2025. május 9. péntek
Ma Gergely, Katinka, Alberta, Édua névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Putyin, Hszi és Trump imádná, ha von der Leyen elbukna. Ezért meg kell tartani a tisztségében

Putyin, Hszi és Trump imádná, ha von der Leyen elbukna. Ezért meg kell tartani a tisztségében

Ezt fejti ki Paul Taylor, az Európai Politikai Központ nevű elemző intézet vendégkutatója a Guardianben.

Úgy véli, a Bizottság elnökénél senki sem alkalmasabb arra, hogy megőrizze Európa biztonságát, miközben válság van. De nem biztos, hogy megkapja a többséget. Lehet, hogy rászorul a megcsappant zöldek, illetve Meloni pártcsaládjának támogatására. Nem fog velük cserében ügyletet kötni, de azért valamit csak fel kell ajánlania, hogy megnyugtassa őket. A politikus jól teljesített a háború, a járvány és a klímaválság ügyében. Az orosz revizionista militarizmus alapvető veszélyt jelent az EU szemszögéből. Kína a hegemóniára tör és paktumot kötött Moszkvával, ami fokozza a bizonytalanságot, mármint hogy az USA mennyire tudja megvédeni Európát, amelynek meg kell küzdenie a nacionalisták és a populisták megerősödésével is. Az orosz és a kínai elnök, valamint a republikánus kihívó oda lenne a gyönyörtől, ha a szélsőjobb, a nacionalisták, kommunisták és a zsémbes konzervatívok káoszba taszítanák az Uniót azzal, hogy megbuktatják von der Leyent. Viszont ha megszavazzák, akkor szabadabb kezet kapna, hogy hatékonyabb legyen a szervezet. Ez a legjobb válasz a populista ellencsapásra. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Guardian

 

A cseh miniszterelnök kijelentette, hogy Orbán „békemissziója” csakis Putyinnak segít, ellenben nem szolgálta Európa érdekeit. Fialát az egész moszkvai út arra emlékeztette, amikor a Nyugat annak idején próbálta megbékíteni Hitlert.

Mint az interjúban kifejtette, a magyar kormányfő téved, amikor számottevő béketeremtőként tünteti fel magát. Ám csak annyit ért el, hogy elősegítse a még nagyobb szabású inváziót. Pedig nem árt tanulni a történelemből, hiszen hová vezetett München? Az emberek azt hitték, hogy meg lehet szelídíteni a náci diktátort, ha egynémely területet átengednek neki, illetve hogy ki lehet védeni a háborút, ha tárgyalnak vele. Tudjuk, mi lett belőle.

A béke csak akkor lehetséges, ha az agresszor megérti, hogy a másik oldal kellőképpen erős, ezért nem tanácsos vele katonailag ujjat húzni. Beszélt arról is, hogy a Csehország által felhajtott lövedék utánpótlás első szállítmánya már a múlt hónapban megérkezett Ukrajnába. Összesen 500 ezer lőszerről van szó, a többi is befut az év végéig.

A politikus, akinek pártja a Meloni-féle ECR-frakció tagja Strasbourgban, figyelmeztetett, hogy Putyin meg akarja gyengíteni az európai társadalmakat. E cél érdekében klasszikus hibridhadviselést folytat: dezinformációkat terjeszt és célba veszi az infrastruktúrát. Azt igyekszik elérni, hogy az emberek elégedetlenek legyenek a demokráciával. 

 

Frankfurter Rundschau

 

Úgy tűnik, hogy Orbán Viktor nem jut hatalomhoz az Európai Parlamentben, mert a tűzfal útját állja, mégis új szerepkört kaphat: ő lehet a szélsőjobb új zászlósfigurája. Mindenesetre a Fidesz tombol, mivel hoppon maradt a lényeges posztok elosztása során. Egyetlen alelnöki tisztség nem esett le neki a 14-ből, mint ahogy az AfD fémjelezte „Szuverén Nemzetek Európájának” sem. Ez a kettő így fontos jelzés, hogy mi várható Strasbourgban a következő öt évben.

Az ugyanakkor érdekes, hogy Meloniékra nem vonatkozik a cordon sanitaire, két alelnököt is adnak az új törvényhozásban. Gál Kinga a magyar kormánypárt nevében a jogállamiság és a demokrácia megsértését emlegette – éppen ő, akinek a kormánya a közös normák megszegése miatt a figyelem középpontjában áll.

Ugyanakkor a világ számára ízelítővel ért fel, hogy a szélsőjobb képviseletében éppen Orbán vitte a prímet az Ukrajna támogatásáról folytatott vitában.

 

Guardian

 

A vezércikk úgy ítéli meg, hogy nem elég az a szélsőjobbal szemben, ha a politikai közép tartja magát. Bátrabb választ kell adnia, mivel a szélsőséges nacionalisták összefognak az Európai Parlamentben. A közép kitart, de nem virágzik. Defenzív álláspontra helyezkedik, engedi, hogy az olyan tekintélyuralmi nacionalisták diktálják a tempót, mint Meloni.

Fennáll a veszély, hogy jobbra ráncigálják az EP-t, hiába széttagoltak. Orbán új frakciójánál erősebb szélsőjobbos csoport még nem volt Strasbourgban, miközben hevesen Európa- és bevándorlás-ellenes, továbbá fogékony Putyin mantrájára.

A Trump elleni merénylet után a tét csak még nagyobb lett. A polarizált Amerikát áthatja a félelem és a politikai bizonytalanság, és Moszkva igyekszik kibekkelni a Nyugatot Ukrajnában. Ezért megint csak az kell, hogy Európában ne rogyjon össze a politikai paletta közepe.

Itt a idő felismerni, hogy nem szabad igazodni a jobboldali populizmushoz, hiba engedményeket tenni neki, átvenni programja egy részét. A középnek újra ki kell találnia magát, ha fel kívánja venni a harcot a szélsőjobbal.

 

Yahoo/DPA

 

Egyelőre nem világos, mekkora befolyáshoz jut az EP-ben a két új szélsőjobbos csoportosulás, vagyis az Orbán-féle Hazafiak Európáért, illetve a Szuverén Nemzetek Európája. Az azonban biztos, hogy politikailag mind a kettő sugárveszélyt jelent.

A Néppárt, a szocialistákkal és a liberálisokkal karöltve, nem is hajlandó együttműködni velük. Von der Leyen azt közölte, hogy dialógus sem lesz egyikkel sem. Az EPP nevében Weber elnök azt hangsúlyozta, hogy aki az EU ellen van, az nem képviselheti.

Erre válaszul a „hazafiak” szóvivője demokráciaellenesnek minősítette a cordon sanitaire-t. A cseh kormányfő viszont úgy foglalt állást, hogy a frakció, akár tudatosan, akár nem, de az orosz érdekeket szolgálja, ezért a földrész szabadságát és biztonságát veszélyezteti.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A jelek szerint Olaszországban egyelőre késik a jobbratolódás, mert Meloni úgy határozott, hogy továbbra is konstruktív szerepet tölt be Európában. Emiatt azonban odahaza áll a bál, a koalíciós partnerek közül elsősorban Salvini akadt ki. A római tudósító, Marc Beise szerint a kormányfőnél hosszú habozás után kerekedett felül a józanész az érzelmekkel szemben.

Az ok az, hogy az olasz gazdaság sebezhető, rá van utalva az együttműködésre, a brüsszeli milliárdokra. Azokra azonban elsősorban azok az országok számíthatnak, amelyek nem a totális ellenkezés álláspontjára helyezkednek. Meloni ezt felismerte, ily módon nem barátja, Orbán Viktor provokatív vonalát követi.

A reálpolitika érdekében a politikus egyelőre feladta az álmát, hogy az európai szélsőjobb vezére legyen. A váltás miatt a Liga elnöke olyasmikre ragadtatja magát, hogy amiatt sok más országban repülne a kormányzati szövetségből. Kérdés, hogy meddig tartható Meloni politikája, hogy ti. Salvini csak mondjon, amit akar, ő maga közben azt csinálja, amit helyesnek tart. Abban bízhat, hogy jelentős trófeákkal térhet haza az EP megalakulásával összefüggő alkudozásokból.      

 

Spiegel

 

David Acemoglu úgy látja, hogy korunkban egyetlen autokrata sem tud hatalmon maradni vasököl és páncélosok segítségével, mert szükségük van a nagyközönség támogatására. Ezért, hogy megőrizzék népszerűségüket, gátlástalanul hirdetik a nacionalista ideológiát, illetve uszítanak a migránsok ellen, lásd Orbánt vagy Trumpot. A magyar kormány igen szigorú bevándorlási politikát folytat, miközben virágzik a korrupció. a gazdasági helyzet viszont nem annyira rossz.

Az amerikai sztár közgazdász nagyon aggódik, mert ha Trump nyer, még a korábbinál is nagyobb veszélyt jelenthet a demokrácia számára. Annál is inkább, mivel a Kongresszus teljesen kettészakadt, a Republikánus Párt a volt elnök lerakata. A bíróságok tele vannak olyanokkal, akiket ő nevezett ki. A civil társadalom ugyan védekezni fog, de a politikus hívei is radikalizálódtak. Ez pedig önmagában a zűrzavar receptje. Ám valójában a diktatúra fenyeget.

