2024. október 18. péntek
Ma Lukács, Jusztusz névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Szerdán az uniós nagykövetek tárgyalják a magyar elnökséget

Szerdán az uniós nagykövetek tárgyalják a magyar elnökséget

Az uniós nagykövetek azt várják magyar kollégájuktól, hogy holnap adjon számot a moszkvai és pekingi ingadiplomáciáról A kezdeményező Lengyelország volt, miután több európai diplomata is úgy gondolja, hogy a magyar fél szándékosan sok mindent elmaszatolt a két látogatás kapcsán, miközben a két helyszínről küldött közleményekben feltüntette az uniós elnökség logóját. A kérdés alighanem szóba kerül e hónapban a külügyminiszterek találkozóján és más fórumokon is, mert nagy a feszültség és az csak várhatóan tovább erősödik, miután Magyarország nem hajlandó hozzájárulni, hogy az Ukrajnának fegyvert vásárló országok megkapják az ellenértéket az EU békekeretéből. Ezért – mondta egy bennfentes – véget kell vetni a magyar destruktív hozzáállásnak. Azt már elintézték, hogy érdemi ügyek ne nagyon maradjanak a magyar elnökség idejére, de napirenden van a 7-es paragrafus alapján folyó eljárás, bár annak aligha lesz egyhamar foganatja. Emellett további eszköz a jogállami eljárás, valamint a pénzek visszatartása. Jogi szakértők úgy vélik, hogy a magyar kormány megszegte az alapszerződéseket, ezért nyugodtan az Európai Bíróság elé lehet idézni. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Spiegel

 

A német szociáldemokraták parlamenti frakciójának külpolitikai szóvivője úgy értékelte, hogy igazán rosszul indult a magyar elnökség, miután Orbán önhatalmúlag tárgyalt Moszkvában és Pekingben. Nils Schmid szerint egyetlen soros elnök sem ment szembe ennyire kíméletlenül az uniós érdekekkel, és már most látszik, hogy ez a félév elvesztegetett idő a közös kül- és biztonságpolitika szempontjából. Mindezt csak tetézi, hogy az Orbán-kormány az utolsó pillanatban lemondta a német külügyminiszter budapesti útját.

A berlini Külügy szóvivője azt hangsúlyozta, hogy a német kormány úgy véli: a mindenkori soros elnöknek háttérbe kell szorítania a nemzeti érdekeit, és pont azt nem teheti meg, hogy saját céljainak az Unió nevében igyekszik érvényt szerezni.

A szabaddemokraták külpolitikusa, Ulrich Lechte kiemelte, hogy Orbán számára mindig is fontos volt az olyan autokraták barátsága, mint Putyin és Hszi, most pedig úgy akar megjelenni előttük, mint fontos szereplő. Ám soros elnökként alázattal és kötelességtudóan kellene ellátnia feladatát, ahelyett, hogy PR-produkciókkal gyengítené a közösséget.

Az uniópártok képviselő csoprtjának külpolitikai felelőse, Jürgen Hardt azt állapította meg, hogy az elnökség sajnálatos módon zűrzavarral kezdődik. A magyar fél titka marad, hogy miként szolgálja az európai vagy a nemzeti érdekeket a Putyinnal folytatott megbeszélés, illetve az, hogy lefújták Baerbock budapesti látogatását. Reményét fejezte ki, hogy Orbán beszünteti az elnökségi munka szabotálását.  

 

New York Times

 

Orbán ismét meglepte Európát, ezúttal azzal, hogy Pekingben tárgyalt, pont olyan titkos előkészítés után, mint előtte Putyinnal. Ám ily módon alighanem csak még inkább magára zúdítja az EU haragját, hiszen tekintélyuralmi vezetőknek udvarol, szembemenve Brüsszel közös külpolitikai céljaival. 

Kilóg a sorból Európában és nem csupán Ukrajna ügyében, ám az úttal próbálta rávenni az Uniót, hogy az határolja el magát Amerikától, amellyel Magyarországnak is feszült a viszonya. A soros elnökség megnövelte az ázsióját, bár a befolyása sokkal nem nőtt meg. Ám Hszi a jelek szerint megkérte, hogy tegyen meg minden tőle telhetőt.

A vendég évek óta azon van, hogy visszafogja az Uniót és az csak korlátozottan bírálja Pekinget, noha Washingtonnal együtt egy sor szövetségesnek elege van Kína kereskedelmi praktikáiból. Nyugati politikusok jó ideje elhatárolták magukat Orbántól, aki ugyanakkor élvezi, hogy kihívhatja maga ellen a névleges partnereket – a nemzeti érdekek nevében. Hszi viszont a jelek szerint arra használja, hogy megmutassa: országa saját nemzetközi hálózatot épít.

