2024. szeptember 19. csütörtök
Ma Vilhelmina, Januáriusz, Dorián névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Ki fog hatni a elnökválasztásra, hogy ellőtték Trump jobb fülét, de nem úgy, ahogyan a legtöbben gondolják

 Ki fog hatni a elnökválasztásra, hogy ellőtték Trump jobb fülét, de nem úgy, ahogyan a legtöbben gondolják


Frank Luntz közvélemény kutató és egyetemi tanár a Daily Telegraphban úgy értékeli, hogy a merénylet igazolja: töréspontig jutott a demokrácia az USA-ban. Ám tévedés azt hinni, hogy az esemény következtében most sokan állnak át a republikánusok oldalára. Igazából csupán a jogosultak 4 %-a nem tudott még határozni. Ezért nem számít sokat az sem, hogy a bíróság bűnösnek nyilvánította Trumpot, illetve hogy Biden alaposan leszerepelt a tévévitábanViszont az bizonyos, hogy a gyilkossági kísérlet feltüzeli a korábbi elnök híveit, miközben Biden támogatói demoralizálódtak. Ne legyen félreértés: az emberek emlékezetébe beleivódott, hogy a sebesült Trump a magasba emeli az öklét a pódiumon és harcra szólít fel. Pont ezt csinálják, azaz harcolnak majd november 5-éig. Azaz még jobban szétesik a társadalom. A demokraták számára viszont roppant nehéz lesz úgy beállítani, hogy a vetélytárs óriási veszélyt jelent a demokráciára nézve, hiszen éppen most vészelt át olyasmit, ami komolyan fenyegetette a demokráciát. Utóbbi a szakadék szélén tántorog, de a választást innentől csakis Trump veszítheti el. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje

FT

 

Orbán Viktor arról tájékoztatta az EU vezetőit, hogy győzelme esetén Trump meg sem várná a januári beiktatást, hanem azonnal hozzálátna az orosz-ukrán béketárgyalások megszervezéséhez. Azaz gyorsan véget vetne a háborúnak. Megvan hozzá a megalapozott terve.

A magyar kormányfő ezt abban az üzenetben taglalja, amelyben arról számol be, mire jutott Mar-a-Lagóban. Sürgeti, hogy az Unió kezdje újra a diplomáciai párbeszédet Oroszországgal és magas szinten üljön le Kínával is a békés megoldás érdekében.

Egyébiránt az volt a benyomása, amikor Putyinnal, Hszivel és Zelenszkijjel találkozott, hogy már a közeljövőben nagymértékben felerősödnek a harcok. Ezért Brüsszel most vagy határozottan kiáll a békedialógus mellett, vagy még nagyobb felelősség hárul rá, amiért Kijevet segíti.

Nehezményezi, hogy szerinte Európa koppintja a háborúpárti amerikai politikát. Úgy véli: nincs az EU-nak szuverén és független stratégiája, vagy politikai akcióterve. Ezért haladéktalanul meg kell vitatni, merre tovább. Amit az üzenetben kifejt, az nagyban egybeesik azzal, amit Trump két munkatársa írt a konfliktus lehetséges rendezéséről. Mindketten várhatóan magas nemzetbiztonsági tisztséget kapnak, ha a republikánusok nyernek novemberben.

 

Die Welt

 

A lap munkatársa, ugyanaz, aki a kínai út előtt interjút készített Orbán Viktorral, megszerezte azt a levelet, amelyben a magyar kormányfő tárgyalásokra szólítja fel az Unió vezetőit Oroszországgal, valamint Kínával. Habár a két út feldühítette az európai partnereket, szerinte mégis megérte. A Tanács elnökének küldött üzenet 10 pontban sorolja fel, hogy mit kellene most tenniük a többi tagállam első embereinek.

Először is tisztázniuk kellene Moszkvával és Pekinggel a békekonferencia feltételeit. Ismét fel kellene venniük a diplomáciai kapcsolatokat a Kremllel (a lap megjegyzése: a hivatalos viszony nem szakadt meg), végül pedig a fejlődő világot is be kell vonni a kezdeményezésbe.

Bírálja Bident, mondván, hogy az nem képes változtatni az USA háborúpárti politikáján. Hozzátette, hogy szerinte az EU-nak új úton kell elindulnia, ahelyett, hogy a továbbiakban is Washingtonhoz igazodna.

 

Bild Zeitung

 

Orbán másfél oldalas üzenete kiemeli, hogy sokba kerülhet Trump győzelme az EU számára, mert ha politikus lesz az elnök, bizonyosan az eddiginél sokkal nagyobb terhek nehezednek majd Európára Ukrajna támogatása ügyében.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Magyar diplomaták azt jelezték, hogy egyelőre véget ért Orbán Viktor diplomáciai küldetése. Az EU már az első kört is igen rossz néven vette, erre utal, hogy a szokásokkal ellentétben a Bizottság nem tart ülés a soros elnökséget adó Magyarországon, és a testület tagjai nem vesznek részt a magyar kormány által szervezett rendezvényeken.

