2024. október 22. kedd
Ma Előd, Szalóme, Kordélia névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A közel-keleti káoszteremtés mestere halott, így viszont újra él a tűzszünet esélye

A közel-keleti káoszteremtés mestere halott, így viszont újra él a tűzszünet esélye

Ezt fejti ki az Economist elemzése. Szinvar brutálisan vesztette életét a gázai romok alatt, akárcsak azok a tízezrek, akik az általa indított háború áldozatai lettek. Amit október 7-én csinált, az megváltoztatta az események menetét az egész térségben, igaz, nem úgy, ahogyan szerette volna. De azért az eltelt egy évben úgy tűnt, hogy mocskos földalatti búvóhelyéről pont ugyanúgy képes befolyásolni a dolgokat, mint elegáns irodáikból a politikusok. És most újra megrázza az egész régiót. Izrael mondhatja, hogy elérte a hadviselés fő célját. A véletlen segítette, mivel egy járőr felismerte és tankok segítségével szétlőtte Szinvart. Nem őt keresték és a holttestét is csak egy nap elteltével azonosították. Politikai örökségét illetően két nézet van az izraeli titkosszolgálaton belül: az egyik az, hogy fatális hibát követett el, amikor rátámadt a zsidó államra, mert azt hitte, hogy annak hadserege nem mer majd bevonulni Gázába. A másik szerint a fanatizmus vezérelte. De a célját nem érte el. A Hamászt tönkreverték, igaz, ennek 40 ezer polgári áldozat és világméretű felháborodás volt az ára. Izrael visszaszerezte katonai elrettentő képességét és lehet, hogy hamarosan Iránra is csapást mér.  A kérdés most az, mi lesz a Hamásszal, illetve a túszokkal, és hogy lehetséges-e Gázában a tűzszünet.  Netanjahunak tetszhet, hogy ismét visszatérhet, pedig már annyiszor volt a padlón. Lehet, hogy átmenetileg az iráni vezetés is a helyzet enyhülését akarja, de az a legvalószínűbb, hogy Izrael a katonai létesítményeit veszi célba, miután Amerika ellenzi, hogy a nukleáris központokat, illetve az olajipart lője. A két ország közt nem ért véget a régóta tartó háború, mint ahogy folytatódnak a palesztinok megpróbáltatásai is.Ám van kiút, ha Izrael visszafogottan torolja meg az iráni rakéta- és drónakciót: a gázai fegyvernyugvási tárgyalások, illetve a libanoni válság enyhítése útján. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Neue Zürcher Zeitung

 

Pont azok az országok, a magyarok, lengyelek és litvánok verik félre menekült-ügyben a vészharangot, amelyek a legkevesebb kérelmezőt fogadják be. Szigorú intézkedésekkel elriasztják a migránsokat, vagy hagyják, hogy simán áthaladjanak az országon. Ám közben már a célállamok is lezárják határaikat, ezért Közép-Európában erősen megnőtt az illegális határátlépők száma.

A Frontex legújabb statisztikája első ránézésre kedvező: az év első 9 hónapjában 42 %-kal esett vissza a határsértők száma. De az is látszik, hogy a korábbinál jóval többen próbálkoznak Lengyelországon és a balti köztársaságokon át. Egy év alatt a növekedés csaknem 200 %-os.

Ezzel együtt ezt az útvonalat veszik igénybe a legkevesebben. A magyar kormány tavaly mindössze 30 embert fogadott be. Menedékpolitikája évek óta az elrettentésre, illetve a bejutott illegálisok átengedésére épül. Az Eurostat az idén 15 menedékkérelemről kapott értesítést a magyar hatóságoktól.

Az ország sereghajtó az ukrán menekültek megsegítésében is.

 

Neue Zürcher Zeitung

 

A szemleíró, Andreas Ernst úgy látja,hogy az EU-n belüli hatalmi pókerben meglepő szövetség hoz friss szelet a migrációs vitába, olyasmit vitattak meg az utóbbi két napban Brüsszelben, ami sokáig tabunak számított, csak kérdés, hogy most következnek-e megfelelő tettek? Mindenesetre

 

1.      komolyan megvizsgálják a lehetőségét, hogy a menedékkérelmeket az Unión kívül bírálják el

 

2.      mérlegelik, hogy legyenek-e olyan központok, ahonnan visszafordítják az elutasított kérelmezőket. Vagy saját országukba, vagy 3. államokba

 

3.      hamarosan általános gyakorlat lehet a menedékjog hatályon kívül helyezése, amit a lengyelek jelentettek be.

 

Mindez annak a következménye, hogy sok országban jobboldali, mi több, szélsőjobboldali pártok kerültek be a kormányba. Nyomást gyakorolnak a migrációpolitika ügyében, és elnyomó intézkedéseket jelentenek be, illetve hirdetnek meg. Hollandia és Magyarország ki akar szállni az egész közös menedékszabályozásból.

De meglepő módon Brüsszelben is változott a hozzáállás, nem utolsósorban von der Leyennek köszönhetően. A Bizottság elnöke még a csúcs előtt reggelin látott vendégül egy sor kormányfőt (köztük Orbán Viktort – a szerk. megj.) és ott létrejött az arra hajlandó államok szövetsége, amely gyorsítani és szigorítani kívánja a menedékeljárásokat.

Az egyeztetésen nem volt ott Németország és Franciaország, vagyis látszik, hogy mindkettő veszített a súlyából. De a közvélemény számára az a perdöntő, hogy a politika képes-e és hajlandó-e még irányítani a bevándorlást. Erre hamarosan válaszolni kell.

 

New York Times

 

Nyugtával dicsérd a napot – figyelmeztet a jeles Közel-Kelet-szakértő, Thomas Friedman, bár azt elismeri, hogy aligha lehet eltúlozni a Hamász-vezér halálának fontosságát. Merthogy Szinvar megölése nem csupán a gázai háború befejezésére teremt lehetőséget, ideértve a túszok hazatérését és azt, hogy enyhülnek az övezet lakosságának kínjai, hanem hatalmas lépést jelenthet a palesztin állam megteremtése, illetve az izraeli-szaúdi viszony rendezése felé.

Ez óriási dolog, de! Hogy most kiesett a két állami megoldás egyik legfőbb ellenzője, illetve a zsidó állam megsemmisítésének egyik első számú híve, az még nem minden. A kérdés, hogy Netanjahu mennyire hajlandó felülvizsgálni eddigi elutasító álláspontját? Vagyis hogy a megreformált Palesztin Hatóság közreműködjön egy nemzetközi békefenntartó misszió keretében Gáza ellenőrzésében.

Érti, hogy az arabok csak akkor csatlakoznak a gázai zűrzavar felszámolásához, ha a folyamat vége a palesztin állam létrejötte. Ezt persze kőkeményen elvetik az izraeli koalíció szélsőséges tagjai. Ők Szinvar halálában és a Hamász összeomlásában alkalmat látnak arra, hogy végezzenek az összes gerillával, mert akkor Gázában is településeket létesíthetnek, Ciszjordániában pedig kiterjeszthetik a programot.

Pedig itt volna a pillanat, hogy a kormányfő megváltoztassa a történelem menetét. De fel van adva a lecke a szaúdi trónörökösnek id. Mert még Biden alatt kell megindítania a megbékélést a zsidó állammal, vagyis amikor még távolinak tűnik a palesztin ügy megoldása.

 

Washington Post

 

Szinvar úgy halt meg, ahogyan élt: erőszakosan, ám most megnyílhat az út a fegyverek elhallgatásához és a túszok elengedéséhez – emeli ki a szerkesztőségi állásfoglalás. A véletlen segítette az izraeli hadsereget, mert a terrorparancsnok más harcosokkal együtt kibújt a föld alól. Az tévedés, hogy izraeli foglyokkal vette körbe magát, de a vég tökéletesen megfelel annak, hogy olyasvalakiről van szó, aki kitervelte október 7-ét.

Sorsa fordulópontot hozhat a válságban, bár az még nem biztos, hogy közelebb hozza a megoldást. De bizonyosan segítene, ha a Hamász megmaradt vezetése elfogadná Netanjahu ajánlatát és megadja magát, egyben futni hagyja a megmaradt 97 izraeli foglyot. Aligha valószínű azonban, hogy így lesz.

Viszont hozzásegíthet, hogy felújítsák a tárgyalásokat. Ehhez az izraeli kormányfőnek nem szabad engednie, hogy elszabaduljon a győzelmi mámor és ellent kell állnia szélsőséges szövetségesei törekvéseinek is. A szenvedésnek úgy lehet a leghatékonyabban véget vetni, ha a túszok hazatérnek Gázából, megindulnak a nagyarányú segélyszállítmányok és leállnak a harcok.

Ez esetben Libanonban és befejeződhet az öldöklés. Bidennek ebbe az irányba kell terelnie Netanjahut, ideértve, hogy ne szemet-szemért-alapon torolja meg a legutóbbi iráni támadást. De ha a kormányfő nem tudja, hogy mit kezdjen a békével, úgy, hogy az jó legyen a régió más államainak és a palesztinoknak is, akkor üresnek bizonyulhatnak az olyan győzelmek, mint hogy Szinvart sikerült kiiktatni.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk szerint a Hamász vezére úgy halt meg, ahogyan élt, de ha Izrael Bidenre hallgatott volna, akkor Szinvar még mindig életben lenne. Viszont a született gyilkos kiesésével és egy kis szerencsével most lehetséges lépni a fegyvernyugvás felé, véget érhet Gázában a terror.

Egy járőr végzett vele, miután egy éven át sikeresen rejtőzködött – csaknem bizonyosan az övezet hatalmas alagútrendszerében. Izrael sikerrel vadássza le a radikális dzsihadista csoportok vezérkarát, amelyek célja a zsidó állam felszámolása.

Igen fontos, hogy ily módon elrettentse a jövőbeli támadásokat, mert azt jelzi, hogy a terrorfőnökök várható élettartama nem túl hosszú. De azért is fontos, hogy a gázai palesztinoknak esélyük legyen a jobb kormányzásra és az újjáépítésre.

Ám emlékeztetni kell arra, hogy az amerikai elnök hónapok óta a háború leállítására igyekezett rávenni izraeli szövetségesét. Ám most, hogy Szinvar halott, kiszabadulhatnak a túszok és ez jól jöhet a tűzszünetet szorgalmazó elnöknek és Harrisnek. De erősödhet azáltal Netanjahu pozíciója is, ha az egyezség magába foglalja, hogy Izrael ellenőrzi a gázai-egyiptomi határt.

Október 7. után Izrael bizonyította, hogy az a legjobb elrettentés, ha keményen megtorolja, ha bárki a zsidó nép tagjait gyi5lkolja. Érdemes a támogatásra, miután továbbra is próbálja fokozni elrettentő erejét.

 

FT

 

Az elemzés azt ajánlja a Nyugatnak, hogy ruházzon be az ukrán hadiipar frissen indult magánvállalkozásaiba, mert azok robbanásszerűen fejlődnek. Igen kreatívak és viszonylag nem kerülnek sokba. Már vagy 200 ilyen cég működik, az idén 20 milliárd dollár értékben állítanak elő hadfelszerelést, az érték jövőre felmegy 30 milliárdra.

Jó lenne, ha nekik folyósítanák a nyugaton lefoglalt orosz követelések hasznának egy részét. Dánia példát mutat, 4,2 milliárdot ruház be az ukrán fegyvergyártásba, illetve fejlesztésbe. Az ilyesfajta szerepvállalást már a Bizottság is támogatja, vagyis lassan változik a hozzáállás.

De Amerikának és Európának találékonyabbnak kellene lennie az ügyben, miként segíti Kijevet. Másoknak is követniük kellene a dánokat, nem csupán az ukránok kedvéért, hanem saját, hosszú távú biztonsági érdekeik miatt.

 

 

2024. október 19.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán ellenfele se bízik teljesen unióban

Brüsszel számára Magyar esélyt jelent arra, hogy Orbán uniós intézményekkel szembeni, fokozódó ellenségességének évei  után Magyarországot visszaterelje >

Tovább

Most megéri a forint ellen fogadni

Orbán Viktor kétségbeesett eszközökhöz nyúl, hogy feltornássza a gazdasági növekedést, mivel Magyar Péter személyében az eddigi >

Tovább

Timothy Snyder: Az autokrácia kéz a kézben jár a szegénységgel

Az autokrácia szegénységgel jár – figyelmeztetett Timothy Snyder, az amerikai Yale egyetem professzora, történész a Der >

Tovább

Európának fegyverkeznie kell, mivel Észak-Korea katonailag megjelent a földrészen

Erre mutat rá Hamish Bretton-Gordon a Daily Telegraphban, aki előbb Nagy-Britanniában, majd a NATO-ban volt a >

Tovább

„Az egész Hszi Csin-ping felemelkedésével kezdődött”

Anne Applebaum a Spigelben fenntartja, hogy az illiberális tábor heterogén, nem sok minden tartja össze, de >

Tovább

A közel-keleti káoszteremtés mestere halott, így viszont újra él a tűzszünet esélye

Ezt fejti ki az Economist elemzése. Szinvar brutálisan vesztette életét a gázai romok alatt, akárcsak azok >

Tovább

Bejön-e Orbán Trump-kártyája

A magyar kormány egyértelműen azt akarja, hogy Donald Trump győzzön az amerikai elnökválasztáson, és ápolja a >

Tovább

Szükségessé válhat Magyarország megbüntetése, vagy eltávolítása

Az, hogy Magyarország liberalizálta a bevándorlási politikáját, ellentétben áll az EU és a NATO biztonságával. A >

Tovább

Páternoszter

Persze a mi vezérünk bölcsebb ennél, ily esetekben ő nem felszólító, hanem kijelentő módot használ, a >

Tovább

Katonadolog

Öbölháborúk ide, délszláv polgárháború oda, terrorizmus vagy Közel-Kelet, századunk első évtizedéig az európai országok többsége továbbra >

Tovább

Egyre erősödik az ellenállás az EU-ban a liberális menedékjog ellen – Brüsszel próbálja menteni a menthetőt, de az idő szorít

Így látja a helyzetet Rásonyi Péter, a Neue Zürcher Zeitung külpolitikai rovatvezetője, miután egyre több ország >

Tovább

Orbán Viktor – a képmutatás virtuóza

Az Orbán Viktornak Strasbourgban kiosztott pofonok belpolitikai hatását túlbecsülni elsietett és oktalan lenne, de a példátlanul >

Tovább