2024. október 28. hétfő
Ma Simon, Szimonetta, Szimóna, Júdás, Tádé névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbán bajban

Orbán bajban

A politikai újonc, Magyar Péter diktálja a tempót a kormánynak és ez kényelmetlenül érinti Orbán Viktort, ami újdonság, egyben veszély a mindenható miniszterelnök számára – jelenti Meret Baumann, a Neue Zürcher Zeitung közép-európai tudósítója. Már azt kisebbfajta szenzációnak nevezi, hogy a Tisza Párt hibahatáron belül ugyan, de megelőzte a Fideszt. Ily módon Magyar egyértelműen az Orbán-ellenes tábor élére katapultált, miután gyakorlatilag szétverte a mérsékelt ellenzéket. Ez ugyan nem sokat változtatott a politikai erőviszonyokon, de kiábrándult fideszesek is átállnak hozzá. Már a párt vidéki erődjeibe is sikerült benyomulnia. Hogy a hatalom népszerűsége mennyire visszaesett, azt már az európai választás is tanúsította. Az ok egy sor botrány, illetve az Orbán iránt érzett bizonyos csömör. Magyar korábban a rendszer egyik kegyence volt, de szembefordult a korrupcióval és az urambátyám-rendszerrel. Ügyesen indokolja meg véleményét a közösségi médiában. A sajtóban mutatkozó jelentős hatalmi erőfölény dacára sikerült bizonyos témák kapcsán védekezésre kényszerítenie a kormányt.   Hogy Orbán komolyan veszi, az kiderül abból, hogy le akarják járatni a Fidesz közeli orgánumok. De maga a miniszterelnök október 23-án egy lépéssel tovább ment és olyan bábfiguraként mutatta be, akit Brüsszel a magyarok nyakára akar ültetni. Ily módon közvetve elismerte: nagyon is számol vele. Magyarnak még sok minden hiányzik, hogy tényleges esélye legyen két év múlva. Programja sok ponton bizonytalan, nem tudni, miként oldaná meg az általa jelzett gondokat. Azon kívül jelenleg egy emberes showt ad elő, munkatársakra lesz szüksége. Továbbá az egyoldalúan módosított választási törvény miatt meg kell állapodnia a többi ellenzéki párttal, ami nem egyszerű. De tisztában van vele. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Economist

 

Hogy Merkel 16 éven át elmismásolta a reformokat, az meglátszik mind Németországon, mind Európán, ezért egyre szörnyűbbnek tűnik az öröksége. Éppen egy hónap múlva jelennek meg az emlékiratai, de éppen a miatta előállt bajok folytán mind jobban védekezni kényszerül. Úgy tűnik, annak idején minden fontos döntése csak rontott a dolgokon.

A geopolitikában azt hagyta hátra, hogy az ország függött az amerikai védőernyőtől, a Kínába irányuló exporttól, valamint az orosz gáztól. Ily módon a német gazdaság ismét a földrész beteg embere lett. És a háború mutatta meg, hogy itt nem csupán elvi melléfogásról van szó. Ma már külön szó jelenti, ha egy politikus, ameddig csak lehetséges, halogatja a változásokat: azt mondják rá, hogy merkelkedik.

Az biztos viszont, hogy a korábbi kancellár egyben tartotta a kontinenst, de milyen állapotban? Először is az EU törékenyebb lett, mivel leginkább Magyarországon leépült a jogállam. Merkel sokáig óvta a feltörekvő autoriter Orbánt, mivel ez diktálta a német kivitel érdeke. Azután Európa lassító sávba került, végül pedig a határok felnyitása segített lendületbe hozni a migránsellenes AfD-t.

A hazai takarékoskodás folytán alulfinanszírozottá váltak a német közszolgáltatások – szó szerint hidak omlanak össze, a vasútrendszer immár kaputt. Mindezért joggal lehet emlegetni Merkel felelősségét. Lehetővé tette ugyanis, hogy Németország jó sokáig szunyókáljon, ám ebből a kellemes geopolitikai és gazdasági állapotból még fel kell ébredni.

