2024. szeptember 28. szombat
Ma Vencel, Salamon névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Orbán terve vagy álhír? Rejtély, hogy az osztrák határon menekülttábor épül-e

Orbán terve vagy álhír? Rejtély, hogy az osztrák határon menekülttábor épül-e

A Der Standard két kiküldött munkatársa a Vitnyéden tett látogatás után sem lett bölcsebb, hogy ti. Orbán csupán blöfföl vagy tényleg menekülttábor lesz a faluban? Ezért ugyanazt kérdezik, mint vasárnap a helyi tiltakozás részvevői: minek őrzi a rendőrség a létesítményt, miért renoválják az épületet? Az ott lakók nem hisznek a kormányfőnek és arra kérnek választ, hogy mi szükség van 200 ágyra, tusolóra, WC-kre és kerítésre? Utóbbi egyébként olyan, hogy legfeljebb a vadakat tartja távol, de az emberek úgy lépnek át rajta, ahogy akarnak. Az FPÖ ugyanakkor álhírnek minősíti az információkat. Szerinte az osztrák konzervatívok és szociáldemokraták nyilvánvalóan szövetségre léptek a magyar ellenzékkel, mert próbálják megtéveszteni a közvéleményt. A párt főtitkára kijelentette: valójában a létesítményt ukrán menekültek jogellenesen elfoglalták és teljesen lelakták. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

The Hill

 

A washingtoni Szenátus republikánus alelnöke élesen bírálta, hogy a pártban valóságos személyi kultusz alakult ki az autoriter Orbán Viktor körül. McConnel a felszólalásban rámutatott, hogy Magyarország immár egy évtizede egyre inkább a Nyugat legelszántabb ellenségeinek a farvizére navigálja magát. Ez pedig riasztó.

És senki sem tehet úgy, mintha nem venné észre, így az amerikai jobboldal sem, amely mind inkább egyfajta személyi kultusz formájában viszonyul a magyar vezetőhöz.  Miközben az, társaival együtt, egyáltalán nem titkolja, hogy törleszkedik Moszkvához, Pekinghez és Teheránhoz. Nyilvánosan és hangosan csinálja.

Nem egyszerűen bálványozza Putyint, hanem segít neki. Közbeavatkozik az érdekében, minden fórumon meghiúsítja az erőfeszítéseket, hogy vége legyen az orosz agressziónak. Az amerikai politikus hozzátette: az USA-ban az ellenzék semmit sem nyer e kapcsolat által.  Annál is kevésbé, mivel a magyar politikusok kendőzetlenül szokták hangsúlyozni, hogy Amerika immár gyenge, és a kudarcára játszanak.

Nem jó az, ha valaki autokraták előtt hajt fejet. És nem profitál az amerikai vezetés abból, ha azokat méltatja, akik így tesznek. Nem jelent semmiféle értéket az USA számára, ha behódol revansista erőknek. De ennél sokkal fontosabb, hogy ez nem érdeke az Egyesült Államoknak.

A The Hill, az egyik legfontosabb tengerentúli politikai portál magyarázatként megjegyzi, hogy a republikánusok jobboldala mind inkább rokonszenvezik Orbánnal, miután az szívélyes viszonyt alakított ki Trumppal. A miniszterelnök a szélsőjobb kedvence lett, mivel igen kemény álláspontot foglal el a bevándorlás ügyében és fellép az LMBT-kisebbség ellen.

A volt elnök a Harris-szel lezajlott tévévitában a magyar politikust hozta fel példaként arra, hogy milyen jelentős külföldi támogatást élvez.

 

Die Presse

 

Az osztrák belügyminiszter kemény válaszlépéseket helyezett kilátásba arra az esetre, ha a magyar kormány valóban menekülttábort rendezne be a burgenlandi határtól mindössze 15 kilométernyire. Karner azzal fenyeget, hogy igen szigorúan fogják ellenőrizni a határt, hozzátéve, hogy ezt már egyértelműen közölték is a magyar féllel. Emlékeztetett arra, hogy a térségben csaknem teljesen visszaszorították az illegális határátlépéseket, jelenleg az embercsempészek elkerülik Ausztriát.

A koalíció kisebbik pártját alkotó zöldek úgy foglaltak állást: jó lenne, ha végre Orbán véget vetne annak a gyakorlatnak, hogy egyszerűen átengedi országán a menekülteket. Magyarországnak és a többi jogsértőnek végre vállalniuk kellene a felelősséget, és be kellene tartaniuk a közös szabályokat. Az ilyen, kisstílű nacionalizmust megtestesítő politikusok veszélyeztetik a jólétet és a szabadságot Európában. Az meg önmagáért beszél, hogy magyar kormányfő a Szabadságpárt vezérének a bálványa. 

 

Neue Kronen Zeitung

 

A burgenlandi tartományfőnök keményen beszólt Magyarországnak, a választási kampány hajrájában hirtelen fontos téma lett, hogy mi készül Vitnyéden a magyar határ túloldalán. Doskozil levélben szólítja fel a magyar külügyminisztert, hogy valljon színt: valóban migránsszállást akar-e kialakítani ott, ahol idáig ukrán menekültek éltek.

Egyben ismét bírálta a magyar eljárásmódot, mert az a benyomás, hogy az Orbán-kormány államilag szervezi az embercsempészetet. Nyilvánvalóan arról van szó, hogy az idegenektől Ausztrián, illetve Burgenlandon keresztül szabaduljanak meg, mert a zöld határon át könnyen át tudnak jutni. Megpendítette, hogy szükség esetén több határátkelőn csak a gyalogosok számára engedélyezik a  belépést.

A belügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy itt az osztrák rendőrségnek nincs mozgástere, ha igazak a hírek, megszigorítják az ellenőrzést.

 

Die Welt

 

Az izraeli csipogós robbantás ügyében az újság oknyomozó riportere talált egy érdekes szálat, amikor összefüggést keresett a merénylet sorozattal kapcsolatba hozott rejtélyes magyar nő, illetve az izraeli titkosszolgálat között. Eszerint Bársony-Arcidiacono, a BAC Consulting ügyvezetője korábban egy Eden Global Impact nevű cégnél dolgozott, bár annak tulajdonosa most azt közölte, hogy 3 éve kilépett.

Viszont jelen pillanatban is alkalmazásban van ott egy másik asszony, aki fő állásban a brit Iszlám Segélyszervezet munkatársa. Az Organisation Islamic Relief UK azért lehet érdekes, mert Izrael 10 éve betiltotta, mivel erős volt a gyanú, hogy a civil csoport terrormozgalmakkal állt kapcsolatban. Konkrétan a Hamászt finanszírozta.

Az újságíró egyébként előbányászta a netről a magyar nő bejegyzését, amelyből az derül ki, hogy neki egyáltalán nem rokonszenves az Ukrajnának nyújtott uniós támogatás. Azt írta, hogy a családja zsidó, és sokat szenvedett Magyarország náci megszállása alatt. Ő pedig undorodik, amikor arra gondol, hogy az EU egy náci kormányt segít. Ez pont ugyanaz, amit Putyin mond.

 

Der Standard

 

Az egyik legkitűnőbb osztrák sajtókommentátor egyáltalán nem tartja kizártnak, hogy a vasárnapi választás után ismét szövetségre lép a Néppárt, illetve a Szabadságpárt, miután ideológiailag sok köztük az átfedés. Az egyetlen akadályt Kickl, az FPÖ vezére jelenti.

Hans Rauscher megállapítja, hogy nem kevés a közös pont a gazdaságpolitikában, de még inkább a társadalompolitikai elképzelésekben. A szélsőjobb megzabolázná a kritikus médiát, művészeket és más értelmiségieket. Ez a konzervatívoktól sem áll távol. A migráció kapcsán az ÖVP nagyjából ugyanazt mondja, mint a Szabadságpárt, csak némileg felvizezve. A környezetvédelemben leginkább az a jellemző, hogy mindkettő kitart a hagyományos motorral felszerelt autók mellett.

A népviseletet és a fúvós zenét tekintik hiteles kultúrának. Nem akarják, hogy Brüsszel bármibe beleszóljon, bár itt Kickl valamivel radikálisabb. Nagy különbség a kül- és biztonságpolitikában mutatkozik. Az FPÖ az EU, a NATO és a „Nyugat” ellenében határozná meg Ausztriát, ellenben keresné a kapcsolatot Putyinnal.

Láncot hozna létre a közép-kelet-európai „erődökből”: Magyarországból, Szlovákiából és Babis győzelme esetén Csehországból. Az lenne Moszkva előretolt helyőrsége, hogy befolyásolja Európát. Orbán és Fico már most is az orosz érdekeket képviseli. Kickl pedig szeretne csatlakozni hozzájuk.

Csakhogy éppen ő a korábbi koalíció visszaállításának fő akadálya, mert a kancellár egyáltalán nem kedveli és ez fordítva is igaz. Nehammert tényleg veszedelmesnek tartja Kicklt. De ha úgy adódik, nem lesz könnyű rávenni a szabadságpárti politikust, hogy az egyezség kedvéért legalább átmenetileg lépjen hátrébb.

A háttérből tudná mozgatni a szálakat. Csakhogy akik ebben a megoldásban bíznak, elfelejtik, hogy a pártelnök mennyire szeretne az osztrák politika meghatározó figurája lenni, miközben nagy-nagy élvezetét leli abban, hogy Göbbels-szerű beszédeket tart.

 

Politico

 

Az osztrák szélsőjobb vasárnap visszakatapultálhatja magát a hatalomba, ily módon pedig bővülne Közép-Európában a Putyin-barát tömb. A neofasiszta Szabadságpártot az 50-es években volt SS-tagok alapították, és hogy merre vezet most az útjuk, az azért cseppet sem mindegy, mert Ausztriának kiemelkedő szerepe van a migrációban és az európai kereskedelemben.

Az FPÖ igen harcias Brüsszellel szemben, vezetése a kilépéssel kacérkodik, ami bizonyosan kiélezi a feszültséget az EU-val. Ennél is aggasztóbb, hogy győzelme esetén a párt populista, oroszbarát gyűrűt hozhat létre a térségben, az ukrán határtól, Magyarországon és Szlovákián át, Ausztriát is beleértve egészen Svájcig. Azaz Putyin könnyebben tudna viszályt szítani a földrészen.

Ausztria évtizedeken át nem tisztázta háborús múltját, megelégedett azzal a mantrával, hogy Hitler első áldozata volt. Az utóbbi időben valamelyest előrelépett e téren, de a korábbi évtizedek mély nyomot hagytak az osztrák közgondolkodáson. Ez a politikai kultúra magyarázza, miért lehet ekkora a támogatottsága egy pártnak, amely szó szerint a nácizmusból nőtt ki.

Az FPÖ nem tagadja meg múltját, hazapaterolna mindenkit, aki idegennek tűnik. Kickl az ikonikus vezér, Haider ministránsa volt, de ezúttal ő és szélsőséges pártja minden eddiginél nagyobb hatalomhoz juthat. Ám hogy alakíthat-e kormányt, az az ÖVP-n múlik.

Kulcsszerep juthat a hogyan továbbot illetően a zöldek korábbi elnökének Van der Bellen államfőnek, aki zsigerien viszolyog a Szabadságpárttól. Nem szeretné, ha örökségén foltot hagyna, hogy egy szélsőjobbos ideológust segített uralomra. Arra fog hivatkozni, hogy egy ilyen váltás befolyásolná Ausztria helyét az EU-ban. Lehet, hogy a végén az Unió menti meg az országot – saját magától.  

 

Euractiv

 

A szlovák miniszterelnök gyakorlatilag átvette a titkosszolgálatot felügyelő parlamenti bizottság ellenőrzését. Ezt a posztot idáig hagyományosan az ellenzék kapta meg, ám most menesztették a Kolíkovát, a korábbi igazságügyi minisztert és helyébe ideiglenesen az egyik koalíciós párt, a Hlas képviselője került.

Ő azután lemondott, viszont megbízta a két alelnököt, akit a Smer, illetve a szélsőséges SNS delegált, hogy a továbbiakban ők vezessék a testületet. A gondokat csak tetézi, hogy a titkosszolgálat feje, a nem éppen jó hírű Tibor Gaspar fia, megnehezíti a törvényhozás számára a betekintést az ügynökség munkájába.

Így félő, hogy a törvényhozás nem lesz képes az olyan ügyek végére járni, mint hogy pl. Szlovákia is megvásárolta a hírhedt Pegasus kémszoftvert. Egyébként a múlt héten megfosztották posztjától a parlament ellenzéki alelnökét is, szokásjog ide vagy oda.

 

New York Times

 

Izraelben hirtelen minden szétesik, az államot igen súlyos veszély fenyegeti, egyrészt Irán, másrészt saját kormánya részéről – figyelmeztet Thomas Friedman, aki három Pulitzer-díjat is kapott a Közel-Keletről megjelent írásaiért. Megállapítja, hogy Teherán átfogó hadműveletet indított a zsidó állam lassú felszámolására, ennek volt a része október 7-e. A mullahok szép lassan megsemmisítenék a zsidó államot, meggyengítenék a térségben Amerika arab szövetségeseit, illetve visszaszorítanák az USA befolyását.

A Hamász pedig azért indult meg, nehogy létrejöjjön a megbékélés Izrael, a Palesztin Hatóság és a szaúdi udvar között.  Teherán számára teljesen mellékes, e célok érdekében hány palesztin vagy libanoni hal meg, a lényeg, hogy egyetlen iráni életbe se kerüljön.

Netanjahu most úgy tesz, mintha a Hamász és a Hezbollah felszámolása lenne az egyetlen válasz, miközben fogalma sincs, hogy mi lesz utána. Ez azonban csapda és a Biden-kormányzat nem volt elég erős, hogy a miniszterelnököt rávegye a másik útra. Győzött Netanjahu politikai érdeke és a kormányszövetségesek messionasztikus-ideológiai küldetéstudata.

Ez Izrael történetének egyik legszégyenletesebb epizódja, mivel az országra létveszély leselkedik, vezetői számára mégis fontosabb az, hogy ők mit akarnak. Pedig rá lehetne venni Washington arab partnereit, hogy alapvetően alakítsák át a Palesztin Hatóságot, majd vegyék rá Izrael a tárgyalásra, amelynek tétje a kétállami megoldás lenne.

Ehhez rá kellene kényszeríteni a Hamászt, hogy egyezzen bele a fegyvernyugvásba és engedje el a túszokat. Ily módon Szaúd-Arábia rendezni tudná viszonyát Izraellel, ami nagy csapás volna Teherán és a Hamász számára. Végül pedig az Emirátusok csapatokat küldhetnének Gázába.

Csakhogy erre Netanjahu nem kapható, mert akkor szakítania kellene a jobbos őrületekkel, akik hatalomra segítették. Inkább három fronton harcol, ám ez a stratégia: katasztrófa, miközben az ország történelme legigazságosabb háborúját vívja. Ugyanakkor minden eddiginél jobban elszigetelődik. Pária. A hadművelet kezd úgy kinézni, hogy egyetlen célja az öldöklés. De ez pont az, amit Teherán, a Hezbollah és a Hamász akar. És ha ez így megy tovább, akkor örökre vége annak az Izraelnek, amelyet ismertünk.

 

New York Times

 

Irán nagy dilemma elé került, mert valahogy meg kellene tartania az általa támogatott szélsőséges milíciákat, de úgy, hogy ne bonyolódjon bele nyílt háborúba Izraellel. Erről küldött cikket Berlinből Steven Erlanger, a lap fő európai diplomáciai szemleírója. Teherán szerint Izrael csapdába próbálja csalni, amikor bombázza a Hezbollah létesítményeit Libanonban. Az iráni vezetésre nagy nyomás nehezedik, hogy vágjon vissza, védje meg egyik fontos szövetségesét.

Csakhogy ily módon olyan viszály alakulhat ki, amelybe belekeveredhet az USA és a következmény az Iszlám Köztársaság vége lehet. Ezért az ajatollák azon vannak, hogy fennmaradjon a fegyveres csoportok hálózata, amely előtolt védelmet jelent Izraellel szemben: a Hezbollah, a Hamász, a jemeni huszik.

Azon felül a teheráni vezetés szabadulna a szankciók egy részétől, ennek érdekében hajlandó volna újra kezdeni a Nyugattal a nukleáris tárgyalásokat, de úgy, hogy az ne zavarja a szoros gazdasági-katonai együttműködést Oroszországgal és Kínával. A Brookings Intézet egyik szakértője azt mondja, a Hezbollah sem lelkesedik egy olyan konfliktusért, amelyre rámehet. Izrael viszont azért forszírozza a nyílt összecsapást, mert ily módon felveheti a kesztyűt a stratégiai fenyegetésnek tekintett Iránnal szemben.

Ha sarokba szorul, Teherán fegyverként használhatja az atomprogramot, illetve megveheti Moszkvától az igen fejlett S-400-as légvédelmi rendszert, hogy elriassza Izraelt.

 

 

2024. szeptember 26.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Már szex sincs

És ha már a tudomány környékén ólálkodunk, Nyugaton egyre kevesebb a szex, ezt Schmidt Máriától, a >

Tovább

Putyin már most kiterjeszti a háborút a Nyugat ellen

Szabotázsakciókat hajt végre és segíti a terroristákat a Közel-Keleten, ezért Bidennek nem szabad haboznia az Ukrajna >

Tovább

A legveszélyesebb magyar prédikátor

Magyarországon ma nincsenek diktatúra-stílusú gyilkosságok, nincsenek letartóztatások, vagy eltűnések. Ehelyett a kormány csupán bürokráciával dühítővé és >

Tovább

Orbán terve vagy álhír? Rejtély, hogy az osztrák határon menekülttábor épül-e

A Der Standard két kiküldött munkatársa a Vitnyéden tett látogatás után sem lett bölcsebb, hogy ti. >

Tovább

Meg kell buktatni Netanjahut, mert különben Libanon lesz az újabb Gáza

A Guardian külpolitikai elemzője, Simon Tisdall írja ezt. Merthogy a miniszterelnök csak úgy maradhat hatalmon, ha >

Tovább

A Biden-kormányzat türelme Magyarországgal szemben talán már teljesen elfogyott

Legalábbis ha komolyan vesszük David Pressmant, az Egyesült Államok budapesti nagykövetét – mutatott rá a republikánus, >

Tovább

Scholz fut ki az időből

A Guardian vezércikke úgy gondolja, hogy a Scholz-koalíció küszködik, miközben fut ki az időből. A szociáldemokraták >

Tovább

Az erdő mindig elindul

„Mi zokog mint malom a pokolban” (Vörösmarty Mihály: A vén cigány)   Egy vagy tíz vagy száz ember >

Tovább

A vigyorgással körített önelégült rasszizmus szintén igen veszélyes

Ezt állapítja meg a Guardian szerkesztőségi állásfoglalás, miután Trump most éppen a haiti bevándorlók ellen uszít. >

Tovább

Zelenszki mindent megváltoztató terve, amelyet Bidennek gyorsan támogatnia kell

Kijev újabban arról beszél, hogy az erő pozíciójából szeretne tárgyalni, azaz már nincs szó az elvesztett >

Tovább

Magyarországon manipulálták a csipogókat?

A szakértő szerint mindazonáltal titkosszolgálati csúcsteljesítmény, ami történt. Szerinte Magyarországon fogták el a szállítmányt, és nagyon >

Tovább

A robbanó csipogók az egész világon riadalmat keltettek

Veszélybe kerültek a kereskedelmi szállítási útvonalak. Vagyis a kormányok még inkább rákényszerülnek, hogy csökkentsék a technológiai >

Tovább