2024. december 27. péntek
Ma János, Teodor névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát

Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát

William Galston a Wall Street Journalban óva inti Trumpot attól, hogy túllőjön a célon, mert a polgárok azért küldték a Fehér Házba, mivel alacsonyabb árakat, a déli határ rendbetételét és kulturális területen a demokraták túlzásainak korrekcióját várják tőle. Az akadémikus, a Brookings Intézet egyik vezető munkatársa idézi, hogy e pillanatban a feketék 60, a spanyol anyanyelvűek 72 és a nem diplomás fehérek 77%-a azt mondja: a gazdaság állapota nem különösebben jó, illetve rossz. Vagyis számukra ez a fő gond. Ha ezt sikerül az elnöknek orvosolnia, akkor pártja valószínűleg nyer 2028-ban. Csakhogy a hatalom csupán ránézésre erős, részben, mert amit a politikus javasol, az sokszor népszerűtlen. Lásd, hogy csupán 38% támogatja vámok kivetését a mexikói, kanadai és kínai árukra. Elszúrhatja a bevándorlást is, mert a többség nem akarja, hogy a hadsereg hajtsa végre az illegális migránsok tömeges kitoloncolását. 66% kitart amellett, hogy aki amerikai földön született, az legyen ipso iure állampolgár. Azt is tömeges ellenérzés fogadná, ha jogkörét a barátok megjutalmazására, illetve az ellenségek megbüntetésére használná. Kétharmad elveti, hogy amnesztiát kapjanak mindazok, akik január 6-án megostromolták a törvényhozást. 60% nem ért egyet azzal, hogy az igazságügyi tárca folytasson vizsgálatot Trump politikai vetélytársai ellen. 72% nem venné jó néven, ha a rendőrséget bevetnék az elnökellenes tiltakozások megállítására. 88% képtelenségnek tartja, hogy újságírókat zárjanak börtönbe, ha olyan cikkeket írnak, amelyek nem tetszenek a hatalomnak. 53%-nak nem tetszik, hogy Musk ilyen kiemelkedő szerepet tölt be a kormányzatban. Ha Trump felsül, akkor az ország is kudarcot vall, az pedig ajtót-ablakot megnyit az ellenségek előtt a világban. Az erős gazdaság ellenben javítja az amerikaiak életszínvonalát, a biztonságosabb határok mérséklik a közfelháborodást, illetve a félelmeket. A nagyobb egység erősíti a védelmet az agresszióval szemben és azt üzeni barátnak, ellenségnek egyaránt, hogy egyáltalán nem hanyatlik az amerikai nemzet. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Deutsche Welle

 

A volt lengyel igazságügyi államtitkár elmenekült a bírósági eljárás elől, ám hiába gyanúsítják odahaza korrupcióval, Orbán Viktor befogadta. Ily módon történelmi mélypontra zuhantak a kétoldalú kapcsolatok, miután Magyarország politikai menedékjogot adott Romanowskinak – tér vissza az esetre Keno Verseck.

 

Felidézi, hogy a magyar kormányfő egykor csodálta a lengyelek szabadságvágyát és kommunista ellenes harcát, olyannyira, hogy a diplomamunkájának azt a címet adta:”A lengyel társadalmi önszerveződés a Szolidaritás példáján”. Csakhogy ma már úgy nyilatkozik, hogy igencsak megromlott a bilaterális viszony, mivel a „liberális varsói szivárványkoalíció nem képes különbséget tenni a párt- és az állami politika között”.

 

Valójában Tusk azon van, hogy szétválassza a kettőt és egyben feltárja a nemzeti-konzervatív PiS-kabinet korrupciós ügyeit. Utóbbiak egyik kulcsfigurája a korábbi államtitkár. A történtek jól mutatják, milyen óriási gondokkal küszködik a hatalom a jogállam helyreállítása során. Az igazságszolgáltatás tele van Kaczynskiék embereivel és az államfő próbál késleltetni minden reformot. Ez egyben sejteni engedi, milyen problémákkal szembesül Magyarország, ha netán bukik a Fidesz.

 

Lengyelország számára ugyanakkor az egész Romanowski-história precedenst jelent – írja a konzervatív Rzeczpospolita, mert a politikus Putyin egyik szövetségesétől kért segítséget. Az pedig szégyen, ha valaki összeáll az orosz elnökkel.  

 

Bloomberg

 

Az AfD a kutyát nem menti meg, bármit is állít a szándékos magdeburgi tömeges gázolás után, a támadó kilétének ismeretében ugyanakkor felülvizsgálatra szorul az összes idevágó kétes nézet, mert a Szaúd-Arábiából elszármazott orvos iszlámellenes szélsőséges, vagyis éppen nem illik bele a klisébe.    

 

A kommentátor, Marc Champion emlékeztet arra, hogy az elkövető a jelek szerint az Alternatíva Németországért híve volt. Vagyis azé a párté, amelyet még a keményen jobbos Le Pen is kerül, mivel az túlságosan is flörtöl a neonácizmussal. Egyébiránt a gyilkos kiállt Elon Musk és olyanok mellett, akik összeesküvés elméleteket terjesztettek, illetve szélsőjobbosok.