Macron sok jót tett a gazdasággal, de a tömegek szemében a nagytőke képviselője. Nem talált közös hangot a munkássággal. De a balközép Amerikában, a briteknél és a németeknél is elfordult a dolgozó osztályoktól. Inkább a multik, főként a pénzszektor szekerét tolja.

Hogy Biden teljesítményét miért nem ismerik el, az rejtély a szakértő számára, de még az sem áll meg, amit a bevándorlás kapcsán a szemére hánynak. Hiszen próbált észszerű középutat találni.

 

Guardian

 

Putyin, Hszi és Trump imádná, ha von der Leyen elbukna a mai vizsgán az Európai Parlamentben, azaz nem választanák újjá és mennie kellene. Ezért meg kell tartani a tisztségében – fejti ki Paul Taylor, az Európai Politikai Központ nevű elemző intézet vendégkutatója.

Úgy véli, a Bizottság elnökénél senki sem alkalmasabb arra, hogy megőrizze Európa biztonságát, miközben válság van. De nem biztos, hogy megkapja a többséget. Lehet, hogy rászorul a megcsappant zöldek, illetve Meloni pártcsaládjának támogatására. Nem fog velük cserében ügyletet kötni, de azért valamit csak fel kell ajánlania, hogy megnyugtassa őket.

A politikus jól teljesített a háború, a járvány és a klímaválság ügyében. Az orosz revizionista militarizmus alapvető veszélyt jelent az EU szemszögéből. Kína a hegemóniára tör és paktumot kötött Moszkvával, ami fokozza a bizonytalanságot, mármint hogy az USA mennyire tudja megvédeni Európát, amelynek meg kell küzdenie a nacionalisták és a populisták megerősödésével is.

Az orosz és a kínai elnök, valamint a republikánus kihívó oda lenne a gyönyörtől, ha a szélsőjobb, a nacionalisták, kommunisták és a zsémbes konzervatívok káoszba taszítanák az Uniót azzal, hogy megbuktatják von der Leyent. Viszont ha megszavazzák, akkor szabadabb kezet kapna, hogy hatékonyabb legyen a szervezet. Ez a legjobb válasz a populista ellencsapásra.

 

Süddeutsche Zeitung

 

A brüsszeli tudósító azt tanácsolja, hogy az EU demokratikus vezetői dolgozzanak ki tervet, amellyel elérhetik a szélsőjobbos szavazókat. Már csak azért is, mivel az Európa-barát többség nem csupán megtagadja az együttműködést az AfD körül szétrobbantott jobboldali halommal, hanem elzárkózik a „hazafiaktól” is, akik Orbán, Le Pen és Kickl követőiből állnak.

Teljesen jogos elszigetelni az olyan csoportokat, amelyek az uniós intézmények megbénításán, sőt szétbontásán dolgoznak. Ám a tűzfalak építőinek tudniuk kell, hogy ily módon nem tudják megfékezni a jobbos hullámot. Amikor azt a benyomást keltik, hogy a szélsőségesek törvényellenesen kerültek be Strasbourgba, az üzenik azok választóinak, hogy felelőtlenek, hülyék, képtelenek felfogni, hogy mit műveltek.

Hogy ez a politika mennyire nem hatékony, azt Franciaország példáján lehet nyomon követni. Még az is lehet, hogy a polgári ellenállás nagy nyertese Le Pen lesz, ha az ellenerők az ideológiai különbségek miatt nem tudnak kormányt alakítani. Ennélfogva a tűzfal helyett inkább tüzet kell oltani. Von der Leyen épp azzal a céllal terjeszti elő ma programját, hogy széleskörű legyen az összefogás. Mert az stratégiailag racionális, ha Meloni pártját kicsalogatják a jobboldali tömbből. 

 

Wall Street Journal

 

A szerkesztőségnek az a véleménye, hogy ezt a választást, már csak Trump veszítheti el, ám az nagy kérdés, hogy képes-e jobban kormányozni, mint az első időszakban. Mindenesetre már 3. alkalommal száll ringbe az elnöki posztért, ami nem akármilyen teljesítmény. Visszajött, sőt ismét a csúcsra ért, jobban kézben tartja pártját, mint eddig bármikor.

Kivédett minden támadást, bár ebben időről időre segítettek neki demokrata ellenfelei. Minél jobban utálta a washingtoni elit, a hívei annál állhatatosabban ragaszkodtak hozzá. A demokraták megpróbálták perrel kilökni a versenyből, ahelyett, hogy a szavazópolgárokra bízták volna a döntést. De a legfőbb hibájuk az volt, hogy nem állták útját Biden újraindulásának.

A drámát csak betetézte a merényletkísérlet. De akik mostanában beszéltek Trumppal, azt mondják, hogy megváltozott. Azt vallja, hogy Isten új lehetőséget adott neki. Ám kérdés, hogy mennyit tanult első elnökségéből. Mindenesetre újabban szokatlanul visszafogott. Ám nagy kockázat, hogy pártjának immár nincs politikai filozófiája, azt csinálja, amit vezetője akar. De pl. nem tudni, miként vetne véget a háborúknak.

A másik komoly rizikó, hogy nem akar-e bosszút állni. Mert ha igen, akkor gyorsan állóháború alakulhat ki, a republikánusok elvéreznek az időközi választáson és várhatóan jön az újabb alkotmánysértési eljárás. Fontos jelzés lesz, hogy miről beszél ma éjjel, amikor hivatalosan is elnyeri pártjától az elnökjelöltséget.

 

Washington Post

 

Habár a republikánusok befelé fordulnak, a NATO bizonyítja létjogosultságát, azzal együtt, hogy megváltozik az eddigi világrend – mutat rá a vezércikk. A katonai szervezet alig egy hete, a washingtoni jubileumi csúcson bizonyította, hogy igazodott a század kihívásaihoz.

A vezetők szembeszálltak az orosz fenyegetéssel, megígérték, hogy megvédik Ukrajnát és szóvá tették, hogy Kína fű alatt pártolja a háborút. Mivel Peking a gazdaságban erősen függ Európától és az USA-tól, magának árt, ha átlép a figyelmeztetésen. Gazdasága gyengül, ezért szüksége van az európai tőkére és technológiára. Viszont a földrész csak akkor tudja használni ezt az eszközt, ha egységes. Ebből a szempontból kulcsszerepe van a NATO-nak.

Zelenszkij úgy hagyta el a szövetség tanácskozását az amerikai fővárosban, hogy hiába kapacitálta Bident: az engedje meg a nagy hatótávolságú amerikai rakéták bevetését oroszországi célpontok ellen. De biztos, hogy újra próbálkozik és igaza is van.

 

Spiegel

 

Az egyik neves migráció szakértő szerint Németországnak végre meg kellene értenie, hogy kudarcot vallott a Runda-terv, vagyis hogy a fejlett európai államokból a 3. világba szállítsák a menedékkérőket, és ott döntsenek a sorsukról. Judith Kohlenberger, a bécsi Közgazdasági Egyetem tanára, az osztrák Külügyi Intézet munkatársa öt okból tartja ezt a megoldást tévútnak:

1. Rettenetesen sokba kerül. Az elképzelést az ausztrálok dolgozták ki, náluk a végén évi 4,3 millió dollárt emésztett fel. Ennél sokkal kevesebbet vitt volna el, ha befogadják az érintetteket és segítik a beilleszkedésüket. Ráadásul csábít a korrupcióra.

2. Ha olyan uniós államokban, mint Magyarország és Görögország gondot jelent a menedékkérők emberhez méltó elhelyezése és a jogállamnak megfelelő eljárás lefolytatása, akkor mit lehet várni egy  világbeli kormánytól?

3. A módszer egyáltalán nem riaszt el, a menekültek még inkább veszélyes utakat választanak.

4. Hiába viszik az érintetteket a világ valamelyik távoli sarkába, onnan is továbbmennek és ily módon ismét veszélybe kerülnek, ideértve az emberkereskedőket, az éhséget, az erőszakot, a kényszerprostitúciót, valamint a rabszolgaságot. Lásd Líbiát.

5. Európa saját magának vág alá, mert az olyan országok, mint Törökország, Tunézia és Marokkó látják, mennyire fontos ez a téma a földrésznek és megzsarolják. Ráadásul gyengül az erkölcsi hitele, mivel a globális Dél úgy értékeli, hogy neokolonialista tervekkel igyekszik szabadulni a felelősségtől.

A legerősebb érv a Ruanda-modell ellen az önvédelem. Ha ugyanis a kormányok megtévesztik a közvéleményt, hogy ti. létezik mindenható módszer a migráció ellen, ám kiderül, hogy mégsem, akkor az megingatja a bizalmat a politika iránt. Ami kizárólag a populistáknak jó.   

2024. július 18.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább