2024. július 6. szombat
Ma Csaba, Mária névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Csakis a demokraták felkelése mentheti meg Amerikát Trumptól

Csakis a demokraták felkelése mentheti meg Amerikát Trumptól

Biden kizárólag akkor dobja be a törülközőt,  ha pártja kellően nagy nyomást gyakorol rá. Így vélekedik a  Der Standard kommentátora, Erich Frey, aki szerint az elnök sokkoló szereplése bizonyosan kiváltja a megfelelő reakciót az övéi részéről, mert ha nem, akkor szinte kész ténynek lehet venni a kihívó győzelmét. Az pedig a halálos döfést jelentheti az amerikai demokrácia és a nyugati világrend maradéka számára. És Bidentől nem lehet semmiféle javulásban bízni. Ha 81 évesen ennyire törékeny testileg, illetve szellemileg ilyen mértékben zavart, akkor mi várható 5 év múlva? A demokraták dolga, hogy elhárítsák a Trump képében jelentkező katasztrófát. A potenciális jelentkezőknek pedig elő kell bújniuk a fedezékből, be kell jelenteniük, hogy felveszik a küzdelmet – a nemzet megmentése érdekében. Az elemző főként a michigani kormányzó asszony, Gretchen Whitmer részéről lát jó esélyeket, mert fiatal, mérsékelt, népszerű és az egyik kulcsállamot képviseli. Emellett nagy előnye, hogy nő. De minden jobb, mint egy egy jóindulatú elnök fájdalmas veresége, illetve ha egy veszedelmes autokrata győz, akit azután senki sem tudna megállítani. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Der Standard

 

Orbán Viktor ma délelőtt Bécsben találkozik a Szabadságpárt elnökével, majd 10 órakor egy szállodában Babissal, a cseh ANO vezérével együtt, hármasban a sajtó elé állnak és várhatóan új európai összefogást jelentenek be. A politikus tegnap a Magyar Nemzetben megjelent cikkében kiemelte, hogy Párizsra, illetve az osztrák fővárosra kell nagyon odafigyelni, mert az ottani fejlemények alapvetően meghatározhatják a kontinens jövőjét.

Azaz életbe tartja a híreszteléseket, hogy új frakció készül Strasbourgban. Nem keltett nagy feltűnést, hogy a héten Bécsben Szijjártó Péter az FPÖ-főtitkárával folytatott megbeszélés után a házigazdával együtt közölte: egységet kell mutatniuk az EU szuverenista és hazafias erőinek, hogy ellensúlyozzák a liberális fő áramlat túlsúlyát.

Az egyeztetés abba a sorozatba illeszkedett bele, amelynek keretében a jobboldali-populisták és a szélsőjobbosok megpróbálnak új párt családot alapítani az EP-ben. Le Pen együttműködne Melonival, viszont az AfD-ből nem kér.   Szeretne mérsékeltnek látszani, hiszen 3 év múlva el akarja hódítani az elnöki tisztséget, ám ez úgy nem megy, hogy közben az Európai Parlamentben a szélsőjobbal ül egy frakcióban.

Orbán alighanem szintén abban bízik, hogy a mai franciaországi eredmény megadja a kellő lökést, és így a jobboldali pártok növelhetik befolyásukat az európai politikára. Ebben a Szabadságpárt már jó ideje közreműködik, a cél egy új csoport életre hívása. Brüsszelben legkésőbb a jövő héten kell bejelenteni, hogy ki kivel kíván összefogni. A hír úgy szól, hogy Orbán és Kickl körül jobboldali tömb alakulhat ki Közép-Európában, euroszkeptikus alapon. Ezzel lehet összefüggésben a mára beharangozott bécsi bejelentés. (Egy frakcióhoz legalább 7 országból, minimum 23 képviselő szükséges – a szerk. megj.)   

 

Kurier

 

Kickl és Orbán ma „hazafias nyilatkozatot hoz nyilvánosságra Bécsben. A magyar kormányfő abban bízik, hogy ha minden a tervek szerint halad, akkor az év végéig a patrióták az egész nyugaton többségbe kerülnek. A francia Nemzeti Tömörülésnek jók az esélyei a mai, első fordulóban és bizakodhat az FPÖ is az őszi választás előtt. Ők ketten alkotják a szélsőjobbos Identitás és Demokrácia fő erejét Strasbourgban.

Ugyanakkor Meloni hűvös fogadtatásban részesítette Orbánt, amikor az nála kilincselt az összefogás érdekében. A Fidesz oroszbarát politikája ugyanis nem arat nagy tetszést a másik, valamivel kevésbé szélsőséges pártcsaládban, a Konzeratívoknál és Reformereknél, ahol a Olaszország Fivérein kívül a Kaczynski-féle PiS a másik hangadó.

 

Stuttgarter Nachrichten

 

Az EU az időre játszik a magyar uniós elnökség kapcsán és politikai terelőkorlátokat állított fel az Orbán-kormány számára. Brüsszelben ezerrel dolgoznak azon, hogy a következő félévben a magyar vezetés a lehető legkisebb károkat tudja okozni a közösség számára.

Bóka János ugyan azt nyilatkozta, hogy aktív elnökségben gondolkodnak, ám ez sok európai politikus fülében inkább fenyegetésként hangzik. Merthogy Magyarország minden, csak nem pozitív tényező a földrészen. Az autokrata Orbán Viktor egocentrikus kerékkötőnek számít, aki gátolja az egységes és konstruktív közös politikát. Legutóbb Ukrajna megsegítése ügyében taposott a fékre.

Úgy sikerült kicselezni, hogy kimondták: többségi alapon, tehát nem egyhangúan kell meghozni a döntést. Azon kívül Belgium, amely a mai nappal leadja az elnöki teendőket, igyekezett a lehető legtöbb dossziét lezárni, nehogy azokat a magyarok a következő hat hónapban elsüllyesszék a fiókba. Meg a személyi döntéseket is azért hajtották annyira, mert félő volt, hogy a Fidesz inkább megoszt, semmint egyesít.

Daniel Freund a német zöldektől tart attól, hogy fél évre leáll Európa, ami főleg Kijev számára lenne nagy gond, hiszen az orosz offenzíva miatt nagy szüksége van a segítségre. Ugyanakkor valószínűleg nem lesz téma a jogállamiság, viszont Orbán aligha adja fel a blokádpolitikát. Most éppen azt az összeesküvés elméletet terjeszti, hogy az EP és a Bizottság semmibe veszi az európai többség akaratát és a háború felé kormányozza a kontinenst.

Meglepő szavak egy olyan politikustól, akinek most az lenne a dolga, hogy kompromisszumokat kössön és hidakat építsen.

 

Ukrayinska Pravda

 

Az uniós ügyekért felelős ukrán miniszterelnök-helyettes kifejtette, hogy meglehetősen sajátos figurákból áll a magyar kormány, ennek ellenére sikerül előmozdítani a kapcsolatokat Magyarországgal. Styefanyisina hangsúlyozta, hogy a magyar fél ugyan 11 követelést terjesztett elő a nemzeti kisebbségek ügyében, ugyanakkor semmiféle területi igénnyel nem rukkolt ki, ilyesmiről szó sincs a megbeszéléseken.

Azt viszont elismerte, hogy a magyarok igen érdekesen tárgyalnak, de a lényeg, hogy zajlik a párbeszéd és vannak eredmények. Ennek igazolására megemlítette, hogy Zelenszkij fél éve megpróbált leülni Orbánnal az argentin elnök beiktatása alkalmából, ám magyar vezető elutasította. Most viszont, két napja már ő kereste a lehetőséget, hogy beszéljenek és fontos kérdéseket tisztázzanak. Sajtóértesülések szerint akár már a jövő héten találkozhatnak, hogy az EU nyomására javítsák a kétoldalú viszonyt.    

 

Spiegel

 

Nem vált be Meloni sikerreceptje, pedig az európai választás után egy pár napig azt hitte, hogy na, most aztán ő lett a királycsináló az EU-ban. Arról álmodott, hogy irányváltást kényszerít ki Brüsszelben, ám ehelyett elszigetelődött és igazából már csupán egy valamiben bízhat.

Így most duzzog, sértett kívülálló, aki nem képes megemészteni, hogy jelentéktelenné vált. Munkatársai szerint dühében ordítozni szokott a Chigi-palotában. De hát kizárólag ő és ideológiai keresztapja, Orbán nem szavazták meg, hogy von der Leyen hosszabbítson.

Pedig a jelszava az volt, hogy Olaszország megváltoztatja a kontinenst. A populisták csodálattal tekintettek rá. Európa vezetői körbeudvarolták, ám most két okból is a partvonalra került: 1. Odahaza úgy állította be, hogy mindent elsöpör az Unióban a jobboldali-nemzeti hullám, noha a szélsőjobb nem tudott többséget szerezni. Aztán egyszerre csak azt vette észre, hogy nem kíváncsiak a véleményére a személyi kérdésekben. Otthon most meg kell magyaráznia, az miként van, hogy a pártcsaládja nem jut semmilyen fontos tisztséghez.

2. Meloni politikai stílusa megosztó, a világképe fekete-fehér, átmenet nincsen. Ez bejön Rómában, Brüsszelben viszont kizárja az együttműködést. De azért még van egy ütőkártyája, mivel a Bizottság elnökének szüksége lehet a támogatására. Az ár az lehet, hogy legyen a testületben egy olasz alelnök, illetve a kormányfő kinézett egy fontos gazdasági tárcát. Két napja kijelentette: Olaszország nem állhat sorba, mert akkor senki sem veszi észre.

 

New York Times

 

Az újság párizsi irodavezetője úgy értékeli, hogy Macronhoz és Bidenhez hasonlóan Európa is sebezhető. Felerősödtek a nacionalista körök, amelyek szembemehetnek a NATO-val és tönkretehetik Ukrajna védelmét. Mind az USA-ban, mind a franciáknál olyan erők jönnek fel, amelyek sutba vághatják a nemzetközi kötelezettségvállalásokat és ismeretlen vizekre irányíthatják a világot.

Roger Cohen szerint mindkét országban nagy a bizonytalanság. Macron jelenleg aligha tudja keresztülvinni európai elgondolásait, ha az euroszkeptikus Nemzeti Tömörülés kerül a kormányrúdhoz. Nem véletlen, hogy egy hete – névtelenül – 170 francia diplomata figyelmeztetett: az ország ellenségei úgy fogják tekinteni a szélsőjobb sikerét, hogy Franciaország meggyengült. Egyben a győzelem felhívás lesz a kontinens elleni agresszióra, katonai eszközökkel is.

Hogy az üzenet Oroszországra vonatkozott, az egyértelmű. Nem biztos, hogy Le Penék nyernek, de ha igen, az fordulópont lesz a földrészen. Mert nem Orbán, illetve a bevándorlás-ellenes Magyarország számít, habár lázít az európai terv ellen. Ám ha a franciák fordulnak az egységes EU ellen, az növeli a szervezet összeomlásának esélyét, hiszen a mag kezd leolvadni.

Ráadásul Scholz helyzete is meggyengült, miközben a Nemzeti Tömörülés alapvetően nacionalista és vonzódik az olyan autokratákhoz, mint Putyin. A nemzetek Európáját hirdeti, idegengyűlölő. El akar takarítani mindent, aminek Marcon a szolgálatába állította pályafutását, illetve amire Washington annyit költött a háború után. Vagyis, hogy egyre szorosabb legyen az európai együttműködés, szűnjön meg a nacionalizmus és legyen béke.

A francia elnök nem vette észre, hogy erő már egy másik tábor oldalán van, és annak alaptétele a nemzet megerősítése. 

