Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Naszrallah halála módosítja az erőviszonyokat mind Libanonban, mint a térségben
A lefejezett Hezbollah még nem volt ennyire ingatag helyzetben. Egyelőre kár mérlegelni, miként állhat bosszút, mert azt valószínűleg még azok a parancsnokok sem tudják, akik túlélték a bejrúti főhadiszállás elleni bombatámadást. Viszont az biztos, hogy olyan változások jönnek a Közel-Keleten, amelyek elképzelhetetlenek lettek volna akár egy évvel ezelőtt is. Izrael a nyáron módosított taktikáján, és felszámolta a libanoni siíta milícia jóformán teljes vezérkarát. A csapásokat sokan kárörömmel figyelik a szomszéd országban, ahol talán most eljött a pillanat és lazítani lehet a gerillák szorításán.
A terroristák éveken át kiszolgálták Iránt, ám Naszrallah hiába várt segítséget Teherántól, mert az attól tartott, hogy izraeli ügynökök a soraiba is beszivárogtak. És mivel a gazdasága haldoklik, nem akarta azzal provokálni a közhangulatot, hogy további pénzt áldoz egy szövetségesére, aki láthatólag éppen elveszti a háborút Izrael ellen. Lehet, hogy Khamenei szorult helyzetbe kerül a biztonságpolitikában: egykor a Hezbollah volt a fő pajzs, hogy a zsidó állam ne támadja meg az iráni nukleáris létesítményeket. Ám ha Teherán most atomcsapást rendel el, mivel elesett az első számú védvonal, akkor elárulja, hol vannak ezek a titkos bázisok. A Hezbollah azonban nem tűnik el színről. Sok ezer fegyverese, rengeteg rakétája van és széles tömegek támogatását élvezi. Ám a csoport teljesen átalakul a jelenlegi háború során.
Washington Post
’Halál Bejrútban’ címmel a vezércikk azt hangsúlyozza, hogy a Hezbollah lefejezése új kockázatokat, ám egyben lehetőségeket is rejt magában a Közel-Keleten. Izrael egy sor megelőző támadást hajtott végre az utóbbi időben a terrorszervezet ellen és ezt tetézte Naszrallah megölése. Az Irán-barát milícia jól megérdemelte a büntetést.
Viszont felborult a status quo, így most vagy elmélyül a válság, vagy éppen ellenkezőleg: a viszály végének a kezdetét jelzi. A gerillák egész szervezete megrendült, a szélsőségesek összezavarodtak. Rémülettel tölti el őket, hogy az izraeli titkosszolgálat láthatólag milyen mértékben furakodott be a soraikba. A Teherántól kapott rakétaarzenált pedig a megsemmisítés fenyegeti.
Netanjahu számára az a gond, hogy nem látni a tervet: miként töltené be a politikai vákuumot Libanonban? Sok múlik az iráni ajatollák reakcióján. A Biden-kormányzatra hárul a feladat, hogy elriassza Teherán az eszkalációtól.
A legjobb forgatókönyv az, hogy Amerika bizonyítja erejét, Irán ugyanakkor óvatos. Washington egyúttal nyomást gyakorol Izraelre. Ily módon meglehet az alap az ellenségeskedések beszüntetésére, a foglyok elengedésére, valamint a gázai palesztinoknak szánt segélyszállítmányok növelésére. Csak remélni lehet, hogy az összes fél felismeri: harcok révén semmit sem nyerhet, viszont annál többet veszíthet.
Guardian
A szerkesztőség attól tart, hogy Naszrallah meggyilkolása a katasztrófa felé tereli a térséget. Netanjahu semmibe vette alapvető szövetségese, az Egyesült Államok kívánságát és csak elmélyítette a válságot. Sokan persze nem fognak könnyeket hullatni a terrorista vezérért a régióban. Libanonban csak a múlt héten hírek szerint jó ezren vesztették életüket.
A lakosság csaknem egyötöde földönfutóvá vált. Küszöbön áll az izraeli szárazföldi invázió, mert a kormányfő azt közölte, hogy Jeruzsálem még nem fejezte be, amit elkezdett. A Hezbollah tévedett, amikor azt hitte, hogy korlátozottan ugyan, de kiterjesztheti a konfliktust. Ugyanakkor amit Izrael tett, azzal megsértette a nemzetközi jogot, de egyben megalázta személy szerint Bident is.
Amerikai és francia illetékesek ugyanis azt közölték, hogy a politikus elfogadta a két ország által tanácsolt tűzszünetet. Az USA részéről azonban meg kell mondani Netanjahunak, hogy leállítja a fegyverszállításokat, ha Izrael ilyen gátlástalanul keresztezi a tengerentúli szándékokat. Libanonban azonnali fegyvernyugvást kell elérni, továbbá szabadon kell engedni a túszokat. E kettő mellett az is feltétel a régióban a béke megteremtéséhez, hogy létrejöjjön a palesztin állam.
Daily Telegraph
John Bolton úgy látja, hogy Izrael a Hezbollah vezérének likvidálásával megmutatta: milyen hazug az amerikai és a brit politika, amely nem tud szabadulni a hamis béke bűvöletéből. Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója, aki azonban szembefordult főnökével, kijelenti, hogy hatalmas vereséget szenvedett az Irán által létrehozott „tűzgyűrű”.
A Hamász és a Hezbollah vezérkara is teljes rémületben, miután a két szervezet erejét hatalmas csapások érték. Izrael megtizedeli a térségben a terrorista ellenséget. Viszont a mostani konfliktus soha nem a palesztinok háborúját jelentette az izraeli elnyomók ellen, amögött mindig is Teherán állt.
A washingtoni és a brit diplomácia ugyanakkor kezdettől fogva ellenezte, hogy a zsidó állam ki akarja iktatni a súlyos terrorfenyegetést. Ám ez teljesen elfogadhatatlan, amikor látszik, hogy a túlélés forog kockán. De téves volt a politika Iránnal és a Hezbollahhal szemben is.
Az igazi nagy kérdés az Iszlám Köztársaság, amely láthatólag ideges, és ezt csak fokozza, hogy nem tudja, miként reagáljon a Hamász, majd az Hezbollah főparancsnokának a meggyilkolására. Jelenleg még inkább fél attól, hogy Izrael nem hajlik meg a Biden-kormányzat nyomása alatt. Jól teszi, mert Netanjahu ragaszkodik ahhoz, hogy megvédi országát. Az cseppet sem jó, hogy Nagy-Britannia és az USA nem áll büszkén mellé.
Szelestey Lajos
Következő cikk: SS-hűségdal: Az FPÖ kitárulkozása
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni
Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >
A gyűlölet mint hiány
Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >
Mi van, ha bukik?
Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >
Az EU bővítése és Oroszország
Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >
Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus
Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >
Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként
Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >
Hogyan készül Orbán a választásra
Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >
Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége
Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >
Biden döntését Putyin meg fogja torolni
Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >
Rövid út vezethet keletre
Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >
Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek
Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >
A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot
Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >