Ma Ármin, Pálma, Izidor névnap van.
Fiók
Jelszó:
Legnépszerűbb
Vajdasági magyar-magyar szótár
Remélhetőleg segítségével jobban megértjük egymást. >
“Hálát adunk, hogy Erdély Romániához tartozik”
„Ordítani Kárpátia koncerteken és hullarészegen üvölteni, dögölj meg büdös zsidó.” Ille István ( Kanadai Magyar Hírlap): >
A rikkancs ismét jelenti (18.)
Megőrültem. Ezt már kezdem felfogni, de lehet, hogy csak hülyülök. Tizenöt éve nem engedem Sára lányomnak >
A rikkancs ismét jelenti (22.)
Simor Márton a becsületes neve. 1975-ben született. Szegedi szobrász és tanár. Mivel vallom, hogy az emberiség >
A rikkancs ismét jelenti (12.)
Zsozsó! Őt szinte mindenki így ismeri. Zentai lány, asszony, akinek vadregényes élete valahol mostanság tisztult le. >
A rikkancs ismét jelenti (21.)
Ifjúság Mikor Kolumbusz a zsivajgó partra lépetts követték társai, az ittas tengerészek,szagos szél támadt s lábához hullt >
A rikkancs ismét jelenti (20.)
Mondhatnám azt is, gyerekkori pajtások vagyunk, de ez nem igaz, hisz Robi egy tízessel fiatalabb, és >
A rikkancs ismét jelenti (1.)
Valamelyik nap a múlt héten megcsörren a telefonom, és Árpád közli velem, hogy 19-év után újra >
Újra itt a Napló! - hozzászólások
A Napló újraindulása alkalmából megjelent cikkhez több hozzászólás érkezett. Meggyőződésünk, hogy egyes vélemények tájékozatlanságnól fakadnak. Megpróbáltuk közölni >
A rikkancs ismét jelenti (13.)
Magamnak ezeket a kérdéseket írtam fel. Olyan emlékeztetőnek, miután vasárnap délután rám csörgött: >
Madárdal
Jó magyarnak lenni. Tudom ezt már rég óta, de most szombaton valahogy különösen jó volt, sok >
A rikkancs ismét jelenti (8.)
Ma egy könyvről szeretnék szólni. Ez a gondolat már vagy fél éve érik bennem, de most, >
Nemzetközi sajtószemle
Az iskolázottabbaknál sebezhető Trump
Első ránézésre ugyan Trump hatalmas győzelmet aratott az iowai előválasztáson, ám közelebbről megvizsgálva már látszik, hogy azért sebezhető. Viszonylag kevesen támogatják ugyanis a diplomások, illetve az elővárosok lakói közül és ez még visszaüthet. Úgyhogy hiába uralja pártját, ez még nem szavatolja számára a sikert novemberben. Kezdve azzal, hogy a bejegyzett republikánus szavazóknak csupán 15 %-a adta le a voksát. De a felsőfokú végzettséggel rendelkezők közül csupán 42 % sorakozott fel mögötte, miközben az összes többi rétegből 66 %. A vidékiek közül 60 % húzta be a strigulát a neve mellett, ám az elővárosokban mindössze 43 %. Most megteheti, hogy megcélozza a demokraták nem diplomás híveinek egy részét, a nacionalista populizmus logikája ezt diktálja számára. És lehet, hogy sikerül összehoznia őszre a kellő szövetséget, ám annak az összetétele nem stabil. Szelestey Lajos nemzetközi sajtószemléje:
Politico
Az uniós országok a Bizottsággal együtt pénzzel próbálják rávenni Orbán Viktort, hogy adja fel a vétót Ukrajna anyagi megsegítése ügyében, ám a szóban forgó megoldás nem a felfüggesztett alapok megnyitását jelentené, mert az jogilag nehéz volna, ráadásul kiváltaná az EP haragját. A többiek ezért inkább azon dolgoznak, hogy a magyar kormány visszatérítést kapjon a közös költségvetésbe befizetett nemzeti hozzájárulás után.
Bennfentes körök arról számoltak be, hogy a Fidesz emeli a tétet, mert szeretne maximális engedményeket kicsikarni. Így lehet, hogy a többieknek a végén Magyarország nélkül kell megtalálniuk a megoldást. De egyelőre azon vannak, hogy megnyerjék a kormányfőt. Annyit ajánlanának fel neki, mint amennyit kamatként kellene fizetnie a járványalapra felvett uniós hitelek után. Hogy ez mennyi lenne, az egyelőre nem derült ki.
Tavaly a magyar állam hozzávetőleg 1,8 milliárd eurót utalt az EU-nak, és 6,1 milliárdot kapott Brüsszeltől. A visszatérítés azonban a hozzájárulásnak csupán a töredéke lenne.
Le Monde
Magyarország afelé tart, hogy megnyerje az elektromos autókért folyó küzdelmet Európában. Egészen pontosan arra készül, hogy a 2. legnagyobb akkugyártó legyen, hála főként a német és ázsiai partnereknek. Egyetlen város sem változik napjainkban olyan gyorsan, mint Debrecen, köszönhetően az áramra épülő járműiparnak. A település idáig kissé álmosnak számított, ám a látványos fellendülés kiválóan jelképezi Orbán Viktor álmát, hogy ti. az ország az ágazat „szuperhatalma” lesz.
A harcban elsősorban ázsiai, azon belül is főként kínai cégekre számít. Hogy a BYD magyar földön építi meg új üzemét, annak az a fő oka, hogy már van ott egy gyára, és ott elektromos buszokat szerelnek össze – meséli a kínai anyatársaság franciaországi képviselője. Azaz már toborzott munkavállalókat, jó kapcsolatot ápol a helyi beszállítókkal, valamint a hatóságokkal.
Ennélfogva kedvező a környezet, ipari és politikai szempontból egyaránt. Nincs munkanélküliség, viszont az alkalmazottak után kevesebb járulékot kell fizetni, mint a lengyeleknél vagy a cseheknél. Emellett a miniszterelnök látványos politikai fordulatot hajt végre, mert újabban engedélyezi, hogy ezrével érkezzenek dolgozók egész Ázsiából.
A siker kulcsa, hogy Orbán a jelek szerint igen közeli kapcsolatokat tart fenn Pekinggel.
FAZ
A jobboldali lap kommentárja arra figyelmeztet, hogy Lengyelországban az állam válsága fenyeget, mivel a PiS képtelen elfogadni a vereségét és kész zűrzavarba dönteni a nemzetet. Alkotmányos válság közeleg. Példa rá, hogy a Legfelsőbb Bíróság két kamarája teljesen eltérő ítéletet hozott ugyanabban a politikailag kényes kérdésben. Majd kölcsönösen kétségbe vonták, hogy a másiknak joga volt dönteni.
Az ügyészségen kettős hatalom alakult ki, mindkét vezető magát tartja legitimnek. A Jog és Igazságosság keményen védelmezi hadállásait az állami intézményeknél, főleg az igazságszolgáltatásban. Viszont az új kormány megígérte, hogy kivonja a bíróságokat a politika befolyása alól, ami ahhoz is szükséges, hogy újra megnyíljanak a brüsszeli pénzcsapok.
Ám keresztbe fekszik a köztársasági elnök, illetve az Alkotmánybíróság. Ugyanakkor a koalíció esetében időnként kezd elmosódni az a vállalása, hogy csakis jogállami módszerekkel állítja vissza a demokratikus viszonyokat. Jelenleg persze nincs más választása, hogy egyről kettőre jusson. Mert ha másként cselekedne, azt a másik oldal kapitulációnak tekintené. Vagyis Tuskék becsapnák a saját választóikat.
Kaczynskiék kudarcát Európa sok részén reménysugárnak vették, hogy le lehet gyűrni a tekintélyelvű és Európa-ellenes erőket. A mostani politikai csata azt mutatja, milyen nehéz helyreállítani a megtépázott demokráciát.
Der Standard
Klasszikus populista lévén, a szlovák kormányfő tudatosan idéz elő politikai botrányt, mert az még jól jöhet neki a tavaszi elnök-, illetve a júniusi EP-választás előtt. Mindenesetre a BTK módosításával gyengítené a korrupció elleni harcot, ami skandalum és provokáció, de egyáltalán nem véletlen. Amit persze művel, az tiltakozás után kiált.
De mivel rutinos róka, bizonyosan számolt a megmozdulásokkal. Két napja több városban is tízezrek vonultak fel. Az EU is jó ideje talpon van: a Bizottság és a Parlament is hevesen kifogásolja Fico törekvéseit. Az Európai Ügyészség a jogállam megsértésének komoly veszélyéről beszél.
Hogy ennyire merész a politikus, annak megvan a jó oka, éppen azért, mert 6 éve a kettős gyilkosság miatt kirobbant demonstrációk kényszerítették lemondásra. Szántszándékkal keresi a viszályt a civil társadalommal és Brüsszellel.
The Times
A NATO-erők német parancsnokának az a rémálma, hogy Oroszország egy nap megindul a balti államok ellen, ám mire a szövetség mozgósítja fő erőit, hogy visszaverjék az ellenséget, az addigra a támadó fél, a helyi orosz kisebbség segítségével, villámgyorsan lebonyolított, manipulált népszavazás formájában, kész helyzetet teremt. Azaz az orosz atomernyő védelme alá helyezi az elfoglalt területeket.
Jürgen-Joachim von Sandrart megjegyzi, hogy a Nyugat nem lehet gyenge, mert az az oroszokat erősíti. A tábornok feladata, hogy megszervezze Északkelet-Európa védelmét. Egyébként az interjút Szczeczinben adta. Emlékeztet arra, hogy a Kreml új támaszpontokat kíván létesíteni az ország keleti határa mentén, továbbá új egységet hozna ott létre.
A NATO részéről abban látja a dilemmát, hogy a szervezet minden tekintetben fölényben van az oroszokkal szemben, de az időbe és pénzbe telne, hogy átdobja csapatait egy orosz invázió esetén. Azaz a Kremlnek lennének jelentős ütőkártyái. Pl. a terep neki kedvez az utánpótlás eljuttatásához és maga határozhatja meg az összecsapás idejét, módját, helyét, de még az okát is.
Azon kívül neki nem számítanak a veszteségek. A vezérőrnagy azonban úgy gondolja, hogy a szövetség a legjobb úton halad, és így hamarosan elégséges elrettentő hatást tud kifejteni és meg tudja gátolni a háborút.
Economist
Az ukrán hírszerzés főnöke azt mondja, hogy a Nagy-Britanniával kötött biztonsági megállapodás megfordíthatja a harcok menetét. Litvinyenko megjegyzi, hogy ha más nyugati országok is hasonló segítséget nyújtanak, az elriaszthatja Oroszországot. Moszkva ugyan jelentős katonai fölényben van, mégsem sikerült leradíroznia a térképről a szomszédos államot és ebben kulcsszerepe volt a nyugati támogatásnak.
Putyin abban bízik, hogy ha nyer, akkor az orosz imperializmus elvei alapján visszaszerezheti az ellenőrzést a volt szovjet köztársaságok fölött. Viszont ha fennmarad Ukrajna, akkor csak idő kérdése, mikor szorul ki Moszkva a Dél-Kaukázusból, illetve Közép-Ázsiából. A Kreml úgy gondolja, hogy egyidejűleg a Nyugattal is hadban áll, ám ha győz, akkor hamar vége az amerikai túlsúlynak a világban.
Akkor pedig a revizionista államok másutt is úgy éreznék, hogy eljött az ő idejük. Azaz néhány éven belül, új, multipoláris rend alakulna ki, a döntő szó pedig elsősorban Putyiné és Hszié lenne. Az orosz elnök destabilizálni, illetve szétrobbantani akarja a jelenlegi erőviszonyokat.
Az ukrajnai biztonság és védelem megerősítése ugyanakkor a legkönnyebb és legolcsóbb módja annak, hogy a Nyugat megállítsa a revizionista hatalmakat. Ehhez kitűnő eszköz a már említett ukrán-brit biztonsági együttműködési szerződés. Modellként szolgálhat más demokratikus államok számára is. Ennél nincs jobb biztonsági garancia egész Kelet-Európa részére. Azaz London lépést tett az oroszok elriasztására. Ha mások is csatlakoznak hozzá, az lényegesen kihathat a háborúra, valamint Oroszország további terveire.
Következő cikk: Netanjahu most már Biden ellen fordul
Kommentek
Ehhez a cikkhez még nem fűztek megjegyzést.
Komment írásához be kell jelentkeznie.
Legfrissebb
Merz lehet minden idők legfontosabb német kancellárja
Ivan Krasztev úgy gondolja, hogy nincs Európában olyan politikus, aki igazodási pont lehetne a vadonatúj német >
Netanhaju abban gondolkodik, hogy vagy elfoglalja Gázát, vagy lakhatatlanná teszi
Bármelyik is következik be, ő csak nyer vele. Mindkét terven az látszik, hogy a szélsőséges politika >
Ha kudarcot vall a Merz-Macron-duó, az azt jelenti, hogy Európa zátonyra fut
Ezt jelentett Párizsból az új kancellár villámlátogatás után a Handelsblattnak Gregor Waschinski. Esélynek gondolja a földrész szempontjából >
Musk fájdalmas búcsúja
A Financial Times szemleírója, Edward Luce úgy ítéli meg, hogy fájdalmas búcsú előtt áll Elon Musk, >
Orbánék harmadik nekifutása Magyar Péter mentelmi jogának megvonására
Magyar Péter azt gondolja: Orbán azért cseszegeti európai képviselőként a mentelmi joga megvonásával, mert így akarja >
Még sugároz a Szabad Európa Rádió
Annak ellenére, hogy a liberális adó évtizedek óta szálka az autokraták szemében és Trump most jócskán >
Fordult a kocka, nagy bajban van Oroszország
Ezt állítja Ambrose Evans-Pritchard, a The Daily Telegraph jobboldali újság világgazdasági szerkesztője. A Washingtonnal tető alá >
Ha megoldást akar Gázában, az USA-nak be kell áldoznia Netanjahut
Ezt nyilatkozta a Neue Zürcher Zeitungnak Gilles Kepel Közel-Kelet-szakértő, a párizsi Politikatudományi Intézet vezető kutatója. Emlékeztet >
Nagyot ment a baloldal Ausztráliában
Hát akkor ennyit a Tegyük Újra Naggyá Mozgalomról – állapítja meg a Wall Street Journal konzervatív >
Kik akadályozzák, hogy újra demokrácia legyen?
Most viszont Magyar Péternek köszönhetően esélyt kaptunk egy második rendszerváltásra, sok minden újrakezdésére, újragondolására – szinte >
Bárki is nyer Romániában, belekerül a 22-es csapdájába
Marc Champion arra számít, hogy holnap a szélsőjobbos Simion fut be elsőként a megismételt romániai elnökválasztáson, >
Ébresztő volt a csaknem 24 órás spanyol és portugál áramszünet
Így véli a Financial Times szerkesztősége, amely szerint a kormányoknak a zöld átmenet mellett gondoskodniuk kell >