Szóban kerültek más megtorló intézkedések is, ám ettől brüsszeli illetékesek óvnak, mert inkább a megosztottságot bizonyítaná, nem pedig azt, hogy egységesen lépnek fel Orbánnal szemben. Az viszont kérdéses, hogy a politikust mennyire zavarják az ilyen akciók.

 

Die Zeit

 

A német zöld agrárminiszter, illetve a pénzügyi tárca liberális gazdája azt fontolgatja, hogy augusztusban egyikük sem látogat el Budapestre az érintett tanácsülésre. Előbbi, Özdemir azt közölte: attól teszi függővé, elfogadja-e a meghívást, hogy miként zajlik a továbbiakban a magyar elnökség. Mert hogy Orbán mindjárt a legelején igen sajátos úti célokat iktatott be, nos, az kételyeket ébresztett az uniós partnerekben.

Alighanem Lindner is a „békemisszió” miatt bizonytalan, de ő arra hivatkozott, hogy a Bundestagban pont akkor van a költségvetés vitája. Ám az FDP elnökeként arra szólította fel a magyar kormányt, hogy az tisztességes közvetítőként lássa el a soros elnöki teendőket.

 

FT

 

Gideon Rachman úgy látja, hogy a merénylet ellenére még korántsem lefutott az amerikai elnökválasztás. Az újság külpolitikai fő elemzője szerint ugyanis a nemzet hihetetlen mértékben megosztott, és a volt elnök hívei jóformán vakon követik vezérüket. Az sem számít, hogy 91 pontban emeltek ellene vádat és sorra tesz olyan kijelentéseket, amelyek egy hagyományosabb politikus sorsát már megpecsételték volna.

Viszont egy átlag közéleti szereplő népszerűségén nagyon lendítene, ha meg akarták volna ölni. Trump azonban igencsak kettészakítja a közvéleményt, és akik hallani sem akarnak róla, azok most aligha állnak be a táborába. Ezért túl fatalisták azok a demokraták, akik azt állítják, hogy mindennek vége.

Merthogy igen kicsi az ingadozó szavazók száma. Sok múlik azon, hogy a kihívó kitart-e a bosszú mellett, mert ha igen, akkor sokakat elriaszt azok közül, akik még nem döntötték el, kire voksolnak. Az biztos, hogy a politikus arra épít a hátralévő időben, hogy ő erős, egyben pedig áldozat. De a megtorlás is igen csábító téma lehet számára.

Az viszont kizárt, hogy a demokraták ejtenék legfőbb ütőkártyájukat, hogy ti. a volt elnök megpróbálta meghiúsítani a legutóbbi elnökválasztás eredményét és a Capitolium ostromára buzdított. A legtöbb amerikainak már megvan a határozott véleménye a támadásról és Trumpról. Aligha befolyásolja őket, hogy valaki meg akarta gyilkolni a politikust. Így minden bizonnyal Biden törékeny szellemi állapota befolyásolja döntően a választás kimenetelét.

 

Der Standard

 

Trump egyszerre áldozat, harcos és győztes, és a merénylet ráerősít arra a narratívára, amivel a politikus nyerni akar. Azaz hogy üldözi az erőszakra kész baloldal, élén Bidennel. Háborúba szólítja Amerikát ezzel az ellenséggel szemben és szemernyi kétséget nem hagy afelől, hogy a végén ő kerekedik felül.

 

Biden viszont vértelenül reagált, amikor kijelentette, hogy az efféle erőszaknak nincs helye az USA-ban, hiszen 4 elnököt öltek meg, kettőt pedig megsebesítettek az ország története során. Az újabb orgyilkosságokat elősegíti a laza fegyvertartási törvény, valamint a feltüzelt közbeszéd. Mindkettőben kiemelkedő szerepe van Trumpnak.

És bizalmasai jelenleg csak olajat öntenek a tűzre. Teljesen reménytelen bízni a nemzeti egységben. De hogy a merénylet jócskán javított-e a republikánus kihívó amúgy is kiváló esélyein, azt nem tudni.

Biden viszont lélegzetvételnyi szünethez juthat a pártján belüli nyomással szemben. Ám minél közelebb van az augusztusi hivatalos elnökjelölő gyűlés, annál nehezebb lesz olyan utódot találni helyette, aki meg tudja verni a riválist. Trumpnak az volna a legjobb, ha az elnök versenyben marad, mert akkor a fő téma a politikus kora és szellemi állapota marad. Nem pedig az, miket csinált és mit akar még tenni a büntetőjogilag elítélt vetélytárs – hangsúlyozza Eric Frey, a szemleíró.   

 

Wall Street Journal

 

A vezércikk úgy látja, hogy a saját bázisát erősíti Trump, amikor a 39 éves J.D. Vance-t választotta alelnökjelöltté, vagyis lemondott arról, hogy növelje a szavazótáborát. A döntés azért is különös, mivel a kiszemelt politikus nem valamelyik ingadozó államot képviseli, és nem sok új támogatót vonz be.

Csak tavaly iktatták be hivatalába, sok tapasztalata tehát nincs a törvényhozásban. Ellenzi Ukrajna támogatását, ugyanakkor rengeteg rágalmat terjeszt Zelenszkij kormányáról. Hogy ő legyen a kiválasztott, az az ifjabb Trump ötlete volt, de beleillik abba, hogy 4 év múlva az ifjabb nemzedéknek adják át a váltóbotot.

Viszont hogy szombaton azonnal a demokratákat okolta a merényletért, az ellentmond a főnök nyilatkozatának, hogy az egység érdekében kíván kampányolni. Hogy belőle lehet alelnök, az egyben azt támasztja alá: Trump úgy érzi, megvan a győzelemhez szükséges többség. Viszont a Fehér Ház feltehetőleg megkönnyebbült, amikor kiderült, hogy nem egy tapasztaltabb és megnyugtatóbb valaki harcol mostantól a rivális oldalán.

 

Le Figaro

 

Ha Trump a merénylet után lemondana az erőszakról, nehogy Biden kezébe kerüljön a nemzet „gyógyítója” szerepkör, akkor nem lehet legyőzni a választáson – mutat rá a vezércikk. A szerző, Patrick Saint-Paul, külpolitikai főszerkesztő elképzelhetőnek tartja, hogy ha sikerült volna a merénylet, akkor talán már most polgárháború tombolna.

De a sors megkegyelmezett a politikusnak, aki idáig mást sem csinált, mint kibékíthetetlenül megosztotta az országot, ám most mégis egységre hívott fel. Egyetlen szikra elegendő volna, hogy begyulladjon a gyűlölet az állig felfegyverkezett országban.

Az előző elnök  színeváltása mögött kétségtelenül ösztön és számítás rejlik. Ily módon ugyanis támadhatatlanná válik a demokratikus értékek védelmezőjeként. De még három és fél hónapig meg kell fékeznie a saját természetét. Ez azonban már csak azért sem lesz könnyű neki, mert eltávolította a jó szándékú konzervatívokat a Republikánus Pártból és helyüket meggyőződése trumpistákkal töltötte be.

Alelnökjelöltje azonnal összeesküvéssel vádolta meg Bident, a volt elnök pedig nemrégiben még a korábbi házelnök férjén gúnyolódott, akire Trump egyik fanatizált híve kalapáccsal támadt. Tehát még jókora út van hátra.

 

2024. július 16.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

„Khm… éppen ő?”

Ez  volt az állatvédők első reakciója, amikor meghallották, hogy Várhelyi Olivér lesz a terület új gazdája a >

Tovább

Amnesztia és furkósbot

Gumibotból és az embercsempészeknek adott kegyelemből áll a magyar kormány menedékpolitikája – foglal össze a helyzetet >

Tovább

Magyarország még az unióhoz tartozik?

A magyar soros elnökség december 31-i befejeződése után elő kell venni az uniós szerződések 7. cikkelye >

Tovább

Mindenképpen távol kell tartani Oroszországot és Kínát a Balkántól

James Stavridis szerint a Balkán egyre inkább a nagyhatalmi versengés középpontjába kerül, ám a Nyugat magához >

Tovább

Az újabb Trump elleni merénylet gyanúsítottja egy volt Trump-szavazó

Trump ellen két hónap alatt már a második merényletet kísérlik meg, de nem biztos, hogy ez >

Tovább

Schengen lassú halála

Lassan haldoklik a Schengeni Egyezmény, pedig az akkori luxemburgi külügyminiszter már a 2015-ös migránsválság során felhívta >

Tovább

Idegen lények közöttünk

Türelem. Magyar eddig is a saját feje után ment, a közel negyven százalék pedig őt igazolja. >

Tovább

Az ukránok attól félnek: hónapokon belül eldől a háború

Fareed Zakaria azt tapasztalta Kijevben az idei Jaltai Európai Stratégiai Konferencia vendégeként, hogy az ukránok attól >

Tovább

Barátok: Trump és Orbán Viktor Donald

Orbán Viktor bizonyosan nem a demokrácia élharcosa és a legtöbb amerikai még csak nem is halott >

Tovább

Trump kiengedte a szorításból Harrist

A Wall Street Journal vezércikke úgy összegzi a két elnökjelölt tévéösszecsapásának lényegét, hogy Trump kiengedte a >

Tovább

Vissza a sorompókhoz

Németország bukásra ítéli a schengeni térséget, mert visszatér a határsorompókhoz, azaz a menedékpolitika sok-sok kudarca után >

Tovább

A semmittevés busás jutalma

A Fidesz „nem hagyja az útszélén” a kipróbált pártkatonákat. Delinek valószínűleg nem akaródzott visszatérni szülőfalujába, Péterrévére, >

Tovább