2024. október 16. Szerda
Ma Gál, Margit, Hedvig névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Ami a menedékjogot illeti, Európa a radikálisok csapdájában van

Ami a menedékjogot illeti, Európa a radikálisok csapdájában van

Menedék-ügyben Európa besétált a radikálisok csapdájába – írja Stefan Kornelius, a Süddeutsche Zeitung politikai rovatának a vezetője, aki azt még megérti, hogy Lengyelország ideiglenesen mentességet szeretne kérni az új menedékpolitika alkalmazása alól. Merthogy Oroszország és vazallusa, Minszk jó ideje próbálja elárasztani migránsokkal a kiszemelt államokat.mAz idén jelentősen nőtt azoknak a száma, akik Belaruszon keresztül jutottak be Litvániába és Lengyelországba. Finnország gyakorlatilag lezárta a keleti határát és törvényben engedélyezte az illegális határátlépők azonnali visszafordítását. A Bizottság izgatottan figyeli, mennyire válik be, hogy Albánia immár két táborba gyűjti az Olaszországba tartó menedékkérőket, először ott ellenőrzik kérelmük jogosságát. Lehet, hogy egy nap ez lesz az egész földrész számára elfogadható modell. Bár az egyáltalán nem biztos, hogy a módszer összhangban áll a jogállamisággal.mAz országok egymást múlják felül keménységben, saját belpolitikai helyzetüknek köszönhetően. A rendezett migrációs politika kudarcot vallott, a radikálisok mindenütt maguk előtt terelik, megosztják és kigúnyolják a mérsékelt kormányokat.

 A német kereszténydemokraták vezére azt hangsúlyozza, hogy a bevándorlás nem lehet választási téma, a gondot a mértéket ismerő pártoknak meg kell oldaniuk. Ám ha az EU nem képes kiutat mutatni, akkor a kontinens gyorsabban radikalizálódik, mint ahogy a migránsok átkelnek a határon.mA gazdasági stagnálás mellett a migráció a legfőbb téma az európai politikában. Aki egyedül akarja orvosolni, az legkésőbb a szélsőségeseken elbukik. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Die Welt

 

A konzervatív újság főszerkesztő-helyettese úgy ítéli meg, hogy immár sem Macront, sem Scholzot nem lehet államférfinak tekinteni, mert odahaza mindkettejük kezéből kicsúszik a hatalom, a külpolitikában pedig kifogynak a szuflából. Ily módon hatalmi vákuum keletkezik, amit most von der Leyen tölt be, de ehhez meg kell egyeznie saját pártjának, a német kereszténydemokratáknak az elnökével, Merz-cel.

Robin Alexander azzal támasztja alá véleményét, hogy a francia elnök nem tudja szállítani az ukránoknak a győzelemhez szükséges fegyvereket, német kollégája viszont nem akarja. Kijev anyagi támogatása azon múlik, hogy sikerül-e ilyen célra fordítani a nyugaton befagyasztott orosz állami javakból származó profitot. (Mint ismeretes, Orbán Viktor jelenleg blokkolja a törekvést – a szerk. megj.)

Von der Leyen átveszi az irányítást, a módszere: sok ellenség és sok tisztesség. Elutasítja a tekintélyelvűséget. Oroszországgal szemben szervezi az Ukránoknak nyújtandó segítséget. Brüsszel a kínai dömpingárakat védővámokkal igyekszik hatástalanítani.

Magyarországgal szemben pedig, amelynek vezetője mind inkább Moszkva és Peking készséges kiszolgálója, újabban egészen egyértelmű nyelvet vet be. A múlt héten igen figyelemreméltó beszédben válaszolt Strasbourgban Orbánnak, elszigetelte.

A baloldaltól kezdve, a demokratikus középen át, egészen a Meloni-féle jobboldalig mindenki ellenmondott a láthatóan megdöbbent magyar miniszterelnöknek. Egyedül az AfD állt be mögé, de a piszkos német jobboldali populistákkal meg ő nem szeretne egy gyékényen árulni. Ami feltűnő siker von der Leyen számára.

