2024. október 16. Szerda
Ma Gál, Margit, Hedvig névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Harris és Trump fej-fej mellett

Harris és Trump fej-fej mellett

Akárhonnan is nézzük, három héttel a választás előtt igencsak fej-fej mellett alakul az elnökválasztási harc. Harris az összesítésben 2 %-kal vezet, de az ingadozó államokban bármelyikük is áll az élen, csupán kevesebb, mint 1 %-kal előzi meg riválisát – mutat rá a Wall Street Journalban William Galston, a Brookings Intézettől. A kulcs Pennsylvania, ott abszolút a holtverseny, ezért vetnek be mindketten apait-anyait. Viszont a felmérések azt állapították meg, hogy az amerikaiak többsége immár a republikánusokkal azonosul. A gender szakadék, vagyis hogy kihez húznak a férfiak és kihez a nők, minden eddiginél nagyobbnak látszik és ez is befolyásolhatja az eredményt. Szintén nagy a különbség az iskolai végzettség alapján: a diplomások inkább a demokraták mögé sorakoznak fel, ezzel szemben az olyan fehérek, akik legfeljebb az érettségig jutottak, jobbára a republikánusokat pártolják. Emellett fontos tényező, hogy a spanyol anyanyelvűek és a fekete bőrűek szavazatára a korábbinál nagyobb mértékben számíthat a mostani ellenzék. Azaz sok ismerős ismeretlen bizonyulhat döntőnek, de a lényeg, hogy az eredmény a szavazópolgárokon és nem a szakértőkön múlik. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

New York Times

 

Az amerikai közlekedési minisztérium rekord összegű, 4 millió dolláros bírságot szabott ki a Lufthansára, mert az két éve megtagadta, hogy a new yorki haszid zsidók egy csoportja Frankfurtból tovább utazzon Budapestre. Az ortodox irányzat 128 híve, ahogy minden évben, a szatmári csodarabbi, Teitelbaum Mojse sírját kívánta meglátogatni Sátoraljaújhelyen.

Csakhogy az út első szakaszán egy páran nem voltak hajlandóak maszkot felvenni a fedélzeten és hiába szólt nekik a személyzet, nem ültek vissza a helyükre, hanem a vészkijáratnál lévő kiszélesedő területen álldogáltak.

A pilóta jelentette az esetet a földi hatóságoknak, bár azt nem mondta, hogy bármiféle biztonsági probléma állt volna elő. A német cég azonban meg sem próbálta a közbeeső állomáson kiszűrni a vétkeseket, kollektív megtorlást alkalmazott: senki sem szállhatott fel a csatlakozó, budapesti járatra.

Az amerikai felügyelet szerint azonban itt vallási diszkrimináció történt. Ezért a cégnek két milliót 30 napon belül át kell utalnia, a bírság másik felét viszont úgy vette a tárca, hogy azt a Lufthansa már megfizette, mert korábban ennyi kártérítést adott az érintett utasoknak.   

 

Die Zeit

 

Immár egy sor EU-ország közölte, hogy ki akarja vonni magát a közös menedékpolitika hatálya alól, azaz látszik, hogy közösen immár nem megy. A szervezet egyre megosztottabb a kérdésben. Ami Magyarországot illeti, a múlt héten felzárkózott Hollandiához, azaz bejelentette, hogy nem kívánja alkalmazni a közelmúltban elhatározott új szabályozást.

A jobboldali-populista Orbán-kormány évek óta ágál a migránsok ellen. A miniszterelnök arról ismert, hogy megszegi az uniós szabályokat és rendre kötekedik. Hónapok óta nem hajlandó megfizetni azt a 200 millió eurós bírságot, amit az Európai Bíróság a menedékjog megsértéséért szabott ki.

Aligha valószínű, hogy az Unió rábólint a magyar kérelemre, hiszen az ország a belépéskor nem kért különleges elbánást ezen a területen. Ám a magyar lépés beleilleszkedik abba az irányzatba, amely tudatosan el akar térni az európai értékektől és jogtól.