 

FT

 

A vezércikk riasztónak nevezi az amerikai demokrácia szemszögéből a Biden-Trump-tévévita után előállt helyzetet. Az elnök ugyanis túl törékenynek látszik, hogy teljesítse küldetését és megverje riválisát. Amit csütörtök éjjel látni lehetett az atlantai televíziós stúdióban, az szomorú volt az USA és az egész világ számára. Úgy tűnt, hogy romokban, lepusztult állapotban van a szabadság és a demokrácia.

Biden időnként zavarodottnak látszott, válasz közben elvesztette a fonalat. Ezzel szemben kihívója rendre hazudozott, bizonyította, hogy nincs benne semmi erkölcsi tartás. Viszont akik úgy vélik, hogy Trump létveszélyt jelent a köztársaságra nézve, azoknak Biden teljesítménye láttán megvan minden okuk a kétségbeesésre.

Pedig egy-két válasza elárulta, hogy azért még penge az agya, ám kérdés, milyen szellemi állapotban lesz 5 év múlva és már most is aligha megvívni a kampányt. Ugyanakkor a személye körüli vita eltereli a figyelmet arról, hogy miket hadovált össze az ellenfél.    

Ezzel együtt ennél nagyobb válságban nemigen lehetnének a demokraták. Ajánlatos kiállítaniuk egy sor tehetséges fiatal jelöltet, hogy azok vitázzanak és így kiderüljön, hogy melyiküknek van a legnagyobb esélye Trump ellen. Ehhez azonban az elnöknek félre kellene állnia, ami államférfiúi tett volna a részéről. És kiderülhet, hogy ily módon tudja leginkább elérni fő célját: megőrizni az Egyesült Államok demokráciáját.

 

Guardian

 

A lap vezető külpolitikai szemleírója úgy véli, hogy Amerika számára nem Biden jelenti a nagy problémát, hanem az a veszély, ami Trump miatt fenyegeti a demokráciát. Simon Tisdall szerint a jelöltek tévévitája megint csak azt igazolta, hogy mennyire sérülékeny az alkotmány, amelyet mindenképpen meg kell reformálni.

Biden esetében nem azzal volt a gond, amit mondott, hanem ahogyan. Szomorú volt látni. A republikánusok éljeneznek, bár nem tudni, hogy az elnök kudarca hány bizonytalan szavazót állított át az ő oldalukra. Ugyanakkor a demokraták között nincs olyan főnök, aki nyilvánosan visszalépésre szólítaná fel a politikust. De ez még változhat.

Az biztos, hogy az Egyesült Államok súlyos választási válságot él át. A világnak azonban ajánlatos előbb mély lélegzetet vennie, mielőtt eltemetné a demokraták esélyeit. Ugyan a nagy zajban elsikkadt, hogy mennyire gusztustalan volt, amit Trump csinált. Inkább ragadozóként, semmint elnökként viselkedett, nem érdekelték a tények, a meggyőződése vezérelte.

Két dolog bizonyosodott be: 1. Biden állapota leromlott, lehet, hogy végzetesen. 2. Trump nem ismer semmilyen akadályt, ami feltartóztathatná, és ha visszaengedik a Fehér Házba, akkor bosszúhadjáratot indít. Már jól ismert az összes hazugsága, bűntette, antidemokratikus nézete, nőellenessége, rasszista idegengyűlölete. De újból itt van, illetve valójában soha nem ment el.

Ám nem ő jelenti a komoly bajt, hanem ahogy az amerikai demokrácia működik. Pontosabban hogy nem működik. Hiszen lehet, hogy Trump megint nyer, noha elveszti a szavazást. A polgároknak egy öreg ember, illetve egy csaló között kell dönteniük.

 

Die Presse

 

Egyre valószínűbb, hogy Trump visszaköltözik a Fehér Házba, ám ez rémálmot jelent Európa számára. Egyben tragikus hír a NATO-nak, amely egy hét múlva meg akarta ünnepelni fennállásának 75. évfordulóját. Egyben – és ez nyílt titok – a washingtoni ünnepet arra akarta felhasználni, hogy besegítsen a választási kampányban Bidennek. Úgy jelent volna meg, mint a szabad világ vezetője.

Csakhogy rettenetes volt, amit a tévévitában művelt, állapítja meg Jürgen Streihammer Berlinből. Ezért az EU-nak a lehető legsürgősebben számot kell vetnie Trumppal. A NATO már elhatározta, hogy a jövőben nem az USA, hanem a szövetség határoz az Ukrajnának szállítandó fegyverekről, tehát abba az új elnök nem tud beleszólni.

A politikus ugyan nem tudja kiléptetni országát a szervezetből, de lejárathatja azt. Ezt már többször megcsinálta, emellett rengeteg katonát rendelhet haza a földrészről. Az azért volna rossz, mert Európa nem szervezte meg saját védelmét. És nem látni rá sem az elszántságot, sem az erőfeszítést. A helyzet csak még súlyosabb lesz, ha ma a francia nacionalisták kerekednek felül az urnáknál.

Trump elnöksége esetén a Putyin-barát magyar, szlovák és más populisták úgy éreznék, hogy felszálló ágba kerültek. A Kreml alighanem máris ünnepi hangulatban van.

2024. június 30.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Hogyan győzte le Keir Starmer a konzervatívokat

Keir Starmer azzal verte meg a konzervatívokat, hogy egyetlen szóba: a változásba foglalta össze a programját, >

Tovább

Keir Stermernek vezetnie kell a Moszkva elleni harcot

De az meg milyen, hogy pont az a Magyarország veszi át az ellenőrzést az Európai Tanácsban, >

Tovább

Orbán jól kiszámított meglepetés-látogatása Ukrajnában

Orbán nagyon is kiszámítottan kereste fel meglepetésszerűen Kijevet. A kormányfő sokáig nagy ívben elkerülte az ukrán >

Tovább

Orbán abszurd színháza

Paul Lendvai Ionesco vagy Mrozsek tollára illő abszurditásnak minősíti, hogy mostantól az év végéig a legkorruptabb >

Tovább

Zsákutcába jutott a macronizmus

Az elnök csattanós pofont kapott, Le Pen ellenben jelentős győzelmet aratott. Azaz folytatódik a szélsőjobb történelmi >

Tovább

Putyin álma

Így konferálja fel Brüsszelben keltezett elemzését Thomas Gutschker a Frankfurter Allgemeine Zeitungban a magyar, osztrák és >

Tovább

Lopott holmi

Egy igen jó washingtoni forrásom szerint Orbán Viktor amerikai látogatásáért Donald Trump tízmillió dolláros adományt kért >

Tovább

Gyilkosságok, puccsok, káosz - Putyin titkos háborúja Európa ellen

A The Times terjedelmes összeállításban mutatja be, hogy teljes sebességre kapcsolt Európában Putyin titkosszolgálata. Egymást követik >

Tovább

Csakis a demokraták felkelése mentheti meg Amerikát Trumptól

Biden kizárólag akkor dobja be a törülközőt,  ha pártja kellően nagy nyomást gyakorol rá. Így vélekedik a  Der >

Tovább

Ütött az óra az amerikai demokraták számára: Biden nem alkalmas az elnökségre

Hatalmas zakó volt számára a tévévita, ám az kérdéses, hogy pártja le tudja-e cserélni valakire. Sok >

Tovább

Késedelmes személyzeti frissítés az unióban

A Ide Presse brüsszeli tudósítója azt tanácsolja az EU kiválasztott vezetőinek, hogy ha szavatolni akarják a >

Tovább

A Kreml most már nem Ukrajna, hanem a Nyugat ellen vív háborút

Az egyik legjobb osztrák közíró úgy véli, hogy a Kremlnek olyan új barátai vannak, mint Észak-Korea, >

Tovább