Ma István névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Guardian: Harrist kell megválasztani elnöknek
Merthogy ő utat engedne a demokrácia erejének, nem bukna el annak hiányosságain. Ugyanakkor Trumpnál rosszabb vezetője még nem volt az Egyesült Államoknak. Tisztességtelen, képmutató, mohó, teljesen alkalmatlan a tisztségre. Aláásná a jogállamot, megrendítené Amerika szerepét a világban, fokozná az ország megosztottságát, de még akkor is meggyengítheti a választási folyamatot, ha veszít. Azt utánozza, akit annyira istenít: Putyint. Autoritersége véget vetne az amerikai demokráciának. Készen áll, hogy véghez vigye programját, a Project 2025-öt, célja, hogy meggazdagodjon és elkerülje a felelősségrevonást. Továbbá, hogy elnémítsa bírálóit és kiszélesítse hatalmát. Mindenütt csak a maga hasznát nézi, korrumpál. Ellenben Harris a politikai dzsiudicu nagy mestereként kihasználja ellenfele erejét. Megválasztása korszakos lenne, hiszen nő és színes bőrű. De Trumpnak még jók az esélyei, ellenfele viszont az testesíti meg, hogy bízni a demokrácia lehetőségeiben, mint megadni magunkat annak hiányosságai láttán. Esélyt kínálna a jó kormányzás helyreállítására, állásteremtésre, megvédené az országot az oligarcháktól és a diktatúrától. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
FT
A Bizottság feloldott a járványalapból 800 millió eurónyi befagyasztott támogatást Szlovákiának, miután a Fico-kormány meggyőzte, hogy nem szünteti be a harcot a korrupció ellen, azaz nincs mitől tartani a közelmúltban elfogadott törvénymódosítás kapcsán. Azaz hogy senki sem ússza meg, ha uniós pénzeket tüntet el.
Az ellenzék azonban fenntartja, hogy a hatalom a saját embereit próbálja menteni a jogszabállyal, ezért csökkentette az ilyen visszaélések büntetési tételeit. A jelentés emlékeztet arra, hogy Brüsszel – Magyarországgal ellentétben – a szlovákok esetében nem függesztette fel a szubvenciók javát.
FAZ
Új többség alakul ki Strasbourgban a menedékpolitika ügyében. A baloldal a 3. országokban tervezett befogadó központokat „koncentrációs lágernek nevezi, ellenben a jobboldalon azt látni, hogy összeállnak a jobboldali liberálisok, a kereszténydemokraták, valamint Meloniék nemzeti konzervatívjai. Ők mindent el tudnak ily módon dönteni. De bizonyos kérdésekben számíthatnak a szélsőjobb voksaira is.
EUobserver
A brüsszeli tudósítás sokat mondónak tartja, miként alakultak a szavazati arányok, amikor az EP két napja jóváhagyta az Ukrajnának nyújtandó 35 milliárd eurós kölcsön tervét. Mint emlékezetes, a törlesztést a nyugaton lefoglalt orosz állami javak hasznából fedeznék. Megszavazták a Néppárt és a Meloni féle Európai Konzervatívok és Reformerek képviselői, de 23-an még az Orbán-féle Patrióták soraiból is. Utóbbi csoportból ellenezte az osztrák FPÖ, továbbá, de ez már teljesen más tészta, az AfD és a lengyel Konföderácija is.
Guardian
Az európai szélsőjobb modellként fog Ausztriára tekinteni – írja Cas Mudde, a Georgetowni Egyetem professzora és ottani szerzőtársa, Gabriela Greilinger. Figyelmeztetésnek tekintik, hogy az FPÖ évek óta tartó folyamat után jutott el odáig, hogy ma működését ma már természetesnek lehet tekinteni.
Azt szokták mondani, hogy Európa alvajáróként sétál bele a szélsőjobb csapdájába, de az osztrákok ezt nagyon is tudatosan csinálják. Egyébként pedig a választási sikerük beleillik az általános irányzatba a földrészen. Ám Ausztria azt bizonyítja, hogy a politikai szűklátókörűség, főleg a konzervatív oldal részéről, szalonképessé teszi a szélsőséget.
Az ÖVP többször összeállt a Szabadságpárttal, segített oly módon, hogy annak nézetei bekerüljenek a politikai fő áramlatba. Lehet, hogy ez is hozzásegítette Kickl-éket a nagy sikerhez. A Néppárt támogatóinak jelentős része az FPÖ-t tartja a legjobb lehetséges partnernek.
Ugyanezt a folyamatot lehet látni az olaszoknál és a svédeknél is. Hollandiában a szélsőjobb úgy került be a kormányba, hogy abban nem kapott helyet a pártelnök Wilders. Lehet, hogy ez lesz a megoldás Ausztriában – és másutt is.
Bloomberg
Európa nem tud lemondani az orosz gázról, azaz el kellene ismernie, hogy kafkai módon függ attól, hogy ez az állapot várhatóan a jövőben is fennmarad – mutat rá a szemleíró, Javier Blas. Még mindig sok millió köbméter érkezik, ráadásul Ukrajnán át, de még nevetségesebb, hogy Kijev tranzitdíjat szed be utána. Évi 800 millió eurót. De a földrész nem képes meglenni az orosz energiahordozó nélkül, csak nem mondja ki hangosan, mert senki sem szeretné hallani.
Az igaz, hogy a függés 45-ről 15 %-ra csökkent, bár újabban kissé erősödik. Az Európa által fizetett pénzt a Kreml a háborúra használja fel. A kontinens azonban segíti Ukrajnát is, vagyis mindkét felet támogatja. A politikailag korrekt megoldás az volna, ha Azerbajdzsán kiváltaná az orosz gázt, csak éppen a jelenleginél többet már nem tud adni. Ahhoz az kellene, hogy ő az oroszoknak szállítanak, azok pedig Európának, vagyis megint ott vagyunk, ahol a part szakad.
Az nem megy, hogy az EU leváljon az orosz gázról, mert annak igen nagy lenne a gazdasági kihatása. Megugranának az árak, de hogy erkölcsileg visszataszító a jelenlegi helyzet, az nem kétséges. Ugyanakkor biztos, hogy Moszkva már nem képes a korábbi hatékonysággal bevetni az energiafegyvert. A pénznek ugyanakkor nincsen szaga – szemben a háborúval. De legalább a politikusoknak el kellene ismerniük.
Washington Post
A lap európai fő elemzője azt tanácsolja Bidennek, hogy ragadja meg a választás után rendelkezésére álló 76 napot és próbáljon meg kész helyzetet teremteni Ukrajna ügyében, függetlenül attól, hogy ki nyer november 5-én. Lee Hockstader szerint ily módon meg lehetne akadályozni, hogy a háború Putyin javára dőljön el.
Engedélyeznie kellene, hogy az ukránok használják az igen korszerű ATACMS-rakétákat oroszországi célpontok ellen. Alapot ad rá, hogy Moszkva a földdel igyekszik egyenlővé tenni az ukrán energiahálózatot. De más civil célpontokat is lő. Azon kívül ott van az orosz hibrid hadviselés. Ily módon segíthet a német kancellárnak, hogy az meg küldjön nagy hatótávolságú Taurus rakétákat.
Ezek a lépések Harrisnak is segítenének, már ha ő lesz az elnök, hogy alkudni tudjon. És erősítené a szövetséget a többi NATO-taggal. Nyomást gyakorolna ezáltal Németországra, valamint Magyarországra és Szlovákiára is.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Putyin fegyverei és Isten hozzájárulása
Egy neves német történész úgy látja: radikalizálódik az orosz történelemkép, ezt támasztja alá, hogy a Kreml >
Mi történik, ha Trump félreérti a mandátumát
William Galston a Wall Street Journalban óva inti Trumpot attól, hogy túllőjön a célon, mert a >
Előre hozott választás Szlovákiában?
Jókora felháborodást váltott ki moszkvai látogatásával odahaza a szlovák kormányfő, hiszen az osztrák kancellár jó két >
A halálos őrület
A magdeburgi merénylet halálos őrület eredménye, de nem lehet a hagyományos keretekben értelmezni, mert a tettes >
A Georgescu-hadművelet
A Neue Zürcher Zeitung összeállítása időrendbe szedve levezeti, miként szervezték meg a Georgescu-hadműveletet, vagyis a bizonyítékok >
Pannon ég alatt
Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >