Ma Viktória, János névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Napi ajánló
Magyarország – cukormáz nélkül
Idézi szokásos heti kommentárjában Paul Lendvai a Der Standardban Magyar Pétert, akiről azt írja, hogy korábbi feleségének távozása után leszámol az Orbán-rezsimmel. Az elemző úgy látja, hogy ami az utóbbi napokban a magyar közéletben lejátszódott, az megerősíti, hogy a politikában mindig számítani kell meglepetésekre, még autoriter rendszerekben is.
Novák és Varga hűséges végrehajtóként szolgálta a mindenható Orbán Viktor hatalmát, de kivételes jelenségnek számítottak a Fideszben, ahol a női vezető ritka, mint a fehér holló. Lemondásukat a kormány hatalmas sajtóapparátusa teljesen kifacsart logikával úgy tálalja, hogy az a párt erkölcsi fölényét igazolja, szemben a baloldali politikai gonosztevőkkel, akik állítólag nagyon is kussolnak.
A kármentés azonban nem jött be, ezt támasztja alá a Magyar Péter meglepő és szokatlanul éles támadása. Hogy szakít az orbáni világgal, az példátlan és igen kockázatos. A Partizánnál sugárzott interjú Lendvait arra emlékezteti, amikor sok-sok évvel ezelőtt, a titói Jugoszláviában Đilas fellázadt és kiadta az „Új osztály” című könyvét. Legyen bármilyen képtelen is az összehasonlítás.
A kormányfő, aki abszolút kézben tartja a politikai család – Magyar Bálint megfogalmazásában: a maffiaállam szereplőinek sorsát, valamint vagyonát, most a két utód keresésével van elfoglalva. Az erjedés azonban még nem ért véget. Lehetséges, hogy újabb leleplezések jönnek, mármint hogy milyen hálózat érte el a kegyelmet a pedofil-ügy egyik vádlottjának. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Yahoo/AP
Hegedűs Dániel szerint Novák és Varga távozása megosztja a Fidesz támogatóit és közülük egyesek már úgy gondolják, hogy mindkettőjüket feláldozták, nehogy a kormányfőre üssenek vissza a következmények. A Német Marshall-alap elemzője megjegyzi, hogy a lemondás szembemegy azzal, ahogyan a hűség beépült a rendszerbe, egészen mostanáig. De alighanem azt történt, hogy a pártvezetés látta a belső felmérésekből: kezd veszélyes lenni a helyzet, mivel kritikus választói rétegek elutasítják az amnesztiát.
A jelentés hozzáteszi, hogy a kegyelem alapjaiban érintette a párt tekintélyét és azzal fenyegetett, hogy elidegeníti a konzervatív szavazótábor bizonyos rétegeit. Így az elnök döntése után ritka politikai válsággal szembesül Orbán Viktor.
Bloomberg
Orbán kezelni igyekszik a Novák Katalin távozása folytán keletkezett politikai válságot. Igyekszik túljutni a botrányon, amihez hasonlót még nemigen élt át az eltelt 14 évben. A közkegyelem okozta felháborodás rávilágított, hogy repedések vannak a jól beolajozott politikai gépezetben.
Most abban bízik, hogy fátylat boríthat a történtekre, ám ezt akadályozza, hogy Varga Judit volt férje közölte: mind az elnököt, mind a volt igazságügyi minisztert feláldozták a Fidesz népszerűségének megmentése érdekében.
A Partizánon sugárzott interjút nem egészen egy nap alatt több mint fél millióan látták. Nem megszokott dolog, hogy egy bennfentes bírál, ezért arra lehet következtetni, hogy valódi belharc folyik és ebből még lehetnek bajok a hatalom csúcsain – mondja Krekó Péter. De Orbán megúszhatja nagyrészt sértetlenül, ideértve, hogy nem sok szavazót veszít, ha az emberek úgy ítélik meg, hogy gyorsan lépett a kedvezőtlen következmények kiküszöbölésére.
