Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
A szerző erősen fél attól, hogy a Szenátusban nem akadnak fenn ezek a hullarablók és sarlatánok
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is az ő uralmát támassza alá. Nem szórakozott, tényleg szélsőséges erős emberként kíván kormányozni, de úgy, hogy közben megveti a világot, Amerika szövetségeseit és a jogállamot. Bobby Kennedy pl. oltásellenes, összeesküvés elméleteket terjeszt, viszont teljesen hatástalan kezeléseket népszerűsít. Kb. 8 évre felfüggesztené a védőoltásokat. Ha meg tudnák tenni, a halálos kórokozók most elégedetten nyaldosnák a szájukat. Egyesek azon tűnődnek, hogy a leendő igazságügyi miniszter nevét nem csupán azért dobta-e be a következő elnök, hogy elterelje a figyelmet, miközben tudja, hogy Gaezt sosem kapja meg a törvényhozási jóváhagyást. Viszont az így képződő spanyolfal mögött átmennek kevésbé problémás jelöltek. Pedig milyenek! A titkosszolgálat élére pl. Tulsi Gabbard kerülne, aki a Kreml szövegét szajkózza. A védelmi minisztérium jövendő első embere a keresztény nacionalista jobboldal jelképeit tetováltatta magára. Ellenzi a kétállami megoldást Izraelben. Ezek után kérdés, miként hihette annyi amerikai arab, illetve muzulmán, hogy Trump a jobb választás a palesztinok szempontjából. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Kurier
Az osztrák parlament első szabadságpárti elnöke úgy nyilatkozott, hogy azért nem hívta meg más pártok képviselőit, amikor első külföldi vendégként a minap Orbán Viktort fogadta a Ringen, mert úgy tudta, hogy a magyar kormányfő gratulálni akar neki a kinevezéshez, akkor pedig aligha akar másokkal találkozni.
Rosenkranz szerint a részvevők listáját az adminisztráció állította össze. Arra a kérdésre, hogy miért csakis FPÖ-s képviselők kaptak helyet a delegációban, élén Kickl pártelnökkel, a válasz az, hogy ő és a kísérete megbeszélést folytatott vendéggel és annak stábjával, majd a két pártelnök külön is tárgyalt, de ott ő már nem volt jelen. De csak azt csinálta, amit az apparátus tanácsolt neki.
A politikus ugyanakkor visszautasítja, hogy a nácizmus zsidó áldozatait köpte volna szembe, ha a napokban megkoszorúzza a Judenplatzon lévő emlékművet. Hogy megtehesse, azt cionista egyetemisták akadályozták meg. Azt is valótlanságnak nevezte, hogy ismét tagfelvételi tilalmat rendelt el a nem árják számára az a szélsőséges diákszervezet, amelynek ő is tagja. Azt mondta, hogy ez esetben az egylet nem kapott volna működési engedélyt.
Wall Street Journal
Míg a zsidók fenyegetve érzik magukat Nyugat-Európában, addig a kontinens keleti fele, pl. Budapest, Prága nagyobb biztonságot kínál nekik – állapítja meg Bojan Pancevski, az újság fő Európa-szakértője. Hivatkozik Adam LeBorra, az Economist volt magyarországi tudósítójára, aki hamarosan megjelenő könyvében azt írja, hogy a magyar és a cseh főváros sokáig temetőnek számított a zsidóság számára, ám jelenleg mindkettő a legbiztonságosabb helyek közé tartozik ebből a szempontból.
Megmaradtak ugyan az antiszemita előítéletek, de a térségben nincs olyan erőszak, mint Amszterdamban, Párizsban vagy Berlinben. Utóbbi nagyvárosokban nagy muzulmán közösségek élnek és ők azonosulnak a palesztin üggyel. Ezzel szemben Magyarország és Csehország nagyrészt lezárta határait a mohamedán migránsok előtt.
Az amerikai Rágalom-ellenes Liga vezetője azt mondja, olyan, mintha Nyugat-Európában globalizálódott volna az intifada, az iszlám szent háború, viszont a keleti részen sokkal kevesebb antiszemita incidenst regisztráltak október 7. óta, mint nyugaton. Pedig a régióban tömegesen gyilkoltak meg zsidókat a holokauszt idején.
A Német Központi Zsidó Tanács elnöke úgy érzékeli, hogy a veszélyt ezúttal nem a szélsőjobb, hanem a balos szélsőség és az iszlámista mozgalom jelenti. Francia és német földről emiatt tömegesen települnek át Izraelbe. Lengyelországban ezzel szemben öt év alatt megkétszereződött a zsidó közösség létszáma.
