Ma János, Teodor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Vértestvérek
Az Economist vezércikke „Vértestvérek” felcímmel arról ír, hogy Oroszország rendkívüli mértékben meggyengült stratégiai hatalomként, hiszen Észak-Korea katonai segítségére szorul. Még akkor is, ha a Phenjan által szállított rakéták sokszor szó szerint túllőttek a célon és nem a frontvonal másik oldalán csapódtak be, hanem civil létesítményeket találtak el. Kim Dzsong Un azonban nem jótékonyságból szállít fegyvereket és ad katonákat. A két országot kölcsönös segítségnyújtási szerződés köti össze. Az ukrán titkosszolgálat feje szerint a megállapodás titkos részeként Moszkva keményen perkál és know how-t ad át a támogatásért cserében. Arra azonban nincs bizonyíték, hogy ez utóbbi keretében harcászati atomrakéták, illetve tengeralattjáróról kilőhető rakéták technológiáját is átadná. John Foreman, a korábbi moszkvai brit védelmi attasé szerint az együttműködés fokozása a Kreml kétségbeesettségét tükrözi. Ám ettől egyelőre nem lesz jobb a kilátás Ukrajna számára. Szemszögéből csehül állnak a dolgok a harctéren, több helyen is nyomulnak előre az oroszok. Azt nem lehet megjósolni, mennyire állnak helyt a harcokban a kipróbálatlan észak-koreai egységek. Még nem szembesültek a modern háború valóságával, amelyet az olcsó és halálos drónok uralnak. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Süddeutsche Zeitung
Biden nyert, Orbán vesztett az Ukrajnának szánt kölcsön ügyében, állapítja meg a brüsszeli tudósító, Hubert Wetzel. Mert ugyan a magyar kormányfő ezúttal is nekifutott, hogy blokkolja az EU elképzelését és ily módon szívességet tegyen Trumpnak, csakhogy rossz ellenséget választott magának.
Ahhoz nagyon ért, hogy zsarolja az Uniót. Számára az üzleti modell az, hogy fontos kérdésekben csak akkor mond igent, ha érkezik a pénz Brüsszelből. Idáig be is jött neki, mert általában tudja, meddig mehet el.
Ám legutóbb már megpróbálta Amerikára is kiterjeszteni a pitiáner zsarolást. Megfúrta, hogy az ukrán hitelt a nyugaton lefoglalt orosz állami javak hasznából törlesszék, illetve egészen pontosan, hogy ezt a döntést csak 3 év múlva vizsgálják felül. Az volt a célja, hogy az USA ne szálljon be a tranzakcióba. Egyetért Trumppal abban, hogy nem szabad több amerikai pénzt adni Kijevnek.
Csakhogy Biden nem engedte, hogy szórakozzanak vele. Gyorsan lemondott a fenntartásairól és az eredeti terveknek megfelelően 20 milliárddal kiveszi részét a kölcsönből. Orbán koppant. Lehet, hogy érdemesebb lett volna jobban odafigyelnie. Az elnök ugyanis hirdeti, hogy senki se fogadjon Amerika ellen.
Lehet persze, hogy a magyar vezetőt nem zavarja a pofon, mert Biden hamarosan lelép a színről és Trump díjazza a baráti gesztusokat. De elképzelhető, hogy a történet tanulságos Európa számára, mert a határokat Orbán nem egyedül jelöli ki. Neki is megmondhatják, hogy eddig és ne tovább.
Le Figaro
Hivatalos párizsi közlés szerint Marcon és Orbán arról tárgyalt két napja a francia fővárosban, hogy Európának a versenyképesség, illetve a védelem javítására közös hiteleket kellene felvennie, úgy, ahogyan azt a Draghi-jelentés tartalmazza, de szóba került Ukrajna is. Az elnök megkísérelte meggyőzni a vendégét, hogy érdemes megfogadni a volt olasz kormányfő tanácsait.
