2025. május 10. szombat
Ma Ármin, Pálma, Izidor névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Ilja Jasin azt üzeni a börtönből az oroszoknak és a világnak, hogy egy szavát ne higgyék Putyinnak

Ilja Jasin azt üzeni a börtönből az oroszoknak és a világnak, hogy egy szavát ne higgyék Putyinnak

Az orosz ellenzéki, akit két éve 8 és fél évre ítéltek, mivel beszámolt az orosz hadsereg bucsai mészárlásáról, teljesen kétszínű alaknak tartja az elnököt. Olyasvalakinek, aki azért hirdeti a hűséget és a családi értékeket, mert ily módon igyekszik manipulálni a tömegeket. Azt állítja az államfő, hogy csakis az orosz katonák tudják megmenteni az ukrán iskolásokat a gender-semleges WC-ktől.  Ám az ilyesmi nála nem több, mint szemfényvesztés. Valójában erkölcstelenül él. Olyan háborút indított, amelyben keresztények ölnek keresztényeket. Annyira védi a hagyományos családot, hogy elhatárolódott a két lányától. Navalnij – Iljusin egykori barátja – pont az ellenkezője volt. Igaz emberként élt. Felesége nem vágyott politikai karrierre, de nem maradt más választása, miután a hatalom meggyilkolta a férjét. A levélíró szerint Putyin hímsoviniszta ezért nem vesz komolyan egy nőt, de hamar rá fog jönni, hogy tévedett, mert nem ismeri Julia Navalnaját.

FT

 

Nem jó az, hogy Európa megosztott az Ukrajnának nyújtandó katonai segítség ügyében, de fegyvereket kell küldenie, nem csapatokat, bármit is mond Macron. Így értékeli a vezércikk, kiemelve, hogy Scholz azonnal visszautasította a francia javaslatot, Putyin viszont lecsapott rá, és minden eddiginél élesebben vetette fel a nukleáris viszály eshetőségét.

Párizs joggal gondolja úgy, hogy többet kell tenni az ukránokért. Csak éppen rosszul érintette a szövetségeseket az ötlet, hogy vezényeljenek egységeket ukrán földre. Egyben feltárta a nézetkülönbségeket, holott éppen az egységet kellene felmutatni. Francia illetékesek azt közölték: azért dobták be az elképzelést, hogy Moszkva bizonytalan legyen a másik oldal szándékai felől.

A gond ott van, hogy jó néhány kormány szerint ha akárcsak korlátozott számban küldenek katonákat, az is növeli a közvetlen összecsapás veszélyét az orosz hadsereggel. Meg hogy az ilyesfajta szerepvállalás a háború ellen fordíthatja a tömegeket. Azon kívül alátámasztja a Kreml állítását, miszerint az egész viszályt a NATO provokálta. Továbbá hogy a Nyugat valami komolyabbra készül.

Azt kell elérni, hogy Ukrajna megkapja az idén a védelemhez szükséges eszközöket. A tüzérségi lőszerektől kezdve, a cirkálórakétákon át, a vadászképekig. Scholznak fel kell adnia, hogy nem küld Taurusokat. Az oroszok által lehallgatott beszélgetésből kiderült, hogy német katonai vezetők szerint a cirkálórakétákat az ukránok is tudják kezelni, nem kell hozzá német személyzet. Ukrajna egyébiránt idáig betartotta ígéretét és nyugati fegyverekkel nem vette célba Oroszországot.

A nyugati partnereknek megfelelő stratégiát kell kitalálniuk Európa biztonsága és stabilitása érdekében. De úgy, hogy ne eszkalálódjon a konfliktus és ne csússzon ki az ellenőrzés alól.

 

FT

 

Hogy merre dől el a háború  sorsa Ukrajnában, az nagymértékben kihat Belarusz, Moldova, Örményország, Azerbajdzsán és Grúzia jövőjére – fejtegeti kommentárjában Tony Barber. A tekintélyuralmi, illetve féktelen külpolitikát folytató Moszkva céljának tekinti, hogy helyreállítsa az egykori (szovjet) befolyási övezetet.

Csak éppen baj van a tervvel, mivel a Kreml az invázió után nagyon nem látszik a regionális biztonság megbízható szavatoló tényezőjének. Sőt rossz esetben fenyegetésnek lehet tekinteni bizonyos szomszéd államok területi egységére és függetlenségére nézve.  Pont ezt bizonyítja az említett öt állam.

A legegyértelműbb a belarusz helyzet, mert ott az oroszok teljes mértékben kézben tartják az irányítást. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy Putyin nem kísérelte meg betagolni az országot és nem vonta be teljesen a háborúba. Mert különben destabilizálta volna Lukasenko rendszerét.

Moldovában viszont gyengült az orosz befolyás az invázió óta és az ottani hatóságok most megpróbálják visszatéríteni az elszakított Dnyeszteren túli területet. A lehetőség azért adott, mert Ukrajna lezárta a szakadár övezet határát, így a kijáratot az anyaország jelenti a világ felé. Chisinaut felbátorította az uniós tagság kilátása, de óvatosnak kell lennie. Hiszen Transznyisztriában a lakosság túlnyomó többsége orosz és ők adott esetben trójai falóként szolgálhatnak Moszkva számára.

Örmény földön az oroszok tekintélye a nullára esett vissza, mivel Moszkva nem tett semmit, amikor az azeriek visszafoglalták Hegyi Karabahot. De azért a kaukázusi köztársaság továbbra vesz orosz energiahordozót és az országban orosz támaszpont működik. Azerbajdzsán viszont értelemszerűen most jobb kapcsolatokat ápol Moszkvával, habár fenn kívánja tartani a függetlenségét.

Grúziára Putyin Abházián és Dél-Oszétián keresztül gyakorol nyomást, de a grúzok többsége szorgalmazza az uniós belépést.

Vagyis a térségben folyik a vetélkedés Oroszország és a Nyugat között, mindazonáltal a fókusz Ukrajnára irányul.

 

Szelestey Lajos

 

 

2024. március 7.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Orbán ügynökei kémkedtek Ukrajnában?

Az ukrán vádakból az rajzolódik ki, hogy a magyar katonai hírszerzés a többi közt fel akarta >

Tovább

A politikai újonc Magyar Péter véget vet Orbán bűvhatásának

Tavaly február óta rakétasebességgel tör előre a Tisza elnöke – állapítja meg a svájci közmédiában, az >

Tovább

Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja

Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >

Tovább

Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi

Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >

Tovább

Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut

Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >

Tovább

Musk fájdalmas búcsúja

A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >

Tovább

Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására

Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >

Tovább

Még sugároz a Szabad Európa Rádió

Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >

Tovább

Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország

Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >

Tovább

Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut

Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >

Tovább

Nagyot ment a baloldal Ausztráliában

Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >

Tovább

Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?

Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >

Tovább