Ma Olivér névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat
Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a miniszterelnök valóban törvénysértő eszközöket vet be a lejáratására. – hangsúlyozza kommentárjában a Süddeutsche Zeitungban Cathrin Kahlweit. A közép-európai tudósító Bécsből azt érzékeli, hogy a magyar belpolitika manapság brutálisabb, mint egy hollywoodi krimi, egyben áttekinthetetlenebb, mint egy rissz-rossz, C-kategóriás film a Netflixen. Az egyértelmű, hogy a Fidesz már jó ideje hadjáratot folytat az ellenzéki vezető bemocskolására és ehhez kihasználja médiahatalmát. Ám idáig ennek nem sok politikai hozadéka van. Ugyanakkor Magyar eddig nem tudta igazolni, hogy valóban manipulálták a róla közzétett felvételeket. A magyar sajtó megmaradt, szűk komoly része azt latolgatja, hogy a politikus maga sem dolgozott tiszta eszközökkel, mert el akarta érni, hogy vádjai súlyosabbnak látszódjanak. Ez azonban dráma volna, mert ő sok magyar számára reménysugár – egy olyan politikai környezetben, amelyet évek óta az elnyomás, a Fidesz-propaganda, a kliens-rendszer és a korrupció jellemez. Orbán üzelmein viszont csak úgy lehet úrrá lenni, ha a kihívó nem folyamodik piszkos módszerekhez. Azaz egyértelművé kell tennie, hogy ő nem tettestárs, hanem szenvedő alany. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Le Monde
Az ügyész ötévi börtönt kért Le Penre, ebből kettőt le is kellene töltenie, azon felül öt évre eltiltanák minden köztisztség betöltésétől. A Nemzeti Tömörülés kulcsfigurája ellen immár másfél hónapja folyik a per azzal a váddal, hogy ő is tettestársai több millió euróval rövidítették meg az Európai Parlamentet, mivel jogellenesen egy sor munkatársat alkalmaztak a párt strasbourgi képviselőinek munkatársaiként, de azok valójában pártfeladatokat láttak el.
A vádhatóság, amely 300 eurós büntetést is kezdeményezett, javasolta, hogy az ítélet végrehajtását azonnal kezdjék meg, akár fellebbez a Nemzeti Tömörülés tényleges vezetője, akár nem. Rajta kívül még 24-en ülnek a vádlottak padján. Ő maga úgy értékelte, hogy a rajta keresztül a franciákat sújtaná, ha a bíróság helyt adna az ügyészség indítványának, mert az emberek ez esetben nem szavazhatnának arra, akire szeretnének. Emellett cél az is, hogy megsemmisítsék a pártját.
Bardella pártelnök úgy nyilatkozott, hogy a háttérben kérlelhetetlenség és bosszú húzódik meg. Védelmébe vette Le Pent Salvini is. A fővádlott semmilyen választáson nem indulhatna és pártjának még 4,3 milliót is kellene fizetnie az EU-nak, miután 2004 és 16 között színlelt szerződésekkel, szervezett formában gyakorlatilag lenyúlta az Unió pénzét – mondta az ügyész. Maga a szervezet 4,5 millióra becsülte a veszteségét, de csak 3,4 milliót követel vissza, mert egy részt már visszautaltak neki.
Reuters
Politikailag jól jöhet ugyan Trump győzelme Orbán számára, ám lehet, hogy a gazdaság számára kettős csapást jelent. Fokozza az inflációs kockázatokat, miközben a forint amúgy is gyenge és visszaesik a termelés, mert a tengerentúlon vámok fenyegetik az Európából érkező autókat. A washingtoni változások folytán a magyar fizetőeszköz lett a térség legrosszabbul teljesítő valutája, ilyen alacsony szintre 2022 óta nem volt példa.
