Ma Bódog, Félix névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt
Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. Ily módon az EU készülhet arra, hogy hamarosan Zágrábban is megkezdődik a támadás a liberál-demokratikus alapok ellen. Így vélekedik Tobias Zick, a lap dél-európai szakértője. Kiemeli, hogy a politikustól tanulhatnak a feltörekvő populisták, mert a tökéletességre fejlesztette, hogy ostorozza az uralkodó elitet, miközben jó ideje ő maga is odatartozik. Az ország régóta szenved a hatalmas inflációtól, az urambátyám-rendszertől és az ifjúság tömeges kivándorlásától.
Nem jött be az ellenfele próbálkozása, hogy Milanovićot a Kreml bábfigurájának állítsa be, sőt inkább dacos kiállást eredményezett mellette. Ő maga láthatóan jól számított, amikor kilátásba helyezte Ukrajna támogatásának beszüntetését. De hogy mennyire közel áll Putyinhoz, az nem kétséges. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Le Monde
Az oroszbarát közép-európai erők fenyegetést jelentenek Kijev számára - Romániában, Szlovákiában, Ausztriában és Bulgáriában jönnek fel az olyan pártok, amelyek a közeledést szorgalmazzák Moszkvával és ez nyugtalanítja Ukrajnát.
A legkomolyabb baj amiatt fenyeget, hogy a románoknál győzhet az elnökválasztáson Georgescu, márpedig ő a fegyverszállítások leállítását ígéri. Pedig az ország, habár diszkrétebben, mint Lengyelország, kulcsszerepet tölt be a megtámadott ország megsegítésében – mondja Mircea Geoana, aki külügyminiszter és a NATO főtitkár-helyettese volt.
Úgy véli, ha a szélsőséges román politikus beváltja szavát, a helyzet gyorsan katasztrofálisra fordulhat ukrán szemszögből. Hiszen minden hadfelszerelést nem lehet lengyel földön át célba juttatni. Sorin Ionita szakértő ezt azzal egészíti ki, hogy a román hatóságok hozzáállásában eddig nem tapasztalni változást, de az biztos, hogy egyre népszerűbb Orbán Viktor álláspontja. Mi több az egész térségben így van ez, habár továbbra is erősen kisebbségbe szorul.
Katarina Klingová a Globsec nevű pozsonyi agytröszttől úgy ítéli meg, hogy a kelet- és közép-európai régió polgárainak többsége a Kremlt tekinti változatlanul a fő veszélyforrásnak, de ez a tábor csökkenőben van. Fico már nagyon közel került magyar kollégájához és mind inkább közeledik Putyinhoz is.
Trump érkezése sok ukránbarát tényezőt megbénít a térségben. Az Európai Külkapcsolati Tanács egyik elemzője szerint nehéz lesz rávenni a támogatás fokozására az érintett kormányokat, ha Amerika hátat fordít a konfliktusnak. Egy cseh forrás úgy véli: az EU túlságosan is megosztott és nem képes ellensúlyozni az USA vezetését.
Süddeutsche Zeitung
Ausztriában hagyománynak számít, hogy megszépítsék a Szabadságpárt szerepét, ám kérdés, hogy az országnak miért esik nehezére felismerni azt a veszélyt, amit Kickl kancellársága jelentene. Ezt boncolgatja Alexandra Föderl-Schmid, aki korábban a Der Standard főszerkesztője volt, jelenleg pedig a német lap hírigazgatója.
Emlékeztet arra, hogy sohasem létezett tűzfal a párttal szemben, az FPÖ-höz fűződő viszonyban az tükröződik vissza, hogy az ország kétesen viszonyul náci múltjához. A párt teljesen beépült a társadalomba, miután az osztrákok nem néztek szembe saját történelmükkel, és a nácizmus áldozatának tekintették magukat. Ez a mítosz határozta meg évtizedeken át a nemzeti identitást.
Kickl felismerte, hogy ki tudja használni a menekülthullám rossz kezeléséből eredő nyugtalanságot, valamint azt, hogy a lakosság egy része nem békélt meg a járvány idején elrendelt korlátozásokkal. Emellett virtuóz módon meglovagolja, hogy sokan félnek állásuk elvesztésétől, valamint az inflációtól.
A szélsőjobb a 9 tartomány közül már ötben kormányon van, ilyesmire törekszik az AfD is. Az osztrák párt felemelkedése azt tanúsítja, hogy ha nem sikerül megoldani az olyan kardinális kérdéseket, mint a migráció és az áremelkedés, akkor ráfizet a hatalom. Ugyanakkor azt látni, hogy aki kormányoz, az veszít és ez a sors utolérheti a „nép kancellárját” is.
Der Standard
Paul Lendvai arra figyelmeztet, hogy Ausztria ismét megfigyelés alá került, de sokkal több forog kockán, mint az, hogy a leminősítik az ország hiteltörlesztő képességét - a liberális demokratikus hírnév kérdőjeleződik meg. A Fitch a hét végén stabilról negatívra módosította a bonitást, vagyis, hogy Bécs várhatóan mennyire tudja visszafizetni tartozásait.
De az Osztrák Gazdaságkutató Intézet főnöke is kétli, hogy a leendő kormány rendbe tudja szedni az államháztartást. Ugyanakkor az Economist arról ír, hogy Közép-Európa putyinizálódik, aminek fő atyamestere Kickl, Orbán és Fico. A Szabadságpárt vezére Ausztria-erődben gondolkodik, vagyis bezárkózna, miközben a kulcstárcákat saját, oroszbarát pártja kapná meg. Ily módon azonban az ország feladná a konstruktív és megbízható partnerséget az EU-n belül.
Legutóbb ugyan a politikus valamelyest békülékenyebb húrokat pengetett, de ezzel nem téveszti meg Brüsszelt, hiszen választási programja tele volt fenyegetésekkel, és pártja destruktív szerepet tölt be. Mert pl. mennyire hihető, hogy fel kíván lépni az antiszemitizmus ellen, amikor parlamenti képviselői között minden 3. nagynémet, idegenellenes diákszövetség tagja?
Következő cikk: Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?
Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >
Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt
Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >
Az imperializmus visszavág
A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >
Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék
Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >
Kettős gázcsapás érte Szerbiát
A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >
Az igazság visszavétele
Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >
Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)
Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >
A föld végül is lapos
Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >
Amerikai feketelistán a magyar Richelieu
Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >
Musk, Európa ellensége
Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >
A magyar kormány egyik legfontosabb tagját tette indexre az amerikai pénzügyi tárca
Egy NATO-szövetséges esetében még nemigen fordult elő ilyen szankció. Jelzi azonban, milyen mélyre süllyedt a kétoldalú >
Trump és Grönland
Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >