2025. január 14. kedd
Ma Bódog, Félix névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A föld végül is lapos

A föld végül is lapos

Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról készített, miután a demokráciák mindenütt nyomás alatt vannak. Kívülről az autokráciák szorongatják őket, Moszkvával és Pekinggel az élen. Belülről pedig a demagógok támadják a szólás szabadságságot és a liberális elveket. Orbánról szólva a cikk azt emeli ki, hogy bevallottan nagy Trump-hívő. Hogy a következő washingtoni kormányzat fedezi a hátát, az erősíti a politikus pozícióit az EU-ban. Hiszen sokáig a szervezet neveletlen gyerekének számított, aki megtorpedózta az egyetértést Ukrajna ügyében, semmibe vette az Európai Bíróság ítéleteit és áldemokráciát csinált saját országából, miután leépítette a szabadságjogokat… Von der Leyen az ősszel arról beszélt Budapesten, hogy a világ autokratáinak meg kell érteniük: nem érvényes az ököljog. Orbánnak azonban egészen más a véleménye. Arra teszi a tétjét, hogy jön Trump és az ukránok rovására üzletet köt Putyinnal. A kormányfő számára ez volna a legnagyobb diadal. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Der Standard

 

A liberális lap főszerkesztője arra figyelmeztet, hogy Kickl alatt megszűnhet Ausztriában a független újságírás, mert az FPÖ már most mutatja, mit ért sajtószabadság alatt és felfogása pontosan megfelel annak, amit Orbán Viktor képvisel.

 

Gerold Riedmann (aki a napokban az olvasóknak küldött levélben közölte, hogy nem hagyják magukat megfélemlíteni, ugyanakkor anyagi támogatást kért, mert az államra aligha számíthatnak a jövőben – a szerk. megj.) úgy érzékeli, hogy már nagyon közeli a gátszakadás. A 2. világháború óta első ízben jobboldali-nemzeti populista lesz a kancellár, ezért nagyon ébernek kell lenni, főleg a szabad sajtó ügyében. Pláne, hogy a Szabadságpárt évek óta, amikor ez a kérdés szóba kerül, csak hazug sajtót és rendszermédiát emleget.

 

Azon felül már jelenleg is csakis a saját csatornáin keresztül tartja a kapcsolatot a nyilvánossággal, egészen pontosan a saját hívekkel. Ennek megfelelően külön orgánumokat hozott létre, azoknak nyilatkozik, ott terjeszti az álhíreket, összeesküvés elméleteket és a propagandát. Az Auf 1-et, amely állítólag tévécsatorna, olyasvalaki főszerkeszti, aki a szélsőjobbról indult.

 

A héten tartott sajtóértekezletre, amelyen nem lehetett kérdéseket feltenni Kickl-nek (a nyugati sajtóban az ilyesmi jelenleg még főben járó bűnnek számít –a szerk. megj.),  helyhiányra hivatkozva nem engedték be a többi közt a Profil c. hetilap tudósítóját. Az Auf 1 emberének volt hely elég hely.  

 

Az önálló médiabuborék azért jó, mert ott nem kell mindenféle okvetetlenkedő kérdésre válaszolni, viszont mozgósítani lehet a saját tábort. A példát Magyarország szolgáltatja, erre utal, hogy az FPÖ mennyire oda van Orbánért, vagyis azért, hogy az a demokrácia helyett felépített egy illiberális államot.

 

Annak idején az osztrák üzletember, Pecina segített neki átjátszani a Népszabadságot. A szabad sajtó bedarálása, illetve jó pár szerkesztőség megregulázása több mint egy évtizede tart. De az Osztrák Szabadságpárt előző elnöke a titokban készített ibizai felvételen halálra dicsérte a rendszert.

 

Ausztriában e folyamatnak csupán a kezdetén tartunk, de a vége az lesz, hogy az országban csupán egyetlen hangosanbeszélő marad, amely az úr hangját továbbítja.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Sok jót nem ír a Fideszről a vezető német lap abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról készített, miután a demokráciák mindenütt nyomás alatt vannak. Kívülről az autokráciák szorongatják őket, Moszkvával és Pekinggel az élen. Belülről pedig a demagógok támadják a szólás szabadságságot és a liberális elveket.

 

Orbánról szólva a cikk azt emeli ki, hogy bevallottan nagy Trump-hívő. Hogy a következő washingtoni kormányzat fedezi a hátát, az erősíti a politikus pozícióit az EU-ban. Hiszen sokáig a szervezet neveletlen gyerekének számított, aki megtorpedózta az egyetértést Ukrajna ügyében, semmibe vette az Európai Bíróság ítéleteit és áldemokráciát csinált saját országából, miután leépítette a szabadságjogokat.

 

Most viszont jó néhány híve szemében a történelem jó oldalára állt. Ő maga úgy számol, hogy ha valakit, aki úgy tud hazudni és csalni, mint Trump, ezen felül megszorongatja a bíróságokat, valamint a sajtót, továbbá alapvetően megkérdőjelezi a jogállamot, mégis újjáválasztanak, nos, annak nem lehet semmit sem a szemére vetni.

 

És ha most a szomszédos Ausztriában is egy hasonszőrű populista jut hatalomra, hát, annál jobb. Von der Leyen az ősszel arról beszélt Budapesten, hogy a világ autokratáinak meg kell érteniük: nem érvényes az ököljog.

 

Orbánnak azonban egészen más a véleménye. Arra teszi a tétjét, hogy jön Trump és az ukránok rovására üzletet köt Putyinnal. A kormányfő számára ez volna a legnagyobb diadal.

 

Der Standard

 

Az olasz Külpolitikai Intézet igazgatónője szerint a kontinenst a legnagyobb fenyegetés jelenleg belülről éri. Gondoljunk arra, hogy Hollandiában a szélsőjobb nyerte a választásokat – ettől ugyan nem dőlt össze a világ, ám roppant aggasztó, ami az utóbbi években zajlik.

 

Úgyhogy ha az inga pár év múlva nem leng visszafelé, akkor elérhetjük azt a pontot, ahonnan már nincs visszatérés. Jóvátehetetlen helyzetet idézne elő a jobboldali erózió. Ám Európa nem sokáig marad fenn, ha nem okos és nem egységes napjaink őserdejében. Persze ha igen, akkor is csupán csekély esélye van a túlélésre.

 

Egyébiránt Nathalie Tocci abból indul ki, hogy Trump repülőrajttal vág neki 2. időszakának. Már most igazolja, hogy nem szövetségesnek tekinti Európát, és emiatt a földrésznek lesz éppen elég baja. Az interjúalany azonban egyetért azzal, hogy a félelem nem jó tanácsadó, de nagyon is komolyan kell venni a fenyegetést.

 

Hiszen a régi-új elnök tökéletesítette az ideológiáját és a korábbinál sokkal jobban konyít a feladatához. Kormányzata hatékonyan fog működni, ám ez nem jó hír. A politikus ezzel együtt kezdi kapiskálni, hogy nem lesz olyan egyszerű békét teremteni Ukrajnában. Mert lehet, hogy engedményekre tudja kényszeríteni Zelenszkijt, csak éppen nem képes a háború befejezésére rávenni Putyint.

 

Az teljesen irreális, hogy 5%-os védelmi kiadást követel a NATO-tagoktól. Sokkal fontosabb ugyanakkor, hogy egyre kevésbé foglalkoztatja az európai biztonság. Nagyon valószínű, hogy csapatokat és hadfelszerelést rendel haza.  

 

2025. január 11.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Mi van ha Trump úgy fog uralkodni mint Putyin?

Mi van akkor, ha Trump is pont úgy irányítja országát, mint Putyin az oroszokat, mert amit >

Tovább

Az EU következő populistája már Horvátországból köszönt

Horvátországból már az EU következő populistája küldi üdvözletét, miután fölényesen, 75%-kal győzött az elnökválasztáson Zoran Milanović. >

Tovább

Az imperializmus visszavág

A kommentár az egykori mozi kasszasiker címét némiképp módosítva arra hívja fel a figyelmet, hogy nem >

Tovább

Odahaza Biden sok mindent jól csinált, de a nemzetközi színtéren hagyta, hogy bolonddá tegyék

Ezt a Guardian külpolitikai szemleírója, Simon Tisdall látja így. Szerinte a távozó amerikai elnök hivatali idejét >

Tovább

Kettős gázcsapás érte Szerbiát

A MOL kerülhet helyzetbe, miután az amerikai kormányzat azt követeli, hogy Belgrád szerezze vissza a Gazpromtól >

Tovább

Az igazság visszavétele

Felfoghatatlan évek vannak mögöttünk. Felfoghatatlan, hogy mi mindent lehetett itt büntetlenül megtenni vagy éppen nem megtenni. >

Tovább

Tegyük Ismét Naggyá Oroszországot (meg Kínát)

Fareed Zakaria a Washington Postban úgy látja, hogy Trump a 19. századi imperializmust éleszti újjá és >

Tovább

A föld végül is lapos

Sok jót nem ír a Fideszről a Süddeutsche Zeitung abban az összeállításában, amelyet a jobboldali populizmusról >

Tovább

Amerikai feketelistán a magyar Richelieu

Mostantól kezdve egy uniós állam gyakorló minisztere is indexen van az Egyesült Államokban, ami nem gátolja >

Tovább

Musk, Európa ellensége

Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >

Tovább

A magyar kormány egyik legfontosabb tagját tette indexre az amerikai pénzügyi tárca

Egy NATO-szövetséges esetében még nemigen fordult elő ilyen szankció. Jelzi azonban, milyen mélyre süllyedt a kétoldalú >

Tovább

Trump és Grönland

Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >

Tovább