Egyes szakértők azonban azt mondják, hogy ez csupán az előjáték lehet, ha az elnök beváltja a vámok ügyében tett ígéretét. Roger Mark, a Ninety One alapkezelőtől úgy gondolja, hogy ezek után a kamatok csökkenhetnek, de emelkedhetnek is. A Société Général egyik elemzője azon a véleményen van, hogy az MNB túlfutott az alapkamat leszállításával, tekintve az amerikai választás körüli bizonytalanságokat, illetve azt, hogy vezetőváltás lesz a jegybanknál.
A gyenge gazdaság miatt az Orbán-kormány többször is nyomást gyakorolt Matolcsyra, hogy menjen lejjebb a kamattal, mivel a hatalom a szorosnak ígérkező 2026-os választásra készül. A mérséklés azonban elgázolná a forintot és felnyomná az inflációt, noha utóbbi tavaly meghaladta a 25 %-ot.
Szabó Viktor az abrdn szakértője úgy véli, az új bankelnöknek fel lesz adva a lecke. Választania kell az intézmény hitelességének és függetlenségének megerősítése, azaz árstabilitás támogatása, illetve aközött, hogy a növekedés érdekében enged-e hatalomnak. Az Unicredit ilyenformán még azt sem tartja kizártnak, hogy a forint árfolyama az eddigi mélypont alá süllyed.
A Barclay’s azt jósolja, hogy a magyar fizetőeszköz lesz továbbra is a legsebezhetőbb a térségben, a világkereskedelmi kockázatok, az autógyártás kiemelt szerepe és a kínai beruházások okozta kiszolgáltatottság miatt.
Conversation
Az olyan populisták, mint Orbán, Wilders, Le Pen és Meloni a tömeges dühre és elégedetlenségre alapozzák politikájukat. Úgy állítják be, hogy az élet, a gazdaság, és a társadalom sokkal rosszabb, mint volt. Éspedig a bevándorlás, a globalizáció, az adózás, a korrupció, valamint a politikusok, illetve értelmiségiek túlzott befolyása miatt.
Ők viszont kívülállónak tüntetik fel magukat, nehogy felmerüljön bármiféle felelősségük a visszásságokban – mutat rá Rui Silva a Kelet-Angliai Egyetem előadója. Véleményét arra alapozza, hogy 17 országban végig vette az utóbbi 20 év választási eredményét és arra jutott, hogy ha valahol meg akarják büntetni a kormányt, akkor már nem a mérsékelt ellenzékre szavaznak, hanem a demagógokra.
Ennek megfelelően jönnek fel ezek az erők. Mert ha az emberek rosszul érzik magukat a bőrükben, 10 %-kal nagyobb az esélye, hogy valamelyik populista pártra szavaznak, mint akkor, ha úgy gondolják, hogy úgy élnek, mint Marci Hevesen. Ahol állandósult a gazdasági egyenlőtlenség, a szociális megosztottság, illetve súlyos visszaesés és megszorítás van, ott terem a babér a populistáknak.
Merthogy megrendült a bizalom a hagyományos politikai oldal, illetve az intézmények iránt. Főleg a munkások, illetve alacsony képzettségűek lázonganak. Ezt úgy lehet leszerelni, ha a politika fő áramlata odafigyel a gondjaikra. Ehhez segítséget nyújt, ha megnézik, miként sikerült megoldaniuk előbb a pénzügyi, majd a migrációs válságot.
Euronews
Trump győzelme, akárcsak a júniusi EP-választás eredménye azt igazolja, hogy jön fel a populizmus, jóllehet Strasbourgban a jelek szerint sikerül elszigetelni a szélsőségeseket, ám azok retorikája és politikája már jelen van a mindennapokban - állapítja meg Gilles Ivaldi, a párizsi Science Po politológia professzora, illetve Emilia Zankina, a római Temple Egyetem dékánja.
Állításukat a Populista Tanulmányok Európai Központjának legfrissebb jelentésére alapozzák, mert az azt tartalmazza, hogy a demagógok az idén növelték parlamenti helyeik számát és egyre több párt van, szám szerint 60, összesen 26 uniós tagállamban. Öt éve még csak 40 volt – 22 országban. Az Európai Parlamentben a helyek jó egyharmadát hódították el. Vezetik a közvélemény kutatásokat az osztrákoknál, franciáknál, magyaroknál és olaszoknál.
Felemelkedésüket az egymást követő válságoknak, a gazdasági aggályoknak, a kulturális félelmeknek és a politikai elégedetlenségnek köszönhetik. Ezt csak tetézte a bevándorlás, illetve a magyar spanyol és olasz populisták profitáltak abból is, hogy az LMBT szerintük fenyegeti a nemzeti kultúrát.
Meloni nagy fölénnyel nyert odahaza, viszont a Finn Párt megfizette az árát, hogy belépett a kormányba. De ez az irányzat egyre inkább elfogadható a földrészen a politikai fő áramlat számára, merthogy a demagógok mérséklődnek, ugyanakkor korszerű módszereket alkalmaznak. Programjuk viszont mind jobban teret nyer a hagyományos pártok soraiban.
FT
Trump feladja a leckét Európának, mivel bezárkózik és ily módon arra kényszeríti a földrészt, hogy az felülvizsgálja védelmét és gazdaságát. Így látja a vezércikk, megjegyezve, hogy az EU most már végképp nem tekintheti kisiklásnak az elnököt, szemben azzal, ahogy 2016-ban vélekedett róla.
Ha tartós marad a trumpizmus, akkor olyasvalaki irányítja Amerikát, akit az önérdek vezérel és nemigen foglalkozik a hagyományos szövetségekkel. Ez pedig többféle problémát is felvet: az EU a vámok miatt belekeveredhet az amerikai-kínai kereskedelmi háborúskodásba. Ha Washington megállapodásra szorítja rá Ukrajnát, az lovat adhat Putyin alá.
Ily módon a kontinensnek maximálisan el kell szigetelnie magát a Trump miatt várható károktól. Csak éppen akadozik a német-francia motor. A nacionalista-populista vezetők inkább lehetőséget, semmint veszélyt látnak a washingtoni őrségváltásban. Más kormányok féltik a saját országuk biztonságát, ezért külön ügyletet kötnek az új tengerentúli kormányzattal.
Akik fontosnak tartják a liberális, demokratikus Európa fennmaradását, nem feledhetik, hogy Európa akkor a legerősebb, ha összefog, akár úgy, hogy az arra hajlandó államok állnak csak össze. A legsürgősebb teendő Ukrajna: segíteni kell megerősíteni az ország pozícióit, bármiféle tárgyalás előtt. Ha nincs egyezség és Trump hátat fordít Kijevnek, akkor be kell tölteniük a pénzügyi űrt.
Fel kell készülniük akár arra is, hogy az Egyesült Államok akár ott hagyja a NATO-t. A vámok ügyében felajánlhatják, hogy pl. több folyékony amerikai gázt vesznek, ezzel egyúttal leállíthatják az orosz LNG-importot. A gazdasági megújulásra ott a Draghi-terv, de az Unió nem totojázhat tovább, mert ezúttal még nyomatékosabb ébresztőt kapott Trumptól, mint 8 éve.
Bloomberg
Kétesélyes, hogy a leendő amerikai elnök milyen hatást gyakorol Európára: jelenthet súlyos megrázkódtatást, de elősegítheti a régóta esedékes átalakulást is. Így vélekedik John Micklethwait, a hírügynökség hírigazgatója és szerzőtársa, Adrian Wooldridge, a globális üzleti rovat vezetője.
Az EU-val az a bajuk, hogy az szerintük a struccot választhatná kabalaállatául. Mert a jelszó sokszor az: kivárni és majd meglátjuk. Trump sikere épp ezért létveszélyt jelent a normális brüsszeli üzemmód szempontjából. Hozzá képest Putyin csak egy utcai harcos bűnöző egy egykor volt szuperhatalomból.
Amerikai kollégája viszont azzal fenyeget, hogy beszünteti Ukrajna támogatását, kilép a NATO-ból, 20 %-os vámot vet ki az európai importra és távozik egy sor nemzetközi szerződésből, főként annak nevében benne van a „globális” vagy a „zöld”.
Oktalanság volna feltételezni, hogy az elnököt ezúttal eredményesebben lehetne meggyúrni, mint a korábbi 4 évben. A törvényhozás mindkét háza az övé, tele a Tegyük Újra Naggyá Amerikát meggyőződéses híveivel. Az a pár európai, akiket kedvel, Orbán Meloni és Farage aligha szól neki, hogy fogja vissza magát.
A földrész ugyanakkor meggyengült, a politikai vihart a jelek szerint a legtrumpistábbak keltik: Orbán, Meloni és Le Pen, akiből az amerikai politikus szakasztott mása lehet, ha nyer 3 év múlva.
Közben pedig az USA lehagyta az öreg kontinenst, GDP-je 30 %-kal magasabb, a jövő ágazatait tekintve pedig egyenesen lekörözte szövetségesét. Annak már évtizedekkel ezelőtt meg kell volna csinálnia azokat a reformokat, amelyeket most Draghi javasol.
Trump ugyanakkor egyre inkább Ázsia felé fordul. Mindazonáltal végre cselekvésre ösztökélheti Európát. Így létrejöhet a bankunió, lökést kaphat a zöld átmenet és összehangolhatják a védelmi iparok tevékenységét. Az új elnök ugyanakkor segítségre szorul Kína és a Közel-Kelet ügyében.
Nemigen kétséges, hogy ha úgy hozza úri szeszélye, a politikus szívesen szétrobbantaná az Uniót. A nemes bosszú az volna, ha megválasztása Brüsszelt a gondok megoldására és a világban elfoglalt helyének megerősítésére használná fel. De ehhez előbb ki kellene húznia a fejét a homokból.
Wall Street Journal
A Hudson Intézet Európai Központjának vezetője és egyik munkatársa ígéretes barátságnak minősíti Trump és Meloni kapcsolatát, hozzátéve, hogy kettejükben sok a közös. Azaz hiába érvelnek egyesek azzal, hogy az elnök legkézenfekvőbb szövetségese a földrészen nem más, mint Orbán Viktor, olasz kollégája sokkal hitelesebb és alkalmasabb erre a feladatra.
A magyar politikus ugyanis nem áll nagy becsben a többi uniós partner körében, biztosjelöltjének a marginális egészségügyi és állatjóléti tárcát jelölték ki az új Bizottságban. Ráadásul Várhelyi megbízatását még elutasíthatja az EP.
Biden Scholz-cal épített ki jó viszonyt, de ennek a napjai meg vannak számlálva, így most Meloni töltheti be a keletkező űrt. Trumphoz hasonlóan ő is politikai kívülállónak számított, populistaként és fasisztaként bélyegezték meg. De komoly mozgalmat hívott életre és Elon Musk pl. nagyra becsüli. A báj és a határozottság egyaránt jellemzi személyiségét.
A politikában összeköti Trumppal, hogy ő is az ellenőrizetlen bevándorlásra összpontosít és védi a hagyományos értékeket. Más európai vezetőkkel ellentétben Izraelt támogatta a Hamász ellenében. Ukrajna megsegítésére bátorított. Jó ellensúly lehet Berlinnel szemben. Az új amerikai elnöknek szüksége lesz barátokra az öreg földrészen, és keresve sem találhat jobbat támaszként Meloninál.
Washington Post
Ishaan Tharoor szerint amit eddig lehet tudni Trump jövendő külpolitikai csapatáról az vagy fogódzkodó a diplomácia céljairól, vagy azt vetíti előre, hogy négy évnyi zűrzavar következik. A lap külpolitikai elemzője emlékeztet arra, hogy mind Rubio, a külügyminiszteri, illetve Waltz, a nemzetbiztonsági tanácsadó tisztségének várományosa héja, aki – legalábbis papíron – teljesen azonosul a leendő elnök Amerika Mindenekelőtt-jelszavával.
Ám egy sor kérdésben egészen más véleményen van a republikánusok derékhada. Lásd pl. hogy Trump és Vance, a kijelölt helyettes nem tartja szükségesnek folytatni Ukrajna támogatását. Az ügyben is megoszlanak a vélemények, hogy alapvetően protekcionista lépésekkel kell-e szembeszállni a fő ellenfélnek tekintett Kínával, amikor a párt évtizedeken át alapvetésnek tekintette a szabad kereskedelmet.
Lehet, hogy jövőre Rubio kénytelen lesz végigutazni a világot, és azt igyekszik majd megmagyarázni, miért sújtják vámok a szövetségesek áruit, illetve, hogy miért kell megállapodni az olyan erős emberekkel, mint Putyin, Hszi és a szaúdi koronaherceg, amikor azok semmibe veszik az emberi jogokat.
A State Department kiszemelt főnöke és Waltz sem osztja azonban, hogy kesztyűs kézzel kell bánni Moszkvával. Valószínűleg azzal sem értenek egyet, hogy szükség van radikális, romboló lépésekre, így pl. ki kell vonulni a NATO-ból. De lehet, hogy teljesen lényegtelen, mit akarnak a szárnysegédek, mert idővel megint csak az fog számítani, hogy az elnök kiszámíthatatlan és szeszélyes.
Wall Street Journal
A jobboldali lap Trumpot támogatta ugyan a kampányban, most mégis azt tanácsolja neki, hogy esze ágában ne legyen igazságügyi miniszternek kinevezni Matt Gaetzet. A floridai képviselő ugyanis azok jelöltje, akik politikai bosszúállásra használnák a jogot és ez nem fog jól elsülni.
A leendő kabinetben van egy sor jó arc, és ez megnyugtatja a közvéleményt, mármint hogy jó helyre húzta be az ikszet a szavazólapon. De ez a vélemény könnyen megváltozhat, a következő elnök ezúttal nagyon rossz lóra tett. Alááshatja vele a törvénybe vetett bizalmat. Gaetz ugyanis provokatőr, aki meg van győződve arról, hogy neki csak jó, ha sorra robbantja a politikai bombákat, mert azzal tartósan ráirányul a figyelem.
Igazából nem is akar kormányozni. Ezt mutatja, hogy két éve hetekre megbénította a Képviselőház munkáját, mert új republikánus házelnököt akart és ezt el is érte. De még ennél is nyomatékosabban szól ellene, hogy mennyire hiteles, illetve mennyire megbízható az ítélőképessége. Hiszen egy sor nehéz kérdésben kellene állást foglalnia, vizsgálatok, vádemelések függnének tőle. Csakhogy a döntéseiben egyszerűen nem lehet megbízni.
Washington Post
Max Boot azt ajánlja, hogy Trump huszárvágással szabaduljon ki szorult helyzetéből, mert jelenleg úgy van, hogy Ukrajnát simán rá tudja venni a tárgyalásokra, ám Putyint nem. Pont ezért nem azt kellene csinálnia, hogy nem ad több fegyvert Kijevnek, hanem éppen ellenkezőleg, egyre többet kellene szállítania neki – hangsúlyozza a washingtoni Külkapcsolati Tanács tekintélyes biztonságpolitikai elemzője.
Máskülönben Moszkva aligha egyezik bele a párbeszédbe, hiszen miért szüntetné be a harcokat, amikor elmenetelhet egészen Kijevig és elfoglalhatja az egész országot? Nem lehet jobb belátásra bírni sem a szankciók enyhítésének ígéretével, sem Kína bevonásával. Ezért azt kell mondani neki, hogy ha most nem érnek véget a csaták, az ukránok még több hadfelszereléshez jutnak és felhasználhatják a hosszú távolságú amerikai rakétákat oroszországi célpontok ellen.
Putyin politikailag túlélheti az egész válságot, főként ha megtarthatja Ukrajna területének 20 %-át. Az is a megegyezés felé tereli, hogy egyre szörnyűbbek az orosz veszteségek. A halottak és sebesültek száma, már 700 ezer felé jár. Ám a füle botját nem mozgatja, ha azt látja, hogy az új washingtoni kormányzat magára hagyja az ukrán felet.
Ha lesz megállapodás, alighanem nyugati, lehetőség szerint amerikai katonákat kell vezényelni a tűzszüneti vonalra, egyidejűleg biztonsági garanciákat kell nyújtani Zelenszkijéknek a NATO, vagy ha az nem megy, a tagországok részéről. Ha sikerül, akkor Trump úgy jelenik meg, hogy ő olyasmit tudott tető alá hozni, amit Biden nem. Ellenkező esetben Ukrajna függetlenségének elvesztése foltot hagy az elnökségén.
Neue Zürcher Zeitung
A német gazdasági bölcsek tanácsának egyik tagja úgy látja, hogy az ország egyre inkább kiszorul a kínai piacról. Ulrike Malmendier a nemzetgazdaság stagnálását arra vezeti vissza, hogy a kereskedelem és a termelés megélénkült a világban, ám abból a németek a korábbinál kevesebbet profitálnak. Ennek a konjunkturális tényezőkön túl szerkezeti okai is vannak, mivel a kivitelre dolgozó ágazatok nem tudtak kellőképpen felzárkózni a folyamathoz.
Drágán termelnek, részben azért, mert az energiaárak még mindig kétszer magasabbak, mint 5 éve voltak. Emellett sokba kerül az élőmunka, miközben nincs elég munkáskéz, ennélfogva tovább drágul. De az is belejátszik, hogy Kína már nem egyszerűbben olcsóbban állítja elő a termékeket, hanem Németország vetélytársaként jelentkezik a minőségi áruk területén is.
Egyre csökken a német kivitel az ázsiai országba, a hazai fogyasztók ugyanakkor nem vásárolnak. A szakértő a sürgősen megoldandó gondok közé sorolja a munkaerőhiány felszámolását, illetve hogy erősíteni kell az európai gazdaságot.
Azt gondolja, hogy a tanácsadók megértetik Trumppal: a magasabb vámok felnyomják az árakat. Így elképzelhető, hogy a végén az elnök csak az import korlátozott részét sújtja ily módon, illetve kivételeket tesz.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >
Magyarországon mocskos trükkök lengik be a közéletet
Magyar Péter Orbán egyetlen kihívójaként azt állítja, hogy titokban lehallgatták, mert le akarják járatni. De még >
Trump győzedelmes visszatérése
Korábbi kampányaihoz hasonlóan Trumpnak most volt átfogó választási programja. Amit a programrészletekből megismerhetünk, az egyetlen szóval >
Jobb Trumppal Kína ellen, mint Trump nélkül Oroszország ellen
Az Unióban bizonyos elégtétellel nyugtázzák, hogy jobboldali-populista Orbán Viktor ráfaraghat a sompolygásra, mivel rajta kívül senki >
A kultúrharcos Amerika
Hasonló probléma az amerikai woke mozgalom történelemfelfogása. Az jogos cél, hogy ne csak a jómódú idős >
Orbán kihívójának, Magyarnak most be kell bizonyítania, hogy ő az áldozat
Magyar Péternek sürgősen bizonyítania kell, hogy áldozat az általa nyilvánosságra hozott megfigyelési ügyben, azaz hogy a >
Trump tanult a korábbi elnökségből
Ha megnézzük, hogy kiket vesz maga mellé Trump, azt látjuk, hogy tanult a korábbi elnökségből. Nem >
Donald Trump Marco Rubio szenátort szándékozik kinevezni külügyminiszternek
Ezt tudta meg a Politico amerikai portál két forrásból is Rubio jelölése tükrözi azt, hogy közel került Trumphoz, >