkozik ez főként az USA-ra.

 

Ám a főnökével ellentétben sosem mérette meg magát választáson. Meg sem próbálta kikérni terveiről az amerikai nép véleményét, más államokról végképp nem is szólva. Az X révén további hatalomhoz jut. Az egyik ok, amiért beállt a következő elnök mögé, az az, nehogy felszabdalják óriási közösségi platformját.

 

Trump sikere óta a legtehetősebb amerikaiak sorra zarándokolnak el a politikushoz, hogy kézcsókkal erősítsék meg hűségüket, miután támogatták annak kampányát. A demokrácia érdekében azonban az volna a legjobb, ha Musk és a többiek maradnának vagyonuk gyarapításánál és a kormányzást ráhagynák a profi politikusokra, valamint a szavazópolgárokra. Arra persze várhatunk!

 

Die Welt

 

A Springer-konszern elnöke szükségét látta, hogy irányadó cikkben vázolja a cégbirodalom által követendő tájékoztatáspolitikát a szélsőjobb ügyében. Mathias Döpfner ez ügyben Voltaire-t idézi, aki mint ismeretes egykoron kijelentette: vitapartnere egyetlen szavával sem ért egyet, de mindent megtesz, hogy az elmondhassa véleményét.

 

Az állásfoglalás azzal vádol baloldali politikusokat, valamint újságírókat, hogy azok olyan pályán tartanák az országot, amely bizonyosan nem működik. Vagyis elősegítik, hogy Németország jobbra tolódjon, miután alapgondok vannak vele. Akadozik a gazdaság, munkahelyek szűnnek meg. Egyre többen mind kevesebbet dolgoznak, sokat vannak betegszabadságon. Az utcákon zsidóellenes jelszavakat üvöltöznek. Iszlám terroristák erőszakcselekményeket követnek el és nem toloncolják ki őket.

 

 Olvad a bizalom a rendszer iránt, amiből a szélsőségek húznak hasznot. A jogos felháborodásra, illetve félelemre építenek, ugyanakkor gerjesztik az irigységet és a rosszindulatot. Ily módon aláássák a jogállamot.

 

Ebben a helyzetben a jobboldali médiakonglomerátum a kutatómunkára és a tényekre helyezi a hangsúlyt, utána jön a vélemény. A szabadság azonban nem jelenti, hogy bármi elmegy. Világosan el kívánnak határolódni az autokráciáktól. Pont ezért tartják veszélyesnek azokat a pártokat és mozgalmakat, amelyek kikezdik a piacgazdaságot, megkérdőjelezik a transz-atlanti szövetséget. Továbbá védelmükbe veszik az agressziót és idegenellenességbe fordítják át, ha bírálat éri a kudarcot vallott migrációs politikát.

 

Daily Telegraph

 

A brit hadsereg egyik legendás volt ezredese úgy véli: Putyin kifogy az emberekből, hogy meg tudja tölteni a harctéri húsdarálót, az észak-koreai utánpótlás ebben nem segít neki. Tim Collins, aki az Irak elleni 2003-as invázió során szerzett jelentős érdemeket, kifejti, hogy az orosz hadsereg hatalmas veszteségeket szenvedett és felmorzsolódik. Nem képes már rabokat sem mozgósítani a börtönökből.

 

És közben mindkét fél a lehető legjobb pozíciót igyekszik megszerezni az esetleges fegyverszüneti tárgyalások előtt. Hogy az észak-koreai diktátornak miért jó, ha egységeket küld a háborúba? Először is katonái harci tapasztalatokhoz jutnak. Azon kívül pénzt takarít meg, mert ezt a nagyjából 10 ezer embert nem neki kell etetnie, miközben odahaza élelemhiány van. Végül pedig alapvető fontosságú katonai és technikai segítséget kap Moszkvától.

 

Egyúttal megüzeni Pekingnek, hogy lám-lám vannak más szövetségesei is. A vállalkozás hátulütője ugyanakkor, hogy amikor hazatérnek a Remete Királyságba ezek az alakulatok, aligha vélik többé, hogy a létező világok legjobbikában élnek. Emellett mind inkább az a kép, hogy az oroszok ágyútölteléknek, eleven aknakeresőnek, illetve dróncsalinak tekintik a kontingenst.

 

Putyint úgy lehetne a leghatékonyabban jobb belátásra téríteni, ha a demokratikus államok az eddiginél többet költenének katonai célokra, mert akkor az elnök láthatná, hogy sosem tud lépést tartani a NATO-val. Minden más esetben attól lehet tartani, hogy a fenyegetés legközelebb nem korlátozódik Ukrajnára.

 

Szelestey Lajos

2025. január 14.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?

Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >

Tovább

Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt

Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >

Tovább

Az imperializmus visszavág

A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >

Tovább

Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék

Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >

Tovább

Kettős gázcsapás érte Szerbiát

A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >

Tovább

Az igazság visszavétele

Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >

Tovább

Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)

Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >

Tovább

A föld végül is lapos

Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >

Tovább

Amerikai feketelistán a magyar Richelieu

Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >

Tovább

Musk, Európa ellensége

Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >

Tovább

A magyar kormány egyik legfontosabb tagját tette indexre az amerikai pénzügyi tárca

Egy NATO-szövetséges esetében még nemigen fordult elő ilyen szankció. Jelzi azonban, milyen mélyre süllyedt a kétoldalú >

Tovább

Trump és Grönland

Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >

Tovább