2025. május 10. szombat
Ma Ármin, Pálma, Izidor névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Nemzetközi sajtószemle

Orbán a béke emberének nevezte Trumpot. Alighanem egykor Chamberlain is így volt Hitlerrel. Csak éppen rá kellett jönnie, hogy semmit sem ér a békevágya, ha a másik fél azt nem osztja

Orbán a béke emberének nevezte Trumpot. Alighanem egykor Chamberlain is így volt Hitlerrel. Csak éppen rá kellett jönnie, hogy semmit sem ér a békevágya, ha a másik fél azt nem osztja

Az egyik neves amerikai külpolitikai elemző szerint alighanem igaza volt Orbán Viktornak, amikor azt közölte a világgal, hogy elnöksége esetén Trump egy petákot nem adna Ukrajnának. William Galston, a Brookings Intézet vezető munkatársa a Wall Street Journalban emlékeztet arra, hogy a volt elnök közismerten utálja Ukrajnát. Viszont Európa nehezen tudná fenntartani a támogatás jelenlegi szintjét, ha kiszáll az Egyesült Államok. Közben a fronton egyre rosszabbra fordulnak a dolgok. Az oroszok lassan ugyan, de nyomulnak előre több ponton is. A szakértők egyetértenek abban, hogy az ukránok három szempontból is súlyos gondokkal néznek szembe: 1. nincs elég emberük, mert a mozgósítás politikai kérdés. 2. nem alakítottak ki megerősített állásokat a mostani védvonalak mögött, mivel a többi közt a lerombolt infrastruktúra helyreállításával voltak elfoglalva. 3. rettenetesen kellene több lőszer, és el kellene érni a légi fölényt is. Kijev és Európa ezért figyeli nyugtalanul, mi történik Washingtonban. Ha az USA nem segít, összeomlik az ukrán ellenállás. Akkor pedig Putyin közelebb juthat céljához, hogy felszámolja a szuverén ukrán államot, meggyengítse a NATO-t és helyreállítsa az ellenőrzést az egykori szovjet tömb területén.

The Times

 

Malcolm Rifkind arra figyelmeztet, hogy Trump felelőtlensége folytán alapvető szerep hárul Nagy-Britanniára és Franciaországra, mert nukleáris stratégiát kell kidolgozniuk Európa védelmében, Putyin elriasztására. A konzervatív politikus, aki volt védelmi, illetve külügyminiszter is, megjegyzi, hogy a most hétfő szégyenletes napként vonul be a történelembe, miután a volt elnök kijelentette, hogy a választás után Ukrajna nem lát egy fabatkát sem Washingtontól.

A közlés veszedelmes, és ostoba, viszont pont az, amire az orosz vezető már oly régóta vár. Nem kell többé attól tartania, hogy kénytelen lesz kompromisszumba belemenni, ha a háború tárgyalásokkal ér véget. Trump volt annyira meggondolatlan, hogy ez esetben Zelenszkijnek nemigen volnának érdemi ütőkártyák a kezében. A diktátor az ukrán függetlenséget is követelné, a szomszéd ország vazallus lenne az orosz „befolyási övezetben”.

Az amerikai politikus azonban nem csupán veszedelmes, hanem fantaszta is. Pl. amikor azt hirdeti, hogy egy nap alatt véget tudna vetni a harcoknak. A fejlemények felbátorítják Pekinget, hiszen azt látja, hogy Trump feladná a vezető szerepet a világban és nem védené meg Tajvant.

Ezért a brit, a német és a francia kormánynak abból kell kiindulnia, hogy az USA Trump alatt nem szavatolná az európai biztonságot. London és Párizs képes ellensúlyozni a moszkvai atomfenyegetést.  Mert jelenleg ugyanaz a helyzet, mint amikor a földrész Napoleonnal, a német császárral vagy Hitlerrel nézett szembe: meg kell őrizni a szabadságot.  

 

Washington Post

 

A legnevesebb orosz politikai fogoly azt üzente a börtönből, hogy a világ ne fogadja el legitim elnökként Putyint a hét végén esedékes választás után. Kara-Murza, aki 25 évet kapott, mivel megírta, mit művelnek a fronton az orosz csapatok, a különleges omszki büntető telepről kijuttatott üzenetben rámutat, hogy a mai világban még a diktátorok is kénytelenek az urnákhoz szólítani az embereket, mert különben rendszerük nélkülözi a törvényességnek még a látszatát is.

Ám időnként nem mérik fel a veszélyt, mint 4 éve Lukasenko, aki azután annak rendje és módja szerint kikapott Tyihanouszkajától, és csak csalással tudta megtartani uralmát. Putyin tanult a leckéből és eltetette láb alól legveszélyesebb kihívóját, Navalnijt. Továbbá nem engedte indulni Nadozsgyint, aki bírálta a háborút.

Politikai okokból ugyanakkor több százan vannak rács mögött, az utóbbi időben több politikai per zajlott, mint Hruscsov, illetve Brezsnyev alatt. És akkor még nem beszéltünk a cenzúráról. De Putyin azzal is diszkreditálta magát, hogy törvényellenesen lett ismét elnök, hiszen a törvény értelmében csak kétszer tölthette volna be a hivatalt. Csak éppen módosíttatta az idevágó passzust az alkotmányban.

Ezért a nemzetközi partnereknek nem szabadna elismerniük a megválasztását, ahogy az pl. a venezuelai államfővel is történt. Ki kell mondaniuk, hogy az orosz elnök nem legitim. Diktátor és bitorolja a hatalmat.

 

Die Welt

 

Putyin védelmére kell egy német szakértő, aki több mint 30 évig dolgozott a NATO apparátusában, mert úgy ítéli meg, hogy a Nyugat túlbecsüli az elnök birodalmi törekvéseit. Hans Michael Rühle azt elismeri, hogy Ukrajna lerohanása sokat elárul arról, mit is gondol Moszkva saját magáról. Azzal azonban nem ért egyet, hogy az invázió sikere esetén a Kreml hamarosan rátámadna valamelyik NATO-államra.

Úgy véli, nyugati körök csupán riogatnak ezzel a lehetőséggel, hogy fegyverkezhessenek, illetve felfuttathassák a hadiipart. Az persze világos, hogy az államfő a régi orosz nagyság visszaállításáról álmodik. De ebből még nem következik, hogy be kívánja kebelezni a Baltikumot vagy Lengyelországot.

Ukrajna azonban Moszkva szemében más, mivel egész történelme során szorosan kapcsolódott Oroszországhoz. Azon kívül az orosz hadsereg még jó ideig nem lenne képes megindulni a NATO ellen, hiszen hatalmas veszteségeket szenvedett el a háborúban. A légiereje és a haditengerészete ugyan nagyrészt érintetlen, de egyikkel sem igazán tudna nyugati területeket meghódítani, illetve megtartani.

Ezért igyekszik Ukrajnára korlátozni a viszályt. Sok ok szól a megtámadott ország megsegítése mellett, de idővel erősödik a Kijevre nehezedő nyomás, hogy kezdjen tárgyalásokat. Viszont a tények mérlegelésénél figyelembe kell venni a NATO elrettentő erejét is, hiszen az erősen visszafoghatja Moszkva katonai étvágyát. Szóval hagyni kellene a hatásvadászatot, mert az nem szolgálja Európa biztonságát.

 

Szelestey Lajos 

2024. március 13.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább

Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába

Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >

Tovább

Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet

Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >

Tovább