 

FAZ

 

Orbán „váratlan” látogatást tett Pekingben – egyértelmű szándékokkal. Kínának tetszik, hogy a politikus távolságot tart Brüsszeltől és Washingtontól, továbbá, hogy nyíltan nem bírálja Putyint. Ugyanakkor a diplomáciai kezdeményezés láthatólag meglepte a kínai felet. Ezt jelzi, hogy a találkozót bejelentő közleményből kimaradt a szokásos kitétel, hogy ti. Kína a meghívó.

A helyszín, az állami vendégház szintén erre utal, mert ilyen vendéget általában a Tienanmen téren fogadnak. Orbán ugyanakkor nem győzte méltatni, hogy Peking mit jelent a mostani, viharos időkben a világ stabilitása szempontjából, miközben a környező államok riadtan figyelik a kínai haderők agresszív manővereit.

Hszi úgy tekinti, hogy Magyarország viszonyul a legjóindulatúbban országához az EU-tagok közül.

 

Der Standard

 

Orbán, a „békeapostol” Pekingben udvarolt a kínai elnöknek, de úgy, hogy erről az uniós soros elnökeként senkivel sem egyeztetett a sajátjai közül – állapítja meg a budapesti tudósító, Gregor Mayer. Ez az apró bibi azonban nem akadályozza a vitatott politikust abban, hogy világszerte bekerüljön a szalagcímekbe.  

Amit a tűzszünetről kifejtett, az igazodik az orosz állásponthoz, ami arra fut ki, hogy Ukrajna adja meg magát és mondjon le területe egy részéről. Ezt persze ő maga csupán homályosan körvonalazza meg, de amit akar, az nagyon is egybevág Putyin törekvéseivel. A NATO-csúcs ellenben nem annyira fontos neki, inkább a bálványával, Trumppal kíván találkozni.

Számára az a lényeg, hogy ismét a korábbi elnök nyerjen, annak környezetében nagy tekintélynek örved, mivel sikerült autoriter vonásokat mutató demokráciát életre keltenie az EU kellős közepén.

Zelenszkij pontosan tisztában volt azzal a múlt héten, hogy nem országa egyik barátjával ül le tárgyalni. Abban értettek egyet, hogy nem értenek egyet. Csak utána derült ki, hogy Orbán hátba támadja az ukrán elnököt, miután pár nappal később felkereste Putyint.

Rácz András orosz-szakértő szerint a Kreml ura megvezette a miniszterelnököt. Megerősítette az ultimátumot, a másik meg csak ült megdermedve, egyetlen szóval sem említette a saját „béketervét”. Hogy miért vállalkozott a diplomáciai külön útra, annak 4 oka lehet:

1. orosz ügynök 2. tényleg azt hiszi, hogy Oroszország nyer és a győztes oldalára kíván állni 3. azt hiszi, hogy ha Trump ismét nyeregbe kerül, megbékíti az ukránokat és akkor ő majd prófétának számít, akárcsak a menekültválság után 4. immár elvesztette kapcsolatát a valósággal.

 

Handelsblatt

 

Orbán politikai nagyágyúnak állítja be magát, de valójában a saját céljai vezérlik a nemzetközi színtéren. Bírálók gyáva és ostoba lépésnek minősítették, hogy az EU odaadta neki a soros elnöki tisztet, mert csak a saját javára fordítja a reflektorfényt, egyúttal Brüsszel rovására.  Mások azonnal elhatárolták magukat, amikor kiderült, hogy mire használja a posztot.

De akkorra más késő volt, a kár már bekövetkezett. Putyin és Orbán közös fényképe bejárta a világot. Majd tegnap megismétlődött a felhajtás Pekingben, Moszkva legfőbb támogatójánál. Orbán számára nem a békéről, hanem sokkal inkább arról van szó, hogy magát kívánja a középpontba állítani és ehhez visszaél az uniós elnökséggel. Ezért most több uniós politikus azt követeli, hogy fékezzék meg.

Daniel Freund német zöld EP-képviselő kijelentette, hogy ki kell húzni a dugót a konnektorból. De már nem lehet visszavenni tőle a fél évre szóló megbízatást. 

 

Süddeutsche Zeitung

 

Megfigyelők elképzelhetőnek tartják, hogy az állandó uniós képviselők holnapi ülésén több kormány is felveti: el kellene venni a soros elnökséget Magyarországtól. Ez persze nehezen kivitelezhető, de az Orbán-kormány nyugodtan veheti figyelmeztető lövésnek – közölte egy brüsszeli diplomata.

A magyar fél ugyanis senkivel sem egyeztetett a moszkvai és pekingi útról, sőt, Orbán szándékosan eltitkolta a tervet. Főként az verte ki a biztosítékot, hogy felkereste az orosz önkényurat. Úgy adta elő, mintha semleges közvetítő volna. Nem ítélte el az agressziót és a háborús bűnöket, és nem is szembesítette a házigazdát a követeléssel, hogy vonja vissza csapatait, ahogy azt az uniós határozatok tartalmazzák.

Hogy összekeverte a szerepeket, az sok kormányt felháborított. Nagyjából 15-20 nagykövet kívánja holnap tudatni a magyar kollégával, hogy elfogadhatatlan, amit Orbán művelt. De nem tetszik a sorrend sem, hogy ti. előbb ejtette útba Moszkvát és Pekinget és csak utána Washingtont, mert annak így végzetes az üzenete.

Hogy megfosszák az elnökségtől, ahhoz elég 20 tagállam szavazata, ha ezek az országok az európai lakosság 65 %-át teszik ki. De hogy eljutnak-e odáig a dolgok, az nyitott, mert példátlan lépés volna, rengeteg gyakorlati problémával. Sokan ki akarják előbb várni, hogy mi lesz szerdán.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Igazán stramm nacionalista programot képvisel az Orbán által egyesített szélsőjobbos szerveződés, élén a Nemzeti Tömörüléssel. A 3. legerősebb frakciót alkotják és a jobb szélről igyekeznek megbontani a strasbourgi egyensúlyt. Pár mandátummal megelőzik a Meloni fémjelezte ECR-t – jelenti Brüsszelből Jan Diesteldorf.

Az üzenet: lehet, hogy a közép tartotta magát a választásokon és még birtokolja a többséget, de a nacionalisták és a szélsőjobbosok egyesített erejét már senki sem hagyhatja figyelmen kívül. Egyöntetűen elutasítják mai formájában az EU-t, kemény vonalat képviselnek a migráció ügyében és ellenzik Ukrajna katonai támogatását.

Várható volt, hogy Le Pen maguknak tart igényt a csoport vezetésére, hiszen 30 mandátumuk van. Ám a pártcsalád tényleges súlya kisebb lesz, mivel működik a cordon sanitaire, így előreláthatólag nem jut fontos tisztségekhez a szélsőjobb. Ezzel együtt sokkal többet szerepel majd a nyilvánosság előtt, mint idáig, mert a frakció nagysága határozza meg a felszólalások sorrendjét a parlamenti vitákban, azaz jó sok alkalmat kap, hogy előadja szélsőséges álláspontját és hangulatot keltsen.

 

Washington Post/AP

 

A Hazafiak azt állítják, hogy ők adják a 3. legnagyobb frakciót az Európai Parlamentet, habár a Meloni vezette ECR-nek 84 képviselője van. A kérdés ezek után csak az, hogy a nagy pártcsaládok fellépnek-e és így meghiúsítják-e, hogy fontos tisztségekhez jussanak a szélsőséges jelöltek. Ezt már egyszer bevetették a Nemzeti Front ellen, amikor az még az ID tagja volt az előző törvényhozásban.

Hogy igen, be fogják, azt alátámasztja a liberális csoport közleménye, miszerint a „hazafiak” csak a nevükben azok. A szélsőjobb átfestette saját magát, de ugyanazt akarja, mint idáig: megsemmisíteni az európia értékeket. A földrész jövőjét azonban a politikai közép alakítja.

 

Süddeutsche Zeitung

 

Az agyaglábú magyar óriás közbeutazza a világot, de amit csinál, az mesterségesen felfújtnak tűnik, de cseppet sem veszélytelen – állapítja meg Stefan Kornelius, a külpolitikai rovat vezetője. A béke követeként, látványos gesztusként elment Kijevbe és Moszkvába, csak éppen túl nagy rá a kabát. Azt mind Zelenszkij, mind Putyin tudja róla, hogy marketing szakemberként kelt útra és nem az EU nevében.

Ám két okból nem szabad mégsem nevetségesnek tartani a vállalkozást. Először is mivel a vártnál előbb rukkolt ki a kezdeményezéssel. Ukrajnában megrekedtek a frontok, és ez egyre rosszabb az oroszok szemszögéből. Azon kívül kifullad a nemzetközi fegyverpiac és Bidennek érdeke lehet a megegyezés, még mielőtt Trump a színre lép. Viszont ha Orbán belevinné a folyamatba az agresszor szempontjait, az végzetes lenne.

