2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Megy az utolsó tangó Washingtonban

És lehet, hogy a végén a félreállított Biden fog nevetni

Megy az utolsó tangó Washingtonban

Hiszen egyáltalán nem béna kacsa, így egy sor elintézetlen ügy végére tehet pontot a hatalomátadásig, mind az amerikai demokrácia, mind a külpolitika ügyeiben – mutat rá a Guardian szemleírója, Simon Tisdall. Papíron az elnök továbbra is a világ legbefolyásosabb személyisége, akinek már nem kell tekintettel lennie a népszerűségi listákra, az újraválasztásra, tévévitákra. Ennyire szabad még sosem volt, amióta 50 éve beszállt a politikába. Csesszék meg a republikánusok, csessze meg a Kongresszus. Egy pontig azt csinál, amit akar. Van ideje és eszköze, hogy hatással legyen az ország és bizonyos mértékig a világ jövőjére. Hiszen jöhetnek váratlan válságok és akkor cselekedni kell. A döntései megköthetik az utód kezét. Olyan ez, mint egy fordított nászút. Léphet pl. a Közel-Keleten, az Iránhoz fűződő viszonyban és itt az utolsó esély, hogy helyre tegye saját hibáját, azaz hogy közvetlenül felelősségre vonja Oroszországot Ukrajna lerohanásáért. Figyelmeztetnie kell Putyint, hogy a civil célpontok elleni támadásoknak haladéktalanul véget kell vetni. Soha nem késő megvonni a vörös vonalat. A demokrácia a szabályokra épülő nemzetközi rend híveként öröksége jócskán combosodna, ha kiállna a BT reformja, az egyetemes emberi jogok mellett, továbbá nekifutna, hogy megakadályozza a nukleáris fegyverek elterjedését. Ez a hat hónap segíthet, hogy elzárja az utat Trump visszatérése előtt. Joe, Amerikának még szüksége van rád! Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Frankfurter Rundschau

 

A volt lett külügyminiszter és uniós agrárbiztos szerint még hosszú az út, amíg Ukrajna bekerül az EU-ba, és addig olyan reformokon kell túlesni, mint a döntéshozatal mikéntjének átalakítása, mert el lehet képzelni, mit művelne Magyarország és Szlovákia a jó 30 felvételi fejezet megtárgyalása során, ha marad a vétójog.

Kalniete szerint azonban pont ezért heves lesz az ellenállás az érintett államok részéről és az ő belegyezésük nélkül nem is lehet változtatni a szabályokon – amivel a jobboldali-populista és többé-kevésbé oroszbarát Orbánra, valamint Ficóra célzott. Hangsúlyozta, hogy meg kell akadályozni a további akadékoskodást, pragmatikus és észszerű utat kell találni. További fontos teendőnek nevezte az agrártámogatások átalakítását, hiszen az ukrán mezőgazdaság hatalmas.

Egyúttal elengedhetetlennek tartja, hogy háború ide vagy oda, Ukrajna számolja fel a korrupciót, bár az elhúzódhat akár egy nemzedéknyi időig is. 

 

FT

 

Szakértők szerint Oroszország könnyűszerrel kijátszhatja, hogy Ukrajna az év végén leállítja az orosz gáz tranzitszállítását, ami ellátási gondokat okozhat Magyarországon, Szlovákiában és Ausztriában. A terv az, hogy azeri gázzal pótolják a hiányzó mennyiséget, ám Baku csupán két milliárd köbmétert tud küldeni, miközben jelenleg 14 milliárd köbméter érkezik, ami az EU össz-szükségletéből 5 %-nak felel meg.

Ezért félő, hogy a kieső tételt az oroszok saját forrásból pótolják. Mihajlo Goncsar, a kérdés egyik vezető ukrán elemzője azt gondolja, Moszkva számára nagyon is mód nyílik ily módon a titkos exportra.  Szerinte Kijev hallgatólagosan hajlandó volna belemenni a trükkbe, mert ez esetben az orosz hadsereg aligha támadná a vezetéket. De szivattyúállomásokat azért már ért rakétatalálat.

Ugyanakkor az ukrán tranzitrendszer korábbi korábbi főnöke elképzelhetőnek tartja, hogy a célországok Kreml-barát politikusai, a kereskedőkkel együtt ösztökélik Zelenszkijt a burkolt orosz kivitel elfogadására. Makagon szerint Moszkva azon van, hogy Magyarországon, illetve Szlovákián keresztül mindenképpen bent maradjon a európai gázpiacon. Ily módon támogatni tudja az ottani oroszpárti erőket.  

Azerbajdzsán vállalta, hogy 2027-ig megkétszerezi az Unióba irányuló kivitelét. De hosszú távú szerződések nélkül nem tudja előteremteni a pénzt, hogy mélyebb kutakat fúrjon a Kaszpi-tengeren, így nem képes teljesíteni ígéretét. Egy európai diplomata úgy véli: kritikus helyzet állhat elő, ha kemény lesz a tél, vagy ha megugrik a kereslet Ázsiában a cseppfolyósított gáz iránt.

 

Bloomberg

 

Trump olyan kampányt folytat Harris ellen, mint amilyen ő maga: öreg és megfáradt – fejti ki kommentárjában a hírügynökség elemzője, Nia-Malika Henderson. Úgy értékeli, hogy a republikánusok rasszista és szexista taktikát vetnek be, ám az már nem hat úgy a választóknál, mint korábban.

Harris, a várható demokratikus jelölt viszont bizakodó és jövőbe tekintő hadjáratba fogott, amihez zenei aláfestésként a legnagyobb popsztár, Beyoncé egyik dalának, a Szabadságnak a refrénjét választotta. Hozzá képest a vetélytárs úgy néz ki, mint Elvis a lefelé tartó spirál vége felé.  

De azt reméli, hogy még jobban fel tudja tüzelni bázisát, amely a Tegyük Újra Naggyá Amerikát híveiből áll. Pocskondiázza a riválist, azt mondja róla, hogy az a kontraszelekciónak köszönheti felfutását, ám az több tapasztalatot szerzett közhivatalok ellátása során, mint Trump és Vance együttvéve.

Emellett a kampány még személyeskedő is, és külön igyekszik lejáratni az alelnöki teljesítményt. Ám tele lesz hazugságokkal. A korábbi elnök már most azt állítja, hogy Harris antiszemita, ami alighanem újdonságként hangzik a férjének, aki zsidó.

Trump tisztában van azonban vele, hogy a választás alapvetően érzelmi alapon dől el. Ezért újból szítja a félelmet és a dühöt. Ám ez a fajta retorika segít a másik oldalnak, hogy kihangsúlyozza a fő üzenetet: Trump a múlt embere, a sértettséget és a megosztottságot testesíti meg. Ezzel szemben Harris a jövő - a reményt és az egységet kínálja.

Summa summárum, egy fekete, illetve dél-ázsiai nő lehet a tökéletes jelölt, hogy végre megszabadítsa Amerikát Trumptól, aki csak zűrzavart kelt és ósdi, valamint megosztó hazugságokkal házal.

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk úgy látja, hogy a demokraták teljesen feleslegesen csinálják a felhajtást az esetleges republikánus kormányzat számára kidolgozott cselekvési terv, a Project 2025 körül, mert attól Trump elhatárolódott. A több mint 900 oldalas stratégia Biden szerint arra irányul, hogy elvegye a szabadságot és felszámolja a fékeket és ellensúlyokat. Harris sem sokat habozott, hogy nekiessen-e a tervnek.

Itt olyan kívánságlistáról van szó, amely átalakítaná az államgépezet minden elemét. Az igazságügyi tárcától kezdve a közmédiáig. A Heritage Alapítvány irányításával mintegy 400 szakértő működött közre az elkészítésében, közülük többen az új hatalom tisztségviselői lehetnek, ha az ellenzék győz.

A pánikkeltés elsősorban azért megy, mivel a tervezet véget vetne annak, hogy a köztisztviselők működése független a választók akaratától. Könnyebb lenne őket eltávolítani és megszűnne bizonyos állami intézmények önálló státusza.

Ám Trump közölte, hogy ő semmit nem tud az egészről, nem is olvasta, amit készséggel el lehet hinni neki. Hiszen nem szeretné elkötelezni magát, maximális ideológiai rugalmasságra tart igényt. És részéről nem segít meghódítani az ingadozó szavazókat a Heritage elnöke, aki kijelentette, hogy küszöbön áll a 2., békés amerikai forradalom, ha a baloldal engedi.

A baloldal ugyanakkor kézzel-lábbal kapálózik, pedig a volt elnököt éppen nem a stratégiai gondolkodás jellemzi. Inkább a publicitást nézi és az is sokat számít, hogy ki beszélt vele utoljára. De a Project 2025-ből akkor sem valósul meg sok, ha a republikánusok beveszik a törvényhozás mindkét házát. Ezzel persze a demokraták is tisztában vannak, de szeretnék elterelni a figyelmet saját, kudarcos politikájukról.

 

Die Welt

 

A lap külpolitikai főtudósítója azt hangsúlyozza, hogy a Heszbollah olyan küszöböt lépett át a Golan magaslaton, a 12 gyermekéletet követelő rakétatámassal, amit Izrael nem hagyhat annyiban. Tovább már nem lehet visszafogott, helyre kell állítania elrettentő képességét, mert különben gyengének tűnik halálos ellenségeinek a szemében.

Clemens Wergin szerint az áldozatok ugyan a drúz kisebbséghez tartoztak, de a térség lakói közül most sokan mások is joggal követelnek védelmet az államtól. Szóval Izraelnek masszívan reagálnia kell.

A Heszbollah október 7. után új frontot nyitott, háborút visel a zsidó állam ellen. Így a határ másik oldalán tízezreket kellett kitelepíteni. 9 hónap alatt több mint 6 ezer rakéta hullott északról izraeli területre. De most már a nyílt háború szélére jutottak a dolgok. Az már nem elegendő, hogy Netanjahu utasítást adott terrorparancsnokok, illetve rakétakilövő állások megsemmisítésére.

Szó van olyan, szárazföldi hadműveletről, amelynek során megtisztítanák a határmenti libanoni részt a gerilláktól. De ha ettől a kormány netán visszariad, a heves légitámadás még mindig lehetséges opció.

Most bosszulja meg magát, hogy Libanonban csak kevés történt a szélsőséges milícia visszaszorítására, így az államból annak alattvalója lett. De nem tündökölt az ENSZ sem, a BT határozata ellenére sem fegyverezte le a szélsőségeseket. A kialakult helyzetért Heszbollahot és Iránt terheli a felelősség. 

 

 

2024. július 29.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább