Ma Marcell, Juliánusz névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A magyar kormány egyik legfontosabb tagját tette indexre az amerikai pénzügyi tárca
Egy NATO-szövetséges esetében még nemigen fordult elő ilyen szankció. Jelzi azonban, milyen mélyre süllyedt a kétoldalú viszony a háború kirobbanása óta – jelenti a BBC-nek Budapestről Nick Thorpe. Az új amerikai elnöknek sokkal jobb a véleménye Orbánról, mint Bidennek, politikai szövetségesének tartja. Ám az nagy kérdés számára, valamint a kijelölt nagykövetnek, Matt Whitakernek is, hogy a beiktatás után közvetlenül hajlandó-e visszavonni a retorziót Rogán Antallal szemben. A válasz egyáltalán nem olyan kézenfekvő, mint amilyennek tűnik. A magyar politikus ugyanis egyben a titkosszolgálatért is felel és több NATO-országból érkeznek olyan jelzések, miszerint nem akaródzik részükről bizalmas információkat átadni a magyar társszerveknek, mivel az Orbán-kabinetet szoros kapcsolatok fűzik Putyinhoz. Több fideszes potentát fel van ugyan háborodva, amiért Rogán most Washington célkeresztjébe került, ám magánemberként már jó ideje kifogásolják a politikus és mások életmódját, különleges hatalmát, no meg azt, hogy egyáltalán nem jeleskednek, amikor a párt által pajzsra emelt jobboldali és keresztény értékeket kell betartani. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Spiegel
A brüsszeli tudósító, Timo Lehmann azt kérdezi: Kickl a következő Orbán Európában? Ő azt tapasztalja állomáshelyén, hogy nyugtalanságot váltottak ki az ausztriai fejlemények, de azok még jó sok fejtörést okozhatnak az uniós vezetőknek, bár a Szabadságpárt EP-képviselői már eddig is eléggé EU-ellenesek voltak.
Ám most nem kizárt, hogy hamarosan egy második Orbán is ott ül az Európai Tanácsban. Belülről okoz kárt a szervezetnek és egyik ügyet blokkolja a másik után. Minden arra utal, hogy Ausztriának hamarosan szélsőjobbos miniszterelnöke lesz.
Az pedig azért nem jó, mert Tanácsban tengelyt alkothat magyar kollégájával, valamint a populista Ficóval és főként Oroszország kapcsán megoszthatja a 27-eket. Orbánt idáig általában vissza lehetett füttyenteni az utolsó pillanatban, de ez most megnehezülhet, ha ketten lesznek a kerékkötők.
Emellett Kickl a belpolitikában is ráállhat a magyar útra, azaz ráveti magát a jogállamra. Hiszen pár éve belügyminiszterként átvizsgáltatta a titkosszolgálat központját, ily módon akadályozva a nyomozást a szélsőjobb ellen.
Daniel Freund a német zöldektől azt mondja, ha az új osztrák kormány Orbánt veszi példaképnek és kezdi leépíteni a jogállamot, az sokba fog kerülni neki. Mert befagyasztják a brüsszeli pénzeket, ha valaki tönkreteszi a demokráciát. Ez épp úgy vonatkozik Ausztriára, mint Magyarországra.
Katarina Barley, a német szociáldemokraták strasbourgi frakciófőnöke ehhez azt tette hozzá, hogy Kickl kancellársága újabb csapás lenne a jogállamiság és Európa nemzetközi szerepe szempontjából. Megint az van, hogy egy konzervatív párt tartja a kengyelt a szélsőjobbnak, csakhogy ez életveszélyes.
Politico
Kickl személyében megvan Európában a következő Orbán. Ausztriában a 2. világháború óta az első szélsőjobbos vezető készül hatalomra kerülni. A politikai közép érzékeli, mekkora kalamajka lesz még ebből – figyelmeztet a felelős szerkesztő, Oliver Noyan.
A földrész kap megint egy gyomrost Putyin ügyében. Emellett az FPÖ vezére nem titkolja, mennyire nagyra becsüli a magyar miniszterelnököt és feltehetőleg ugyanabból a forgatókönyvből játszik, mint az. Azaz törleszkedik a Kremlhez, összecsap a hagyományos pártokkal és keményvonalas politikát sürget pl. a migráció kapcsán.
Ha a Szabadságpárt uralomra kerül, akkor Bécs, Pozsony, Budapest, és ha Babis győz az idén, akkor minden bizonnyal Prága is Moszkvával rokonszenvez – a háború 3. évének végén.
Megdöbbentőek a hasonlóságok Kickl és Orbán között. Mindketten az orosz gázra alapoznak, élesen bírálják a szankciókat és le akarják állítani Ukrajna segélyezését. Ahol egyhangú döntéshozatallal mehetnek át csak a határozatok, ott alighanem lényeges kezdeményezések akadnak el.
A magyar politikus évek óta blokkol, ám a jövőben aligha adja be a derekát, ha oldalán ott van Ausztria. Nem lehet kizárni, hogy az első áldozat Kijev lesz. A Szabadságpárt üdvözölte, hogy Orbán és Fico elment Moszkvába. Amit pedig a migránsokkal tervez, az egyértelműen sérti a közösségi jogot.
Süddeutsche Zeitung
Az Osztrák Szabadságpárt vezére az, amit: farkas – farkasbőrben. Így jellemzi Kicklt Detlef Esslinger, a vélemény rovat vezetője. Úgy értékeli, hogy a politikus alig látott neki a koalíciós egyeztetéseknek, máris lehetetlenné tette, hogy az ÖVP bekapcsolódjon a tárgyalásokba. Hiszen arra akarja kényszeríteni a konzervatívokat, hogy nyilvánítsák ki: felelősség terheli őket a múlt hibáiért. Vagyis az keresezténydemokratáknak bűnbánó félként kellene megkezdeniük a párbeszédet.
Ilyen alapon ép ésszel senki sem feltételezheti, hogy létrejön az összefogás. De ki tudja, hol tart éppen a Néppárt önbecsülése. Mindenesetre lehet, hogy Kickl jelenleg egyáltalán nem kíván kormányfő lenni. Viszont az sem kizárt, hogy az államfő éppen azért adta neki a megbízást, mert abban bízik, hogy kudarcot vall és ezt sokan rossz néven veszik majd tőle a párt hívei közül.
Kurier
Nagyot változott a világ 25 év alatt: 2000-ben még Európa szégyenének minősült, hogy az Osztrák Szabadságpárt bekerült a hatalomba, most viszont már azon sem akad fenn senki, hogy egyenesen kormányt alakít – állapítja meg a vezércikk. Csakhogy – jegyzi meg a szerző, Bernhard Gaul, az FPÖ számára az EU probléma és nem megoldás, ezért Ausztria részéről vége az Európa-barát politikának.
A jobbratolódás régóta valóság a földrészen, elég csak Orbánra vagy a holland Wildersre gondolni. Az AfD és Le Pen pedig úton van kormányzati szerepvállalás felé. Akkor most félniük kell a „”baloldaliaknak, a liberálisoknak és a homokosoknak”? A lengyel Nemzeti Mozgalom bennük látja az ellenségét. A párt az FPÖ-vel és Le Pennel és az FPÖ-vel együtt a Patrióták-frakció tagja Strasbourgban. (Akárcsak a Fidesz – a szerk. megj.)
A Szabadságpárt háborúpártinak nevezi Brüsszelt, ez ügyben még lesznek problémák. A végén persze Kickl szembesülni fog a valósággal, hiszen pl. a posztfasiszta Meloni időközben egészen EU-párti pragmatikus lett. De az is lehet, hogy az osztrák vezető a lovak közé dobja a gyeplőt.
Die Presse
Ütött az „európai Patrióták” órája, a földrész sok országában vannak bent szélsőjobbos pártok a koalícióban, Magyarországon és Olaszországon pedig ők kormányoznak. És lehet, hogy most csatlakozik hozzájuk Ausztria, ahol szintén egy euroszkeptikus, jobboldali-nacionalista pártnak áll a zászló.
Divatba jött a szélsőjobb, sok helyen már leomlott az ellene emelt tűzfal. Jön fel az egész Unióban. Strasbourgban több a radikális képviselő, mint valaha. Az FPÖ az Orbán vezette Patrióták soraiban azért küzd, hogy fontos jogkörök kerüljenek vissza a tagállamokhoz, szorítsák vissza az illegális bevándorlást és vizsgálják felül a zöld átmenetről született egyezséget.
Ám jelentős ellentétek is vannak köztük. A közös nevezőt az új nacionalizmus, a „nemzetek Európájának” víziója, az egységes kulturális identitás jelenti. Ez együtt jár a bezárkózással, ami vonatkozik mind a migránsokra, mind a szabad kereskedelemre.
Kickl szemében Orbán macher és példakép, miután az saját szavai szerint illiberális demokráciát csinált országából. A Freedom House már csupán hibrid rezsimnek tartja Magyarországot, részben mivel meggyengült a hatalmi ágak szétválasztása. Korlátozták az Alkotmánybíróság jogait, politikai alapon neveznek ki bírákat, újrarajzolták a választókörzetek határait.
A kormányfő ugyanakkor Oroszországot nevezte meg követendő mintaként, amikor először álmodozott nyilvánosan az illiberális demokráciáról. Ugyanakkor Meloni azt mutatja meg, milyen is a sikeres szélsőjobbos pragmatizmus. Legalábbis az európai színtéren. Odahaza azonban megfélemlíti a sajtót, és féken tartja Salvinit, aki együttműködik Orbánnal. A magyar úton halad Szlovákia is, de a háború ügyében nem köntörfalaz úgy Brüsszelben, mint magyar kollégája. Annál ő is gyakorlatiasabb.
Die Zeit
Teljesen mindegy, hogy az Egyesült Államokról, Kanadáról vagy Ausztriáról beszélünk, mindenütt szorul vissza a politikai közép – a saját hibájából. Ezt elemzi kommentárjában Bernd Ulrich a vélemény rovattól. A németeknek, franciáknak, kanadaiaknak nincsen kormányuk, Ausztriában pedig olyasvalaki készül bevenni a Ballhausplatzot, akihez hasonló jobboldali radikális miniszterelnök idáig nem volt a modern Európában.
A Szilikon-völgy monomán nagyságai, Zuckerberg, Bezos és a többiek alávetik magukat az új hatalomnak, sőt, ami még rosszabb: átállnak annak az oldalára. Nyugtalanító ütemben veszítenek hegemóniájukból a liberálisok, baloldaliak, zöldek és mérsékelt konzervatívok. A jó hír azonban az, hogy ezen lehet változtatni, ha kijavítják a hibáikat.
Mert pl. az osztrákoknál melléfogás volt úgy beállítani, hogy itt a vég, ha jön Kickl, meg hogy soha nem működnek együtt vele, hiszen látjuk, mi a helyzet. A szószegés gúnyt űz a választókból. Láthatólag már nem megy, hogy egyre több pénzzel igyekeznek megoldani a többes válságot. Mert ugyanakkora gazdasági növekedésből már nem lehet fenntartani az eddigi jólétet.
A mérsékeltek félénknek és görcsösnek tűnnek, ellenfeleik ezzel szemben tele vannak friss elvetemültséggel. A politikai közép nem képes felfogni, hogy a romboló korszellem két forrásból táplálkozik: 1. a szélsőjobb a megélhetési válságot a demokratikus, jogállami és erkölcsi kötelékek elszakításával, az önzés szabadon engedésével igyekszik orvosolni.
2. Maguk a gondok is az eddigi állapotok szétzúzására ösztökélnek, mert a hagyományos eszközökkel nem lehet orvosolni őket. Szóval nem árt, ha a liberálisok és a baloldaliak nem a sebeiket nyalogatják, mivel elvesztették uralkodó helyüket, hanem időnként felemelik a fejüket és elemzik, mit csináltak rosszul.
Economist
Vendégkommentárjában a finn külügyminiszter a kiemeli, hogy az idő nem Oroszországnak dolgozik Ukrajnában és fokozni kell szankciókat ideértve, hogy lejjebb kell vinni az orosz olajra előírt maximális árat, illetve keményebben kell fellépni az árnyékflotta ellen. Elina Valtonen azon a véleményen van, hogy az autoriter Putyin ugyan a hadigazdaságra alapoz, ám az fenntarthatatlan és máris jelentős repedéseket mutat.
Szóval a demokráciáknak ajánlatot magasabb fokozatba kapcsolni a nyomást, mert most megvan hozzá a lendület. Az orosz piacon meglódultak az árak, a lakosság elöregszik, fogy és elveszti legnagyobb tehetségeit, miután azok külföldre távoznak. De menekül a tőke is, ezért az alapkamat már 21%-nál jár. A növekedés az idén előreláthatólag nullára esik vissza.
A hadiipar ugyan továbbra is teljes erővel termel, de ennek az az ára, hogy minden mást visszavágnak. A költségek fedezéséhez a jegybank a bankóprést működteti. Hogy véget érjen a háború, ahhoz meg kell értetni az elnökkel, hogy még számára is elviselhetetlenek a terhek. Ezért tovább kell korlátozni a szénhidrogének kivitelét.
Ezzel párhuzamosan fenn kell tartani az ukránok katonai és gazdasági támogatását. Az új amerikai kormányzattól bátorító jelek érkeznek. A miniszter nem gondolja, hogy az USA kihátrálna Kijev vagy Európa mögül. A háború egyáltalán nincs veszve, és ha megfelelő segítséget kap, Ukrajna átvészeli a telet és saját feltételeinek megfelelően kezdheti a béketárgyalásokat.
The Times
Átszakadt a gát a Pentagonban, máris lemondott a tárca egyik felelőse, ám valóságos exodusra kell felkészülni, mivel az új kormányzat tisztogatásra készül. Sok alkalmazott már most arról számol be, hogy fenyegető hívásokat kapott Trump átmeneti csapatától.
Hogy ebből nem kér, azt először Laura Cooper, az Oroszországért, Ukrajnáért és Eurázsiáért felelős helyettes államtitkár jelentette be. Neki kulcsszerepe volt idáig a Kijevnek juttatott segélyprogramban. Elvileg az olyan tapasztalt köztisztviselők, mint ő maradhatnának, ám a megválasztott elnök világossá tette, hogy véget akar vetni a háborúnak.
Azon kívül az említett üzenetek arról árulkodnak, hogy mostantól kezdve a személyes hűség a lényeg, nem a hozzáértés. Ráadásul Cooper, aki csaknem negyedszázada dolgozott a tárcánál, hat éve vallomást tett a kongresszusi vizsgálóbizottság ellen hogy Trump annak idején miért függesztett fel 400 millió dolláros támogatást Kijevnek, noha a Fehér Ház arra utasította, hogy ne tegyen eleget az idézésnek. (A testület azt akarta kideríteni, a politikus próbálta-e zsarolni Zelenszkijt, mármint hogy az szolgáltasson bizonyítékok Biden fiának ottani szerepvállalásáról- a szerk. megj.)
Beavatott körök szerint a bizonytalanság miatt mindenki aggódik, nem tudja, ha kirúgják, miből fog élni és fizeti a jelzálogot, ami kihat a munkamorálra. Hirtelen magas rangú tábornokok állása is megkérdőjeleződik, így olyanoké is, akik együtt dolgoztak Milley korábbi vezérkari főnökkel, miután ő összerúgta a patkót Trumppal.
Következő cikk: Musk, Európa ellensége
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Musk, Európa ellensége
Soros György életrajzírója virtigli antiszemitizmusnak minősíti, amit Elon Musk művel a magyar származású üzletember ügyében, miközben >
A magyar kormány egyik legfontosabb tagját tette indexre az amerikai pénzügyi tárca
Egy NATO-szövetséges esetében még nemigen fordult elő ilyen szankció. Jelzi azonban, milyen mélyre süllyedt a kétoldalú >
Trump és Grönland
Hszi kínai elnök láthatólag az erő pozíciójából kíván tárgyalni amerikai kollégájával. Ennek ellenlépéseként valamit a következő >
Guardian: Nem lesz könnyű Rogánt levetetni a listáról
Amerika 3 év után hozta meg a döntést Rogán ellen, akit gyakran propaganda miniszterként emlegetnek és >
A Balkán mint orosz propagandalaboratórium
A magyar demokrácia leépítése minta az olyan, tanulékony diákok számára, mint a szerb elnök, Fico, vagy >
Orbán populista agytrösztje szítja a kultúrháborút Skóciában
„Úgy tűnik, hogy a felsőfokú oktatási intézményekbe való befektetés egy szélesebb stratégia része, amelynek célja, hogy >
Egy szélsőjobboldali kancellár? Ausztria példája Németországot is meg kell riasztania
A Süddeutsche Zeitung új bécsi tudósítója úgy látja, hogy nyugodtan félre lehet verni a vészharangokat Németországban >
Ukrajna nagy dilemmája: Zelenszkij a békediktátumtól tart
Az amerikai elnök már most nyomást fejt ki Kijevre, ám a lakosság és a hadsereg egy >
Orosz rulett a köztársasággal
A Der Standard főszerkesztője azt gondolja, hogy amit most csinál az Osztrák Néppárt, az orosz rulett >
Nehammer után itt az özönvíz
Ezt állapítja meg a Die Presse vezércikke, miután több hónap után összeomlottak a hármas koalíció reményei, >
A mumpizmus fenyegetése
Trump és mecénása, Musk azon van, hogy lerombolja a nyugati demokráciákat, ezért mindennél fontosabb, hogy Németország >
Fico a gázvitával terel
Fico csupán elterelésre használja az Ukrajnával kirobbant gázvitát, mivel odahaza nagy bajba került – fejti ki >