2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

A zűrzavaros invázióval Oroszország teljes alkalmatlanságát bizonyította

A zűrzavaros invázióval Oroszország teljes alkalmatlanságát bizonyította

A Nyugatnak segítenie kell, hogy Ukrajna győzelemmel fejezze be a harcot – hangsúlyozza az Independent vezércikke. Hiszen látszik, hogy az orosz hadsereg parancsnokai kétbalkezesek, a felszerelés rossz, idejét múlt, és a feltételezett szuperhatalom reménytelenül kaotikus. Az ukránok nagyobb hadműveletbe kezdtek Kurszk térségében, felülmúlva minden más, korábbi, hasonló akciót. Ha sikerül megtartaniuk a terület egy részét, akkor fontos ütőkártyához jutnak bármiféle béketárgyaláson. De ha netán ki is szorítják őket, a történtek nagy pofont jelentenek Putyinnak, mert arcot veszít. Hiszen arról nem volt szó, hogy az ukránok orosz körzeteket foglalnak el. Bármi is lesz a vállalkozás vége, Kijev fontos precedenst teremtett és ez számításba jön, amikor nyugaton a támogatások folytatásáról döntenek. Az ukrán előrenyomulás idáig mindig kénytelen volt leállni az orosz határon, mert a nyugati szövetségesek féltek, hogy elmélyül a válság. Ám mostanában főként az USA és Nagy-Britannia engedi, hogy az általa küldött fegyvereket  oroszországi célpontokra irányítsák. Zelenszkij kitűnően él is a lehetőséggel, hogy nyomást gyakoroljon Putyinra, aki olyan, mintha Nagy Péter vagy Sztálin reinkarnációja lenne. Hosszú és terméketlen állóháborúba bonyolódott, a gazdaság zuhan össze, miközben ő maga iráni és észak-koreai segítségre támaszkodik, ami nem éppen az erő jele. Nem beszélve a kínai pénzügyi injekcióról. A nukleáris fenyegetés blöffnek bizonyult a részéről. Szertefoszlani látszanak a reményei Trump győzelme ügyében is. Az utóbbi napok igazolták, hogy az ukránoknak még bőven van miért harcolniuk, a Nyugatnak pedig minden oka megvan rá, hogy az ukrán elnök kezébe adja azokat az eszközöket, amelyekkel a maga javára fordíthatja a küzdelmet. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Washington Post

 

Max Boot úgy értékeli, hogy a meglepetésszerű offenzívával Ukrajna Oroszország lágy altestét böködi. A washingtoni Külkapcsolati Tanács elismert biztonságpolitikai szakértője szerint Kijev olyan hadműveletet hajtott végre, amelyet katonai elemzők nem tartottak kivitelezhetőnek. Az ukrán hadsereg sokkolta az egész világot, mert több fegyvernem katonáit vetette be, felhasználva a gyalogságot és a tüzérséget, továbbá a Nyugattól kapott páncélosok egy részét, valamint az elektronikus hadviselés eszközeit. Úgy tudni, hogy a részvevőket négy elit dandárból válogatták össze.

A támadók gyakorlatilag besétáltak a kurszki körzetbe, mert az oroszok ott nem számítottak hadmozdulatra. Vagyis megint csak az történt, mint tavaly nyáron, amikor a Wágner-csoport zsoldosai csak azért nem vonultak be Moszkvába, mert visszafordultak a cél előtt. Az ország belső védelme laza, a nehézkes orosz erők nem képesek gyorsan reagálni.

A megtévesztés az előkészítés és a végrehajtás során szuper volt, mondja egy nyugalmazott ausztrál tábornok. Az külön groteszk, hogy Putyin, az illegális invázió atyja provokációnak minősíti, hogy az ukránok a maguk módján védekeznek. De a történtek nagy kudarcot jelentenek az elnöknek, hiszen a Kreml azt harsogja, hogy legyőzték az ellenséget, az meg előrenyomul.

Nagy kérdés az, mi lesz most? Az expedíciós hadtest megpróbálja megtartani az elfoglalt területet, vagy visszavonul, még mielőtt az oroszok nagyobb alakulatokat mozgósítanának? Ez részben attól függ, hogy Amerika engedi-e felhasználni az ATACMS rakétákat oroszországi célpontok ellen. Az F-16-osok meghiúsíthatnak minden ellentámadást Moszkva részéről.

A CNN úgy tudja, hogy az USA és Ukrajna a kurszki akcióval demoralizálni igyekszik az orosz felet, egyben rákényszerítené, hogy vezényeljen át egységeket a frontról. Mindenesetre Zelenszkijékről ismét kedvező hírek jelennek meg a világsajtóban, ami fontos a további fegyverszállítások szempontjából, mivel azok erősen függnek a közvélemény megítélésétől.

Az azonban teljesen egyértelmű, hogy az oroszok – minden emberfölényük ellenére – messze nem vehetik biztosra a győzelmet.

 

Kurier

 

Nagy megdöbbenésre „őrültnek” nevezte a háborút az egyik orosz oligarcha, aki ráadásul közel áll Putyinhoz és odahaza él. Az alumíniumiparból és illetve a bányászatból meggazdagodott Deripaszka, vagyonát csaknem 3 milliárd dollárra becsülik, éppen a Kreml-kapcsolat miatt rajta van a nyugati szankciós listán. Egyébiránt az egyik legbefolyásosabb orosz nagyvállalkozó.

Már korábban is pedzegette, hogy hiba volt megindítani az agressziót, de idáig sosem volt ennyire szókimondó. Kijelentette, hogy azonnal és feltétel nélkül véget kell vetni a csatározásoknak, mert az a feltétele a háború befejezésének.

Egy gazdasági konferencián, Japánban nyilatkozott, ahol ráadásul ő volt Oroszország hivatalos képviselője. A háború fő ideológusa, Dugin azonnal neki is támadt, mondván, hogy a befektető ily módon tőrt döf az orosz hadsereg hátába, és ez támogatást jelent az ukrán terroristáknak.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A gázhiány már a múlté, a jövőben nem több, hanem kevesebb földgázra lesz szükség – fejti ki a lap gazdasági szakírója, Michael Bauchmüller. Az apropó az, hogy Oroszország éppen két éve állította le a szállításokat a Keleti-tengeren keresztül. Az elején óriási volt a riadalom, de ma már nyugodtan lehet visszatekinteni azokra az időkre.

A német tárolók 90 %-ig tele vannak, a gázár ismét a jó 10 évvel ezelőtti szintre esett vissza. Merthogy a Scholz-kormány helyesen cselekedett a válság tetőpontján, ideértve, hogy támogatást adott a nehéz helyzetbe került fogyasztóknak. Emellett viszonylag enyhe volt a tél és sikerült visszaszorítani a felhasználást, igaz, a termelés visszafogása árán.

De napjainkban már inkább gázbőségről beszélhetünk. A cseppfolyósított gáz átrakodására szolgáló terminálok részleges kihasználatlansággal küszködnek. Persze ha nagy hideg lesz télen, vagy támadás éri a Norvégiából érkező vezetéket, annak megvan a kockázata, de nem volna végzetes.

Így viszont lehet tenni az EU által 2050-re megcélzott klímasemlegességért. Addigra a gázt hidrogénnel kell helyettesíteni, vagyis a gázkereslet elvileg már a 30-as évektől erősen csökken. Azaz aki ma a gázkitermelésbe fektet pénzt, az arra teszi a tétjét, hogy a világ kapitulál a klímaválság elleni küzdelemben.

 

Daily Telegraph

 

Az algériai ökölvívó olimpiai győzelme láttán a NOB szégyellheti magát – írja a kommentár, kiemelve, hogy egy biológiai férfi nyert a nők mezőnyében. Vagyis a sport legfelső vezetése vallott kudarcot, hiszen úgy engedett indulni egy férfit a másik nem versenyében, hogy annak elég volt kijelentenie: márpedig ő nő.

Ennek azonban így kellett lennie, mivel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem volt hajlandó pontosan meghatározni, ki tartozik a női nemhez, és éppen a legvégzetesebb sportágban. A botrány azonban csak fokozódik, ha a másik érintett, a tajvani Lin Ju-Ting is aranyat szerez.

Khelif popsztároknak kijáró viharos éljenzésben részesült honfitársai részéről a párizsi csarnokban. 11 napja derült ki, hogy a NOB nem veszi komolyan a nők biztonságát, de azóta egyre csak kertelt. Az elnök, Bach arra hivatkozott, hogy itt nem a befogásról, hanem az igazságról van szó – vagyis feláldozza a sportszerűséget és a nők biztonságát.

Bezzeg Rióban a Nemzetközi Atlétikai Szövetség megváltoztatta a szabályokat és kényszerítette a sportolókat, hogy méressék meg a tesztoszteron szintjüket. Az olimpiák felelőse azonban erre nem volt hajlandó. A nők jogai ügyében illetékes ENSZ-megbízott erre úgy reagált, hogy miként lehetne sportszerűségről és igazságról beszélni, amikor nem tudjuk, hogy kire vonatkozik?

 

2024. augusztus 10.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni

Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >

Tovább

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább