2024. október 16. Szerda
Ma Gál, Margit, Hedvig névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre

Atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre

Az USA azt tervezi, hogy az orosz veszély ellensúlyozására alkalmassá teszi a kecskeméti katonai repülőteret atomfegyverek célba juttatására alkalmas gépek állomásoztatására. Egyre több a jel ugyanis, hogy Oroszország az évezred végére felkészül egy újabb háborúra. A fejlesztés az „Európai Védelmi Kezdeményezés” elnevezésű amerikai program alapján történne. Az alföldi támaszpontra F-15-ös Eagle vadászgépeket, A-10 Warthog sugárhajtású csatarepülőgépeket és C-5-ös Galaxy szállító gépeket vezényelnének. Magyarországon eddig is megfordultak F-15-ösök és 16-osok, de többnyire csak átmeneti jelleggel, leginkább gyakorlatok során. A NATO azonban meg akarja erősíteni a keleti szárnyat. Az elképzelés az, hogy új parkoló pályát építenek, lesz egy másik gurulóút is, továbbá új világítást alakítanak ki, és új út is vezet majd a bázisra. Már megkötöttek egy 21 millió dolláros szerződést, ennek alapján új üzemanyag tároló létesül. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Süddeutsche Zeitung

 

Az EU megvan döbbenve Orbán makacsságán, mivel a politikus továbbra is blokkolja Ukrajna megsegítését. Most új terv készült, hogy jobb belátásra bírják, ennek érdekében Brüsszel engedményt tenne, miután aggasztó a helyzet a megtámadott országban. Ráadásul a közös európai erőfeszítéseket Kína és Irán is gátolja – utóbbi ellen hétfőn szankciókat hoztak a külügyminiszterek, bár hogy emiatt kevesebb rakéta hullana ukrán célpontokra, az senki sem gondolja komolyan az európai diplomaták közül – jelenti Hubert Wetzel az Unió központjából.

Az Orbán-kormány jó ideje megtorpedózza és hátráltatja Kijev támogatását. Ezért a többiek két nap múlva igyekeznek rávenni a politikust, hogy adja be a derekát, mert ily módon az USA beszállhatna az ukránoknak szánt 50 milliárd dolláros hitelcsomagba. Teljesen nyitott, hogy bejön-e az elképzelés, mert a miniszterelnök kerek-perec közölte, hogy a döntéssel meg akarja várni az amerikai elnökválasztás eredményét.

Lehetővé akarja Trump számára, hogy elzárja a pénzcsapot. Hasonlóan nyakas, amikor arról van szó, hogy kifizethessék az érintett országoknak a Békekeretből a 6,6 milliárd eurót az Ukrajnának adott fegyverekért.  Itt a többiek kompromisszumként felvetették, hogy nem lenne kötelező a hozzájárulás az alaphoz, vagyis a magyar félnek nem kellene fizetnie, cserében pedig feladná az ellenállást.

Csakhogy egy sor állam, köztük Németország kétli, hogy bölcs dolog szabadon választottá tenni a segítségnyújtást, mert így egy sor parlament dönthet úgy, hogy akkor inkább megspórolja a ráeső részt.  

 

Guardian

 

A polgári szabadságjogokért küzdő nemzetközi szervezet, a Liberties úgy látja, hogy teljesen hatástalan az EU éves jelentése arról, miként állnak a demokratikus normák az egyes tagállamokban, mert a Bizottság nem képes változást kikényszeríteni, ha valahol hiányosságokat talál.

A módszert öt éve találták ki, hogy ily módon akadályozzák meg a demokratikus visszacsúszást, ideértve a korrupciót, valamint a független sajtó és igazságszolgáltatás elleni támadásokat. Ám azóta azt látni, hogy változatlanul nagyon jelentős bajok vannak, ezért gyors és határozott lépéseket kell tenni a jogállam fenntartására.