Ukrajnáról a nacionalista és Moszkvához közelálló Orbánnak az a véleménye, hogy korai még megkezdeni az uniós belépési tárgyalásokat, mert Kijev egyszerűen ne áll készen a tagságra. A házigazda ugyanakkor arról beszélt, hogy szeretné elmélyíteni az együttműködést Magyarországgal olyan területeken, mint a védelem és biztonság, továbbá a nukleáris energia, valamint zöld energia elterjesztése.
FT
Ivan Krasztev úgy értékeli, hogy a Nyugat csak azt hallja meg, amit hallani akar Moszkvától, Putyint azonban nem hajtja a tatár, hogy tárgyaljon a viszály lezárásáról. A világsajtó által közkedvelt bolgár politológus arra számít, hogy a háború mindazonáltal a zöld asztal mellett ér véget, jelentős biztonsági garanciákkal. De hol van az még!
Négy tényező lehetetlenné teszi, hogy bárki eséllyel jósolja meg a kilátásokat: 1. Oroszország és Ukrajna pozíciója teljesen más és más a válságban. Az oroszok megvannak győződve róla, hogy ők nyernek. Meg hogy jelentős mozgásterük lesz a háború végén.
Ezzel szemben Zelenszkij politikai támogatottságát meggyengítették a katonai kudarcok. A lakosság a harcok végét akarja. de hallani sem hajlandó területi engedményekről. Ilyenformán az elnöknek a győzelemről kell beszélnie, bár közben a kompromisszumot keresi.
A 2. pont, hogy nyugaton senki sem látja át, mi vezérli Putyint. A 3., hogy menetközben megváltoztak a Kreml céljai, de az nem, hogy a béke csakis orosz győzelem esetén lehetséges, illetve cél a NATO szétszabdalása is. A 4., hogy a nyugati partnerek Ukrajnára bízták saját orosz politikájukat.
A szövetségeseknek azonban vissza kell venniük a kezdeményezést, mert a tét nem csupán az ukrán állam, hanem az egész európai rend jövője.
FAZ
Az elemzés Putyin pártjának nevezi a BRICS-csoportot, ám gyorsan hozzáfűzi, hogy a Kazányban tartott csúcstalálkozó csupán részleges sikert hozott az elnök számára. A politikai szerkesztő, Reinhard Veser felhívja a figyelmet, hogy a záróközleményben mindössze egyetlen pont van Ukrajnáról, ami nem okvetlenül a nagyfokú egyetértést jelzi. Pláne, hogy az az egy sem Moszkva álláspontját tükrözi vissza.
Ez persze aligha izgatja különösebben a vendéglátót, mert a fő üzenet az a három nap után, hogy a Nyugat nem tudta elszigetelni az orosz államot. Külön sikernek számít a szempontjából az ENSZ-főtitkár jelenléte.
A hivatalos orosz sajtó úgy állította be a BRICS-összefogást, hogy az új gazdasági és hatalmi erőközpont a világban, Moszkva vezetésével. A 36 ország közül 22 a legmagasabb szinten képviseltette magát, köztük Kína és India, de elment a NATO-tag Törökország első embere is.
Ám az érdekek és a szándékok élesen eltérnek. Brazília, India, az Emirátusok és Egyiptom fenn kívánja tartani a jó kapcsolatokat az USA-val és Európával.
Daily Telegraph
A kommentár úgy ítéli meg, hogy az orosz gazdaság az összeomlás szélére került, ezért Európa nem mondhat le a célzott szankciókról. Az Európával foglalkozó szerkesztő, Samuel Ramani sürgeti, hogy az EU csapjon le saját határain belül azokra a kikötőkre, illetve cégekre, amelyek közvetve finanszírozzák az orosz agressziót.
A cseppfolyósított gáz és a kettős rendeltetésű áruk ügyében még pár hónapig aligha lehet érdemi eredményt elérni, mivel Orbán Viktor arra használta a soros elnökséget, hogy blokkalja az újabb megtorló intézkedéseket. De ez alighanem változni fog, ha januártól a lengyelek veszik át a stafétabotot.
Annál is inkább, mivel a Valutaalap jövőre már lefelé módosította előrejelzését, arról nem beszélve, hogy Oroszországban változatlanul 19 % a kamat és az infláció beakadt 8,6 %-nál. Ugyanakkor a kulcsfontosságú hadiipart visszavetheti, hogy hiányzik 400 ezer ember, és sok ágazatban csak nyögvenyelősen halad az automatizálás.
Az Uniónak egységesen kell fellépnie a titkos orosz olaj hajóflotta ellen, de nem elég, hogy a 3. világot ostorozza a szankciók kijátszása miatt. A saját portája előtt is söprögetnie kellene.
Spiegel
Youval Noah Harari veszélyesebbnek tartja Netanjahut, mint azt, hogy atomháború robban ki Iránnal. A jeruzsálemi Héber Egyetem történész professzora azt érzékeli Izraelben, hogy éppen dől össze a demokratikus rendszer. Veszélyben van a jogállam, a szabad véleménynyilvánítás, az igazságszolgáltatás. Még a Legfelsőbb Bíróság fék szerepe is könnyen megszűnhet.
Az ország a külső veszélyeket képes kivédeni, mert katonailag erős. Ám sokkal nagyobb a belső fenyegetés, és bőven belefér, hogy sikeres lesz a háború a Hamász, a Hezbollah, valamint Teherán ellen, csak éppen utána az országban véget ér a demokrácia.
A kormányfő nem hajlandó elismerni, hogy bármiféle felelősség hárulna rá az október 7-i katasztrófáért. De mindig is olyan volt, aki szeretett a sikerek fényében sütkérezni, ám eltűnik, amikor baj van. Pedig ő a fő bűnös, hogy megtörténhetett a legnagyobb zsidóellenes mészárlás a 2. világháború óta.
Majd nem használta ki, pedig több lehetőség is kínálkozott a túszok kiszabadítására és ideiglenes tűzszünet megkötésére. De nem élt vele, mert tudta. hogy utána kérdőre vonnák. Ez a helyzet jelenleg szétszakítja Izraelt.
Wall Street Journal
A jobboldali lap úgy gondolja, hiába adott ki a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsot a Hamász azóta már levadászott vezérei ellen, igazából az izraeli miniszterelnököt igyekezett sarokba szorítani. Azaz immár lehullt a fügefalevél. A nyomozás folytatódik a zsidó állam ellen, noha az védekező harcot folytat a túszok kiszabadítására és kiiktatja a halálosztagokat, amelyek október 7-ét akarják megismételni.
Egyébiránt soha nem is volt esélye, hogy Szinvárt Hágában a vádlottak padjára ültessék. A terroristák tesznek a nemzetközi közvéleményre, és elrejtőznek. Az ICC főügyészének a szándéka a jelek szerint az volt, hogy Izrael ne hatoljon be Rafahba. Majd miután meghiúsult a törekvés, a tankokat kísérelte meg leállítani a körözés bejelentésével.
A Fehér Ház még védi a hágai testületet. Pedig az éppen arra készül, hogy folytassa a Hamász politikai küzdelmét Izrael ellen.
New York Times
Elon Musk vastag csekkekkel igyekszik befolyásolni a választás eredményét a billegő államokban, vereség esetére már előre próbálja elhinteni, hogy csalás történt, és úgy tűnik, nem is eredménytelenül – figyelmeztet a vezércikk. Pontosan azt a felfordulást éri el, amit remélt. És hát ő nem akárki: a legfontosabb közösségi portál tulajdonosa, egyébiránt pedig különösen pofátlan.
A baj az, hogy Trumppal együtt tényleg képesek lehetnek meggyőzni a polgárokat: a másik oldal megfirkálta a választást, mert másként Harris nem győzhetett volna. Így módon megkérdőjeleződhet az egész választási rendszer, és eljárási káosz fenyeget.
Egyértelműen érdeke, hogy a neki tetsző eredmény szülessen, mert egy csomó megrendelést kap a kormányzattól és Trump már elfogadta az ajánlatot, hogy Musk vezesse a jó kormányzással foglalkozón minisztériumot, ami lehetővé tenné, hogy az üzletember leverje az érintett hatóságokon a cégei ellen indított vizsgálatokat.
Wall Street Journal
A jobboldali lap úgy gondolja, hiába adott ki a Nemzetközi Büntető Bíróság letartóztatási parancsot a Hamász azóta már levadászott vezérei ellen, igazából az izraeli miniszterelnököt igyekezett sarokba szorítani. Azaz immár lehullt a fügefalevél. A nyomozás folytatódik a zsidó állam ellen, noha az védekező harcot folytat a túszok kiszabadítására és kiiktatja a halálosztagokat, amelyek október 7-ét akarják megismételni.
Egyébiránt soha nem is volt esélye, hogy Szinvárt Hágában a vádlottak padjára ültessék. A terroristák tesznek a nemzetközi közvéleményre, és elrejtőznek. Az ICC főügyészének a szándéka a jelek szerint az volt, hogy Izrael ne hatoljon be Rafahba. Majd miután meghiúsult a törekvés, a tankokat kísérelte meg leállítani a körözés bejelentésével.
A Fehér Ház még védi a hágai testületet. Pedig az éppen arra készül, hogy folytassa a Hamász politikai küzdelmét Izrael ellen.
Washington Post
Ismét eljöhet az atomerőművek ideje, mert kulcsszerepük lehet abban, hogy vissza lehessen szorítani a klímaváltozást – mutat rá a vezércikk. Az idők változását jelzi, hogy három tech óriás, a Microsoft, a Google és az Amazon jelentős beruházásra szánta rá magát ezen a területen, mert szüksége van arra, hogy alacsony széndioxid kibocsátás mellett jusson energiához a mesterséges intelligencia adatközpontjai számára
Vagyis a reaktorok kapnak egy új esélyt, pedig korábban túl veszélyesnek, illetve túl drágának tartották őket. Annál is inkább, mivel az illetékes amerikai tárca úgy véli: ha tényleg nullára akarják lenyomni a levegőbe kerülő széndioxid mennyiségét az évezred közepére, akkor ahhoz további 200 gigawattnyi atomenergia kell, és ehhez meg kell háromszorozni a jelenlegi kapacitást.
A tervet segíti, hogy a jelek szerint az országnak sikerül kikötnie egyetlen modell: az könnyűvizes AP1000-es változat mellett. Korszerűbb és biztonságosabb, mint a korábbi típusok és rengeteg áramot termel. Az igaz, hogy a Georgiában elkészült két reaktor 14 milliárd dollár helyett a végén 32 milliárdba került, meg a késés is tetemes volt. Ám ebben egyedi hibák játszottak bele, nem beszélve a gyerekbetegségekről.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Hogyan hódol be egy nemzet szégyenteljesen
A Frankfurter Rundschau publicistája, Bill Kristol szerint olyan, mintha kezdene orbanizálódni az amerikai politika. A magyar >
Putyin fegyverei és Isten hozzájárulása
Egy neves német történész úgy látja: radikalizálódik az orosz történelemkép, ezt támasztja alá, hogy a Kreml >
Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát
William Galston a Wall Street Journalban óva inti Trumpot attól, hogy túllőjön a célon, mert a >
Előre hozott választás Szlovákiában?
Jókora felháborodást váltott ki moszkvai látogatásával odahaza a szlovák kormányfő, hiszen az osztrák kancellár jó két >
A halálos őrület
A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes >
A Georgescu-hadművelet
A Neue Zürcher Zeitung összeállítása időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok >
Pannon ég alatt
Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >