2024. november 21. csütörtök
Ma Olivér névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen

Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen

Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki más nem örült ennyire nyíltan Trump győzelmének. Ugyanakkor az eltelt években példátlanul szorgalmazta a kínai befektetéseket. És fölöttébb lehetséges, hogy ebből még lesz gondja – mondja egy európai diplomata a Süddeusche Zeitungban. Nagyon úgy néz ki egyébként, hogy Európa csereüzletet ajánl Trumpnak: hajlandó támogatni Kína ellenében, mert az EU nem akar magára maradni Oroszországgal szemben - írja Brüsszelből Hubert Wetzel. A készülő kereskedelmi háborút egyesek megkönnyebbüléssel fogadják a földrészen, mert nem baj az, ha az elnök haragja máson csattan. Azon kívül Peking megítélésében van átfedés a Fehér Ház leendő lakójának és az Uniónak a véleménye között. Ugyanakkor ha tényleg kitör a nyílt ellentét az USA és Kína között, Brüsszelnek választania kell, hová áll. Ha Washington oldalára, akkor el tudja érni, hogy az továbbra is támogassa Ukrajnát. Emellett az EU egyre kevésbé stratégiai partnernek, hanem sokkal inkább  versenytársnak tekinti az ázsiai nagyhatalmat. Ám ezzel együtt is csak igen óvatosan válik le a kínai piacról. De Trump támogatása még jól jöhet, hogy meggyőzzön bizonyos kormányokat a váltás szükségességéről. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Yahoo/The New Republic

 

Gorka Sebestyén visszakerülhet Trump nemzetbiztonsági csapatába, akárcsak a korábbi gárda egy másik szélsőséges tagja: Michael Anton. Kinevezésükhöz nem kell szenátusi jóváhagyás.

Gorka Londonban, 56-os magyar szülők gyerekeként látta meg a napvilágot és most helyettes nemzetbiztonsági tanácsadó lenne. Hisz abban, hogy az erőszak az iszlám szerves része. 2017-ben kb. 8 hónapig dolgozott az elnök mellett, minden bizonnyal nemzetbiztonsági területen. De nem kapta meg a zöld jelzést a titkosszolgálattól. Dolgozott az FBI-nak, ám  muzulmánellenes kirohanásaiért kitették. Kétségbe vonják továbbá, hogy van-e diplomája.

1992 és 2008 között Magyarországon élt, és egy alkalommal letartóztatási parancsot adtak ki ellene tiltott fegyverviselés vádjával. Azzal is meggyanúsították, hogy kapcsolatban áll a náci beütésű Vitézi Renddel. Ő ezt tagadja, de lefényképezték, amint az antiszemita csoport medáliáját viselte.

Ha ő és a társa elnyerik a posztot, akkor igen fontos nemzetbiztonsági anyagokhoz férnek hozzá, beleszólnak a politikába és valószínűleg utána mennek olyanoknak, akik nem értenek velük egyet. Ez pedig riasztó kilátás, különösen mivel az elnök visszatérően azzal fenyegetőzik, hogy a hadsereget veti be a „belső ellenséggel” szemben.

 

Spiegel

 

Trump sok munkatársának teljesen őrült ötletei vannak, ráadásul az elnök egyfolytában bizonytalanságot gerjeszt, mivel teljesen egyedi a politikája – nyilatkozta a hetilapnak Barry Julian Eichengreen, a Kaliforniai Egyetem tanára, akinek a gazdasági válságok jelentik a szakterületét. Biztosra veszi, hogy a piacok kedvezőtlenül reagálnak, ám ezen kívül nemigen van bárki és bármi, aki és ami meg tudná fékezni a politikust.

A pénzügyi befektetők azonban nem szeretik, ha összeomlik a szabályokra épülő rend. Csak ront a dolgon, hogy a várható örökös, Vance még félelmetesebb mert okosabb, fegyelmezettebb és képes távolabbra tekinteni. Közben pedig kereskedelmi háború fenyeget, ideértve hogy az USA partnerei nem fogják tétlenül nézni a vámok kivetését. Plána, hogy tudják: Trump csak az erő nyelvén ért.

Az amerikaiak viszont még mindig nem értik, hogy a magasabb vámok rájuk ütnek vissza. Európának ugyanakkor döntenie kell, hogy csatlakozik-e az Egyesült Államokhoz Kína ellen, vagy inkább az amerikai piacról mond le. A Szilikon Völgy olyan istenei, mint Musk és Thiel meg fogják bánni, hogy Trumpra tették a tétjüket. A szakértő egyszerűen nem érti, mi vezérli őket, miután nem pszichológus.

A kétséges kinevezéseknél szintén kérdés, miként vélekedik azokról a piac, de az elnök a szavazókat is magára haragítja, ha rákényszeríti a jegybankok a kamatcsökkentésre, mert az meglódíthatja az inflációt. Szóval nagy káosz várható.

Eichengreen úgy véli, hogy az EU fenn fog maradni, mert Le Pen, Meloni és Orbán tanult a Brexitból. Az alternatíva ugyanis sokkal rosszabb lenne.

 

New York Times

 

Paul Krugman úgy látja: minden további nélkül belefér, hogy Trump elveszítse a kereskedelmi háborút, amelyhez ő nem is szükséges, mivel jön az magától is, főként a kínaiak felelőtlen viselkedése folytán. Ám már más kérdés, hogy az elnök sajnálatos módon alighanem a legalkalmatlanabb ember, aki át tudná vezetni az USA-t a várható megpróbáltatásokon.

Kína a világ legnagyobb gazdasági sikertörténete, szuperhatalom, habár a GDP alapján még mindig közepes fejlettségű országnak számít. Ám vége a jelentős fejlődés korszakának és csökken a lakosság lélekszáma. Jelentősen lelassult a termelékenység javulása is – jegyzi meg a Nobel-díjas közgazdász.

Ám a rendszer nem hajlandó változtatni azon, hogy beruházással igyekszik jólétet teremteni, holott látszik, hogy a fogyasztás kellene serkentenie. Ezért azután exportálja a problémáit, csakhogy a többi ország nem hajlandó elfogadni a gigantikus kínai kereskedelmi többletet.

Annak értéke megközelíti az 1 milliárd dollárt, ezért jön óhatatlanul a kereskedelmi hadviselés. No meg azért, mivel az ország nem a demokratikus értékeket vallja, ilyenformán nem szabad megengedni, hogy stratégiai ágazatokat uraljon.

Trump több mindennel súlyosbítja a helyzetet. Először is nem konyít hozzáa gazdasághoz. Továbbá a vámok megdrágítják az üzletet sok amerikai vállalat számára, Ezen túlmenően szövetségeseket idegenítenek el. Azon kívül felmerül a korrupció eshetősége, mert az első elnöksége idején, hasonló helyzetben rengeteg cégnek adott felmentést és az érintettek közt aránytalanul sok volt, amely a republikánusokhoz kötődött.

Mindemellett a politikus még naiv is: annak idején megegyezett Pekinggel, hogy nem emeli tovább a vámokat, viszont Kína 200 millió dollár értékben vesz amerikai árukat. Természetesen az egész pekingi importból nem lett semmi.

 

Wall Street Journal

 

Bár a lap Trump hívének számít, a vezércikk teljesen kiakad azon, hogy az elnök miniszterként egy kulturharcost ültetne a Pentagon nyakára, miközben súlyos biztonsági kérdések forognak kockán. Ezen a területen a kiszemeltjei egytől egyik olyanok, akiknek nincs sok tapasztalatuk, ellenben fogalmuk sincs a biztonságpolitikai fenyegetésekről.

Élen Pete Hegseth-tel, miközben a tárca súlyos gondokkal küszködik: nem tud elegendő újoncot toborozni, a hadiipar termelése nem elegendő, ám ez ellen a minisztérium nemigen tiltakozik, végül pedig senkit sem vontak felelősségre az afganisztáni kudarcért.

A Pentagon leendő első embere soha nem vezetett nagy intézményt, miközben itt a földkerekség egyik legnagyobb és legkonzervatívabb képződményéről van szó. Nem kizárt, hogy az apparátus elevenen megeszi.

A hadsereg nem ellensége Trumpnak és a tisztogatás politikai bajokkal járna, demoralizálná a munkatársakat. Inkább olyanokat kellene a vezető tisztségekbe delegálni, akik értik a veszélyeket és elképzeléseik is vannak, hogy mit kellene csinálni. Mert Hegseth-nél félő, hogy azt mondja pl. Ukrajna ügyében a főnökének, amit az hallani kíván, nem pedig azt, amit a valóság diktálna.

A titkosszolgálat új vezetője ugyanúgy a bezárkózás híve, mint Tucker Carlson. Hozzájuk képest még istenes Marco Rubio, a következő külügyminiszter, valamint Mike Waltz, a leendő nemzetbiztonsági tanácsadó. De szükség is lesz rájuk, mivel kemény időszaknak néz a világ elébe, miután Trumpnak javarészt olyanok súgnak, akik szerint az USA-nak vissza kell vonulnia a világból.

 

New York Times

 

Az új amerikai elnök már számtalanszor bizonyságát adta, hogy alkalmatlan a tisztségére, de most ráerősít erre, mert olyanokkal veszi körül magát, akik perifériális figurák, összeesküvés elméleteket terjesztenek és szimpla talpnyalók. A kormányapparátus három kulcspozíciójába olyanok kerülnének, akik teljesen alkalmatlanok, legyen szó az igazságszolgáltatásról vagy a nemzetbiztonságról – mutat rá a szerkesztőségi állásfoglalás.

A legfelelőtlenebb húzás, hogy Matt Gaezt lenne az igazságügyi tárca vezetője. Az az ember, aki az FBI és a szaktárca felszámolására szólított fel, ha azok nem szüntetik be a vizsgálatot Trump ellen. Továbbá igencsak fennhangon tagadta a 4 évvel ezelőtt választás eredményét, ugyanakkor hazafiaknak nevezte mindazokat, akik megostromolták a törvényhozást. A Szenátusra vár, hogy megakadályozza a kinevezést.

A Nemzeti Titkosszolgálat vezetője, Tulsi Gabbard többször is védelmébe vett olyan erős embereket, mint Putyin vagy az szír államfő. A védelmi tárca kiszemelt gazdája, Pete Hegseth talán még nála is rosszabb, figyelembe véve, hogy mekkora a Pentagon jelentősége. Bár még az sem biztos, hogy átmegy a biztonsági átvilágításon.

Trump olyanokat akar helyzetbe hozni, akiknek a legfőbb vonásuk, hogy igent mondanak, bármit is kér tőlük. Gaetz ebből a szempontból is kiemelkedik, mert ő is bosszút akar állni mindazokon, akik szerinte rosszat tettek az elnökkel és csapatával.

 

FAZ

 

Vizsgázik a republikánus többség a washingtoni Szenátusban, mármint hogy elfogadja-e az igazságügyi miniszter jelölését, mivel Gaetz kiválasztása kizárólag egy valamit támaszt alá: azt, hogy Trump bosszút akar állni a „mély államon”. Az FBI-nál, az Igazságügyi Minisztériumnál, a fegyveres erőknél és a titkosszolgálatoknál. A kiszemelt képviselőre leginkább az a jellemző, hogy feltétel nélkül támogatja az elnök részéről a visszavágást.

Teljesen nyitott, hogy mi lesz a felsőházban, viszont az biztos, hogy a Képviselőházban saját csoportja szabályszerűen utálta. A Szenátusban sincs sok barátja és ha több, mint négy törvényhozó fordul ellene, akkor bibi van.

Ráadásul a frakció új vezetője inkább hagyományos felfogású, de Mar-a-Lagóból máris jönnek a maffiára emlékeztető fenyegetések, hogy ti. megnézheti magát, aki ellenszegül. Úgyhogy rengeteg függ attól, hogy meghúzzák-e a vonalat a szenátorok és hol. 

 

FT

 

A NATO volt főtitkárhelyettese egyáltalán nem tartja kizártnak, hogy Trump rá tudja venni engedményekre Putyint. Mert ugyan az orosz vezető arcvesztés nélkül igyekszik kikeveredni az ukrajnai műveletből, de ez nem jelenti azt, hogy nem hajlandó semmit sem feladni törekvéseiből – mutat rá Rose Gottamoeller, aki jelenleg Stanfordon tanít.

A leendő alelnök, Vance kezdte pedzegetni, hogy meg lehetne hagyni a kelet-ukrán részeket orosz kézen, és biztos, hogy ez elfogadható lenne Moszkva számára. Annál is inkább, mert a Kreml ura szeretne kitörni az elszigeteltségből és ehhez jól jönne, ha rendezni tudná kapcsolatait az USA-val. Emellett el akarja érni a szankciók enyhítését is.

Vagyis Amerikának vannak ütőkártyái. Így javasolhat tűzszünetet, benne Kijev számára olyan státusszal, mint amit Nyugat-Németország élvezett a 2. világháború után. Azon kívül felvethetné, hogy az ukránok valamikor lépjenek be a NATO-ba, de ennek határideje a végtelenbe veszne. Közben azért zajlanának a tárgyalások az uniós csatlakozásról is.

Végül pedig elérhetné, hogy az oroszok újítsák fel a párbeszédet az atomfegyverek ellenőrzéséről. Ez nem lenne nagy ár Putyin számára, Trump ehhez képest nagy tekintélyt szerezne, hiszen békét teremt a háborúban és új nukleáris egyezményt hozna tető alá. 

 

Süddeutsche Zeitung

 

Adja az üldözött ártatlant Le Pen, noha az eddigi bizonyítékok szerint pártja sok millió eurónyi uniós pénzt sikkasztott el, de úgy, hogy ha igaz, amit az ügyészség állít, ő személy szerint is megszedte magát rajta – fejti ki a kommentárban Oliver Meiler, az újság párizsi tudósítója. Azt állítja, hogy összeesküvés zajlik ellene, de igazából ő maga hozta a saját fejére a bajt.

Így most az fenyegeti, hogy gyorsan véget ér a politikai karrierje, illetve hogy brutális törés következik be pályafutásában. Pont akkor, amikor az a legsikeresebb szakaszában jár. Ám pár héten belül megszülethet az ítélet és az azzal járhat, hogy öt évig semmiféle köztisztségre nem lehet megválasztani. Érthető, hogy aggódik.

De miért lenne bármiféle politikai ellenvetése személyével szemben az OLAF-nak, az EU Csalás Elleni Hivatalának? Vagy mi van azzal a négy vizsgálati bíróval, aki egymástól függetlenül ugyanarra az eredményre jutott az ügyben?

Szóval nagyon úgy néz ki, hogy a Nemzeti Tömörülés sok-sok éven át a maga javára fordította az Unió millióit. Természetesen sokkal jobb lenne, ha Le Pen az urnáknál kapná meg a magáét, de mit lehet tenni, amikor saját magát zárja ki ennek a lehetőségéből.     

 

Guardian

 

A szélsőjobbos Meloni számára politikai katasztrófa lett az Albániával kötött menekültegyezség, pedig azt von der Leyen is követendő példaként dicsérte. A bírák azonban úgy ítélték meg, hogy Olaszországba kell vinni a Földközi-tengeren feltartóztatott illegális migránsokat, nem lehet, hogy letartóztassák és albán befogadó állomásokon helyezzék el őket. Még mielőtt visszatoloncolják a szűrőn fennakadtakat biztonságosnak tekintett országokba.  

Eredetileg úgy számoltak, hogy 3 ezer embert irányítanak albán kikötőkbe, a tényleges szám egy hónap után mindössze 24, de ők is csak igen rövid ideig maradtak. Egyébiránt az öt évre szóló szerződés értéke egymilliárd euró.

Megfigyelők szerint a kormányfő kezdettől fogva tudta, hogy kockázatos az egész próbálkozás, a többi közt azért, mert az Európai Bíróságnak már volt egy idevágó, elmarasztaló határozata. És már más államok is próbálkoztak hasonló megoldással, mindannyiszor hasztalan.

Róma azzal vádolta meg a szóban forgó olasz bíróságokat, hogy azok politikai döntést hoztak. Meloni oldalán beleavatkozott az ügybe Elon Musk is, mondván, hogy az érintett bíráknak távozniuk kell, amire Mattarella elnök azt válaszolta: Köszi a tanácsot, Olaszország tudja, mitévő legyen.

2024. november 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább

Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet

Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >

Tovább

Trump győzedelmes visszatérése

Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >

Tovább

Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen

Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >

Tovább

A kultúrharcos Amerika

Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >

Tovább

Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat

Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >

Tovább

Trump tanult a korábbi elnökségből

Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >

Tovább

Donald Trump Marco Rubio szenátort szándékozik kinevezni külügyminiszternek

Ezt tudta meg a Politico  amerikai portál két forrásból is  Rubio jelölése tükrözi azt, hogy közel került Trumphoz, >

Tovább