2024. november 23. szombat
Ma Kelemen, Klementina, Kolumbán névnap van.
Alapító: Bódis Gábor & Németh Árpád (MCMXC)

Fiók

Felhasználónév:

Jelszó:

Legnépszerűbb

Vajdasági magyar-magyar szótár

Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >

Tovább

“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”

„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (18.)

Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (22.)

Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (12.)

Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (21.)

Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (20.)

Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (1.)

Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >

Tovább

Újra itt a Napló! - hozzászólások

A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (13.)

Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >

Tovább

Madárdal

Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >

Tovább

A rikkancs ismét jelenti (8.)

Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >

Tovább

Napi ajánló

Még van lehetőség megállítani volt amerikai elnököt, csak egyre fogy az idő

Még van lehetőség megállítani volt amerikai elnököt, csak egyre fogy az idő

Ezt írja a Guardian elemzője, Jonathan Friedland, aki arra figyelmezteti a republikánus kihívókat, hogy senki sem lehet Trumpnál Trumpabb. A tévedéseit kell célba venni: a véres lázadást és a be nem teljesített ígéretek tömkelegét. Az a pár pártkorifeus, aki még nem hódolt be a politikus személyi kultuszának, utolsó szalmaszálként kapaszkodik a reménybe, hogy a nagy esélyes két nap múlva vereséget szenved a New Hampshire-i előválasztáson,  és így legalább sikerül lelassítani a nyomulását. Hát, azért nagyon nem szabad bízni benne.

A világ döbbenten nézi, miként akarhatja ennyi ember a tengerentúlon az előző elnök sikerét azok után, amit mondott és tett. Az egyik ok, hogy gyengék az ellenfelek. Ennél fontosabb azonban, hogy a vetélytársak stratégiailag melléfogtak, mert a Trump nélküli trumpizmust kínálják. Csak Chris Chistie mert keményen szembeszállni vele. A többiek nem szerettek volna ujjat húzni rengeteg hívével.

Az is sokat számít, hogy Biden népszerűsége egyre csökken, így már nem biztos, hogy az előző elnök alulmarad vele szemben. Emellett azonban lényeges, hogy képes milliókat magával ragadni, miközben több per folyik ellene és 91 vádpont alapján kell felelnie. El tudta azonban hitetni, hogy áldozat: a liberális elit hadjáratot folytat ellene. És lehet, hogy a gazdaság alakulása is neki kedvez.

Summa summarum, nagyon is visszakerülhet a Fehér Házba. Leginkább úgy lehetett volna feltartóztatni, ha alig három éve a Szenátus elítéli lázadás gerjesztéséért, mert akkor örökre eltiltották volna a politizálástól. Ám a republikánus törvényhozók elbliccelték a lehetőséget. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:

Médiapart

 

Újabban a francia elnök egy követ fúj magyar kollégájával a demográfia ügyében, úgy is lehetne mondani, hogy Orbán lett Macron új arca – fejti ki Amélie Poinssot, aki 10 éve dolgozik a független francia portálnál. Mind a ketten hasonlóképpen aggódnak a népességszám csökkenése láttán, ez a kérdés a magyar politika középpontjában foglal helyet. A gond csak az, hogy az elhatározott reformok értelmében a nőknek az a szerepük a társadalomban: minél többet szüljenek.

De amit a francia vezető kifejt ebben a kérdésben, az azt tükrözi, hogy orbanizálódik. Ideértve, hogy igencsak ideológiai megközelítés rejlik amögött, ha valaki demográfiai újrafelfegyverzést emleget. De Budapest esetében ez már az első Fidesz-kormány óta hivatalos irányvonalnak számít, egyre inkább megfejelve azt egy réges-régi társadalomképpel.

A rendszer attól fél, hogy egy nap kihal a nemzet. Hogy egyre fogy a lakosság lélekszáma, abba belejátszik, hogy kevés utód jön a világa, nagy a kivándorlás, illetve migránsok nem települhetnek be, miközben Orbán meg akarja őrizni a homogén, fehér és keresztény nemzetet.

Az ő univerzumában, továbbá a kormány kommunikációs kampányában a nők feladata az, hogy minél több gyereket hozzanak világra. Ehhez képest a politika harcmezőként jelenik meg, amelyben szó sincs a nemek egyenlő képviseletéről. Bár az elnök történetesen nő, aki tökéletesen megfelel a konzervatív ideáltípusnak.

A rendszer jellemzője egyúttal a nőgyűlölet és a melegellenesség. Továbbá a sajtó és az igazságszolgáltatás elleni támadás, valamint az idegenek elutasítása. A radikális születéspártiság alapot képez a világban a szélsőjobbal kialakított kapcsolathoz. Budapesten rendszeresen megrendezik a Családok Világkongresszusát.

Csak éppen a hagyományos családmodell erőltetése egyelőre nem hozta meg a gyümölcsét. A lakosság száma Orbán alatt is egyre esik.

 

Guardian

 

Az újság vasárnapi elemzéseinek rendszeres szerzője, Simon Tisdall úgy látja, hogy a fasizmus mindenütt menetel és az ütemet Trump diktálja. Az ex-elnök nihilista, tekintélyelvű antipolitikája nem ismer határokat. Iowában, akárcsak a világ nagy részén, az emberek a héten az erős emberre voksoltak. Így a politikus ismét a Fehér Ház lakója lehet.

A világ egészét tekintve még riasztóbb a kép. Trump csupán visszatükrözi, felerősíti és népszerűsíti azt a negatív irányzatot, ami a jobbos kormányzás autokrata, totalitárius, diktatórikus, nacionalista változata felé mutat. Vagy más néven: a fasizmus irányába. Fennáll a veszély, hogy annak csizmái eltapossák a liberális demokráciát.

A korábbi elnök a nagy embert testesíti meg, aki támogatást ígér a kis embernek, ideértve annak fenyegetett önazonosságát és közösségét. Cserében a kényúr korlátlan hatalmára és a neki kijáró hűségre tart igényt. Az ár a polgári szabadságjogok, a jogi elszámoltathatóság, a független sajtó, a sokszínűség és kisebbségi jogok beáldozása.

Trump a klasszikus összeesküvés elmélettel rukkolt ki, Sztálin, Mao vagy XIV. Lajos megemelné előtte a kalapját, mert ő is abszolút módon kíván uralkodni. Putyin követői is többre becsülik a karizmát a jellemnél, az erős embert fontosabbnak tartják az igaz embernél. Viszont becsukják a szemüket a korrupció és a hazugságok láttán.

A Kínai Kommunista Párt még nagyobb kihívást jelent a nyugati liberális demokratikus hagyományokkal szemben. Terjeszti a világban az államkapitalista modellt, ugyanakkor keményen ellenőrzi az emberek életét, kizárólagos nemzeti kultúrát és identitást hirdet.

Németországban, Magyarországon és Olaszországban nagyjából ugyanaz a harc folyik a megújuló fasizmus ellen. Úgy tűnik, leáldoz a liberális lendületnek, ismét a fasiszta lidércnyomás tűnik fel. A sötétlő és egyre alacsonyabb ég alatt a demokrácia utáni kor hajnalodik.

 

Die Welt

 

Yuval Noah Harari úgy ítéli meg, hogy Izraelnek például kell szolgálnia a világ minden demokráciája számára, mármint hogy nem szabad hatalomra segíteni a populistákat. Netanjahu ugyanis csaknem 25 éve jóformán megszakítás nélkül uralmon van és jócskán meggyengítette a jogállamot.

A személyes érdekeit fontosabbnak tekinti, mint azt, ami az ország számára fontos. Messianisztikus megszállottakkal és gazfickókkal lépett koalícióra. Ugyanakkor csődöt mondott, hiszen az országot nem készítette fel a háborúra. Megosztotta a lakosságot és megrendítette az összes állami intézmény alapjait.

A világhírű történész, aki meleg kapcsolatban él, és akinek a könyveit 45 millió példányban adták el,  megállapítja, hogy a jelenlegi hatalom egyszerűen figyelmen kívül hagyja a nemzet előtt álló súlyos gondokat, így a romló biztonsági helyzetet. Csak arra összpontosít, nehogy bármi veszélyeztesse a hatalmát. Összeesküvés elméletekkel házal, az elitet destabilizáló hazaárulónak minősíti.

A populista stratégia következménye volt az is, hogy félretolta a biztonsági szakértők figyelmeztetéseit. Miközben a Hamász azért indította meg a támadást, nehogy a zsidó állam békeegyezményt kössön Szaúd-Arábiával. A normalizálás lehetősége megrémítette a terroristákat, valamint a mögöttük álló Iránt, mert ők a gyűlölettel akarják megakadályozni a megbékélést.

De a miniszterelnöknek nem szabad vég nélküli háborúba bonyolódnia, fel kell újítania a tárgyalásokat Rijaddal. Netanjahunak azonban fel kell ismernie, hogy a megegyezés csak akkor lehetséges, ha az izraeli palesztinok lehetőséget kapnak emberhez méltó életre – a saját hazájukban. Ám ez a cél egyre távolabbinak tűnik.

 

Guardian

 

Még van lehetőség megállítani volt amerikai elnököt, csak egyre fogy az idő – írja a lap elemzője, Jonathan Friedland, aki arra figyelmezteti a republikánus kihívókat, hogy senki sem lehet Trumpnál Trumpabb. A tévedéseit kell célba venni: a véres lázadást és a be nem teljesített ígéretek tömkelegét. Az a pár pártkorifeus, aki még nem hódolt be a politikus személyi kultuszának, utolsó szalmaszálként kapaszkodik a reménybe, hogy a nagy esélyes két nap múlva vereséget szenved a New Hampshire-i előválasztáson,  és így legalább sikerül lelassítani a nyomulását. Hát, azért nagyon nem szabad bízni benne.

A világ döbbenten nézi, miként akarhatja ennyi ember a tengerentúlon az előző elnök sikerét azok után, amit mondott és tett. Az egyik ok, hogy gyengék az ellenfelek. Ennél fontosabb azonban, hogy a vetélytársak stratégiailag melléfogtak, mert a Trump nélküli trumpizmust kínálják. Csak Chris Chistie mert keményen szembeszállni vele. A többiek nem szerettek volna ujjat húzni rengeteg hívével.

Az is sokat számít, hogy Biden népszerűsége egyre csökken, így már nem biztos, hogy az előző elnök alulmarad vele szemben. Emellett azonban lényeges, hogy képes milliókat magával ragadni, miközben több per folyik ellene és 91 vádpont alapján kell felelnie. El tudta azonban hitetni, hogy áldozat: a liberális elit hadjáratot folytat ellene. És lehet, hogy a gazdaság alakulása is neki kedvez.

Summa summarum, nagyon is visszakerülhet a Fehér Házba. Leginkább úgy lehetett volna feltartóztatni, ha alig három éve a Szenátus elítéli lázadás gerjesztéséért, mert akkor örökre eltiltották volna a politizálástól. Ám a republikánus törvényhozók elbliccelték a lehetőséget.

 

Daily Telegraph

 

A volt brit külügyminiszter szerint a világnak határozottan fel kell lépnie, mivel Putyin kifosztja Afrika természeti kincseit, abból finanszírozza a háborút. Dominic Raab hangsúlyozza, hogy a kormányoknak egyfelől teljesíteniük kell, amit Ukrajna kér hadserege megerősítésére, másfelől a szankciók kiegészítéseként többet tehetnének a Kreml gyalázatos külföldi üzleti vállalkozásainak meghiúsítására.

Prigozsin máig nem tisztázott halála nem akadályozta meg Moszkvát abban, hogy folytassa a föld mélyének kirablását a világ számtalan pontján. Sőt, inkább megragadta a lehetőséget, hogy megszabaduljon az ellenőrzéstől – részben a hadigépezet megolajozására. A Közép-Afrikai Köztársaság pl. fauszti alkut kötött vele: az orosz zsoldosok által szavatolt biztonság fejében átengedte a természeti erőforrások kiaknázását. Így nem érdekesek az égbekiáltó emberi jogsértések sem a fekete-afrikai országban.

De hasonló pályát fut be Kína is az Új selyemút-kezdeményezéssel. Azon keresztül módszeresen hozzá tud jutni, pl. a Kongói Köztársaságban, a réz- és kobaltkészletekhez. A világnak épp ezért határozottan kell cselekednie, nehogy törékeny, ám dacos kormányok szamárfület mutassanak és kiárusítsák a népüket szívtelen, illetve ellenséges államoknak.  

2024. január 21.
Küldje tovább ezt a cikket.

Kommentek

Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.

Komment írásához be kell jelentkeznie.

Legfrissebb

Putyin nem csak a Nyugatot próbálja figyelmeztetni

Az hangsebességnél gyorsabb rakéta kilövésével Putyin nem csupán a Nyugatot próbálta figyelmeztetni, hanem saját népének is >

Tovább

A gyűlölet mint hiány

Vajon mitől lesz valaki éppen palesztinpárti a Közel-Kelettől ezer kilométerekre? És ők miért veszik készpénznek az >

Tovább

Mi van, ha bukik?

Várható-e, hogy a választások eredményétől függetlenül kilenc, tizenkettő, akárhány évre kinevezett pártcselédek és -kreatúrák udvarias meghajlással >

Tovább

Az EU bővítése és Oroszország

Mindebből az EU számára több következtetés adódik. Az orosz befolyás ellensúlyozása érdekében továbbra is törekednie kell >

Tovább

Vizsgáznak Európában a liberális értékek, mert erősödik az antiszemitizmus

Az Economist szerint ez a legrégebbi csapás a földrészen. Sajnálatos módon visszatér az a fajta türelmetlenség, >

Tovább

Elon Musk egyszerre jelent lehetőséget és veszélyt – Trump fő rombolójaként

Ezt rögzíti az Economist szerkesztőségi véleménye. Merthogy a milliárdos az amerikai kormányzatot célozta meg és így >

Tovább

Hogyan készül Orbán a választásra

Magyarországon csak két év múlva lesz a választás, de Orbán Viktor már jó előre gondoskodik arról, >

Tovább

Lehet, hogy Európának éppen Trumpra van szüksége

Azért, mert magának kell olyan gondokat megoldania, mint az euróövezet gazdasági stagnálása, valamint a földrész biztonsága. >

Tovább

Biden döntését Putyin meg fogja torolni

Simon Tisdall u Guardianben úgy ítéli meg: igen nagy horderejű Ukrajna számára, hogy Biden az utolsó >

Tovább

Rövid út vezethet keletre

Arra kell számítani, hogy Trump alatt az ország egoista birodalom lesz, ám ennélfogva szétesik a szabályokra >

Tovább

Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai kapuján dörömbölnek

Simon Tisdall a Guardianben arra figyelmeztet, hogy Putyin, Hszi és Trump, vagyis a barbárok már Európai >

Tovább

A tervezett kinevezésekkel Trump egyértelműen elárulja, miként akarja irányítani az országot

Ezt fejti ki a Guardian kommentátora, Jonathan Freedland. A névsort úgy válogatta össze, hogy az is >

Tovább