 

Egyértelműen zavarodott elme. A közösségi hálón megjelent paranoid fantazmagóriái egyértelműen alátámasztják, hát még a tettei. Az AfD, akármit is mond róla Musk, nem az egyetlen szerveződés, amely meg tudja menteni Németországot. Viszont a párt kiveszi részét abból a hazugságáradatból és uszításból, ami hozzájárult a magdeburgi tragédiához.

 

A bevándorlás súlyos probléma és egy sor kormány képtelen csillapítani ez ügyben a polgárok jelentős részének aggályait. Ez pedig ajtót nyitott a rasszisták, tovább az olyan, kódolt üzenetekkel operáló erők előtt, mint az AfD, valamint a brit szerencselovag, Farage. Mindkettő rohant betölteni az űrt.

 

Tudják, hogy a koholmányok és a rágalmak politikai hasznot hajthatnak a szabad beszéd köntösében. Az tény, hogy a dzsihadisták a legveszedelmesebbek a szélsőségesek közül. Továbbá eredménytelen az európai bevándorlási politika, mivel Magyarország és Ausztria nyíltan elutasítja a szabályokat és más kormányok bizonyosan betársulnak hozzájuk.

 

Ám a legkirívóbb mégis az, hogy az AfD, Musk, Farage és a hálón működő hírhamisítók egyre nagyobb hada az igazságra feltárására hivatkozva hazugságokat terjesztenek. Ily módon nem megoldást jelentik, hanem a probléma legjavát.

 

Daily Telegraph

 

Alighanem történelmi repedést hozott felszínre az EU legutóbbi csúcsértekezlete, mert Orbán Viktor azt mennydörögte, hogy a háború ügyében nincs egyetértés a tagállamok között, akkor pedig a külügyi biztos nem léphet fel a Tanács nevében – idézi Francis Dearnley, megjegyezve, hogy a magyar vezető régóta tüske a köröm alatt, amikor az Unió próbál egységes álláspontra jutni Oroszország ügyében.

 

De von der Leyen is elismerte, hogy addig sokat nem lehet tenni, amíg nem lehet többet tudni a következő amerikai kormányzat terveiről. És pont itt van a kutya elásva, mert hiába lehetett tudni, hogy Trumpnak van esélye a visszatérésre, Európa nem dolgozott ki erőteljes, független stratégiát, hogy kevésbé támaszkodjon az Egyesült Államokra. Ezért továbbra is rá van szorulva egy olyan szövetségesre, aki hamarosan megbízhatatlannak bizonyulhat.

 

A szerző, aki a lap szemleírója és korábban a kormányfő parlamenti stábjában dolgozott, kifejti: lehet, hogy jövőre megkezdődnek a tárgyalások Oroszország és Ukrajna között, de mi van akkor, ha Putyin visszautasítja a tűzszünetet? Mert van rá esély, hiszen orosz szemszögből jól alakulnak a dolgok a fronton és Moszkva céljai nem változtak meg. Így háború addig mehet tovább, amíg azt Moszkva anyagi eszközei megengedik.

 

Ha valaki elutasítja az elvet, hogy egy népnek joga van döntenie saját jövőjéről, az a demokrácia feladásával egyenlő. Putyinnak nincs joga erővel közbeavatkozni, kivéve ha akad olyan, aki élvezi, hogy a 19. század szabályai alapján kormányozzák. Épp ezért a Nyugatnak Oroszország vereségére kell törekednie.

 

De Trump a nyerteseket szereti, márpedig Moszkva sorozatos kudarcai arról győzhetik meg, hogy a Kreml tehertétel, különösen, ha az orosz gazdaság átmegy szabadesésbe. A legjobb az volna, ha az oroszok nem volnának hajlandóak komolyan tárgyalni, mert akkor egyértelműen látszana, hogy ők a fő kerékkötők. Ily módon Washington Kijev fokozott támogatása mellett dönthetne.  

 

De még ez az opció is magában foglalja a véres háború elhúzódását. Ezért akkora baj, hogy Európa nem nyilvánította ki: az ukránok döntő győzelmét akarja. Ha ugyanis feladod az érveidet, akkor a végén odajutsz, hogy területeket engedsz át. Ez a tétlenség ára. Közben pedig ártatlan emberek halnak meg.

 

New York Times

 

Több riasztó dolgot is tapasztalt a kétoldalú kapcsolatok szempontjából Kínában Thomas Friedman, aki a következőképpen jellemzi Washington és Peking viszonyát: olyan, mintha két elefánt egy szalmaszálon keresztül nézné egymást. Ez pedig nem jó, mivel egy csomó dolgot kizárólag együtt tudnak megoldani a 21. század nehézsúlyú tényezőiként: nehogy elszabaduljon a mesterséges intelligencia, valamint a klímaváltozás, és meg kell védeni a világot az összeomló államok okozta zűrzavartól.

 

Csakhogy a két állam egyre jobban eltávolodik egymástól. Olyan pl. mintha Kínából teljesen eltűntek volna az amerikaiak. Az igaz, hogy még mindig több, mint 270 ezer kínai diák tanul az Egyesült Államokban, de fordítva ez a szám jelenleg már mindössze 1100. Egy évtizede még 15 ezer volt. A töredékére esett vissza a turistaforgalom is, pedig korábban öt milliót tett ki.

 

Amerikának versengenie kell az ázsiai nagyhatalommal, de egyúttal együtt is kell működnie vele, hogy a világ stabilabb legyen – mondta a tudósítónak Burns amerikai nagykövet Pekingben.

 

A kínai állampárt már csupán a nevében kommunista, ideológiájában keveredik a rabló, illetve az államilag irányított kapitalizmus. Ugyanakkor a kínaiak az amerikai Teng Hsziao-pinget, vagyis a nyitás emberét látják Trumpban, mert neki is csak a gazdaság számít. Közös az ellenségük: a felfordulás. Egyre több nemzetállam omlik ugyanis össze és ez menekülthullámot indít be.

 

Friedman ugyanakkor azt kérdezi, Hszi meddig bratyizhat még olyan lúzerekkel, mint a putyini Oroszország, valamint Irán? Miként lehet semleges a Hamász és Izrael viszályában?   Teljesen őrült az az elképzelés, hogy Kína virágozhat egy olyan világban, amelyet a káosz-bajnok orosz elnökhöz hasonló gyilkos tolvajok, valamint a fundamentalista Irán értékei határoznak meg.

 

Trumpnak az enyhülést kellene szorgalmaznia, mert az teljesen elszigetelné Moszkvát és Teheránt. Így lehet véget vetni az ukrajnai háborúnak, valamint a mullahok befolyásának a Közel-Keleten, tovább egy csapással enyhíteni a kétoldalú feszültséget Pekinggel. A következő elnök van annyira kiszámíthatatlan, hogy megpróbálja. Viszont ha a verseny és az együttműködés teljesen átadja a helyét a szembenállásnak, akkor igencsak viharos lesz az évszázad.   

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk egyszerűen nem tudja, honnan vette Trump, hogy a Panamai-csatornát működtető társaság hátrányos megkülönböztetést alkalmaz az USA-hajókkal szemben, amire hivatkozva a politikus most azzal fenyegetőzik, hogy felrúgja az 1999-ben kötött egyezményt és visszafoglalja az övezetet. A kérdés csak az, hogy akkor megszállja a közép-amerikai országot?

 

A kampány során ilyesmiről egy árva szót sem említett, de mi van, ha kiadja a parancsot a támadásra? Jóllehet a díjak csakis a hajók súlyától és típusától függnek. A nemzetiség egyáltalán nem számít. A csatorna költségvetését az érintett cég igazgató tanácsa, az ország kormánya, valamint törvényhozása felügyeli, a többletbevételeket a központi büdzsének utalják át. De a társaság teljesen független az államtól.

 

Van ugyan mód a soron kívüli áthaladásra, ám azért különdíjat kell fizetni. Aki sokallja az árat, az kerülhet a Jóreménység foka vagy a Szuezi-csatorna felé. Viszont ha Trump le akarja nyomni a panamai díjakat, akkor azt kell elérnie, hogy a huszik ne lőjenek kereskedelmi hajókra a Vörös-tengeren.

 

Egyáltalán nem biztos, hogy a politikus tisztában van mindezzel, hiszen közismert, hogy ha magára kívánja vonni a figyelmet, akkor bedob valamilyen nacionalista témát. Talán amiatt aggódik ezúttal, hogy nő Kína befolyása Latin-Amerikában, ami tényleg nem jó az USA-nak. Nehéz megválaszolni, hogy mennyire komoly részéről az oldalvágás. Ám a csatorna átvételéhez invázióra volna szükség, abból pedig több baja lehet, mint ahogy azt képzeli.

 

2024. december 25.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin fegyverei és Isten hozzájárulása

Egy neves német történész úgy látja: radikalizálódik az orosz történelemkép, ezt támasztja alá, hogy a Kreml >

Tovább

Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát

William Galston a Wall Street Journalban óva inti Trumpot attól, hogy túllőjön a célon, mert a >

Tovább

Előre hozott választás Szlovákiában?

Jókora felháborodást váltott ki moszkvai látogatásával odahaza a szlovák kormányfő, hiszen az osztrák kancellár jó két >

Tovább

A halálos őrület

A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes >

Tovább

A Georgescu-hadművelet

A Neue Zürcher Zeitung összeállítása időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok >

Tovább

Pannon ég alatt

Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >

Tovább

Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?

Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >

Tovább

Roncspártderbi

Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >

Tovább

Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot

A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >

Tovább

Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat

A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >

Tovább

Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában

A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >

Tovább

A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?

Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >

Tovább