Másfelől pedig ez az álóriás profitál belőle, mind odahaza, mind a jobboldali-populista közegben, habár az új frakció igazából csak az eddigi ID, ám új ruhában és annak kiszabásában Orbán is közreműködött. Ennek megfelelően mutogatja is büszkén fűnek-fának.

 

Der Standard

 

Európának meg kell tanulnia együtt élnie Orbán Viktorral, mert az ügyesen kiépíti befolyását mind Európában, mind a tágabb világban – mutat rá a szemleíró, Erich Frey. A többi államnak arra kell törekednie, hogy bevonják a közös tervekbe. Mert azt el kell ismerni: zseniális taktikus. Odahaza úgy gyakorolja a hatalmat, hogy formálisan letért volna a demokrácia útjáról.

Most pedig egy új frakció megalakításával központi szereplővé léptette elő saját magát az EP-ben. Nem Meloni vagy Le Pen vezeti majd a nacionalista és euroszkeptikus ellenzéket Brüsszel ellen, hanem ő. Kiaknázza a soros elnökséget is, a moszkvai és pekingi látogatással a saját nemzetközi ázsióját erősíti, noha eltér a közös irányvonaltól. Gazdasági előnyökhöz juttatja országát és ráerősít arra a véleményére, hogy Putyinnal tárgyalni kell a háborúról.

Nagy esélye persze nincs, hogy az orosz elnök jobb belátásra tér, de ha mégis lesz valami mozgás, akkor azt Orbán a saját javára írja. Ha nem, akkor sem vesztett semmit. Más európai kormányok évek óta törik a fejüket, mitévők legyenek a tekintélyelvű budapesti rókával, aki rendszeresen megszegi a közös szabályokat. Sem a kemény kritika, sem az anyagi nyomásgyakorlás nem volt képes megállítani.

Így bármennyire is kellemetlen, együtt kell vele élni, el kell érni, hogy ne blokkoljon folyamatosan. Az egykori szovjetellenes lázadó ma már inkább opportunista, semmint ideológus. Mindig kész, hogy zsíros üzleteket kössön. De leváltani csakis a saját választói tudják.

 

Die Welt

 

A kommentár úgy ítéli meg, hogy Orbán mostani diplomácia villámkörútját lehet egotripnek venni egy nagyzoló részéről, de azért egy esélyt megérdemel, így akár el lehet ismerni, hogy Ukrana ügyében többet használhat az EU-nak és a békének, mint amennyit árthat. A politikus mostanság egyik interjút adja a másik után. Nyilvánvalóan azon van, hogy a világ tudomására hozza, miként vélekedik a dolgokról.

De odáig nem jutott el, hogy elítélje az orosz agressziót. Ám egy s mást így is el tudott érni. Az új frakcióval kitört az EP-ben a saját maga okozta elszigeteltségből, sőt jelentős szava lesz a csoportban. Sokkal fontosabb volna azonban, ha fegyverszünetet tudna elérni a háborúban. Vagyis nagyon nem lő mellé a szóló produkcióval. Hiszen Erdogan mellett ő az egyetlen a NATO-ban, aki jó viszonyt ápol Kínával és Oroszországgal.

Természetesen nem lehet kizárni, hogy a fegyvernyugvás eredménye olyan egyezség lesz, amely területtel jutalmazza meg az orosz diktátort. De aki Orbán szemére veti a próbálkozást, mint Washington, Berlin és Brüsszel, annak végre többet kellene tennie, hiszen Kijevnek sürgősen fegyverek kellenek, folyamatosan és elegendő mennyiségben. Viszont ha a Nyugat nem hajlandó a kellő mértékben segíteni, mert teljesen értelmetlen módon fél a Kreml bosszújától, akkor ne panaszkodjon amiatt, ha a végén rossz béke születik – írja Christoph Schiltz Brüsszelből.

 

Washington Post

 

Hogy Orbán ellátogatott Pekingbe, az indiai elnök pedig Moszkvában vendégeskedik, az azt jelenti, hogy alakot ölt a Putyin által szorgalmazott multipoláris világ. A magyar vezető pont akkor akar tűzszünetet, amikor orosz rakéták egy gyerekkórházat találtak telibe és országszerte legalább 37 embert öltek meg.