Orbán senkinek sem kíván menedéket adni, viszont a nyáron enyhítette a beutazási feltételeket az orosz és belarusz vendégmunkások számára. Most annyiszor hosszabbítják meg a tartózkodási engedélyüket, ahányszor csak akarják.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk úgy értékeli, hogy az európai politika fő áramlatát is hatalmába keríti a borúlátás a bevándorlás ügyében, most már az EU kedvencének számító lengyel miniszterelnök is le akarja zárni a keleti határokat. Égető probléma ez immár az egész kontinens és nem csupán a szélsőjobb számára.

Tusk azért került súlyos dilemma elé, mivel minden hónapban több ezer migráns próbál meg bejutni az országba, nagy részük azonban megélhetési menekült a Közel-Keletről és Afrikából. De különösen aggasztó, hogy Belarusz, a Kreml sugallatára bátorítja az érkező tömegeket az illegális határátlépésre, mert ily módon is igyekszik destabiliziálni a NATO egyik pillérországát.

Ugyanakkor egyre nagyobb gond, hogy a földrészen a közvélemény mind nagyobb része nem támogatja az uniós menedékjogot. Merthogy sokan visszaélnek azzal, miközben odahaza nem üldözték őket, hanem egyszerűen a jobb megélhetés miatt kerekedtek fel. Ez most már akkor gond, hogy hagyományos pártok is belátják: szavazóikat tényleg aggasztja a kérdés.

A társadalom és a szomszédos országok részéről fogy a türelem. A kontinens lakossága csökken és öregszik, ezért szükség van a külső munkaerő utánpótlásra. Ám azt addig nem támogatják az emberek, amíg a kormányok nem képesek érvényt szerezni a szabályoknak. Ezt most már az EU elitklubjának olyan tagjai is kezdik kapiskálni, mint Tusk.

 

FAZ

 

A kommentár szerint Lengyelország tényleges veszélyre reagál, amikor nem akarja alkalmazni az uniós menedékjogot, ezért megérdemli az Unió támogatását, noha a döntésbe választási megfontolások is belejátszanak. A szerző, Reinhard Veser politikai szerkesztő úgy véli: a kormány sorsa függ attól, sikerült-e jövőre elnöknek megválasztatnia a saját jelöltjét.

Mert ha nem akkor, nem képes helyreállítani a jogállamot. Ezért igyekszik most Tusk a jobbközép választóit meggyőzni a slágertéma migrációval és biztonsággal. De ezen felül tény, hogy Oroszország és Belarusz próbálja bevetni hibrid háborújában a migrációt.

Semmiféle gátlásuk sincs, ezért emberek sorsával játszanak. Az EU-nak Varsó mellé kell felsorakoznia, hogy megállt parancsoljanak ennek a próbálkozásnak.

 

Der Standard

 

Egy évvel a fordulatot hozott választási győzelem után elszállt a lelkesedés Lengyelországban. Igaz, az eredmény a társadalom egyik fele számára eleve megrázkódtatás volt, a másik fél ellenben úgy tekintette, hogy sikerült kiszabadulni a PiS uralma alól és megnyílt az út a liberális reformokhoz. Ám a remények egy része nem teljesült, illetve csak lassan válik valóra.

Az okok sokrétűek: eleve nehéz kompromisszumra jutni a koalíción belül, mert az a baloldaltól a jobboldalig terjed és kormányfő lejátssza a többieket a pályáról, már ha azok hagyják. További probléma, hogy Duda elnök meglövi a kulcsfontosságú változtatásokat. Ezért nem sikerült még kiszabadítani az Alkotmánybíróságot, valamint az igazságszolgáltatás jelentős részét Kaczynskiék karmaiból.

Ha sikerül baloldali utódot választani jövőre Duda helyére, az jelentősen megnöveli a hármas szövetség mozgásterét. Ellenben máris ellentétet okozott, hogy Tusk odahaza hatályon kívül kívánja helyezni egy időre az uniós menedékjogot.

 

Die Welt

 

Egy évtizedek óta Moszkvában élő német politológus megosztott hangulatot tapasztal a lakosság körében a háború kapcsán: a mindennapokban ez a kérdés nem merül fel, a háttérben viszont nagyon is jelen van, és e kettő ütközése különleges feszültséget kelt. De az emberek általában becsukják szemüket és fülüket, ha a „különleges hadműveletről” van szó.

No, meg a szájukat is, mert a tekintélyuralmi rendszerekben nem tanácsos nyíltan állást foglalni kritikus kérdésekben. A hivatalos retorika egyébként is egyre keményebbre vált, állandóan új, egyre szigorúbb törvények születnek. Másfél éve még egy külföldi újságírót, a Wall Street Journal tudósítóját is őrizetbe vették – nyilvánvalóan politikai okokból. Gerskowich azóta fogolycsere útján kiszabadult – a szerk. megj.)

A szakértő, akinek orosz a felesége, azt észleli, hogy a közvélemény nem lelkesedik a háborúért, azt többnyire szükséges rossznak tekinti. 20-20 % elutasítja, illetve pártolja, a maradék pedig nem ért egyet a háborúval, de elfogadja a hivatalos propagandát.

Ugyanakkor nem látni, hogy a Nyugatnak volna bármiféle stratégiája a háború utáni időkre. A megoldást alighanem az hozza meg, hogy Putyin már benne jár a korban, ez eredményezhet valamilyen javulást. Annál is inkább, mivel az orosz politikai elit egy része ellenzi a hadviselést.

 

Wall Street Journal

 

Kína saját dugába dől, mert a gazdasági modellje fenntarthatatlan, ám a reform túl kockázatos a Kommunista Párt számára – fejti ki Walter Russel Mead, a new yorki Bard College politológia professzora. Hogy mi lesz az országgal, az azért nem mindegy, mivel a világ sorsát a 21. században az Indiai-Csendes-óceáni térség határozza meg.

A KKP ekkora gonddal a 80-as évek, a Teng Hsziao-ping-féle reformok óta nem került szembe. De sajnos úgy néz ki, hogy megoldásként a nagyobb elnyomást választja, illetve fokozza a feszültséget a környező államokkal, valamint nemzetközi kereskedelmi partnereivel.

Ám nem szánja rá magát a szerkezeti átalakítás nehéz feladatára, pedig a bajokat csakis saját magának köszönheti. Az egy gyerek-politika demográfiai válságot eredményezett. Visszaütött azután a lakásbuborék. Ugyanakkor kialakult a tehetős vállalkozók rétege, illetve a képzett és feltörekvő középosztály, amelyet azonban a hatalomnak el kell nyomnia, ha fenn kíván maradni.

A gazdaság nagymértékben függ külföldi nyersanyagoktól és energiától, valamint a világpiaci értékesítési lehetőségektől. Csakhogy ennek keresztbe tesznek az ország geopolitikai törekvései, valamint az exportlavinák. Hszi nem ostoba, tudja, hogy a változtatni kell(ene), de ez sokba kerül és rizikós.

Fő célja a pártellenőrzés megőrzése. Ezért most visszatér az elnyomáshoz és a nacionalista kártyához. A high tech segítségével megfigyeli a lakosság életének jóformán minden pillanatát. Ugyanakkor azzal igyekszik megtartani pozícióit katonai és gazdasági szuperhatalomként, hogy Tajvan helyett a világ első számú félvezető gyártója kíván lenni.

Ezt nem szabad megengedni, ennélfogva egyre több súrlódásra kell számítani a világgal. Érdekes évnek ígérkezik 2025.

 

FT

 

Abszolút holtverseny látszik kialakulni az amerikai elnökválasztás hajrájában, és nem látni, hogy egyszerű lenne túllépni a hihetetlen megosztottságon a küzdelem lezárulta után – írja Edward Luce, az újság elemzője.

Azt jövendöli, hogy akárki is nyer, a másik jelölt hívei csalást fognak kiáltani. Teljesen új jelenség, hogy a két tábor egyaránt fegyverként használja a szavazatok összeszámlálását. Ő maga négy lehetséges kimenetellel számolt, de ezek közül csak az a problémamentes, ha Harris nyer, és demokraták elviszik a Kongresszus mindkét házát. Ez esetben vissza lehet térni a régi típusú kormányzáshoz, ám ez az opció nagyon nem valószínű.

A másik lehetőség, hogy a demokrata alelnök nyeri el a Fehér Házat, ám pártja elveszíti a Szenátust. Akkor pedig a republikánusok sorra torpedóznák meg a kinevezéseket és a törvényjavaslatokat. Harris belpolitikai programja már a megszületése pillanatában halott volna. Ha győzelme csekély arányú, akkor be van programozva az alkotmányos válság. Trump mindent bevet majd az eredmény érvénytelenítésére.

A 3. eshetőség, hogy Trump kerekedik felül, a pártja visszanyeri a többséget a felsőházban, ellenben a demokraták kezére került a Képviselőház. A régi-új elnök keresztül tudná vinni legtöbb elképzelését.

És végül marad az az opció, hogy tarol a jelenlegi ellenzék, de ez is inkább a vágyak birodalmába tartozik. Viszont ha Trump a befutó, akkor ráveti magát az ellenfeleire és hozzálátna, hogy valóra váltsa a Heritage-alapítvány programját az illiberális demokrácia bevezetésére.

A kérdés az, miként lehetne véget vetni a hideg polgárháborúnak. Ha Trump veszít, akár börtönbe is kerülhet. Ha győz, az a demokraták szemében azt jelentené, hogy soha többé nem tudnak nyerni tisztességes választásokon.

Mivel mindkét párt a lehető legrosszabbat feltételezi a másikról, mindenáron győzni akarnak és nem csupán a következő 4 évre. A verseny teljesen kiegyensúlyozott egy kölcsönösen ellenséges Amerikában.

 

 

 

 

2024. október 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Harris és Trump fej-fej mellett

Akárhonnan is nézzük, három héttel a választás előtt igencsak fej-fej mellett alakul az elnökválasztási harc. Harris >

Tovább

Washington Post: Zelenszkij az ukrán Trump

Mark Thiessen úgy gondolja, hogy Trumpban és Zelenszkijben több a közös vonás, mint ahogyan azt sokan >

Tovább

Atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre

Az USA azt tervezi, hogy az orosz veszély ellensúlyozására alkalmassá teszi a kecskeméti katonai repülőteret atomfegyverek >

Tovább

Orbán Viktor propagandagépezete újabb mélypontra süllyedt

Abszurd módon személyeskedővé vált Magyar Péterrel, amikor az illető lágyékát vette célba: a kormánysajtóban fő téma >

Tovább

Ami a menedékjogot illeti, Európa a radikálisok csapdájában van

Menedék-ügyben Európa besétált a radikálisok csapdájába – írja Stefan Kornelius, a Süddeutsche Zeitung politikai rovatának a vezetője, aki >

Tovább

"Ez meg fogja ölni ezeket az autógyártókat."

Az elektromos autókat gyártó kínai BYD elnök asszonya úgy nyilatkozott, hogy az európai büntetővámok a földrész >

Tovább

Orbán Viktor tönkreteszi a gazdaságot

A jobboldali-nemzeti kormány egyre nagyobb problémákat okoz – az államosítás plafonba ütközik az EU legkorruptabb országában >

Tovább

Az Európai Néppárt elnökét szidják minden irányból, vagyis akkor jól csinálja

Először is Orbán Viktor támadt neki, amikor a héten magyar gyűlölőnek nevezte Strasbourgban. Majd a zöldek >

Tovább

Trump és Putyin romantikus férfibarátsága minden nappal csak veszélyesebb lesz

A korábbi amerikai elnököt persze baljós és egészségtelen kapcsolat fűzi egy sor politikushoz a világban. Elismerte, >

Tovább

Ursula von der Leyen így osztotta ki Orbán Viktort

Sokan attól féltek, hogy Orbán propaganda show-t rendez, és meg is próbálta, de azután igencsak defenzívába >

Tovább

Az egykori Habsburg birtok, az Orbán klán vagyonának titokzatos székhelye

Ugyanakkor a felcsúti futballstadion miatt a kormányfő ellenfelei párhuzamot vonnak Ceausescuval. Az itteni csapat szintén jól >

Tovább

Magyarország nyélbe ütötte a 500 millió eurós kölcsönszerződést Észak-Macedóniával

A Bloomberg szerint ez is mutatja, Orbán Viktor mekkora befolyást élvez a Balkánon, miután igyekszik összetrombitálni >

Tovább