A holland főrabbi hitetlenkedve meséli, hogy Budapesten testőrök nélkül járhatta az utcákat. Verő Tamás, aki a neológ irányzat rabbija a kedvező helyzetet arra vezeti vissza, hogy a kormány leengedte a határsorompókat, és így, visszatekintve, megvédte a zsidókat.
Die Welt
Yascha Mounk fenntartja, hogy Trump autoriter populista, aki nagyon hasonlít Orbánra és a venezuelai elnökre. Az utóbbi 10 évben láthattuk, hogy ezek a politikusok miként jutottak egyre nagyobb hatalomhoz. A demokráciának csak ott van esélye a túlélésre, ahol a hatalmat decentralizálták, a jogállamnak erősek a gyökerei, a gazdaság pedig nagy teljesítményre képes, illetve egy sor ellensúly működik.
A washingtoni Johns Hopkins Egyetem tanára egyértelműnek nevezi, hogy az USA ilyen állam, de nem kétli, hogy Trump most kipróbálja, mennyire viharállóak az intézmények. Sokkal agresszívabb lesz, mint az első 4 évben, mert már tapasztalt és kézben tartja saját pártját. Továbbá bosszút kíván állni a vetélytársain.
Azaz most a trumpizmus kora kezdődik, mivel az amerikaiak elvesztették az intézményekbe vetett bizalmat. A régi-új elnök azt ígéri, hogy véget vet az elit uralmának, amit ő a Demokrata Párttal azonosít. A republikánusoknál erős ideológiai váltás megy végbe, Vance multi-etnikus koalíciót igyekszik kialakítani a munkásosztállyal – új bázisként. Ebből következően ezentúl nem lehet kompromisszumra számítani. És most már nem lesz senki a pártban, aki meggátolná az alkotmánysértő húzásokat.
A nagy kérdés, hogy ellenáll-e a felsőoktatás és a média fő serege. Az intézmények remélhetőleg megvédik a liberális értékeket, ideértve, hogy újra ki kell találniuk magukat, mert csak így lesznek elfogadhatóak a lakosság másik fele számára.
FT
A szerkesztőségi állásfoglalás úgy értékeli, hogy Trump ijesztő személyi döntéseket hozott, mert számára a tántoríthatatlan hűség előbbre valóbb a hozzáértésnél és az alkalmasságnál. Nehéz kihámozni, hogy melyik választása a legmegdöbbentőbb. Hogy ki a védelmi, az igazságügyi vagy az egészségügyi tárca várományosa?
Sok esetben a lehető legrosszabb várakozások teljesültek be. A lojalitás és a szolgalelkűség bizonyult a meghatározó tényezőnek. De lehet, hogy egy-két republikánus összeszövetkezik a Szenátusban a demokratákkal és útját állja ezeknek a törekvéseknek. Merthogy egyes jelöltek káoszt válthatnak ki, habár az elnököt éppen a zűrzavar élteti. A legrosszabb azonban az, hogy a jelek arra utalnak: a tekintélyuralom felé halad.
De azért a névsor nem egyértelműen katasztrofális, mert egyet lehet érteni pl. a jövendő külügyminiszter, valamint a nemzetbiztonsági tanácsadó személyével. Ellenben hatalmas érdekütközést vet fel, hogy Elon Musk a saját cégeinek segíthet, ha megfelelő irányba alakítja át a szabályozást. Kennedy pedig kifejezett károkat okozhat.
Az erős emberek kézikönyvében az első pont, hogy át kell venni az ellenőrzést a hadsereg, a titkosszolgálat és az igazságszolgáltatás felett. Nos, itt a három kiválasztott felfogása roppant nyugtalanító. A fegyveres erőknél nem kizárt, hogy eltávolítják mindazokat, akik elutasíthatják az elnök alkotmánysértő utasításait. Az igazságügyben megnyílhat az út Trump számára az intézményesített bosszúállás felé.
Bizakodásra ad alapot ugyanakkor, hogy a három tárca remélhetőleg ki fog állni a jogállam mellett, illetve hogy a mérsékeltebb republikánusok fontosabbnak tartják az országot a pártnál, így elvetik a leggyalázatosabb jelöléseket, elsősorban, hogy Gaetz legyen az igazságügyi miniszter. Trump most a saját képére próbálja formálni a kormányzatot.
Wall Street Journal
A Trump-2.0 korszak szép, új világot jelent, amelybe még az is belefér, hogy az elnök pár hónapja még liberális holdkórosnak nevezte az ifjabb Bobby Kennedyt, most meg egészségügyi miniszternek akarja kinevezni. Sok szerencsét, ha valaki ezt megpróbálja ésszel felfogni – fejezi ki jókívánságait a jelölések mozgatórugójának megfejtéséhez a vezércikk.
A kiválasztott azt a mozgalmat képviseli, amely tönkre akarja tenni a gyógyszergyártást, a mezőgazdaságot, valamint az élelmiszer-feldolgozást. Nem az a célja, hogy jobban működjön a közegészségügy, noha az biztos, hogy át kell alakítani az egész intézményrendszert, de Kennedy nem az az ember, aki erre képes. Csak rontana a dolgokon, ha meg tudja nyerni nézeteinek a kormányzatot. Mert ha igaz, hogy nincs hatékony oltás, akkor miként tűnt el szinte teljesen a gyerekbénulás? Magától?
Az állítja, hogy a wifi-hullámok elősegítik az autizmust, élelmiszer allergiát okoznak, asztmát, és más, krónikus betegséget. Meg hogy a napkrémekben lévő vegyi anyagok veszélyesek. Jelentős vesszőparipája, hogy kártékonyak a genetikailag módosított élelmek, amikor itt az egyik legfontosabb találmányról van szó. Ily módon a gazdáknak vág alá, akik Trump legfontosabb támogatói közé tartoznak. Az orvosságok területén pedig Kínát hozná helyzetbe.
A politikusnak köszönhetően az ország nem lenne egészségesebb. Sokkal inkább ártana a közegészségügynek, mert zűrzavart kelt és azokat a cégeket ostorozza, amelyek életeket mentenek és táplálékkal látják el a világot.
Die Welt
A konzervatív lap főszerkesztője arra figyelmeztet, hogy Trumppal megindul a hadjárat az intézmények szétverésére. Az elnök úgy állítja össze kormányzatát, hogy az nem is lehet elszántabb, illetve nem is tudná jobban kizárni a kompromisszumokat. Ha kudarcot vall, nem hivatkozhat semmire, csakis az eredmény igazolja.
Ulf Poschardt rámutat, hogy az elnök immár semmilyen jelentőséget nem tulajdonít az amerikai politika folyamatosságának. A szemében a választókkal szembeni árulással érne fel, ha úgy folytatná, ahogy az eddig ment. Hívei inkább szegények, kevésbé képzettek, és most keményen megkapják, hogy vezérük komolyan gondolta, amit dühödt kampánybeszédeiben az elit ellen meghirdetett.
Neki teljesen mindegy, mit írnak róla a nagy újságok, tévék, milyennek találja Hollywood a döntéseit. Mindent egy lapra tesz fel, hogy Amerika ismét nagy legyen. És meg is tudja csinálni, mert a kiválasztott gárda nem riad vissza attól, hogy még népszerűtlenebb legyen. Adja isten, hogy az erőfeszítéseket siker koronázza, mert ebben a veszélyes világhelyzetben nem szabad feladni a transz-atlanti szolidaritást. Még akkor sem, ha a németek 85 %-a alávalónak tartja Trumpot.
Spiegel
Szégyellje magát az EU, amiért asszisztál az azeri elnök mocskos show-jához – hangsúlyozza a kommentár, merthogy Alijev módszeresen hidegre tette az ellenzéket, nehogy bármi is megzavarja Bakuban az ENSZ klímakonferenciáját. Már egy éve megindult az eddigi legnagyobb elnyomó hullám.
Legalább tucatnyi újságírót és több neves civil aktivistát, valamint tudóst őrizetbe vettek. A politikai foglyok számát 300-ra becsülik. Nyilvánvaló, hogy az autokrata vezető nem szerette volna, ha disszonáns hangok nehezítenék meg tavasszal az újjáválasztását, illetve most a nemzetközi tanácskozás lebonyolítását. A több ezer vendég csakis jó benyomást szerezhet az országról.
Azok a újságírók, akik leleplezték, hogy az azeri elit tele tömi a zsebét Hegyi Karabahban, most pénzmosás és csempészet vádjával kerülnek bíróság elé. A Német Külpolitikai Társaság egyik szakértője szerint Alijev kellőképpen erősnek érzi magát, mert megnyerte a háborút Örményország ellen, elűzte az enklávéból az örményeket és a Nyugatnak szeme sem rebbent.
Az EU-ban vannak barátai, nem utolsósorban azért, mert gázt szállít. Magyarország, Olaszország, Bulgária és Görögország megakadályozzák a szankciókat.
Következő cikk: Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >
Trump győzedelmes visszatérése
Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >
Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen
Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >
A kultúrharcos Amerika
Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >
Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat
Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >
Trump tanult a korábbi elnökségből
Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >
Donald Trump Marco Rubio szenátort szándékozik kinevezni külügyminiszternek
Ezt tudta meg a Politico amerikai portál két forrásból is Rubio jelölése tükrözi azt, hogy közel került Trumphoz, >