Kazai Viktor jogi szakértőként azt fejtegette, hogy hasznos feltárni a jogsértéseket, ám az baj, hogy nem lehet igénybe az olyan szankciós mechanizmusokat, mint a 7-es paragrafus alapján indítandó eljárás, és az sem lehetséges, hogy felfüggesszék a támogatások kifizetését.

Ezen a helyzeten sürgősen változtatni kell, ráadásul Brüsszel túlságosan is rózsás képet fest a kipellengérezés következményeiről. Legutóbb azt közölte, hogy 2024-as ajánlásainak 68 %-át megfogadták az érintett kormányok, ám a tényleges arány csupán 19 %. És még rosszabb Magyarországon, Bulgáriában, Máltán, Lengyelországban, valamint Romániában.

Kazai azt mondta: sürgősen lépni kell, mert a jogállami válság 14 éve kezdődött, és nem lehetséges, hogy ami megtörtént Magyarországon, az megismétlődjön a szlovákoknál.

 

Bloomberg

 

Fico Orbán nyomdokaiban halad, amikor Pekingnek és Moszkvának udvarol, miközben kinyilvánítja hűségét az EU és a NATO iránt. Lehet, hogy jövőre a cseheknél Babis is ezt az utat választja, ha nyer, Szerbia pedig máris szorosan együttműködik Oroszországgal és Kínával.

Peking pénzt kínál a térségnek Brüsszel befolyásának mérséklésére, és Fico piti populizmusa itt találkozik össze a geopolitikával. A jogállami gondok az egész Unió számára kihívást jelentenek. Ráadásul a szlovák vezető úgy igyekszik megerősíteni hatalmát, hogy igénybe veszi Peking anyagi forrásait és az orosz energiahordozókat.

Schmognerová egykori pénzügyminiszter, aki egykor szintén baloldalról indult, mint Fico, azt mondja, hogy a miniszterelnök nem bízik Brüsszelben, új lehetőségeket keres keleten. Viszont hogy befektetési lehetőséget kínál új barátainak, az megosztja a közösséget – hangsúlyozza a Német Marshall-alapítvány egyik vezető munkatársa.

Orbán már sok milliárd eurónyi európai támogatást elpénacolt, miután nem hajlandó szavatolni a demokratikus intézmények függetlenségét. A hiányzó összegeket részben kínai befektetésekkel pótolta. Ám Antonio Barroso, az amerikai hírügynökség elemzője rámutat, hogy az EU-t nem lehet kiváltani, olyan jelentős az egységes piac.

Orbán ezzel együtt képes kerékkötő lenni Brüsszelben, miközben tavaly megkétszereződött Magyarországon a kihelyezett kínai tőke értéke. Szlovákia ezzel szemben idáig csupán 364 millió euróhoz jutott ebből a forrásból, főleg akkugyárak építésére. Ezzel szemben a belépés óta eltelt 20 éve alatt 30 milliárd folyt be az EU-tól.

Most Pekingbe készül, mert segítséget szeretne igénybe venni a vasút fejlesztéséhez, egy új vízi erőmű építéséhez és mintegy 500 híd felújításához. Ám kockázatos, hogy ki akarja játszani egymás ellen az ázsiai nagyhatalmat, illetve az Uniót. Ugyanakkor volt munkatársa, Peter Weiss arra figyelmeztet, hogy hívei ott hagynák Ficót, ha az feladná a gyűlölet, a megtorlás és a félelem politikáját. Vagyis kényszerpályán mozog.

 

FT

 

Sylvie Kauffmann azt tanácsolja, hogy Franciaország és Németország Európa érdekében sürgősen vesse magát párterápiának alá. Az EU motorjának számító két országban ugyanis igen rosszul alakul a gazdaság – fejti ki a Le Monde szerkesztő bizottságának elnöke. A franciáknál az a baj, hogy látványos kudarcot vallott Marcon gazdasági stratégiája, túl sokáig engedte el a nyakló nélküli költekezést. Így most veszélybe került az ország hitelessége, és a földrész szempontjából ez nem is következhetett volna be rosszabb időpontban.

Jobb időkben Németország időben leállította volna partnerét, de erre most Scholz nem alkalmas. A német gazdaság ugyanis esik vissza, a koalíció nem működik és a szélsőjobb felemelkedése átírja a politikai térképet.

A bilaterális együttműködésre az elmúlt két évben német részről nem volt igény, a franciák viszont túlságosan is forszírozták, így most akadozik a tengely. Úgy nézett ki, hogy a lengyel kormányváltással újjáéledhet a Weimari Háromszög és az majd segít, ám Tuskot túlságosan lekötik a hazai bajok. Erős a populista, németellenes ellenzék és jövőre jön a kulcsfontosságú elnökválasztás.

Ezért Varsó ragaszkodik a világháborús jóvátételi követelésekhez, de emiatt a viszony rosszabb, mint Berlin és Párizs között. A Bizottság jó kezekben van von der Leyennél, de még sok bajt okozhat, ha Trump nyer. Ezért jó volna, ha Scholz, Macron és Tusk eltemetné az ellentéteket és együttműködne, Brüsszelt is ideértve.

 

Die Welt

 

Az EU bomlik le, ám ezt csak úgy lehet megállítani, ha a szervezet tisztességes migrációs politikát alkalmaz – állítja Klaus Geiger, a külpolitikai rovat vezetője. Az apropó az, hogy Lengyelország hatályon kívül kívánja helyezni a menedékjogot és más országok is ugyanerre készülnek, miután a közösség figyelmen kívül hagyott egy sor hatalmas kisiklást. Vagyis át kell gondolni az egészet, nem lehet megelégedni a félszívvel elhatározott reformmal.

Annál is inkább, mert az új szabályok aligha tartóztatják fel a tömeges beözönlést. Először Magyarország jelentette be, hogy kivonja magát az egyezség hatálya alól, majd következett a Wilders fémjelezte holland kormány. Finnország visszafordítja a menedékkérőket, az Osztrák Szabadságpárt pedig azt követeli, hogy az ország hagyja ott a közös menedékpolitikát.

Brüsszel és Európa barátai felháborodással fogadják ezeket a lépéseket, úgy értékelik, hogy azok sértik az emberi jogot, az emberiességet és a Genfi Konvenciót. Ám közben nem vesznek tudomást arról, hogy az EU önmagát kötötte gúzsba és olyan rendezést fogadott el, amely igazságtalan és nem működik.

Hiszen hiába utasítják el valakinek a kérelmét, az illetőt gyakorlatilag nem lehet kitoloncolni, mivel a származási ország nem hajlandó visszavenni. Az EU ellenerőit csak úgy lehet megfékezni, lényegesen módosul a menedékpolitika. Csakhogy ez szinte lehetetlen, mert a bíróságok elutasítanák.

 

FAZ

 

Putyinnak nincs semmiféle gátlása és nem fogad el korlátokat, már jó ideje hibrid hadviselést folytat, amire Németországnak reagálnia kell – fejti ki Reinhard Müller, az aktuális rovat vezetője. Bizonyítékok egész sora, így megbízásból végrehajtott gyilkosság, több szabotázsakció és egy sor digitális támadás támasztja alá, hogy Moszkva elszabadult.

A Kreml szemében – Ukrajna támogatójaként – a német kormány ellenségnek számít, és ennek megfelelő a fellépés ellene. Ám ez nem maradhat annyiban – az ország védelme érdekében. Az orrára kell koppintani annak, aki rátámad Németországra – csupán csak azért, mivel az segít egy létveszélyben lévő államnak. Ám a visszavágáshoz nincs meg sem az akarat, sem az eszköz.

Ukrajna és – minden hiányosság, valamint kifogásolható magatartás mellett – Izrael is mutatja, hogy az értékalapú demokráciák képesek hatékonyan védekezni a terroristák ellen. Pánikra nincs ok, a Scholz-kormánynak és a Bundestagnak teljesítenie kell a megbízatását. Meg kell értetnie, hogy sokba kerül bárki számára, ha az ország ellen fordul. Ezért jobb, ha azonnal felhagy vele. Németországnak kijár ez. 

 

The Hill

 

Az orosz gazdaság jövőre alighanem összeomlik, mert elfogynak a tartalékai – írja Alexander Motyl, a Rutgers Egyetem politológia professzora egy orosz, egy svéd és egy amerikai közgazdász közös tanulmánya alapján. Milov, Aslund és Sonnefeld úgy látja, hogy Moszkva gazdasági okokból nem képes folytatni a háborút, egyre fokozódik az elszegényedés, valamint az elégedetlenség.

Úgy áll, hogy gazdasági törpék nem lehetnek katonai óriások, és főleg ha csődbe mennek, nem tudnak hadakozni. Ez már az Osztrák-Magyar Monarchia is bizonyította az 1. világháborúban, de ugyanerre a sorsra jutott Hitler is, amelynek pedig jóval erősebbek voltak a gazdasági alapjai, csak hát az USA beszállt a hadviselésbe.

Putyin és emberei nem veszíthetnek, mert az feltehetőleg azt jelentené, hogy nekik végük, mint ahogy az államuknak is. Intő például kellene szolgálnia számukra a brezsnyevi Szovjetuniónak. Ráadásul gazdasági erejét tekintve a mai Oroszország nagyjából Kanada és Mexikó szintjének felel meg.

Az ország egyre inkább Kína gyarmata lesz és lassan ugyanolyan gondokkal küzd, mint Észak-Korea, Irán és Venezuela. De a következmények a Kreml számára már akkor drámainak ígérkeznek, ha csupán lelassul a katonai gépezet és az ukrán hadsereg visszaveszi a kezdeményezést.

Az elnöknek két választása lesz: engedményeket tesz, amiért a lakosság vállalja a megszorításokat, ám mivel megalomán, nála ez elképzelhetetlen. A másik, hogy valami csoda reményében a kimerültségig hajszolja csapatait. Ám ez csak késlelteti a vereségét és a lehetséges puccsot.

A gazdasági kilátások folytán Ukrajna nyerhet, ha kitart és megkapja a szükséges hadeszközöket a Nyugattól. Ennélfogva jelenleg hiába akar bárki is Moszkvával tárgyalni, az csak jövőre lesz lehetséges, mert Putyin most még a mellét döngeti. Végül pedig az elnököt utolérheti ugyanaz a sors, mint XVI. Lajost 1789-ben.

 

Washington Post

 

A vezércikk úgy értékeli, hogy Trump illúziót kerget, amikor azt hajtogatja, hogy visszacsábít Amerikába egy sor termelő üzemet, mert a fő vádlottnak tartott Kína szintén munkahelyek megszűnésével küszködik – a technológiai fejlődés, az automatizálás következményeként. Azaz sokkal észszerűbb volna, ha a volt elnök nem nem létező állásokat hajkurászna, hanem igazodna a változásokhoz.

Tehát teljesen felesleges védővámokban gondolkodni, mint ahogy az is, hogy megbüntetné azokat a cégeket, amelyek külföldre viszik a gyártást. Az elbocsátások ugyanis többek között Kínát is sújtják, mivel a termelékenység ott 13 %-kal javult.

Az elmúlt 4 évben a mostani washingtoni kormányzat is hatalmas erőfeszítéseket tett, hogy termelő beruházásokat csábítson az országba, illetve hogy üzemek ne települjenek külföldre. Ám ily módon csupán 100 ezer új állás jött lére.

Ezért Trumpnak ajánlatos volna a szolgáltatásokra összpontosítania, mert ott még újabb és újabb alkalmazottakra van szükség. Ám ott is várhatóak problémák a távmunka és így a kiszervezés miatt. Következésképpen fel kell készülni megrázkódtatásokra, de az nem megoldás, hogy a hatalom milliárdokat költ a technológiai átalakulás elleni vesztes háborúra.