A politikus még nem szólalt meg azóta, hogy a két tisztségviselő közölte szándékát. Orbán szombaton országértékelő beszédet tart, lehet, hogy ott bejelenti, ki lesz az államfő utódja. De a botrány rosszkor jön neki, hiszen nem jó a viszonya az európai, valamint a NATO-partnerekkel, miután Oroszországhoz, valamint Kínához törleszkedik, továbbá megkísérli megfúrni Ukrajna támogatását.
Die Presse
Az Orbán-rendszer egyik bennfentese kipakolt, Varga Judit egykori férje kíméletlenül leszámolt a miniszterelnökkel. Az államfő lemondása egyébként is politikai földrengést váltott ki, nyomában láthatólag kő kövön nem marad. Magyar Péter hosszú nyilatkozatából ugyanakkor kiderül, miként működik a mechanizmus. Ideértve a „magyar Richelieu bíboros”, a szürke eminenciás Rogán Antal mérhetetlen jogkörét, valamint a propagandagépezetet, de egyértelműen szóba hozta az Orbán-családot és annak holdudvarát is.
Euroactiv
Több más tagszervezet, mint pl. a Svéddemokraták után a román szélsőségesek is elutasítják, hogy a júniusi választás után belépjen az Európai Konzervatívok és Reformerek csoportjába a Fidesz. Az AUR alelnöke jelezte, hogy készek felülvizsgálni csatlakozási döntésüket, pedig az előrejelzések azt mutatják, hogy 7 képviselőjük lesz az új EP-ben. A magyarázat szerint a hogy a magyar kormánynak területi követelései vannak, ezért ők nem lehetnek ugyanabban a szövetségben a fideszesekkel. Nem szeretnének Putyin barátjának a barátai lenni.
A párt odahaza 20 %-os támogatottságot élvez, így a közelgő parlamenti választás eredményeként most először bekerülhet a bukaresti törvényhozásba. Ha viszont hátat fordít az ECR-nek, az nagy pofon lesz Orbánnak, aki már közölte belépési szándékát. A törésvonalak éppen akkor jelentkeznek, amikor a pártcsaládnak jó esélye van arra, hogy a 3. vagy a 4. legerősebb tömörülés legyen Strasbourgban.
Spiegel
Kínos helyzetben van az olasz miniszterelnök, mert Budapesten fogvatartott antifasiszta honfitársa miatt kell közbenjárnia Orbán Viktornál, miközben ő maga újfasisztaként indult és a magyar kormányfő nagy bálványnak számít a szemében. Meloni azt nem forszírozza persze, hogy a magyar vezető aláássa a jogállamot. De hát a Fidesz be akar lépni Strasbourgban az Olaszország Fivérei fémjelezte ECR-be. És az ügy belerondít a harmóniába.
Ilaria Salis története felháborítja az olaszokat, hiszen kéz- és lábbilincsben vezették elő a tárgyalásra. A 39 éves tanárnő hat oldalon írta meg börtönbéli élményeit, a viszonyokat Dante Isteni színjátékának poklához hasonlította és ezt az olasz sajtó közzétette. Ideértve, hogy aki ott belép, az hagyjon fel minden reménnyel.
Ám még sokáig ott maradhat, mivel akár 24 évet is kiszabhatnak rá, A vád szerint egy éve Budapesten megtámadott két neonácit. A nő tagadja, az állítólagos áldozatok nem fordultak a rendőrséghez.
A római koalíció tagjai közül Salvini képtelenségnek nevezi, hogy egy ilyen alak általános iskolában taníthat. A család azonban rágalmazás miatt be akarja perelni a politikust. Meloni gyorsan túlesne a botrányon, de nem bírálhatja az asszonyt. A szövetség 3. tagja, Tajani külügyminiszter, az áramvonalasított Forza Italia elnöke elhatárolja magát a Liga vezérétől és diplomáciai úton kíván jobb elbánást kiharcolni a magyar hatóságok részéről.