 

Bloomberg

 

Európa már jóformán kifutott az időből, hogy megőrizze helyét egy brutális világban, hiába figyelmeztetett a Draghi-jelentés: vagy apátia, vagy elutasítás rá a válasz. De leginkább süket fülekre talált. Erre mutat rá Ben Sills, a hírügynökég riportere, kiemelve, hogy a földrész szinte teljesen feladta a próbálkozást a vérszegény termelékenység és növekedés megjavítására.

Ily módon válaszúthoz közeledik az európai terv, vagyis hogy a kontinens a maga jogán legyen tényező a világban, mert veszélyezteti a politikai bénultság, a sok külső fenyegetés és gazdasági gond. Ily módon viszont a tagállamok afelé tartanak, hogy a saját érdekeiket védjék meg.

Egy sor bizonyíték támasztja alá, hogy a hanyatlás megállíthatatlanná válik. Az EU-barát Macron a vétójogot adott a szélsőjobbnak a kormány fennmaradása ügyében. A legnagyobb német autógyár üzemeket tervez bezárni. Amerikai tech óriáscégek hátat fordítanak az európai piacnak, mert az korlátozza a mesterséges intelligencia használatát.

Európa egyre kevésbé képes szembeszállni a kínai iparpolitika, illetve orosz katonai agresszió jelentette veszéllyel, de azzal is, ha Trump nyer Amerikában. Nem tud megfelelő választ adni a klímagondokra, a demográfiai változásra és a posztipari gazdaság kialakulására sem. Egy sor vezető állam még mindig olyan gazdasági modellt alkalmaz, amely sokáig már nem működik. A nyugtalan szavazópolgárok viszont nem mennek bele alternatív megoldásokba.

A régió vezetői elvesztik az Unióba vetett hitüket és nem csak az olyanok, mint az euroszkeptikus Orbán, aki folyamatosan tüske Brüsszel körme alatt. Ráadásul büntetlenül teheti, miközben egy sor kormány immár akadálynak és nem a jólét, illetve a védelem forrásának tekinti a szervezetet.

Ez azonban aláássa a befektetők részéről is a bizalmat. A viszonylagos visszaesés egyébiránt már negyedszázada tart.

 

Guardian

 

A vezércikk úgy látja, hogy küszködik az európai elektromos autógyártás, éppenséggel a lassú sávban halad. Nem ruház be kellő mértékben, visszavonta az ilyen kocsik vásárlásához nyújtott állami kedvezményeket, ez pedig igen sokat árt az ágazatnak, amelyre pedig nagy szükség volna a zöld átmenethez.

Pedig az év elején Franciaországban igencsak megugrott a kereslet, amikor kevésbé tehetős ingázók – kormánytámogatással – megfizethető részletek árán jutottak akku hajtotta járművekhez. Annyira megugrottak az eladások, hogy le kellett állítani a programot, mert a gyárak nem bírták a tempót.

De nincs elég töltőállomás sem, ezért egyelőre messze van a cél, vagyis, hogy a káros anyag kibocsátás 11 év múlva nulla legyen az EU-ban. A Volkswagen, a német autóipar zászlóshajója a társaság történetében először üzemeket kíván becsukni.

A bajok jelentős része Kínának tulajdonítható, mert ott az ágazat jelentős állami apanázsban részesül és olcsón jut hozzá fontos alapanyagokhoz. Ezért képes árban az európai riválisok alá menni, miközben uralja az otthoni piacot. A tét aligha lehetne nagyobb. Ha ugyanis nem változik a helyzet, az AfD-hez hasonló szélsőségesek még inkább támadhatják a környezetvédelmi célokat, mondván, hogy azok a nemzeti jólétet sodorják bajba.

A Bizottság vámot kíván kivetni a kínai villanyautókra, ám ennek is van hátulütője, mivel a pekingi válaszlépés sújthatja az európai exportőröket. Azon kívül ha a konkurencia ki is szorul az európai piacról, ez még nem dobja meg a keresletet.

Az Uniónak és a nemzeti kormányoknak anyagi segítséget kell adniuk mind a gépkocsibeszerzésekhez, mind a befektetésekhez, hogy megmaradja az ipar, illetve a fogyasztók bizalma. Pont ezt hangsúlyozza a Draghi-jelentés is, csakhogy Brüsszel megint szigorítani kíván a költségvetési szabályokon. Újfent a szűk látókörű fegyelem kerül előtérbe, márpedig így csak súlyosbodnak a szakma problémái, miközben korszakváltást jelentő átállás küszöbén vagyunk. 

 

FAZ

 

Lengyelország is behúzza a vészféket a menedékpolitikában, ami arra utal, hogy valami alapvetően nincs rendben a közös, uniós szabályozással. Így értékeli Nikolas Busse, a jobboldali lap felelős külpolitikai szerkesztője. Tusk ugyanis nem jobboldali populista, és nem is Európa-ellenes.

De ő már 9 éve elutasította a merkeli nyitott kapuk politikáját, amelynek lehetett látni a következményeit. Az Európai Néppárt tagja, az általa vezetett koalíció választási győzelmét Németországban nem győzték ünnepelni. Ám ha a polgári közép ennyire drasztikus lépést vesz fontolóra, akkor ott valami nagy gond van a kréta körül.

A lengyel kormány persze abból a szempontból különleges helyzetben van, hogy Putyin és Lukasenko tudatosan irányítja a migránsokat a lengyel határra, mert ily módon próbálja nyomás alá helyezni az EU-t. De a miniszterelnök arról is beszél, hogy alapvetően szigorúbb és más menekültpolitikára van szükség.

A mostani ugyanis nem csupán Putyinnal szemben fog csődöt mondani, hanem ellentétes a meghirdetett céllal és lehetetlenné teszi a bevándorlás szabályozását. Viszont Németország még odáig sem jutott el, hogy törölje a szociális juttatásokat az olyan menedékkérők számára, akik ügyében valamelyik más uniós tagállam az illetékes.

 

Economist

 

Az orosz titkosszolgálat azon dolgozik, hogy általános zűrzavart idézzen elő a világban, agresszió, felforgatás és a belügyekbe való beavatkozás útján. A konkrét módszer: szabotázs, gyújtogatás és gyilkosság.

A Kreml zsoldosai már kiszorították a nyugati vetélytársakat hét afrikai országból. Ezerfelé működnek orosz hackerek, a propagandisták mindenütt nyomatják a dezinformációt. Számtalan példa bizonyítja, hol és hányszor igyekeztek megzavarni a dolgok normális rendjét. Moszkva külpolitikája a káoszt célozta meg.

Fiona Hill, Trump volt orosz tanácsadója azt mondja, hogy Moszkva mindenütt próbál találatot bevinni a Nyugatnak. Afrikában pl. a Wagner-zsoldosok segítségével túrta ki a franciákat és az amerikaiakat a Maliban, Burkina Fasoban és Nigerben történt puccs után.

Az Amerikai Nemzeti Hírszerzés főnöke arra figyelmeztet, hogy Oroszország jelenti a legaktívabb veszély az elnökválasztásra nézve. Ezek a próbálkozások azonban durvák és általában nem hatékonyak, de időnként azért alkalmaznak új módszereket.

Szergej Radcsenko történész, akinek szakterülete az orosz diplomácia, úgy látja, hogy ma már a különleges műveletek jelenti Putyin számára a külpolitikát. Immár semmi szükségét nem látja, hogy fennmaradjon a világháború utáni nemzetközi rend. Ezt Kína is ugyanígy gondolja.  Az orosz elnök két éve azt fejtegette, hogy forradalmi helyzet állt elő a világban.

Van egy titkos külpolitikai stratégia Moszkvában, a lényege, hogy fel kell tartóztatni a barátságtalan országok szövetségét, élén az USA-val. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az oroszokat ne lehetne megállítani, már csak azért sem, mert egyre inkább másodhegedűsök Peking oldalán. De a jelek arra utalnak, hogy mind több vörös vonalat fognak átlépni a következő időszakban.

 

Tages-Anzeiger

 

Svájc olyan diplomatának álcázott oroszokat véd, akik állami megbízásból gyilkolnak – hangsúlyozza a bolgár oknyomozó újságíró, Hriszto Grozev, aki korábban a Bellingcatnél, jelenleg pedig az Insider nevű platformnál, illetve a Spiegelnél dolgozik. Azzal szerzett jelentős hírnevet, hogy Oscar-díjat kapott dokumentumfilmjéért, amelyben Navalnijjal együtt leleplezte, kik voltak azok az ügynökök, akik meg akarták mérgezni az ellenzéki politikust (aki azóta már a börtönben életét vesztette – a szerk. megj.)

A szakértő, aki az orosz titkosszolgálat embereinek a leleplezésére szakosodott, azt mondja, hogy az orosz katonai hírszerzés bázist rendezett be Svájcban a francia határ mentén. A berni kormány mégsem utasítja ki nagy számban az ott dekkoló megbízottakat. Pont ez az egyik fő ok, hogy a GRU utánpótlási központot rendezett be az országban. Ez azonban tisztességtelen a többi nyugati országgal szemben, hiszen ugródeszkát kínál ellenük.

Svájc a semlegességre hivatkozik, noha a gyilkolás nem tartozik a diplomácia alaptevékenységei közé, hogy védeni kellene.

 

 

2024. október 14.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre

Az USA azt tervezi, hogy az orosz veszély ellensúlyozására alkalmassá teszi a kecskeméti katonai repülőteret atomfegyverek >

Tovább

Orbán Viktor propagandagépezete újabb mélypontra süllyedt

Abszurd módon személyeskedővé vált Magyar Péterrel, amikor az illető lágyékát vette célba: a kormánysajtóban fő téma >

Tovább

Ami a menedékjogot illeti, Európa a radikálisok csapdájában van

Menedék-ügyben Európa besétált a radikálisok csapdájába – írja Stefan Kornelius, a Süddeutsche Zeitung politikai rovatának a vezetője, aki >

Tovább

"Ez meg fogja ölni ezeket az autógyártókat."

Az elektromos autókat gyártó kínai BYD elnök asszonya úgy nyilatkozott, hogy az európai büntetővámok a földrész >

Tovább

Orbán Viktor tönkreteszi a gazdaságot

A jobboldali-nemzeti kormány egyre nagyobb problémákat okoz – az államosítás plafonba ütközik az EU legkorruptabb országában >

Tovább

Az Európai Néppárt elnökét szidják minden irányból, vagyis akkor jól csinálja

Először is Orbán Viktor támadt neki, amikor a héten magyar gyűlölőnek nevezte Strasbourgban. Majd a zöldek >

Tovább

Trump és Putyin romantikus férfibarátsága minden nappal csak veszélyesebb lesz

A korábbi amerikai elnököt persze baljós és egészségtelen kapcsolat fűzi egy sor politikushoz a világban. Elismerte, >

Tovább

Ursula von der Leyen így osztotta ki Orbán Viktort

Sokan attól féltek, hogy Orbán propaganda show-t rendez, és meg is próbálta, de azután igencsak defenzívába >

Tovább

Az egykori Habsburg birtok, az Orbán klán vagyonának titokzatos székhelye

Ugyanakkor a felcsúti futballstadion miatt a kormányfő ellenfelei párhuzamot vonnak Ceausescuval. Az itteni csapat szintén jól >

Tovább

Magyarország nyélbe ütötte a 500 millió eurós kölcsönszerződést Észak-Macedóniával

A Bloomberg szerint ez is mutatja, Orbán Viktor mekkora befolyást élvez a Balkánon, miután igyekszik összetrombitálni >

Tovább

A tartós közel-keleti békéhez rezsimváltásnak kell történnie Iránban

John Bolton, Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója szerint ugyanis a mullahok nem tágítanak az Izrael elleni örökös >

Tovább

Egy évvel később

A Guardian vezércikk úgy látja az eltelt egy év alapján, hogy csakis egyetlen út vezet a >

Tovább