 

New York Times

 

A vezércikk nyomatékosan ajánlja az amerikaiaknak, hogy higgyenek Trumpnak, mert tényleg azt akarja megcsinálni elnökként, amit nap mint nap hangoztat. Lépten-nyomon ecseteli, hogy milyen veszélyes és zavaró akciókra készül, ha bevonul a Fehér Házba.

Nyilatkozatai oly mértékben gyalázatosak, és oly szinten ellentétben állnak az amerikai demokrácia normáival, illetve értékeivel, hogy nehéz elfogadni: ez nem csupán üres hencegés. Pedig tényleg nem az.  A politikusnak szokása, hogy közzéteszi céljait, és nem számít, hogy azok nélkülözik a jogi, vagy erkölcsi alapot.

Az első elnöksége során csupán munkatársai ellenállásán bukott meg egy sor rettenetes törekvése. Ám tanult a leckéből, ezért tanácsos volna, ha a lakosság igazi fenyegetésnek venné a fenyegetőzéseit. Pl. hogy beveti a hadsereget az ellenfeleivel szemben, az igazságügyet rászabadítja a bírálóira, illetve a Nemzeti Gárdát vezényli ki az illegális bevándorlók ellen. Meg hogy iráni városokat bombáztat rommá. Mindezt készpénznek kell venni a részéről.

 

Spiegel

 

Bob Woodward biztosra veszi, hogy titkos szövetség van Trump és Putyin között, ami szerinte veszélyes következményekkel járhat, ha az amerikai politikus győz a választáson. Az egykori Watergate-botrány egyik kirobbantója, aki a minap könyvet jelentetett meg a volt elnökről, riasztónak nevezi, hogy a politikusnak igazi esélye van nyerni, miközben legközelebbi volt munkatársai közül többen is fasisztának minősítik.

Az a fő gond vele, hogy nem érti, mekkora felelősséggel jár mások iránt az elnöki tisztség, csakis saját magára tud gondolni. Ugyanakkor az orosz államfő korunk Hitlere, igazolja ezt Ukrajna, de az is hogy volt titkosszolgaként terve van Trumppal. Teljesen bekebelezi. Ez azért veszélyes, mert ha Moszkva sikerre jut a háborúban, akkor, amint Duda elnök mondta, utána Lengyelország következik.

Miközben 2022 őszén komoly volt a veszély, hogy az orosz fél harcászati atomfegyvert vet be az ukránok ellen. Hogy elháruljon, ahhoz be kellett vonni a kínai elnököt is. A szakértő hozzáteszi, hogy Trumpnak van bizonyos kisugárzása, azért annyira népszerű odahaza. De pl. a járvány idején még azt is tagadta, hogy válság van. Csakis az újjáválasztásával törődött, ám ennek az lett az ára, hogy százezrek haltak meg.

Nincsen semmiféle terve, nem támaszkodik szakemberekre, csakis saját magára. Senki sem tudja, mit fog mondani, illetve mit tesz, ha netán ismét elnökké választják.

 

Washington Post

 

Trump azt üzeni Putyinnak, hogy ugyan már mit számít az a kis rejtett háború barátok között - az előző elnök nem hajlandó figyelembe venni a nyugati figyelmeztetéseket Moszkva veszélyes, Amerika- és Európa-ellenes kampánya ügyében – mutat rá a biztonságpolitikai elemző, David Ingatius. A politikus változatlanul udvarol a Kreml urának, noha nagyon úgy néz ki, hogy annak megbízásából orosz szabotőrök rajzottak ki a földrészen.

Szóval nyugodtan lehet Trumpot korunk Chamberlain-ének nevezni a volt brit külügyminiszter után, aki annak idején megpróbálta megbékíteni Hitlert. Zelenszkijt hibáztatja, amiért Oroszország megtámadta Ukrajnát.

Moszkva a digitális térben intéz támadásokat Amerika ellen, megy a dezinformáció, legutóbb Harris alelnökjelöltjét próbálta meg lejáratni. Most meg az elnök a vakmerőség csúcsaként észak-koreai katonákat kíván bevetni a háborúban.

A Biden-kormányzat a jelek szerint nem csap oda, bár Harris fején találta a szöget, amikor gyilkos diktátornak minősítette az orosz vezetőt. Amikor az USA szinte minden szövetségese küldi a jelzéseket, hogy Moszkva burkolt hadviselést folytat a Nyugat ellen, akkor vajon miért tűnik úgy, hogy Trump összeáll a főkolompossal?

 

Guardian

 

Mivel Trumpból tényleg újból elnök lehet, az újság egyik külpolitikai elemzője úgy gondolja: itt a idő néven nevezni, hogy fasiszta ösztönök vezérlik. Johathan Freedland azt érzékeli, hogy az összes vészlámpa pirosan villog, miután – 10 nappal a választás előtt – olyanok minősítik fasisztának a politikust, akik jól ismerik. Mégis jó az esély, hogy ő lesz az USA első fasiszta vezetője.

A minősítés először Mark Milleytől, a vezérkari főnökök bizottságának volt elnökétől hangzott el, de Pelosi, korábbi házelnök és Harris is osztja. Viszont a napokban John Kelly, a Fehér Ház ex-stábfőnöke részletesen is megindokolta: ő is így vélekedik, mégpedig Trumpnak a hatalomhoz való viszonya miatt.

Úgy határozta meg, hogy a fasizmus szélsőjobbos, tekintélyelvű, ultranacionalista ideológia és mozgalom, amelyet jellemez a diktátori vezető, a központosított autokrácia, a militarizmus, az ellenzék erőszakos elnyomása, és a természetes társadalmi hierarchiába vetett hit. Trump idegesítőnek, ha nem egyenesen törvénytelennek vette a hatalmát övező korlátokat.

Győzelme esetén először nyilvánvalóan az igazságszolgáltatást veszi célba, majd a szabad sajtó következik. Olyasvalakiről van szó, aki rajong Putyinért, Hsziért és az észak-koreai elnökért, ám Amerika szövetségeseiről ritkán mond jót. Ellenben Hitlert fültanúk szerint pozitív összefüggésben említette.

Ezek után döbbenetes, hogy egyáltalán indulhat a tisztségért, de hát túl sok amerikainak van tele a hócipője a magas árakkal, illetve túlzottan sokan félnek a bevándorlástól és tartják Harrist is felelősnek a helyzetért. Nagyon kellene, hogy Amerikának és a világnak szerencséje legyen november 5-én, de az idő egyre fogy.

 

Economist

 

A vezércikk jogilag megkérdőjelezhetőnek, a demokrácia szemszögéből pedig kifejezetten rossznak tartja, hogy Elon Musk beveti a millióit Trump sikere érdekében. A választás eredménye e pillanatban olyan, mintha pénzfeldobással döntenék el, a volt elnök enyhe előnye mellett – legalábbis a lap által készített friss számítás szerint.

Ennélfogva nagyon nem mindegy hogy az üzletember alattomos módszert talált ki, hogy az emberek a republikánus jelöltre voksoljanak. Egyfajta lottójátékon egymillió dollárt kaphatnak, ha bejelentkeznek szavazni a hét ingadozó államban. Nem kérdés, hogy ki az egész akció kedvezményezettje.

Nehéz megfogni, mert formailag nem voksvásárlásról van szó. És biztos, hogy 4 év múlva lesznek utánzói.  Egy csomó reform jót tenne az amerikai demokráciának, de az nem tartozik közéjük, hogy a milliárdosok fokozottan befolyásolni tudják a választás kimenetelét.  

 

EUobserver

 

Egyelőre hoppon maradt Ausztriában a szélsőjobb, mert hiába aratott történelmi győzelmet a választáson nem alakíthat kormányt, de nagyon valószínű, hogy az idő neki dolgozik – fejti ki kommentárjában Farid Hafez, a Georgetowni Egyetem vezető kutatója. A párt máris áldozatként tüntetheti fel magát, miután az államfő a szokásokkal ellentétben a választáson 2. helyen végzett Néppárt vezetőjének adott megbízást, hogy hozzon össze koalíciót.

Viszont előreláthatólag a Szabadságpárt jelölheti az alsóház elnökét, ami növelheti társadalmi befolyását. Hosszú távon kifejezetten előnyére válhat, hogy egyelőre kimarad a hatalomból, a magas infláció, a háború és a járvány máig érezhető kihatásai miatt. Ilyen helyzetben sokkal könnyebb ellenzéknek lenni. Ráadásul hamar borulhat az új szövetség, ami szintén Kickl-ék malmára hajthatja a vizet.

A párt helyzete továbbra is erős marad, a vezető tényezőt jelenti az osztrák politikában. Programja egy részét átvette az ÖVP. De a leendő hármas szövetség még jól is kikeveredhet a dologból, ha képes megalkudni, így mind a három párt teljesíteni tudja ígéretei egy részét. Ám ha nem, akkor ismét jöhet a konzervatívok és a szélsőjobb összefogása, de akkor már másik kancellárral (akit alighanem Kickl-nek hívnak – a szerk. megj.)

2024. október 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

A megoszthatatlan föld

Izrael Magyarországon főként a zsidókat és az antiszemitákat érdekli. Az átlagember nem sokkal többet tud Jézus >

Tovább

Biden hatalmas hibát követett el, mert engedte, hogy az ukrajnai háború globális katasztrófává terebélyesedjen

Így ugyanis hatalmas szenvedés és jókora geopolitikai eltolódás lett a következmény – fejti ki Simon Tisdall, >

Tovább

Orbán Bécsben

Orbán Viktor lesz az osztrák Parlament újonnan megválasztott, erősen vitatott elnökének első külföldi vendége. Az FPÖ-s >

Tovább

Orbán bajban

A politikai újonc, Magyar Péter diktálja a tempót a kormánynak és ez kényelmetlenül érinti Orbán Viktort, >

Tovább

Magyar Péter igazat mond

És ő az, aki azt mondja, amit mond, nem valaki más sugallja neki, hogy mit mondjon. >

Tovább

Vértestvérek

Az Economist vezércikke „Vértestvérek” felcímmel arról ír, hogy Oroszország rendkívüli mértékben meggyengült stratégiai hatalomként, hiszen Észak-Korea >

Tovább

Guardian: Harrist kell megválasztani elnöknek

Merthogy ő utat engedne a demokrácia erejének, nem bukna el annak hiányosságain. Ugyanakkor Trumpnál rosszabb vezetője >

Tovább

Orbán ellenfele se bízik teljesen unióban

Brüsszel számára Magyar esélyt jelent arra, hogy Orbán uniós intézményekkel szembeni, fokozódó ellenségességének évei  után Magyarországot visszaterelje >

Tovább

Most megéri a forint ellen fogadni

Orbán Viktor kétségbeesett eszközökhöz nyúl, hogy feltornássza a gazdasági növekedést, mivel Magyar Péter személyében az eddigi >

Tovább

Timothy Snyder: Az autokrácia kéz a kézben jár a szegénységgel

Az autokrácia szegénységgel jár – figyelmeztetett Timothy Snyder, az amerikai Yale egyetem professzora, történész a Der >

Tovább

Európának fegyverkeznie kell, mivel Észak-Korea katonailag megjelent a földrészen

Erre mutat rá Hamish Bretton-Gordon a Daily Telegraphban, aki előbb Nagy-Britanniában, majd a NATO-ban volt a >

Tovább

„Az egész Hszi Csin-ping felemelkedésével kezdődött”

Anne Applebaum a Spigelben fenntartja, hogy az illiberális tábor heterogén, nem sok minden tartja össze, de >

Tovább