Frankfurter Rundschau
Németországban megütközést váltott ki, hogy a túlnyomórészt közpénzből működő, elitnek számító és tehetséggondozással foglalkozó „Tanulmányi Alapítvány” nyári akadémiájára előadóként meghívták az Orbán-féle Matthias Corvinus Collegium két tótumfaktumát. Az egyik a korábbi német politológus, az erősen jobboldali és az AfD-hez közelálló Werner Patzelt, az MCC brüsszeli lerakatának kutatási igazgatója, a másik pedig ottani kollégája, Philipp Siegert, aki korábban a CSU-közeli Hanns-Seidel-alapítványnál dolgozott.
Az orbáni káderképző e két oktatója alighanem kitüntetésnek veszi a felkérést, hogy vezessenek vitát a „konzervativizmusról” miután a meghirdetett program szerint a fogalom nem ritkán az ellenfél megbélyegzésére szolgál. A német alapítvány kommunikációs felelőse azzal érvelt: szó sincs arról, hogy jobboldali utánpótlást akarnának képezni. Semmiféle együttműködés nincs az MCC-vel, viszont az alapszabályuk kimondja, hogy vitatkozni kell a más nézetek képviselőivel is.
Hogy kiket sikerült kiválasztani vitapartnernek, annak érzékeltetésére a lap megírja, hogy a jobboldali-reakciós magyar agytröszt másfél milliárd eurós alaptőkével jött létre, ez több, mint amennyiből az összes magyar egyetem évente gazdálkodik. De elismert tudós nem szerződik oda, annál nagyobb számban kapnak viszont szereplési lehetőséget az összeesküvés elméletek hívei az alapítványnál. Lásd Tucker Carlson tavalyi vendégjátékát.
Die Welt
Egy francia politikai filozófus úgy látja, a Nyugat igencsak melléfog, amikor úgy véli, hogy Putyint a klasszikus területfoglalás vezérli Ukrajna ellen, mert valójában totális háborúról van szó. A cél a demokráciák felszámolása, vagyis azoknak az elveknek a kiiktatása az államok közti kapcsolatokból, amiket a Nürnbergi per után fektettek le. Ilyen az ENSZ alapokmánya, benne a határok sérthetetlenségével, a humanitárius jogokkal és a kölcsönös védelem felelősségével.
Nicolas Tencer emlékeztet arra, hogy amikor az orosz vezető háborús bűnöket követett el Csecsenföldön, valamint Szíriában, senki sem reagált. Ily módon szó szerint engedélyt kapott a gyilkolásra. Bebizonyította, hogy a „soha többé” csupán üres szólam. Továbbá hogy igaza van: a Nyugat dekadens és gyáva. Putyin öncélúan követ el bűntetteket, ez pedig a gonosz definíciója.
A totális háború ideológiai alapokon nyugszik és soha nem ér véget. Ám ha egyes kormányok semmibe veszik az alapeszméket, akkor a többi ország nemzeti érdekeit, továbbá biztonságát kérdőjelezik meg. Az orosz vezetés átértelmezi a történelmet, önbeteljesítő jóslatokat ad ki, majd próbálja magát azokhoz tartani.
A Kreml folyamatosan figyeli az ellenállást. Az erőszak elterjedt az egész országban és már a határokon túlra is átcsapott. . A nyugati politikusok viszont úgy tesznek, mintha csupán távoli problémáról lenne szó. Közben pedig Moszkva puha propagandával próbálja őket távol tartani attól, hogy harcoljanak Ukrajnáért. Pedig Putyint meg lehetett volna állítani a kollektív védelmet kimondó ENSZ-alapelv értelmében, ám most már késő.
A gonosz kész megölni annyi embert, ahányat csak tud, ez jellemzi a Hamászt is. Hszi és Putyin újra kívánja írni a nemzetközi rendet, és különbséget tenne az egyes civilizációk között. Itt az egyik oldalon olyan értékek állnak, mint a szabadság, a jog és az emberi méltóság, szemben pedig a rabszolgasorsot, az önkényt és azt látni, hogy az embereket etnikai alapon osztják fel.
New York Times
Paul Krugman pár nappal ezelőttig derűlátóan ítélte meg Amerika jövőjét, de látja, micsoda hisztéria folyik Biden kora körül, ezért most már igencsak aggódik. Szokásos blogjában a Nobel-díjas közgazdász emlékeztet arra, hogy a gazdaság jól áll, az infláció zuhan, megszületett a törvény az infrastruktúra fejlesztésére, nőnek a termelő beruházások és további milliókra terjed ki a közgyógyellátás.
Ám mindez a jelek szerint nem számít, és így veszélybe kerül a demokrácia, mert minden eredményt beárnyékol az elnök memóriája ügyében folyó vita. Az olajat a különleges ügyészi megbízott öntötte a tűzre, mert ugyan nem marasztalta el a politikust, amiért az titkos iratokat tartott odahaza, ám tett egy oldalvágást Biden szellemi képességeire, jóllehet ahhoz semmi köze.
De hát láthatóan bele akart szólni a politikába. Krugman viszont mostanában találkozott az elnökkel és azt tapasztalta, hogy annak az agya kifogástalanul működik. Vele ellentétben Trump nem tesz fel hangfogót, ráadásul miket szokott mondani! Arról nem beszélve, hogy mintha agyilag nem lenne éppen a topon (Lásd, hogy Orbánt török elnöknek minősítette – a szerk. megj.)
De ennél is rosszabb, hogy gyakorlatilag azon NATO-államok megtámadására bátorította Putyint, amelyek nem költenek eleget katonai célokra. Szóval igencsak nyugtalanító a nemzet sorsa.
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Pannon ég alatt
Lehet, hogy Európában alkonyul, de nálunk vaksötét van. A rendszer vezetői a vaksötétben ordítoznak, mert félnek >
Mi van, ha az oroszok győznek Ukrajnában?
Timothy Garton Ash rettentő nagy bajnak gondolja, ha az oroszok kerekednének felül a háborúban, miközben már >
Roncspártderbi
Hagyjuk a mindig előhúzható demokrácia maszlagot az elvi meggyőződésről, a színes politikai palettáról. Egy mind zsarnokibb, >
Orbán a volt lengyel miniszterhelyettes menedékjogával provokálja Tuskot
A Bizottság szóvivője úgy foglalt állást, hogy bármely uniós állam csak egészen rendkívüli esetekben nyújthat menedéket >
Orbán gyakorlatilag felvásárolta Kárpátalján a magyarokat
A kárpátaljai magyarok a Fidesz-politika játékszerévé váltak, Ukrajna korlátozza a kisebbségek nyelvhasználati jogát, Orbán viszont eszközként >
Közeleg az EU számára az igazság pillanata Ukrajnában
A tárgyalások eredménye „mini München” lehet, és az csak felhívás volna Moszkvának az újabb támadásra. Erre >
A merénylet megváltoztathatja a háború menetét?
Hogy az ukrán titkosszolgálat merész akcióval eltakarította az útból az orosz vegyi fegyverfőnököt, az megváltoztathatja a >
A kancellár beszéde pontosan mutatja, miért bukott meg
A német kancellár ugyan elvesztette a bizalmi szavazást, ahogy várta, ám az ez alkalomból mondott beszéde >
A világ nem tudta megmenteni Szíriát, most hagynia kell megválasztania a jövőjét
Simon Tisdal véli így a Guardianben. A külpolitikai szakíró sajnálattal állapítja meg, hogy a beavatkozás Izrael >
Raszputyin Romániában
Mint ahogy az erdélyi magyar politika, vagy legalábbis számos itteni magyar értelmiségi is most ébredhetett rá, >
Amikor a diktatúrák összeomlanak
Hans Rauscher úgy látja Asszad csúfos vége után, hogy a diktatúrák nem tartanak örökké, egy csapásra >
Maradjon inkább Orbán Viktor?
Találgatás helyett inkább kérdezek: csak nem Magyar Péternek van igaza, és a régi ellenzék összejátszik a >