Kínában ízelítőt lehetett kapni az Hszi-Orbán-megbeszélésen abból, miként akar Kína és Oroszország új világrendet, amerikai dominancia nélkül. Az indiai kormányfő meghívásával a Kreml valószínűleg azt igyekszik tudatni a külvilággal, hogy India a barátja, tehát süket duma, hogy ő maga elszigetelődött volna. És hogy nem mindenki tartozik az USA vezette Nyugathoz – mondja Új-Delhiben, az Observer Kutatási Alapítvány egyik munkatársa.

Hogy Orbán elutazott Pekingbe, az diplomáciai győzelem Putyin számára, aki régóta sürgeti a több pólusú, nem nyugati világ megteremtését.

 

FAZ

 

A magyar kormány igényt támaszt arra, hogy átvilágítsa a pártok és a sajtó anyagi hátterét, ám ez egyben azt is jelenti, hogy az állam a médiajelentések tartalmát is ellenőrizni kívánja, holott amikor létrehozta az érintett hatóságot, még azt bizonygatta, hogy annak egészen más a feladata. Ám most a háborús propaganda megakadályozására hivatkozva megváltozott a leányzó fekvése. Habár ezt Gulyás Gergely cáfolta.

De hogy miként működne a szabályozás a gyakorlatban, arról nem beszélt. Azt viszont elárulta, hogy a külföldi támogatás arra is vonatkozik, ha a pénzek az EU-ból jönnek. Szerinte az Unióban ez ügyben már sokkal szigorúbb normák vannak érvényben – arra gondolt, hogy bizonyos, az orosz állam kezében levő orgánumok nem működhetnek a közösség területén.

Viszont nem tudni, hogy az új magyar jogszabály miért nem vonatkozik a közrádióra, valamint televízióra, azon kívül olyan szerkesztőségekre, amelyek közel állnak a Fideszhez.

2024. július 9.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Egyre erősödik az ellenállás az EU-ban a liberális menedékjog ellen – Brüsszel próbálja menteni a menthetőt, de az idő szorít

Így látja a helyzetet Rásonyi Péter, a Neue Zürcher Zeitung külpolitikai rovatvezetője, miután egyre több ország >

Tovább

Orbán Viktor – a képmutatás virtuóza

Az Orbán Viktornak Strasbourgban kiosztott pofonok belpolitikai hatását túlbecsülni elsietett és oktalan lenne, de a példátlanul >

Tovább

Harris és Trump fej-fej mellett

Akárhonnan is nézzük, három héttel a választás előtt igencsak fej-fej mellett alakul az elnökválasztási harc. Harris >

Tovább

Washington Post: Zelenszkij az ukrán Trump

Mark Thiessen úgy gondolja, hogy Trumpban és Zelenszkijben több a közös vonás, mint ahogyan azt sokan >

Tovább

Atomfegyverek célba juttatására alkalmas amerikai repülőgépek érkezhetnek a kecskeméti repülőtérre

Az USA azt tervezi, hogy az orosz veszély ellensúlyozására alkalmassá teszi a kecskeméti katonai repülőteret atomfegyverek >

Tovább

Orbán Viktor propagandagépezete újabb mélypontra süllyedt

Abszurd módon személyeskedővé vált Magyar Péterrel, amikor az illető lágyékát vette célba: a kormánysajtóban fő téma >

Tovább

Ami a menedékjogot illeti, Európa a radikálisok csapdájában van

Menedék-ügyben Európa besétált a radikálisok csapdájába – írja Stefan Kornelius, a Süddeutsche Zeitung politikai rovatának a vezetője, aki >

Tovább

"Ez meg fogja ölni ezeket az autógyártókat."

Az elektromos autókat gyártó kínai BYD elnök asszonya úgy nyilatkozott, hogy az európai büntetővámok a földrész >

Tovább

Orbán Viktor tönkreteszi a gazdaságot

A jobboldali-nemzeti kormány egyre nagyobb problémákat okoz – az államosítás plafonba ütközik az EU legkorruptabb országában >

Tovább

Az Európai Néppárt elnökét szidják minden irányból, vagyis akkor jól csinálja

Először is Orbán Viktor támadt neki, amikor a héten magyar gyűlölőnek nevezte Strasbourgban. Majd a zöldek >

Tovább

Trump és Putyin romantikus férfibarátsága minden nappal csak veszélyesebb lesz

A korábbi amerikai elnököt persze baljós és egészségtelen kapcsolat fűzi egy sor politikushoz a világban. Elismerte, >

Tovább

Ursula von der Leyen így osztotta ki Orbán Viktort

Sokan attól féltek, hogy Orbán propaganda show-t rendez, és meg is próbálta, de azután igencsak defenzívába >

Tovább