 

Guardian

 

Nagy tévedés, hogy Izrael a nyugati civilizációt védi, a Hamász pedig nem vezeti az „ellenállást”, mert ugyan mindkét oldal azt hiszi, hogy az igazság az ő oldalán áll, ám ezt csak mentségként használja a vérontás folytatására. Így foglal állást Kenan Malik, az újság külpolitikai szemleírója.

Ami a zsidó államot illeti, a háború hívei miként feledkezhetnek meg a gázai rombolásról, a 40 ezer halottról? Valamint arról, hogy Libanonban 24 óra alatt 2 ezren vesztették életüket, és a lakosság egyötöde földönfutó lett. Ez a civilizáció megmentésének járulékos vesztesége?

Már közhely az a verdikt, hogy ha valaki bírálja az izraeli politikát, akkor az a Hamászt, illetve a Hezbollahot támogatja, azon kívül helyesli az október 7-i mészárlást. Netanjahu igazi célja azonban mindig is a palesztin állam megteremtésének megakadályozása volt. Ezért évtizedek óta titokban és közvetve támogatta a gázai terrorszervezetet.

Csakhogy október 7-én füstbe ment a terv. Ezért most Izrael, hogy visszacsinálja, amit egészen addig művelt. Romhalmazzá változtatja az övezetet. Libanont is azért fenyegeti, hogy fenntartsa az ellenőrzést odahaza és a határokon túl is.

 

 

2024. október 15.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre

Az USA azt tervezi, hogy az orosz veszély ellensúlyozására alkalmassá teszi a kecskeméti katonai repülőteret atomfegyverek >

Tovább

Orbán Viktor propagandagépezete újabb mélypontra süllyedt

Abszurd módon személyeskedővé vált Magyar Péterrel, amikor az illető lágyékát vette célba: a kormánysajtóban fő téma >

Tovább

Ami a menedékjogot illeti, Európa a radikálisok csapdájában van

Menedék-ügyben Európa besétált a radikálisok csapdájába – írja Stefan Kornelius, a Süddeutsche Zeitung politikai rovatának a vezetője, aki >

Tovább

"Ez meg fogja ölni ezeket az autógyártókat."

Az elektromos autókat gyártó kínai BYD elnök asszonya úgy nyilatkozott, hogy az európai büntetővámok a földrész >

Tovább

Orbán Viktor tönkreteszi a gazdaságot

A jobboldali-nemzeti kormány egyre nagyobb problémákat okoz – az államosítás plafonba ütközik az EU legkorruptabb országában >

Tovább

Az Európai Néppárt elnökét szidják minden irányból, vagyis akkor jól csinálja

Először is Orbán Viktor támadt neki, amikor a héten magyar gyűlölőnek nevezte Strasbourgban. Majd a zöldek >

Tovább

Trump és Putyin romantikus férfibarátsága minden nappal csak veszélyesebb lesz

A korábbi amerikai elnököt persze baljós és egészségtelen kapcsolat fűzi egy sor politikushoz a világban. Elismerte, >

Tovább

Ursula von der Leyen így osztotta ki Orbán Viktort

Sokan attól féltek, hogy Orbán propaganda show-t rendez, és meg is próbálta, de azután igencsak defenzívába >

Tovább

Az egykori Habsburg birtok, az Orbán klán vagyonának titokzatos székhelye

Ugyanakkor a felcsúti futballstadion miatt a kormányfő ellenfelei párhuzamot vonnak Ceausescuval. Az itteni csapat szintén jól >

Tovább

Magyarország nyélbe ütötte a 500 millió eurós kölcsönszerződést Észak-Macedóniával

A Bloomberg szerint ez is mutatja, Orbán Viktor mekkora befolyást élvez a Balkánon, miután igyekszik összetrombitálni >

Tovább

A tartós közel-keleti békéhez rezsimváltásnak kell történnie Iránban

John Bolton, Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint ugyanis a mullahok nem tágítanak az Izrael elleni örökös >

Tovább

Egy évvel később

A Guardian vezércikk úgy látja az eltelt egy év alapján, hogy csakis egyetlen út vezet a >

Tovább